۱۰ کتاب بازاریابی محتوا که باید “همین حالا” بخوانید!

10 کتاب بازاریابی محتوا

بازاریابی محتوا یک نوع بازاریابی است که فرآیندهای تولید و انتشار محتوای دیجیتال را درخود جای داده است. محتوای دیجیتال همچون ویدیو، بلاگ، پادکست، وب سایت و … که همگی تولید و منتشر می‌شوند تا وجهه‌ی کسب و کار شما را در بعضی موضوعات بهبود ببخشند.

به عبارت دیگر، بازاریابی محتوا به دنبال ساخت یک ارتباط قوی‌تر با مخاطب هدف است، آن‌هم از طریق تولید محتوای باکیفیت، مفید و مرتبط. از آنجایی که بازاریابی محتوا یا همان کانتنت مارکتینگ یک راه فوق‌العاده برای ایجاد اعتماد، تولید سرنخ و بهبود وفاداری مشتری‌ست، درنتیجه به یکی از مهم‌ترین بخش‌های بازاریابی تبدیل شده است.

در این مقاله قصد دارم ۱۰ کتاب برتر در حوزه بازاریابی محتوا به شما معرفی کنم. با خواندن این کتاب‌ها و اجرای آن‌ها، قطعا در این حوزه حرفی برای گفتن خواهید داشت. اما پیش از مطالعه ادامه مطلب توصیه می‌کنم با چیستی تولید محتوا و چیستی Content marketing آشنا شوید. تا انتهای مقاله همراه من باشید…

۱۰ کتاب برتر برای آموزش بازاریابی محتوا و تولید محتوا

ترتیب کتاب‌هایی که در ادامه آمده‌اند، مهم نیست. هرکدام از این کتاب‌ها حرفی برای گفتن دارند و مطالعه‌ی آن‌ها قطعا برای شما مفید و کارآمد خواهد بود.

۱- بازاریابی محتوایی: کسب مشتری بیشتر با بازاریابی کمتر!

 

 • نام انگلیسی: Epic Content Marketing
 • نویسنده: Joe Pulizzi
 • ترجمه: سجادخزایی و مریم نجفی
بازاریابی محتوا حماسی

نویسنده این کتاب از پیشروهای حوزه بازاریابی محتوا است و اسم و رسم بسیار خوبی دارد. حال بیایید نگاهی به این کتاب بیاندازیم و ببینیم چرا باید این کتاب را مطالعه کنید. در این کتاب شما متوجه می‌شوید که انتشار و نشر محتوا یک بازاریابی جدید است.

پولیتزی در این کتاب فرایند توسعه‌ی محتوا را به صورتی که هم آگاهی‌بخش باشد و هم سرگرم‌کننده، به شما آموزش می‌دهد. همچنین یاد می‌گیرید که چطور کسب و کار و کمپانی خود را قابل اطمینان نشان دهید و فروشتان را افزایش دهید.

همچنین این کتاب بازاریابی محتوا به شما کمک می‌کند تا حوزه‌ی دقیق محتوایی خود را انتخاب کنید و درنتیجه فرآیند جذب مشتری را شروع کنید. همچنین موارد زیر را در این کتاب آموزش می‌بینید:

 • توسعه بازاریابی محتوا
 • پرورش مخاطبان
 • اندازه گیری کارآیی و عملکرد محتوا
 • افزایش اعتبار بازاریابی محتوا
 • مطالعه موردی LEGO، Coca-Cola و John Deere.

۲- ماشین محتوا

 

 • نام انگلیسی: content machine
 • نویسنده: Dan Norris
 • ترجمه: علیرضا دهقانی و محمدمهدی محمودی
کتاب ماشین محتوا

ماشین محتوا کتابی فوق‌العاده است که به شما آموزش می‌دهد بدون هیچ‌گونه تبلیغاتی، کسب و کار خود را راه‌اندازی کنید. همچنین زبان ساده و قابل فهم این کتاب، کمک می‌کند که شما خیلی راحت مفاهیم و اصول بازاریابی محتوا و ایجاد محتوای باکیفیت را یاد بگیرید.

از آنجایی که هدف بازاریابی محتوایی این است که یک کسب و کار بزرگ و عالی بسازد، کتاب ماشین محتوا نیز بر چگونگی ساخت یک کسب و کار بزرگ و گسترده در پس محتوای شما، تاکید دارد.

