فرهنگ آموزش دادن و انتقال دانش

چرا آموزش دادن به دیگران، به نفعِ ماست؟

چرا باید دانش خود را به دیگران منتقل کنیم و آموزش دادن را آغاز کنیم در صورتی که دیگران می‌توانند رقیب ما شوند و حتی ما را از میدان به در کنند؟

این سوال یک سوال مهم و معمول است که از زبان خیلی‌ها می‌شنویم و جالب‌تر اینکه می‌دانیم این سوال درست نیست ولی گاهی جواب دقیقی برای آن نداریم!

در این مقاله دقیقا می‌خواهیم به همین سوال بپردازیم و جواب کامل و جامعی به آن ارائه دهیم، اگر شما کسی هستید که فکر می‌کنید با آموزش دادن به دیگران، صرفا جایگاه خودتان را به خطر می‌اندازید و یا فردی در کنار شماست که اینطور فکر می‌کند، ادامه‌ی این مطلب را حتما بخوانید…

۱۱ پاسخ به سوال “چرا باید آموزش دهیم؟”

در ادامه ۱۱ دلیل عمده و مهم برای شما نوشته‌ایم که هر کدام از این دلایل می‌تواند به تنهایی کافی باشد و شما را قانع کند که آموزش دادن به دیگران تهدیدتان نمی‌کند، بلکه برعکس موجب رشدتان می‌شود!

۱- به راحتی احساس مفید بودن کنید.

بیایید روراست باشیم، ما صرفا به خاطر پول تلاش نمی‌کنیم!

دوره های اموزشی برنامه نویسی

پول و ثروت مهم است، خیلی هم مهم است، اما همه چیز نیست و نمی‌تواند به تنهایی احساس رضایت درونی و مفید بودن را به ما منتقل کند!

هرکسی می‌تواند چه از راه خوب و چه از راه بد، به درآمد برسد، اما موضوعی که مهم است این است که در نهایت این فرد چه احساسی نسبت به خودش دارد؟

آیا در سن ۵۰ سالگی فکر می‌کند توانسته مسئولیت اجتماعی خودش در جامعه را به درستی انجام دهد و مفید باشد؟

اینکه شما تصمیم بگیرید اطلاعات و دانشی که دارید را به دیگران نیز آموزش دهید، تصمیمی‌ست که شاید به سادگی نتوانید اجرا کنید، اما وقتی اینکار را انجام دهید، قطعا احساس رضایت درونی و مفید بودن خواهید کرد، این را قول می‌دهم!

بهرحال همه‌ی ما جزئی از جامعه هستیم و مسئولیتی در قبال دیگران خواهیم داشت، آموزش دادن می‌تواند گزینه مناسبی باشد برای وفاداری به وظیفه‌ی اجتماعی خود! اگر دانشی دارید، آن را دریغ نکنید و به دیگران نیز در جهت رشدشان کمک کنید، رشدِ جامعه، رشد شما نیز خواهد بود.

۲- جایگاه اجتماعی خود را به دست آورید!

اگر دلیل اول به قدر کافی شما را راضی نکرد، دلیل دوم می‌تواند وسوسه انگیز باشد… آموزش دادن به دیگران می‌تواند جایگاه و شان اجتماعی شما را بهبود ببخشد.

می‌دانید اگر شما دانش خودتان را در اختیار دیگران بگذارید و به آنها آموزش دهید، به عنوان یک متخصص در حوزه فعالیتتان شناخته می‌شوید؟ تا کنون از این زاویه به آموزش دادن نگاه کرده‌اید؟

اگر دانش خود را به شکل‌های مختلف و به صورت رایگان و غیررایگان به دیگران منتقل کنید، پس از مدتی هم به عنوان یک متخصص شناخته می‌شوید، هم به عنوان یک شخص دست و دلباز که هیچ ترسی از رشدِ دیگران ندارد. جایگاه اجتماعی چنین شخصی، قطعا جایگاهی مناسب و در خور شان است!

انتقال دانش

۳- در کنار جایگاه اجتماعی خوب، درآمد هم کسب کنید!

هیچکس از جایگاه اجتماعیِ خوب، بدش نمی‌آید! اما گاهی اوقات مسائل مالی و شرایط اقتصادی، باعث می‌شوند شما انگیزه‌ای برای آموزش دادن نداشته باشید و نه تنها احساس فقر کنید که در کنار آن، هیچگونه احساس رضایتی هم نکنید!

یک روش خوب این است که آموزش دهید، اما برخی آموزش‌ها را غیررایگان کنید. با اینکار شما هم مسئولیت اجتماعی‌تان را به درستی انجام می‌دهید، هم نیاز مالی خود را برطرف می‌کنید.

