با این ۸ قدم برنامه نویس حرفه ای شوید!

برنامه نویسی cheyab.ir

در این پست از سایت چ‌یاب با ۸ قدم که شما را تبدیل به یک برنامه‌ نویس حرفه ای می‌کنند، آشنا می‌شوید؛ با ما همراه باشید… طی پست‌های گذشته، با دلایل یادگیری برنامه نویسی و همچنین ۱۰ موردی که یک برنامه‌ نویس باید بداند به خوبی آشنا شده‌اید، اما در این پست قصد داریم راه حرفه ای شدن در برنامه نویسی را به شما آموزش دهیم. برای تبدیل شدن به یک برنامه نویس حرفه ای عموما باید ۸ مرحله‌ی زیر را انجام دهید و از آن‌ها پیروی کنید:

 1. مشخص نمودن هدف کلی خود از برنامه نویسی
 2. ایجاد یک برنامه‌ی محکم و استوار برای یادگیری مهارت‌های موردنیاز
 3. انتخاب زبان برنامه نویسی
 4. ایجاد و حل پروژه‌های کوچک
 5. یادگیری مفاهیم پایه کامپیوتر
 6. شروع یادگیری کدنویسی
 7. جستجو در مورد فرصت‌های شغلی و آشنایی با شرکت‌های خواهان
 8. به ثمر رساندن یک کار فردی یا گروهی

در ادامه به بررسی تک تک این موارد خواهیم پرداخت:

گام اول: مشخص نمودن هدف کلی خود از برنامه نویسی

این نکته مهم‌ترین مسئله‌ای است که باید بدانید و در مورد آن باید به درستی فکر کنید و به این سوال پاسخ دهید که چرا به یادگیری کدنویسی و برنامه نویسی علاقه دارید و هدف کلی و نهایی شما از یادگیری چیست. لازم نیست به طور مستقیم ساعت‌ها وقت صرف کنید تا بتوانید جواب این سوال را به دست آورید؛ بلکه پس از مدت کوتاهی متوجه می‌شوید که دقیقا به دنبال چه چیزی هستید. اگر به درستی هدف خود را بیابید آنگاه قدم‌های بعدی شما نیز مشخص می‌شوند و راحت‌تر مسیر حرکت خود را پیمایش خواهید کرد.

بهتر است با خودتان روراست باشید و عاملی که باعث تشویق شدن شما در این زمینه می‌شود را هرچه زودتر پیدا کنید. به یاد داشته باشید که برنامه‌نویسی فرایند متفاوت و پیچیده‌ای است که همیشه طبق نقشه و طرح شما پیش نمی‌رود؛ لذا لازم است که انگیزه‌ی خود را در طی این مسیر در حالت بالا و قوی نگه‌ دارید.

اکثر افرادی که به یادگیری برنامه نویسی مشغولند دو هدف عمده را پیگیری می‌کنند:

دوره های اموزشی برنامه نویسی
 1. یادگیری فن‌آوری و برنامه نویسی برای به دست آوردن پول
 2. صرفا علاقمندی به یادگیری برنامه نویسی

۱- یادگیری فن‌آوری و برنامه نویسی برای به دست آوردن پول

امروزه در سرتاسر جهان برنامه نویسی یکی از رشته‌هایی است که تقاضای کار در آن زیاد است و همچنین تعداد بالایی از افراد در این زمینه مشغولند و درآمد مناسبی از این کار دارند، لذا منطقی است که افراد زیادی صرفا از جهت مالی به این رشته روی آورده باشند.

کارکردن به عنوان یک برنامه نویس حرفه ای به شما آزادی عمل بیشتری می‌دهد، بدین صورت که حتی می‌توانید از راه دور مشغول کار شوید. همچنین می‌توان مهارت‌های موردنیاز در این زمینه را به صورت آنلاین فراگرفت.

۲- صرفا علاقمندی به یادگیری برنامه نویسی

اگر جزو این دسته از افراد هستید، شما می‌توانید به راحتی و بدون دردسر پیشرفت کنید. به عنوان مثال اگر یک برنامه‌ی موبایل نقصی دارد و مناسب کار شما نیست می‌توانید با صرف اندکی وقت، برنامه‌ی مخصوص خود را طراحی کنید.

بنابراین سعی کنید هدف خود از برنامه نویسی را پیدا کنید؛ زیرا اگر هدف مناسبی نداشته باشید به راحتی می‌توانید تمرین خود را ترک کنید. آنچه شما را به یادگیری برنامه نویسی ترغیب می‌کند یک هدف مناسب است؛ پس هدف خود را هرچه سریع‌تر بیابید.

برنامه نویسی cheyab.ir

گام دوم: ایجاد یک برنامه‌ی محکم و استوار برای یادگیری مهارت‌های موردنیاز

اینکه بدانید چرا برنامه نویسی یاد می‌گیرید و با آن به چه چیزی می‌خواهید برسید و چه چیزی می‌خواهید ایجاد کنید باعث می‌شوند انگیزه‌ی لازم برای ادامه‌ی این مسیر را به دست آورید و همچنین با توجه به تعیین هدف، مهارت‌های مورد نیاز جهت رسیدن به آن نیز مشخص می‌شوند و با توجه به مهارت‌ها می‌توان یک برنامه‌ی محکم و قوی درنظر گرفت و طبق آن پیش رفت.