این کتاب بزرگترین اشتباهی که بازاریابی محتوا و تمام تلاش‌ها را نابود می‌کند، شرح می‌دهد و همچنین روش بزرگترین بازاریاب‌های محتوا را بررسی می‌کند. چه یک بازاریاب محتوایی باشید چه یک کارآفرین، این کتاب به شما کمک می‌کند به نتیجه‌ای که لایقش هستید و برایش تلاش کرده‌اید، دست یابید.

۳- استراتژی محتوا برای وب

 

 • نام انگلیسی: Content Strategy for the Web
 • نویسنده: Kristina Halvorson و  Melissa Rach
 • ترجمه: نسیم قیاسی و آرش آذرنگ
استراتژی محتوا برای وب

معمولا مردم با شنیدن کلمه استراتژی، دست نگه می‌دارند و دیگر جلو نمی‌روند. احتمالا فکر می‌کنند کسب و کار آن‌ها کوچکتر از چیزی‌ست که استراتژی بخواهد و همینکه یک محتوا اینجاد کنند کافیست!

حقیقت این است که بدون استراتژی، محتوای شما هرگز به پتانسیل کامل خود نمی‌رسد. نویسندگان این کتاب ارزشمند، راهبرد و مسیر بهتری برای محتوا درنظرگرفته‌اند که با آن می‌توانید کسب و کار بهتری داشته باشید.

این کتاب کمک می‌کند تا ارزش محتوای کسب و کار را درک کنید و تصمیمات هوشمندانه‌تری بگیرید و انتخاب کنید که از چه محتوایی در کجا و در چه زمانی استفاده کنید.

نمی‌دانید استراتژی محتوا چیست؟ مقاله معرفی استراتژی محتوا را از دست ندهید.

۴- همه نویسنده‌ایم!

 

 • نام انگلیسی: Everybody Writes
 • نویسنده: Ann Handley
کتاب همه نویسنده ایم

در این کتاب یاد می‌گیرید که چطور محتوایی تولید کنید که کسب و کارتان را رونق ببخشد. همچنین راهنمایی برای جذب و نگهداری مشتری در کانال‌های دیجیتالی، در اختیار خواهید داشت.

اگر یک وب سایت دارید و یا در شبکه‌های اجتماعی فعالیت دارید، شما نیز در فرایند بازاریابی قرار دارید، این بدان معناست که “همگی نویسنده هستیم” و این حرفی‌ست که نویسنده کتاب به آن معتقد است. چیزی که می‌نویسیم ما را باهوش یا احمق جلوه می‌دهد، محتوایی که تولید می‌کنیم ما را قابل اطمینان و یا خسته کننده نشان می‌دهد.

در این کتاب یاد می‌گیرید که چطور بهتر بنویسید و یک داستان عالی به مخاطبان هدیه دهید. همچنین بهترین تمرین‌ها و ابزارها برای ایجاد محتوای باارزش و قابل اطمینان در این کتاب معرفی شده‌اند.

بهترین کتاب های آموزش تولید محتوا

۵- آن‌ها می‌پرسند، شما پاسخ می‌دهید!

 

 • نام انگلیسی: They Ask, You Answer
 • نویسنده: Marcus Sheridan
کتاب بازاریابی محتوا - آنها می پرسند شما پاسخ می دهید

با خواندن این کتاب متوجه می‌شوید که باید فروختن را متوقف کنید و پاسخ دادن به سوالات را آغاز کنید تا نتیجه بگیرید. در این کتاب نویسنده یک رویکرد انقلابی و متحول کننده برای ارتباط با مشتری دیجیتال، بازاریابی محتوا و فروش ارائه می‌کند.

توضیح می‌دهد که چطور روش‌های فروش سنتی دیگر موثر نیستند و شما باید بر روی مشکلات و سوالات تمرکز کنید. مشکلات و سوال‌های مخاطبان را پیدا کنید، درک کنید و کاملا صادقانه و به بهترین شکل پاسخ دهید. اگر می‌خواهید در نتایج جستجو رتبه‌ی خوبی داشته باشید، باید استراتژی محتوای خود را بر اساس پاسخ دادن به سوالات خریدارانِ احتمالی، تنظیم کنید.

همچنین نویسنده کتاب از تجربه بی‌نظیر خود در مورد کمپانی استخرسازی نوشته است و می‌گوید که چطور با تولید محتوا این شرکت را رشد داده است.