جالب است بدانید که دوره‌های آموزشی می‌توانند برای شما ثروت خوبی به همراه داشته باشند، البته به شرطی که خساست به خرج ندهید و هرچه در چنته دارید، رو کنید. آموزش ۰ تا ۱۰۰ ساخت دوره آموزشی می‌تواند گام بزرگ و مهمی در شروع آموزش دادنِ شما، باشد.

۴- شانسِ تغییر آینده، در دستانِ شما!

درست خواندید، شما می‌توانید آینده را تغییر دهید؛ اما آینده در حوزه فعالیت خودتان!

هر نکته‌ای که شما به دیگری آموزش می‌دهید، می‌تواند سرآغاز تغییری بزرگ در زندگی او و حیطه‌ی فعالیت شما باشد. گاهی اوقات یک نکته می‌تواند آغازِ راه یادگیری باشد و ما را به دنیای عمیق‌تری وارد کند.

هرچقدر شما فعال‌تر باشید، نظر افراد بیشتری را جلب می‌کنید و حتی باعث می‌شوید آن‌ها هم شروع به فعالیت کنند و بخواهند اطلاعات خود را با شما و دیگران به اشتراک بگذارند. همین به اشتراک گذاری اطلاعات و دانش می‌تواند حوزه کاری شما را متحول کند.

فرهنگ آموزش دادن به دیگران

۵- خودخواه هستید؟ آموزش دهید!

نکته‌ی جالبی که در مورد آموزش دادن وجود دارد، این است که شما وقتی مطلبی را آموزش می‌دهید، درواقع خودتان هم دارید یاد می‌گیرید!

آخرین بار که کسی از شما یک سوال چالشی پرسیده و به جای نمیدانم، پاسخی به او داده‌اید را به یاد بیاورید؛ شاید تا آن لحظه حتی به آن سوال فکر نکرده بودید، اما پس از مطرح شدن آن پرسش، به دنبال یادگیری رفتید و مطلب جدیدی آموختید!

همیشه و همه جا افراد زیادی به این موضوع رسیده‌اند و آن را اقرار کرده‌اند که آموزش دادن به دیگران، باعث یادگیری بیشترِ خود شخص، می‌شود.

درواقع وقتی قصد دارید یک موضوع را برای دیگری شرح دهید، ابتدا آن موضوع را به درستی درک می‌کنید و تمام زوایای آن را بررسی می‌کنید و سپس نسخه‌ی ساده‌تر و خلاصه‌تری به آن شخص ارائه می‌کنید. همین جریان، باعث می‌شود که چندبار موضوع را مرور کنید و نکات چالشیِ آن را به خوبی متوجه شوید.

۶- رشد فردی و مقابله با ریاکاری!

شاید پذیرشِ این مورد سخت باشد، اما همه‌ی ما اگر شده برای یک ذره، ریاکاریم! دوست داریم خودمان را متخصص‌تر از چیزی که هستیم نشان دهیم و بگوییم جایگاهِ ما خیلی بالاست.

ارائه نکات آموزشی و مطالبی که می‌دانید، باعث می‌شود دیگران نیز شروع به نظر دادن و حتی انتقاد کردن کنند. می‌خواهم بگویم اگر یک روز با انتشار یک نکته و دریافت چند نظر، متوجه شدید که مدت‌هاست اشتباه می‌کنید و یک موضوع را اشتباه فهمیده‌اید، تعجب نکنید.

شما دانای کل نیستید و ممکن است حتی سالهای سال یک موضوع را به اشتباه انجام دهید. دقیقا همینجاست که شما یاد می‌گیرید هنوز مطالبی هستید که بلد نیستید و باید بیشتر تلاش کنید.

این موضوع در نهایت رشد و توسعه فردیِ شما را به همراه خواهد داشت و علاوه بر بهبود قدرت انتقاد پذیری‌تان، از غرور کاذب و توهم بهترین بودن هم تا حدی خارج می‌شوید!

فرهنگ آموزش دادن

۷- یک شغلِ آینده‌دار و پاینده

گفتیم که آموزش دادن می‌تواند برای شما به یک منبع کسب درآمد تبدیل شود، اما نکته‌ی مهم‌تر این است که این منبع، پایدار است و کاملا آینده‌دار.

از دیرباز، آموزش دادن وجود داشته و در آینده نیز خواهد بود. ممکن است شکل و شمایل آن تغییر کند، اما ماهیت آن پابرجاست و از بین نمی‌رود. همیشه در هر مکان و هر زمانی، موضوعاتی هستید که باید آن‌ها را یاد گرفت و برای یادگیری یک آموزش‌دهنده نیاز خواهد بود.

