انواع رزومه کدامند؟ و کدام رزومه بهتر است؟

انواع رزومه

در این مقاله چند نوع اصلی از رزومه ها را با هم بررسی میکنیم تا در فرصت های شغلی که دارید بتوانید از انها استفاده درست کنید. قطعا شما که دارید این مبحث را میخوانید تعریف کامل رزومه را می دانید اگر درک درستی از رزومه ندارید، حتما به مقاله رزومـه چیست مراجعه کنید.

شاید برای شما هم پیش آمده باشد که فرصت شغلی مناسبی داشته اید و با مهارت ها و تجربه هایی که داشتید حدس می زدید که از طرف آن شرکت یا تیم  پذیرفته شوید، اما بعد از ارسال رزومه تایید نشدید. تایید نشدن دلیل بر مناسب نبودن شما برای آن تیم نیست، بلکه گاهی در نوشتن رزومه خود مهارت ندارید.[wpdiscuz-feedback id=”dq8t5lv4xs” question=”میدونید که برای ما مهم هستید! اینجا بنویسید…” opened=”0″] تا به حال چنین موردی را تجربه کرده‌اید؟ برای ما بنویسید.[/wpdiscuz-feedback]

همراه ما باشید تا متوجه شوید چه رزومه‌ای مناسبتان است…

دوره آموزش ساخت رزومه را از دست ندهید!

رزومه زمانی

اهمیت این رزومه با فهرست کردن سابقه کار شماست، به این صورت است که سایر مشاغل خود را به ترتیب زمانی معکوس لیست می کنید.

دوره های اموزشی برنامه نویسی

کارفرمایان به طور معمول این رزومه ها را ترجیح می دهند زیرا به راحتی می توانند کارهایی را که انجام داده اید با توجه به ترتیب زمانی که داشته اند بررسی کنند به همین علت این نوع رزومه رایج ترین است. و این رزومه برای متقاضیان کار با سابقه کار قوی و تجربه بالا خیلی مناسب است.

رزومه عملکردی

یکی از انواع رزومه، رزومه عملکردی است که بیشتر بر مهارت و تجربه شما تمرکز دارد نه به سابقه کار زمانی شما. به جای داشتن یک بخش از سابقه کار در بالای رزومه کاری خود، می توانید یک بخش تجربه حرفه ای یا دستاورد ها را داشته باشید که مهارت های مختلفی را در طول سال بدست اورده اید لیست می کنید.

این نوع رزومه ممکن است سابقه اشتغال شخص را شامل نشود یا ممکن است یک لیست مختصر از سابقه کار در انتهای رزومه داشته باشید.

رزومه عملکردی بیشتر توسط افرادی که در حال تغییر مشاغل خود هستند مورد استفاده قرار می گیرد. و هم چنین برای کسانی که تازه کار هستند می توانند با برجسته کردن مهارت ها به جای سابقه کار از این نوع رزومه استفاده کنند.

رزومه ترکیبی

همان طور که از اسمش پیداست ترکیبی از دو رزومه است، رزومه زمانی و رزومه عملکردی. در بالای رزومه لیستی از مهارت ها و مدارک شخصی قرار می گیرد و در زیر آن تاریخچه وقایع قرار دارد.

با استفاده از این رزومه می توانید مهارت های خود را که مرتبط با شغلی است که درخواست شده برجسته کنید و هم چنین سابقه کار زمانی خود را ارائه دهید. همچنین قابلیت ترکیب با انواع دیگر رزومه‌ها را دارد.

رزومه اینفوگرافیک

این نوع رزومه بیشتر برای کسانی که در کارشان خلاقیت مهم است، استفاده می شود زیرا علاوه بر متن یا به جای متن، شامل عناصر طراحی و گرافیکی نیز می شود.

یک رزومه اینفوگرافیک برای سازمان دهی محتوا از طرح، رنگ، نمادها یا حتی نمودار و قالب بندی استفاده می کند. اگر مایل هستید ببینید چطور یک اینفوگرافیک ساخته می‌شود، به مقاله آموزش ساخت بنر اینفوگرافیک سری بزنید.

رزومه هدفمند

یک رزومه هدفمند، رزومه ای است که با توجه به شغلی که پیشنهاد شده تجربه و مهارت های خود را در آن بیان می کند.

برای نوشتن یک رزومه هدفمند کار و تمرکز بیشتری لازم است. سعی کنید برای هر شغلی یک رزومه هدفمند بنویسید زیرا کارفرمایان می توانند به راحتی فکر کنند که به چه دلیل شما برای آن شغل صلاحیت دارید. و هچنین با انگیزه‌های شما به خوبی آشنا می‌شوند.

انواع رزومه کاری

رزومه غیرمتعارف

یکی دیگر از انواع روزمه که می تواند شامل عکس،گرافیک،تصویرو نمودار باشد و یا حتی می تواند یک رزومه انلاین هم باشد هم چنین می تواند یک فیلم در وب سایت یا شبکه های اجتماعی باشد.

رزومه کوتاه

یک رزومه کوتاه می‌تواند شامل خلاصه ای از نکات برجسته و پراهمیت شغلی باشد. پیشنهاد بنده به شما این است که در صورتی که فقط درخواست این نوع رزومه از شما داشته‌اند، رزومه کوتاه را برایشان ارسال کنید. در غیر این صورت رزومه هایی که درباره آنها بحث کردیم می توانند گزینه‌های مناسب تری نسبت به این نوع رزومه باشند.

کلام پایانی:

در این مطلب سعی کردیم چند نوع از انواع رزومه را به شما معرفی کنیم. در مقاله‌ی چطور می‌توانم شغل مناسبم را پیدا کنم؟ گفتیم که داشتن رزومه برای پیدا کردن کار، ضروری‌ست. [wpdiscuz-feedback id=”dq8t5lv4xs” question=”میدونید که برای ما مهم هستید! اینجا بنویسید…” opened=”0″]با توجه به این مسئله آیا شما تا به حال رزومه‌ای ساخته‌اید؟ چرا همین حالا دست به کار نمی‌شوید؟[/wpdiscuz-feedback]

به زودی بیشتر در مورد رزومه صحبت خواهیم کرد. اگر سوالی دارید و یا میخواهید در مورد یک موضوع خاص بیشتر بدانید، کافیست در قسمت نظرات برای ما بنویسید. امیدوارم که از خواندن این مطلب، استفاده کرده باشید.

راستی! تلگرام چ یاب رو برای با خبر شدن از آخرین دوره‌های آموزشی، محصولات و تخفیف های ویژه دنبال کنید.

منبع:

دانشجوی مهندسی کامپیوتر / علاقه‌مند به دیجیتال مارکتینگ و تولید محتوا