۶- محتوا – ذره اتمی بازاریابی

 

 • نام انگلیسی: Content – The Atomic Particle of Marketing
 • نویسنده: Rebecca Lieb
بهترین کتاب های بازاریابی محتوا و تولید محتوا

محتوا در تمام اشکال خودش، یکی از مهم‌ترین و حیاتی‌ترین عناصر کمپین بازاریابی است و یافتن توازن و تعادل بین بازاریابی محتوا و استراتژی محتوا کاری نسبتا دشوار است، که البته ضروری‌ست.

این کتاب خوب فراتر از توصیفات سطحی تولید محتوا و تعامل در شبکه‌های اجتماعی رفته و حاصل ساعت‌ها تحقیق و مصاحبه با بازاریاب‌های معروف است. کتاب محتوا – ذره اتمی بازاریابی توسط یکی از معروف‌ترین رهبران حوزه تولید محتوا نوشته شده است و نشان می‌دهد که چطور محتوا انقدر وسیع عمل می‌کند. محتوا تنها در بلاگ و وب سایت استفاده نمی‌شود، بلکه فراتر رفته و نقشی اساسی در بازاریابی بازی می‌کند چه در شبکه‌های اجتماعی چه تبلیغات در کانال‌های آفلاین.

این کتاب یک راهنمای نهایی است که از طریق تحقیق در زمینه بازاریابی محتوا به دست آمده است. با خواندن آن می‌توانید تمام ابزارها و ملزوماتی که نیاز دارید را مشخص کنید و تصمیمات خود را بهتر اتخاذ کنید.

۷- محتوایی که تبدیل می‌کند.

 

 • نام انگلیسی: Content That Converts
 • نویسنده: Laura Hanly
content that converts

در این کتاب یاد می‌گیرید که چطور با استفاده از محتوا، سرنخ‌ها را به خریدار تبدیل کنید. نویسنده به صورت گام به گام فرایند تولید سرنخ (Lead generation) و بهبود نرخ تبدیل با استفاده از بازاریابی محتوایی را شرح داده است. این کتاب به شما کمک می‌کند تا با ایجاد محتوایی مناسب و قدرتمند، در صنعت خودتان حرفی برای گفتن داشته باشید، همچنین یاد می‌گیرید که چطور محتوای خود را از طریق ایمیل و SEO کاملا موثر توزیع کنید.

با خواندن این کتاب یاد می‌گیرید که چطور یک کپی (تبلیغ) قدرتمند بنویسید، میزان دسترسی به محتوا را افزایش دهید، فرصت‌هایی برای تبدیل سرنخ‌ها ایجاد کنید و پتانسیل تبدیل را در طول زمان و با بازاریابی اصولی، افزایش دهید.

اگر می‌خواهید در مورد سرنخ و فرایند تبدیل آن بدانید، مقاله قیف بازاریابی محتوایی را مطالعه کنید.

۸- قوانین محتوا

 

 • نام انگلیسی: Content Rules
 • نویسنده: C.C. Chapman و Ann Handley
content rules

یکی از بهترین کتاب های تولید محتوا ، کتاب قوانین محتواست که به تمام فعالان این حوزه توصیه می‌شود. این کتاب راهنمایی‌ست برای ایجاد محتوای تعاملی در وب و ایجاد حس وفاداری در مشتریان.

از هر طریقی کسب و کار شما ممکن است با مشتریان در ارتباط باشد و برای فعالیت در این پلتفرم‌ها انواع محتوای دیجیتال را در اختیار دارید. اما مهم است که در چه جایی چه محتوایی منتشر می‌کنید. چطور با تولید و توزیع محتوا مخاطبان را جذب کنید و قوانین خلق محتوا چیستند؟

قوانین محتوا یک پکیج خوب برای موفقیت در فضای آنلاین است و مواردی ارائه می‌دهد که با آن‌ها می‌توانید اعتبار ایجاد کنید و گروهی از مشتریان وفادار داشته باشید. همچنین موارد زیر را با خواندن این کتاب یاد می‌گیرید:

 • به شیوه‌ای تولید محتوا کنید که در هر رسانه‌ای، محصولات و خدمات شما معرفی شوند.
 • هدف خود از تولید محتوا را درک کنید و بفهمید که از استراتژی محتوا چه می‌خواهید.
 • استفاده از رسانه‌های اجتماعی و ابزارها برای توزیع هرچه بهتر محتوا.
 • و بسیاری موارد دیگر….
معرفی کتاب برای بازاریابی محتوا

۹- سازمان محتوا مدار

 

 • نام انگلیسی: .Content Inc
 • نویسنده: Joe Pulizzi
content inc.

