php چیست؟ ۴ دلیل برای انتخاب آن

PHP چیست؛ 4 دلیل برای انتخاب آن

PHP چیست. PHP یک زبان برنامه نویسی منبع باز سمت سرور است که بسیاری از توسعه دهندگان برای توسعه وب از آن استفاده می‌کنند. همچنین یک زبان همه منظوره است که می‌توانید از آن برای ساخت پروژه های زیادی از جمله رابط کاربری گرافیکی (GUI) استفاده کنید. در این مقاله به شما خواهیم گفت PHP چیست و در ادامه با مزیت‌های آن آشنا خواهیم شد.

پی اچ پی (PHP) چیست؟

پی اچ پی (PHP) چیست؟

PHP در ابتدا مخفف Personal Homepage بود. اما اکنون یک مخفف بازگشتی برای Hypertext Preprocessor است. اولین نسخه PHP  ۲۶ سال پیش راه اندازی شد. اکنون در نسخه ۸ است که در نوامبر ۲۰۲۰ منتشر شد، اما نسخه ۷ همچنان پرکاربردترین است. 

پی اچ پی بر روی موتور Zend اجرا می‌شود که محبوب ترین پیاده سازی برای طراحی وب سایت است. پیاده سازی های دیگری نیز وجود دارد، مانند parrot ، HPVM  (ماشین مجازی هیپ هاپ)، و هیپ هاپ که توسط فیس بوک ایجاد شده اند.

PHP یک زبان برنامه نویسی سمت سرور است. که برای توسعه وب سایت های استاتیک یا وب سایت های پویا نظیر طراحی فروشگاه اینترنتی یا برنامه های وب استفاده می‌شود. 

PHP بیشتر برای ساخت وب سرور و طراحی سایت شرکتی استفاده می‌شود. بر روی مرورگر اجرا می‌شود و همچنین می‌تواند در خط فرمان اجرا شود. بنابراین، اگر تمایلی به نمایش کد خروجی خود در مرورگر ندارید، می‌توانید آن را در ترمینال نشان دهید.

دوره های اموزشی برنامه نویسی

اما PHP چگونه کار می‌کند؟

PHP یک زبان سمت سرور است، کل گردش کار روی خود سرور است. یک مفسر PHP نیز برای بررسی فایل های PHP در سرور نصب شده است. در حالی که در سمت مشتری ، تنها مورد نیاز یک مرورگر وب و اتصال به اینترنت است. 

اجازه دهید گام به گام نحوه عملکرد یک صفحه PHP را درک کنیم:

مرحله ۱: مشتری صفحه وب را در مرورگر درخواست می‌کند.

مرحله ۲: سرور (محل نصب نرم افزار PHP) سپس فایل php.  مرتبط با درخواست را بررسی می‌کند.

مرحله ۳: در صورت یافتن، فایل را به مترجم PHP می‌فرستد (از آنجایی که PHP یک زبان تفسیر شده است)، و داده های درخواستی را در پایگاه داده بررسی می‌کند.

مرحله ۴: مفسر خروجی داده درخواستی را به عنوان یک صفحه وب HTML برمی‌گرداند (زیرا یک مرورگر فایل های php.  را درک نمی‌کند).

مرحله ۵: وب سرور فایل HTML را از مفسر دریافت می‌کند.

مرحله ۶: و صفحه وب را به مرورگر می‌فرستد.

PHP مزایایی دارد که آن را بسیار محبوب کرده است و اکنون بیش از ۱۵ سال است که زبان مورد استفاده برای سرورهای وب بوده است. در اینجا برخی از مزایای PHP آورده شده است:

Cross-Platform:  PHP مستقل از پلتفرم است. برای استفاده از آن لازم نیست سیستم عامل خاصی داشته باشید زیرا روی هر پلتفرمی‌اجرا می‌شود، از قبیل مک، ویندوز یا لینوکس.

متن باز: PHP متن باز است. کد اصلی در دسترس همه کسانی است که می‌خواهند بر اساس آن بسازند. این یکی از دلایل اصلی محبوبیت یکی از فریمورک های آن، لاراول است.

یادگیری آسان: یادگیری PHP برای مبتدیان مطلق سخت نیست. اگر از قبل دانش برنامه نویسی دارید، می‌توانید آن را انتخاب کنید.

PHP با همه پایگاه‌های داده همگام‌سازی می‌شود: شما به راحتی می‌توانید PHP را به همه پایگاه‌های داده، رابطه‌ای و غیر رابطه‌ای متصل کنید. بنابراین می‌تواند در کمترین زمان به MySQL، Postgress، MongoDB یا هر پایگاه داده دیگری متصل شود.

انجمن حمایتی: PHP یک انجمن آنلاین بسیار حمایت کننده دارد. اسناد رسمی‌راهنماهایی در مورد نحوه استفاده از ویژگی‌ها ارائه می‌دهد و می‌توانید به راحتی مشکل خود را در صورتی که گیر کرده اید برطرف کنید.