پس با خیال راحت، شروع به آموزش دادن کنید و بدانید که همیشه جامعه به شما نیاز خواهد داشت.

۸- ارتباط موثر و کارآمد ایجاد کنید.

یکی از ترفندهای عالی برای شبکه‌سازی و ارتباط با افراد مختلف در حوزه تخصصی خودتان، این است که نکات مرتبط را منتشر کنید و سایر فعالان را به همفکری و نظر دادن دعوت نمایید.

با اینکار، هم اطلاعات خودتان و دیگران را بالا می‌برید، هم با افراد فعال آشنا می‌شوید و می‌توانید با هدف شبکه‌سازی و پیشرفت، رابطه‌ای ایجاد کنید.

چند راهکار دیگر برای شبکه‌سازی گفته‌ایم که در مطلب ۹ روش شبکه سازی می‌توانید آنها را ببینید.

۹- بهبود فرهنگ آموزش دادن!

وقتی شما مطلبی را آموزش می‌دهید و دیگران به بحث و تبادل نظر درباره آن می‌پردازند و بحث داغ می‌شود، قطعا مخاطبان شما نیز به فکر می‌افتند و می‌گویند خب ما چرا آموزش ندهیم؟

اگر بتوانید همین طرز تفکر را در یک نفر ایجاد کنید، شما گامی مهم در جهت ارتقای فرهنگ آموزش و یادگیری، برداشته‌اید.

همین آموزش‌ها و انتقال ارزش‌های کوچک هستند که جمع می‌شود و درنهایت یک فرهنگ را شکل می‌دهند. اگر سایرِ افراد رشد کنند و یاد بگیرند، ما نیز در کنار آنها رشد خواهیم کرد و در نهایت جامعه رشد می‌کند.

۱۰- خلاقیت و انگیزه‌ی خود را با آموزش دادن، بالا ببرید!

احساس رضایتی که آموزش دادن به شما منتقل می‌کند، باعث می‌شود به دنبال یادگیری بیشتر بروید و از خودتان انتظار بیشتری داشته باشید. مثل این است که در یک بازی شرکت کنید که همه می‌خواهند بیشتر یاد بگیرند و شما نیز ترغیب می‌شوید.

انتقال دانش، باعث می‌شود کارِتان را بهتر انجام دهید و درعین حال سعی کنید دیدگاه و نظرات خودتان را نیز اعمال کنید و به عبارتی حرفی برای گفتن داشته باشید. این مورد، همان انگیزه و اشتیاق است، که همه سخت به دنبال آن هستند!

علاوه بر افزایش انگیزه، اینکه شما با دیگران تعامل کنید و نظرات آنها را ببینید، باعث می‌شود ایده‌های بیشتر و بهتری به ذهنتان برسد و خلاقیتتان شکوفا شود.

انتقال دانش و اطلاعات

۱۱- هر دانشی، تاریخ انقضا دارد!

ما در دنیایی زندگی می‌کنیم که همه چیز در حال تکاپوست، هیچ روزی مانند روز گذشته نخواهد بود و دنیا در حال تغییر است.

اگر الان در حوزه کاری خودتان و در سازمان، بهترین هستید دلیل نمی‌شود که سال دیگر هم بهترین باشید. ممکن است فکر کنید عدم انتقال دانش و یاد ندادن به دیگران، باعث می‌شود شغل شما فقط برای خودتان باقی بماند و کسی جایگاهتان را تهدید نکند، اما اشتباه می‌کنید!

از کجا معلوم که چند وقت دیگر، روند انجام کارها تغییر نکند و اصلا یک تکنولوژی جدید وارد نشود؟ آن وقت هیچکس حاضر نیست به شما چیزی یاد دهد و حتی کسی برای شما ارزش خاصی قائل نمی‌شود!

چندکلام با چ یاب

هرکدام از ما در جامعه، مسئولیتی داریم و رضایت و احساس خوشحالیِ ما نیز در نهایت به این مسئولیت بازمی‌گردد. اگر یک شخص پولدار و تحصیل‌کرده و همه‌چیز تمام باشیم ولی به دردِ جامعه نخوریم و کمکی به دیگران نکنیم، آیا در سن ۵۰ سالگی هم احساس رضایت خواهیم داشت؟

امیدوارم از خواندن این مطلب لذت برده باشید و برای لحظه‌ای هم که شده به آموزش دادن فکر کنید و آن را اجرا کنید…

راستی! تلگرام چ یاب را برای با خبر شدن از آخرین دوره‌های آموزشی، محصولات و تخفیف های ویژه دنبال کنید.

با کمک از:

quandora.com

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
Scroll to Top