با این ۱۳ نکته طلایی، در مصاحبه کاری موفق شوید!

راهکارهای موفقیت در مصاحبه کاری

اگر در حال مطالعه این مقاله هستید پس حتما در شرف یک یا چند مصاحبه کاری قرار دارید. تبریک می‌گویم. هر چند ممکن است هیجان‌زده و مضطرب باشید اما باید بدانید این حال شما، طبیعی است.

انسان وقتی می‌خواهد از منطقه امن خودش خارج شود، همواره هیجان و اضطراب را تجربه می‌کند. از طرفی اگر بخواهید پیشرفت کنید باید از منطقه امنتان خارج شوید. با این اوصاف میتوانیم نتیجه بگیریم پیشرفت و تجربه حس موفقیت( که به حق تجربه ناب و خوبی است) در شروع با استرس همراه است.

 

باید بدانید کارفرما همواره در تلاش است، بهترین نیروی کار را استخدام کند. این “بهترین”  از نظر کارفرماهای متفاوت، معنای متفاوتی دارد. در واقع تعریف بهترین نیرو برای هر کارفرما در گرو نیازهای کارفرما، شرایط کاری، شرایط مالی و مواردی از این قبیل است.

یک کارفرما بدنبال نیروی تمام وقت می‌گردد، دیگری دنبال نیروی ارزان قیمت است و بسیاری از کارفرماها بدنبال نیروی متخصص هستند.

پس فراموش نکنید که اگر در مصاحبه کاری رد شدید، به هیچ وجه نباید نا امید شوید. شما صرفا برای آن مجوعه مناسب نبودید. این دلیل بر خوب نبودن شما نیست. در وهله اول درباره علت رد شدنتان از کارفرما سوال کنید. این حق شما است که دلیل رد شدنتان را بدانید و در صورتی که ایرادی به شما وارد بود، آن را برطرف کنید. در این صورت میتوانید در مصاحبه‌های بعدی موفق ظاهر شوید. در گام بعدی هم خود را برای مصاحبه بعدی آماده کنید.

دوره های اموزشی برنامه نویسی

اما در این مقاله میخواهم درباره راهکارهای موفقیت در مصاحبه کاری صحبت کنم. اینکه شما چطور به بهترین روش خودتان و توانایی‌هایتان را به کارفرما معرفی کنید. پس به این منظور با من همراه شوید:

راهکارهای موفقیت در مصاحبه کاری

خودشناسی

شما باید نقاط ضعف و قوتتان را بشناسید و طبق این شناخت شغلتان را انتخاب کنید. در واقع شما باید شبیه‌ترین شغل به خودتان را انتخاب کنید. تنها در این صورت است که نقاط قوت شما به کمک‌تان می‌آید و باعث میشود در شغلتان پیشرفت کنید.

ضمن اینکه خودشناسی میتواند در مصاحبه شغلی نیز مفید باشد. اگر شما تسلط خوبی بر روی نقاط ضعف و قوتتان داشته باشید، میتوانید بین توانایی‌هایتان و خواسته‌های کارفرما هماهنگی ایجاد کنید. برای مثال میتوانید به مجموعه‌ای از وظایف که در توضیحات شغل مورد نظر آمده است اشاره کنید و در ادامه توضیح دهید که چطور با توانایی‌هایتان میتوانید از پس آن وظایف بربیایید.

در نهایت درباره توانایی‌هایتان صادق باشید. اگر در زمینه‌ای تجربه کاری ندارید، صادقانه بیان کنید و این اطمینان را به کارفرما بدهید که برای پیشبرد وظایفتان در شغل مورد نظر، بلافاصله شروع به یادگیری می‌کنید.

متخصص شوید.

شما باید درباره تمام ابعاد حوزه کاریتان تحقیق کنید. مقالات جدید را بخوانید و بر مفاهیم مسلط باشید. در واقع تا جایی که میتوانید مسلط به مصاحبه بروید. اما جای نگرانی نیست. بسیاری از این تجربه‌ها طی سال‌ها بدست می‌آید و هیچ شرکتی از یک فرد تازه‌کار انتظار ماورایی ندارد.

ظاهر آراسته - مصاحبه کاری موفق

ظاهر آراسته

هر چند همواره به مصاحبه‌کنندگان توصیه میشود که سنجش میزان تخصص کارجو را با مسائلی مثل ظاهر تفکیک کنند اما بعضی از کارفرماها به ظاهر توجه می‌کنند.

نیازی نیست لباس نو بپوشید اما لباستان باید تمیز و اتو کشیده باشد.