چرا پی اچ پی را انتخاب کنیم؟ 

چرا پی اچ پی را انتخاب کنیم؟

PHP یک زبان برنامه نویسی متن باز است که حدود سه دهه پیش توسط Rasmus Lerdorf ایجاد شد و عمدتاً توسط توسعه دهندگان برای ایجاد صفحات وب و وب سایت‌ها (مانند سایت های تجارت الکترونیک، وب سایت های حرفه ای، بازارها و غیره) استفاده می‌شود.) همچنین می‌توانید از نحو آن برای ایجاد برنامه های کاربردی وب و رابط کاربری گرافیکی (رابط کاربری گرافیکی) استفاده کنید. نسخه های اخیر این زبان برنامه نویسی مانند PHP 7 و PHP 8 شی گرا هستند که به توسعه دهندگان کمک می‌کند چارچوب‌ها و توابعی امن ایجاد کنند که پویا و قابل استفاده مجدد هستند.

۱- سرعت بالا

سرعت بالا

بسته به نحوه کدهای توسعه دهنده وب، PHP این پتانسیل را دارد که به یک زبان کارآمد تبدیل شود. هنگامی‌که برای نوشتن کد استفاده می‌شود مقیاس پذیر است و همچنین می‌تواند برای ایجاد تعداد زیادی برنامه استفاده شود. زمانی که یک وب سایت دارای چندین صفحه وب باشد، پی اچ پی زبان برنامه نویسی مناسبی است.

همچنین می‌توان برنامه های مبتنی بر PHP را به راحتی بارگیری کرد و آنها را به پایگاه داده متصل کرد. مردم عمدتاً از آن استفاده می‌کنند زیرا سرعت بارگیری آن بسیار سریع است حتی اگر از نظر اتصال به اینترنت و سرعت پایین نسبت به سایر زبان های برنامه نویسی بهتر می‌باشد.

۲- امکان سفارشی سازی

می‌پرسید چرا سیستم های مدیریت محتوای محبوب مانند وردپرس از PHP استفاده می‌کنند؟ خوب، به این دلیل است که این زبان برنامه نویسی بسیار انعطاف پذیر و سازگار است. اگر به PHP و MYSQL نیاز دارید تا با هم کار کنند، می‌توان آن را انجام داد. همچنین می‌توانید آن را روی سیستم عامل های زیادی مانند ویندوز، لینوکس، یونیکس، سیستم عامل مک و غیره نیز اجرا کنید.

PHP چه در طول یک پروژه در حال انجام و چه پس از اتمام پروژه بسیار انعطاف پذیر است. انعطاف پذیری در یک زبان برنامه نویسی بسیار مهم است، زیرا عملکرد می‌تواند در هر زمان در طول یک پروژه تغییر کند. بهترین بخش در مورد PHP امکان ایجاد تغییرات حتی پس از شروع پروژه است و این باعث صرفه جویی در وقت ارزشمند می‌شود.

۳- متن باز بودن

یکی از مزایای کلیدی PHP این است که کاملا متن باز است، به این معنی که کاربران برای استفاده از فریمورک ها، اجرای کد، استفاده از پایگاه داده، ابزارهای اشکال زدایی و غیره نیازی به پرداخت هزینه ندارند. هر زمان که خواستید وب سایت‌ها و برنامه های کاربردی وب ایجاد کنید.

۴- اینترنت اشیا

زبان PHP که در ابتدا برای توسعه برنامه های وب ایجاد شده بود، می‌تواند برای توسعه اینترنت اشیا نیز استفاده شود. امروزه بسیاری از توسعه دهندگان اینترنت اشیا PHP را در توسعه فناوری خود قرار می‌دهند.

صنایع خودکار، خدمات ابری هماهنگ و مدیریت متمرکز برنامه‌ها که می‌تواند به خوبی با معماری توزیع‌شده کار کند، مفاهیم پیشرفته پیاده سازی شده و ویژگی های فناوری قدرتمند خدمات توسعه PHP می‌تواند معجزه ای برای صنعت اینترنت اشیا ایجاد کند.

ارائه کمک های دیجیتال برای مراقبت از فعالیت های روزانه شما را می‌توان با ترکیبی از اینترنت اشیا و قدرتمندترین و انعطاف پذیرترین پلت فرم، PHP، پیش بینی کرد.

نتیجه گیری

PHP جامعه بسیار مفید، فعال و گسترده ای دارد. همچنین، این زبان برنامه نویسی منابع زیادی مانند دستورات، توابع و کدها را ارائه می‌دهد که به راحتی می‌توان آنها را بازنویسی کرد و بدون تحمیل هزینه از آنها استفاده کرد. سهولت استفاده، ادغام آسان، کارایی هزینه و دسترسی آسان، PHP را به یکی از محبوب ترین زبان های برنامه نویسی سمت سرور تبدیل کرده است.

آیا با دانستن این مزیت های فراوان PHP تصمیم گرفته اید که برنامه خود را با زبان برنامه نویسی PHP بسازید؟ با وب رمز، تماس بگیرید.