شما می‌توانید با پاسخ به سوالات زیر کار خود را آغاز کنید و به مهارت‌های موردنیاز خود پی ببرید و سپس یک برنامه‌ی مشخص بچینید:

 • آیا به ساخت وب سایت علاقه دارید؟
 • یا ترجیح می‌دهید برنامه‌های موبایل بسازید؟
 • در مورد تجزیه و تحلیل داده‌ها و تصویرسازی چطور؟
 • یا توسعه بازی‌ها و نرم‌افزار؟

هر چیزی که شما می‌خواهید ایجاد کنید، کافی‌ست فقط در مورد آن فکر کنید. البته، شما می‌توانید یادگیری زبان برنامه‌نویسی را صرفا جهت سرگرمی خود شروع کنید. با این حال، رویکرد شما برای یادگیری کاملا متفاوت خواهد بود. زمانی که شما می‌دانید چه نوع مشکلاتی را می‌خواهید با برنامه‌نویسی حل کنید، یادگیری آن بسیار آسان‌تر خواهد بود؛ بنابراین، بیشتر متمرکز خواهید بود.

با نظراتتون در انتهای پست مشوق ما باشید…

گام سوم: انتخاب زبان برنامه نویسی

پس از اینکه متوجه شدید هدف شما از برنامه نویسی چیست و یک برنامه‌ی محکم برای رسیدن به این هدف درنظر گرفتید آن‌گاه نوبت به این رسیده که یک قدم دیگر به برنامه نویس حرفه ای شدن نزدیک‌تر شوید؛ در این قدم لازم است زبان برنامه نویسی موردنظر خود را با توجه به تمام مسائل گفته شده انتخاب کنید و شروع به یادگیری نمایید. به عنوان مثال اگر شما به توسعه‌ی وب علاقمند هستید، باید یکی از زبان‌های برنامه نویسی زیر را انتخاب نمایید و شروع به یادگیری آن کنید:

 •     HTML and CSS
 •     JavaScript
 •     Python
 •     Ruby
 •     PHP

[box type=”note” align=”alignright” class=”” width=””]سه زبان ابتدایی یعنی     HTML،  CSS و JavaScript جهت کار با front-end هستند یعنی مختص ظاهر سایت هستند.[/box]

می‌توانید با مطالعه‌ی پست ۱۰ زبان برنامه نویسی برتر به طور مفصل در مورد این موضوع تحقیق و تفکر کنید.

برنامه نویس حرفه ای cheyab.ir

گام چهارم: ایجاد و حل پروژه‌های کوچک

در ابتدای شروع به برنامه نویسی، لازم است با خودتان مهربان باشید. بهتر است اهداف واقع‌گرایانه‌ای در گام‌های نخست داشته باشید؛ زیرا اگر در همان ابتدا به دنبال بهترین برنامه نویس شدن باشید احساس سرخوردگی دیر یا زود به سراغ شما خواهد آمد.

بنابراین در این برهه بهتر است پروژه‌های آسان و روتینی برای خود تعریف کنید و آن‌ها را حل کنید. با این کار قدرت برنامه‌ نویسی خود را بالا می‌برید و با هر مسئله‌ای که حل می‌کنید خواه ناخواه انگیزه‌ای در شما ایجاد می‌شود که این انگیزه مشوق شما در مسیر یادگیری خواهد بود.

در ابتدای این مسیر بهتر است به درک و فهم مفاهیم اولیه و پایه توجه زیادی داشته باشید؛ با این کار شما یک پی ریزی بسیار محکم برای آینده‌ی خود ایجاد می‌کنید. سعی کنید برنامه‌های بسیار کوچکی که فقط قادر به انجام یک کار هستند را در ابتدا طرح‌ریزی کنید و سپس به برنامه‌های بزرگ‌تر و بهتر فکر کنید؛ این چرخه به همین صورت در ذهن شما ادامه می‌یابد و شما همیشه ایده‌ای در ذهن خود خواهید داشت و این ایده‌ها کم کم رشد و نمو می‌کنند و به ایده‌های بزرگی تبدیل می‌شوند که دنیا را دگرگون می‌سازند.

گام پنجم: یادگیری مفاهیم پایه کامپیوتر

با یادگیری اصول اولیه علوم کامپیوتر، شما قادر خواهید بود که یادگیری برنامه نویسی حرفه ای را آغاز کنید. وقتی یاد می‌گیرید چطور کد بنویسید در واقع می‌توانید به کامپیوترها بگویید که چه کاری برای شما انجام دهند. برای اینکه ایده بهتری از آنچه که کامپیوترها قادر به انجام آن هستند، به دست آورید، توصیه می‌شود که در ابتدا اصول کامپیوتر را فرا بگیرید.