در بازاریابی سنتی ابتدا محصول را می‌ساختند و سپس به دنبال بازارکار و مشتری آن می‌رفتند. اما جو پولیتزی در این کتاب از مهندسی معکوس حرف زده و می‌گوید بهتر است ابتدا با محتوای ارزشمند مخاطبان را جذب کنیم و سپس برای آنها محصولی طراحی کنیم.

فرایندی ۶ مرحله‌ای برای راه‌اندازی کسب و کار در این کتاب معرفی شده است، که کاملا ساده، هوشمندانه، عملی و مقرون به صرفه است و البته کار می‌کند! پولیتزی از این روش برای راه‌اندازی کسب و کار خودش استفاده کرد، که شرکت او برای ۳ سال به عنوان سریعترین رشد در بین کمپانی‌ها انتخاب شد. ساده است؛ مخاطب ایجاد و جذب کنید و هرچه می‌خواهید بفروشید!

۶ گام معروف جو پولیتزی به صورت خلاصه:

 1. شور و اشتیاق و شایستگی‌های منحصر به‌فرد خودتان را بشناسید.
 2. بفهمید که چطور این شور و اشتیاق را به سمتی ببرید که رقابتی وجود نداشته باشد یا لااقل کم باشد.
 3. یک کانال برای توزیع و انتشار محتوا انتخاب کنید. (بلاگ، یوتیوب و …)
 4. استفاده از بازاریابی شبکه‌های اجتماعی و سئو برای تبدیل کردن بازدیدکنندگان کوتاه‌مدت به دنبال کنندگان بلندمدت
 5. از طریق ورود به کانال‌های مختلف، کسب و کار خود را گسترش دهید.
 6. اکنون تخصص شما مشخص شده و می‌توانید هزینه کنید و محصولات یا خدمات خود را ارائه دهید.

پولیتزی قدم به قدم فرایند را در این کتاب بازاریابی محتوا ، به همراه تمام شکست‌ها و موفقیت‌ها آموزش داده است که مطالعه آن می‌تواند نه تنها برای شرکت‌ها بلکه برای همه‌ی افراد فعال در این حوزه، مفید باشد.

۱۰- محتوا درونگرا

 

 • نام انگلیسی: Inbound Content
 • نویسنده: Justin Champion
کتاب تولید محتوا

در این کتاب یاد می‌گیرید که چطور یک استراتژی محتوای موثر را توسعه دهید و اجرا کنید. در واقع با خواندن این کتاب بازاریابی محتوا یک فرایند گام به گام در اختیار شما قرار می‌گیرد و می‌بینید که چطور باید مخاطب هدف را جذب کنید و آن را به سرنخ و سپس مشتری تبدیل کنید.

همگی به خوبی می‌دانیم که محتوا پادشاه است اما چه محتوایی؟ نویسنده در این کتاب به شما یاد می‌دهد که چطور محتوای شما ارزشمند، مرتبط و سازگار و کارآمد باشد. همچنین با مطالعه این کتاب آموزش می‌بینید که چطور یک استراتژی محتوای یکپارچه ایجاد کنید، با داستان سرایی قدرتمند شوید ( داستان سرایی در بازاریابی چه کاربردی دارد؟ )، ایده‌های خلاقانه داشته باشید، چطور ارزش محتوای خود را افزایش دهید و … .

چندکلام با چ یاب

علاوه بر کتاب‌های بالا توصیه می‌کنم کتاب غلط ننویسیم اثر ابوالحسن نجفی را حتما مطالعه کنید. در این کتاب به جملاتی که غلط هستند و استفاده از آن‌ها رایج است، پرداخته شده و باعث می‌شود دیدگاهی که تا کنون داشته‌اید تغییر پیدا کند و خیلی از عبارات غلط را استفاده نکنید و به عنوان یک تولیدکننده محتوای فارسی، بدرخشید.

خب به انتهای این مقاله رسیدیم. در این مطلب سعی کردم ۱۰ کتاب بازاریابی محتوا که بسیار معروف و محبوب‌اند را به شما معرفی کنم. قطعا کتاب‌های دیگری هستند که در این حوزه می‌توانند مفید باشند. اگر کتاب دیگری سراغ دارید، حتما برای ما بنویسید. همچنین منتظر نظرات، انتقادات و پیشنهادات شما هستیم…

راستی! تلگرام چ یاب رو برای با خبر شدن از آخرین دوره‌های آموزشی، محصولات و تخفیف های ویژه دنبال کنید.

با کمک از:اشتراک با:
من رو با خبر کن!
guest
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
مشاهده همه نظرات