ایمپلنت دیجیتال چگونه انجام می شود ؟ ( + تفاوت ها )

ایمپلنت دندان روشی مناسب و محبوب برای رفع بی دندانی است. بهتر است بدانید ایمپلنت دندان به روش های مختلفی انجام می شود که بهترین آن ایمپلنت دیجیتال است. ایمپلنت دیجیتال با استفاده از فناوری سه بعدی ایمپلنت را کاملا به اندازه استخوان می سازد. در این روش نیازی به برش زدن یا بخیه استخوان غیر ضروری نیست.

ایمپلنت دیجیتال چیست ؟

جراحی کاشت ایمپلنت دیجیتال با تحریک کامپیوتری و حداقل برش باید انجام شود و با اسپلینت های هدایت شونده درد کمتری برای بیمار به همراه خواهد داشت. در واقع با استفاده از مدل سازی کامپیوتری  سه بعدی شرایط استخوان فک و موقعیت قرار گیری رشته های عصبی مورد بررسی قرار می گیرد. دندان پزشکان با استفاده از اطلاعات سیستمی که به دست می آورند می توانند یک عمل کاشت ایمپلنت دندان با کمترین شکاف  و درد را طراحی و فراهم کنند.

ایمپلنت دیجیتال با ایده ایجاد کمترین شکاف ممکن طراحی شده و به همین مراتب توانسته درد را به اندازه قابل توجهی در این جراحی کاهش دهد. در این روش در حین انجام جراحی کاشت دندان یک راهنمای کاملا دقیق با توجه به محل دقیق قرار گیری دندان در اختیار دندان پزشک قرار داده می شود که بتواند با استفاده از آن کمترین آسیب را به اعصاب اطراف یا دندان های مجاور ایمپلنت وارد کند. این روش یک شکاف بسیار کوچک و دقیق برای کاشت ایمپلنت دندان ایجاد می کند.

ایمپلنت دیجیتال چگونه انجام می شود؟

برای کاشت ایمپلنت دندان دیجیتالی باید از یک شبیه ساز کامپیوتری استفاده شود تا بتوان وضعیت استخوان ها و موقعیت رشته های عصبی را مورد بررسی قرار داد. همانطور که بالاتر بیان کردیم ایده این روش استفاده از کمترین میزان برش برای کاشت ایمپلنت دندان است که در واقع  باعث تحمل درد کمتری بعد از کاشت خواهد شد. مراحل کاشت ایمپلنت دیجیتال عبارتند از:

ایمپلنت دیجیتال چگونه انجام می شود ؟

  • در ابتدا باید گاید ایمپلنت محل دقیق قرار گیری ایمپلنت را مشخص کند و در دهان بیمار قرار بگیرد. جراح دندان پزشک بعد از بی حسی فک بیمار باید یک سوراخ کوچک به اندازه دقیق ایمپلنت در لثه و استخوان فک ایجاد کند تا پایه ایمپلنت به صورت دقیق درون آن قرار بگیرد. این مرحله باید دقیق و مطابق با اندازه گیری دقیق و برنامه ریزی شده انجام شود و بعد از آن روکش بر روی دندان نصب شود.
  • زمان کاشت ایمپلنت دیجیتال باید از گاید یا راهنما برای تعیین مکان دقیق مورد نظر استفاده شود تا اطمینان ایجاد شود که دندان های اطراف یا عصب دچار آسیبی نخواهند شد. در واقع این راهنما به دندان پزشک کمک کرده تا یک برش دقیق و کوچک روی لثه برای قرار دادن ایمپلنت ایجاد کند.
  • بعد از اینکه ایمپلنت به درستی در مکان مورد نظر خود قرار داده شد روکش دندان ساخته شده و در کمترین زمان ممکن بر روی ایمپلنت قرار داده می شود تا زیبایی و ظاهر دندان به درستی حفظ شود.

تفاوت ایمپلنت دیجیتال و ایمپلنت معمولی چیست؟

تفاوت ایمپلنت دیجیتال و ایمپلنت معمولی چیست؟

دقت

از مهم ترین تفاوت های این دو روش دقت بالای کاشت ایمپلنت دیجیتالی است. ایمپلنت معمولی تهاجمی است و می تواند باعث بروز عوارض شود. اما ایمپلنت دیجیتال با تصویر برداری سه بعدی و دقیق برنامه ریزی می کند تا در مکان دقیق و بهتری با دقت بالا ایمپلنت را قرار دهد. به همین علت روند بهبودی ایمپلنت بهتر و سریع تر خواهد بود.

دوره های اموزشی برنامه نویسی

مراجعه کمتر به دندانپزشک

منظور از مراجعه کمتر به دندان پزشک این است که در ایمپلنت سنتی زمان بیشتری برای جراحی و بهبودی لازم بود پس باید بیشتر به پزشک خود مراجعه می کردید. اما در روش ایمپلنت دیجیتالی  با یک عمل جراحی می توان کل قوس دندان را کاشت و در زمان کمتر، با درد کمتر بهبودی سریعتری را تجربه کرد.

مقرون به صرفه

برخلاف آن که افراد تصور می کنند این روش هزینه بالایی نیاز دارد باید بدانید در بلند مدت مقرون به صرفه تر از ایمپلنت سنتی است. زیرا با تهاجم بسیار کمتر، درمانی سریعتر و روندی بهبودی با مدت زمان کوتاه تر انجام می شود. که در این صورت هم در زمان شما و هم در هزینه شما به خوبی صرفه جویی می کند.

نتیجه ظاهری طبیعی

از دیگر تفاوت های این دو روش در نتیجه ظاهری آن است. ایمپلنت دیجیتال دارای ظاهری بسیار طبیعی است و بر خلاف ایمپلنت معمولی که گاهی کمی حجیم تر به نظر می رسد بسیار ظاهری ظریف دارد. در واقع ایمپلنت دیجیتالی به گونه ای طراحی شده است که با شکل و رنگ دندان طبیعی افراد دارای مطابقت کافی باشد.

تهاجم کمتر

 در واقع ایمپلنت دیجیتالی به دلیل نیاز کمتر به فضای جراحی و برش بزرگ تر بر روی لثه به روشی کم تهاجمی معروف است. زیرا در این روش لثه برش کمتری می خورد و دوره بهبودی و تهاجم جراحی بسیار کمتر از روش ایمپلنت معمولی خواهد بود. همچنین به دلیل تهاجم کمتری که این روشدارد آسیب ها به دندان ها و محیط اطراف دندان ایمپلنت شده نیز کمتر خواهد بود.

دوره بهبودی سریع تر

یکی از مهم ترین تفاوت های بین ایمپلنت دیجیتال و معمولی نیز سریع تر طی شدن روند جراحی و بهبودی بیار بعد از کاشت ایمپلنت دندان است. با استفاده از ایمپلنت دیجیتالی می توانید در کمترین زمان ممکن در کلینیک دندان پزشکی کاشت ایمپلنت را انجام داده و روند کاشت را به اتمام برسانید.

همچنین نتایج دریافت شده از این نوع ایمپلنت را در کمترین زمان ممکن می توانید در چند هفته بعد مشاهده نمائید. این روش دارای عوارض بسیار کمی می باشد و معمولا بدون عوارض یا عفونت دوره بهبودی بعد از کاشت ایمپلنت را پشت سر خواهید گذاشت.

منابع » ایمپلنت دندان چقدر طول می کشد؟ ، بررسی تمام انواع ایمپلنت دندان ، انواع ایمپلنت دندان