برای انتخاب لباس به شرکت مقصد توجه کنید. گاهی محیط شرکت مقصد به نحوی است که شما باید یونیفرم اداری بپوشید، اما گاهی میتوانید با لباس‌های اسپرت نیز به مصاحبه بروید. به هر ترتیب چون شما میهمان آن شرکت هستید، سعی کنید از کارمندان آن‌جا رسمی‌تر باشید.

به رزومه مسلط باشید.

به احتمال زیاد کارفرما میخواهد میزان صحت ادعاهای شما در رزومه را بررسی کند. پس تمام سعیتان را بکنید تا در حد رزومه‌تان خوب باشید. دوره آموزش رزومه نویسی

کاهش استرس

استرس در حین مصاحبه کاری میتواند حتی سراغ متخصص‌ترین افراد هم برود. برای کاهش و کنترل استرستان در حین مصاحبه میتوانید از راه‌های مختلفی استفاده کنید. بیشتر این راه‌ها شبیه نوعی تمرین ذهنی هستند که نیاز دارند شما از مدتی قبل روی آن‌ها تمرکز کنید.

در اینجا چند روش را که برای خود من نتیجه داده است را با شما به اشتراک میگذارم:

  1. خوردن دم‌نوش‌های آرامش بخش مثل گل‌گاو زبان را پیشنهاد میکنم.
  2. در گام بعدی برای اینکه کارفرما شما را با سوالاتش غافلگیر نکند میتوانید قبل از اینکه از شما سوال بپرسند، جواب بدهید. مثلا فرض کنید اولین سوالی که از شما پرسیده میشود یک سوال به نسبت آسان است. شما میتوانید سوال را جواب دهید و تقریبا دستتان آمده است که کارفرما به کدام بخش علاقه دارد و میزان توانایی‌های شما را کدام بخش میخواهد بسنجد. حالا شروع کنید اطلاعات بیشتری در این حوزه را ارائه دهید. این کار را تا جایی انجام دهید که حوزه سوالات عوض شود.
  3. روش بعدی، خریدن زمان است. خوب به سوال گوش دهید. اگر متوجه سوال نشدید از مصاحبه‌کننده بخواهید تا سوال را به شکل دیگری مطرح کند. اگر باز هم متوجه نشدید شروع کنید سوال پرسیدن. آیا منظور شما فلان مطلب است؟ … با این کار هم سوال را درک میکنید هم میتوانید زمان بخرید تا ذهنتان را مرتب کنید.
  4. آخرین روشی که من امتحان کرده‌ام واقع بینیست. خاطرتان باشد این شرکت آخرین شرکت موجود در شهر، کشور و حتی دنیا نیست. اگر این کار را بدست نیاورید هزاران بار دیگر میتوانید تلاش کنید و هزاران مصاحبه کاری دیگر در انتظار شما است. پس خونسرد باشید و سعی کنید تمام آنچه که میدانید را ارائه دهید.

شروع خوبی داشته باشید.

برخورد اول واقعا مهم و تاثیر گذار است و شما در یک مصاحبه کاری چند دقیقه‌ای(جلسه اول) زمان زیادی ندارید تا تاثیرگذار باشید! پس از تمام زمانتان برای جلب رضایت مصاحبه‌کننده استفاده کنید.

از لحظه ورود شما به شرکت تا زمانی که شرکت را ترک میکنید شما یک کاندید استخدام به حساب می‌آیید. پس از حداکثر زمانی که میتوانید خودتان را نشان دهید استفاده کنید. حسن برخورد، صبر، داشتن زبان بدن خوب موقع مصاحبه، برقرار کردن ارتباط چشمی و ویژگی‌هایی از این قبیل میتواند تاثیرگذار باشد.

تمرین کنید.

زمانی را صرف کنید تا در اینترنت درباره سوالات مصاحبه کاری در حوزه تخصص خودتان جستجو کنید. منابع خوبی پیدا خواهید کرد. حتما این کار را با زبان انگلیسی نیز انجام دهید. همانطور که میدانید منابع انگلیسی خیلی بیشتر از فارسی هستند.

شاید سوالات مصاحبه کاری شما دقیقا مشابه سوالاتی نباشد که بررسی کرده‌اید اما، این کار میتواند به آمادگی ذهنی شما کمک کند.