درک این مسئله که کامپیوترها چگونه کار می‌کنند، یادگیری برنامه نویسی را آسان‌تر می‌کنند. به عنوان مثال به راندن یک اتومبیل فکر کنید، فرض کنید نمی‌دانید وقتی فرمان اتومبیل را می‌چرخانید چه اتفاقی می‌افتد. این حسی است که وقتی کدی می‌نویسید و نمی‌دانید کامپیوتر چگونه کار می‌کند؛ به شما دست می‌دهد.درنتیجه در صورتی که در زمینه‌ی کامپیوتر مبتدی هستید، حتما در ابتدا اصول و مفاهیم پایه کامپیوتر را یاد بگیرید.

گام ششم: شروع یادگیری کدنویسی

در طی گام‌های پیشین، هدف شما از برنامه نویسی و همچنین برنامه‌ی شما مشخص شد و ایده‌های مناسبی در ذهن خود ایجاد نمودید و سپس اصول پایه کامپیوتر را یاد گرفتید؛ اکنون زمان آن رسیده که یادگیری زبان برنامه‌نویسی را به صورت جدی‌تر و واقعی آغاز کنید.

می‌توانید از دوره‌های آنلاین و رایگان موجود در اینترنت استفاده کنید؛ این دوره‌ها به وفور یافت می‌شوند.

برنـامه نویـس حـرفه ای cheyab.ir

گام هفتم: جستجو در مورد فرصت‌های شغلی و آشنایی با شرکت‌های خواهان

این یک گام بسیار مهم است که اغلب توسط برنامه نویسان تازه‌کار نادیده گرفته می‌شود. اگر می‌خواهید یک برنامه‌نویس حرفه ای شوید، باید مهارت‌های مورد نیاز را یاد بگیرید تا شغلی که ایده‌آل شماست را به دست آورید.

بهترین راه برای فهمیدن این که دقیقا چه چیزی باید یاد بگیرید این است که نگاهی به فرصت‌های شغلی منطقه‌ی خود بیاندازید. اگر تعداد کمی از شرکت‌ها وجود دارند که واقعا مایل هستید برای آن‌ها کار کنید، ببینید آیا آن‌ها در حال حاضر به دنبال توسعه دهندگان هستند یا خیر. خواندن چند آگهی شغلی، ایده‌ی خوبی در مورد مهارت‌هایی که به دنبال آن هستند را به شما می‌دهد.

تنها راه رسیدن به شغل موردعلاقه‌ی خود این است که مهارت‌هایتان را به نمایش بگذارید و نشان دهید چگونه می‌توانید ارزش خود را اثبات کنید. کارفرمایان به دنبال کسی هستند که بتواند مشکلات آن‌ها را حل کند. پس به آن‌ها نشان دهید که چگونه می‌توانید به آن‌ها کمک کنید تا مشکلاتشان را حل کنند و سپس این شغل، نصیب شما می‌شود.

هنگامی که تحقیق خود را انجام دادید، می‌توانید به یادگیری مهارت‌ها و فن‌آوری‌های لازم برای شغل رویایی خود ادامه دهید.

گام هشتم: به ثمر رساندن یک کار فردی یا گروهی

هنگامی که این حس به شما دست داد که پورتفولیو یا کارگروهی شما به نتایج خوب و ثمربخشی رسیده است، رزومه‌ی خود را جمع‌آوری کنید و برای یافتن نخستین کار خود آن را ارسال کنید.

همکاری در پروژه‌های گروهی و یا انجام پروژه‌های شخصی می‌تواند رزومه‌ی بسیار مفید و کارآمدی برای شما محسوب شود؛ لذا نهایت تلاش خود را در این زمینه انجام دهید تا یک کار را به ثمر برسانید و بتوانید به پشتوانه‌ی آن، شغل دلخواه و ایده‌آل خود را بیابید.

برنـامه نویسی cheyab.ir

چندکلام با چ یاب:

امیدواریم که این مطلب برای شما مفید واقع شود و بتوانید با رعایت این نکات و نکات تکمیلی دیگر به یک برنامه‌ نویس حرفه ای و خوب تبدیل شوید. اگر می‌خواهید برنامه‌ نویس شوید، صرفا گفتن این حرف به شما کمکی نخواهد کرد و باید از همین حالا شروع به یادگیری کنید. به یاد داشته باشید که کدنویسی یک مسیر است نه یک مقصد؛ از مسیر لذت ببرید.

اگر تجربه‌ای در زمینه‌ی برنامه‌ نویسی دارید، در اختیار ما و دیگران نیز قرار دهید. منتظر نظرات، انتقادات و پیشنهادات شما یاران گرامی هستیم.

راستی!

جهت مطلع شدن از آخرین پست‌ها و آموزش‌های ما می‌توانید در کانال تلگرام چ یاب عضو شوید.

متولد خوزستان | فارغ‌التحصیل رشته مهندسی کامپیوتر 💻 | علاقه‌مند به عکاسی 📸، فوتبال ⚽ و برنامه‌نویسی