شناخت شرکت

حتما قبل از جلسه مصاحبه زمانی را به شناخت شرکت مورد نظر اختصاص دهید. در وبسایت شرکت مورد نظر بچرخید و درباره اهداف شرکت، تولیدات، بخش‌های مختلف و حتی کارمندان رده بالا اطلاعاتی را بدست آورید.

این شناخت اولیه باعث میشود روز مصاحبه حس نکنید که به یک جای کاملا ناشناس وارد شده‌اید.

انواع مصاحبه

مصاحبه جلسه اول ممکن است تلفنی باشد. یا اینکه اگر مسافت شما و شرکت زیاد باشد، احتمال برگزاری مصاحبه به صورت تماس تصویری وجود دارد. پس خودتان را برای انواع مصاحبه آماده کنید و غافل‌گیر نشوید.

آن تایم باشید.

به موقع رسیدن به اولین قرار کاری واقعا مهم است و نشانه وقت شناسی شما و احترام به کارفرما است. پس سعی کنید ترافیک، دیر رسیدن مترو یا اتوبوس، بلد نبودن مسیر و تمام اتفاقات بد دنیا را در نظر بگیرید و بعد زمان رسیدن به شرکت را تقریب بزنید و طبق آن حرکت کنید.

هر چند غالبا این مورد را درست تقریب نمیزنیم، پیشنهاد میکنم یک ربع تا نیم ساعت نیز زودتر حرکت کنید. اما باید بدانید خیلی هم نباید زود برسید. ۱۰ دقیقه زدتر رسیدن زمان مناسبی است.

برای سوالات زیر جوابی داشته باشید.

  • چقدر طول میکشد تا یک مهارت جدید یاد بگیرید؟
  • چطور به کسی که عملکرد خوبی ندارد، انگیزه میدهید؟
  • پنج سال بعد خود را در چه جایگاهی متصور میشوید؟(هنوز هم در ایران این سوال را میپرسند!)
  • چرا شغل فعلیتان را ترک کردید؟ چرا در شرکت قبلی بیشتر از یکسال کار نکردید؟ و… در این مواقع به هیچ وجه سعی نکنید از شرکت قبلی بدگویی کنید. اینجا جایی نیست که شما شکایت کنید چون به شکایات شما رسیدگی نمیشود!! به هر دلیل که شرکت قبلی را ترک کردید به کارفرمای فعلی ربطی ندارد. با پرسیدن این سوال میخواهند شما را بسنجند. با گفتن جملاتی مثل : سر مسائل فنی به توافق نرسیدیم، بحث را تمام کنید.
  • در نهایت به هیچ سوال شخصی پاسخ ندهید. اگر کارفرما به هر دلیلی از شما سوال شخصی پرسید، کافی است بگویید: من برای مصاحبه کاری به اینجا آمده‌ام و این سوال ربطی به مسائل کاری ندارد.

آگاهانه پاسخ دهید.

هر سوالی که از شما پرسیده میشود، کمی مکث کنید و سعی کنید بفهمید کارفرما با دانستن جواب این سوال میخواهد به چه نکته‌ای برسد؟ در گام بعدی سعی کنید در جهت دادن بهترین پاسخ برای رسیدن به آن هدف، صحبت کنید.

موفق شدن در مصاحبه کاری

اختتامیه

در انتها در چند دقیقه از تمام افراد حاضر در جلسه تشکر کنید که این زمان را در اختیار شما قرار داده‌اند تا در شرکت حضور پیدا کنید و توانایی‌های شما را بسنجند.

این کار نه تنها بیانگر آداب معاشرت خوب شما است بلکه تاثیر مثبتی بر کارفرما میگذارد.

کلام پایانی

در این مقاله تمام سعی‌ام بر این بود که با راهکارهای موفقیت در مصاحبه کاری آشنا شوید. امیدوارم که به هدفم رسیده باشم.

[wpdiscuz-feedback id=”xq74lg85g0″ question=”میدونید که برای ما مهم هستید! اینجا بنویسید…” opened=”0″]اگر تجربه‌‌ی مفیدی درباره مصاحبه کاری دارید، با من و سایر خوانندگان این مقاله در میان بگذارید.[/wpdiscuz-feedback] اگر هم سوالی در این زمینه دارید حتما با ما در میان بگذارید.

برای اطلاع از آخرین تخفیف ها و دوره‌های آموزشی و مطالب مختلف به روز ما، در کانال تلگرام ‌چ‌ یاب عضو شوید

مهندس کامپیوتر👩‍💻 | علاقه‌مند به برنامه نویسی💻| دیجیتال مارکتینگ📱| بسکتبال🏀| تولید محتوا🖋