چطور توانایی‌های خود را در مصاحبه کاری نشان دهیم؟

موفقیت در مصاحبه کاری

داشتن مصاحبه کاری موفق یکی از مهمترین مراحل در یافتن یک شغل مناسب محسوب  میشود و به عنوان یکی از اظطراب آور ترین لحظات کاری هر شخص است. مصاحبه کاری برای شرکت ها اهمیت بسیاری دارد و شرکت ها با استفاده از سوالات مختلف اطلاعات و دانش شما را می سنجند و از بین کسانی که توانایی های خودشان را به بهترین شکل نشان دهند، استخدام میکنند.

سوالاتی که در مصاحبه های شغلی از شما می پرسند از قاعده خاصی تبعیت نمی کند و با توجه به سلیقه و نظر مصاحبه کننده، سوالات را آماده میکنند، اما اگر شما برای سوالات چالش برانگیز پاسخ های مناسبی پیداکنید، نگرانی و استرس شما کمتر خواهد شد و یک مصاحبه استخدامی موفق خواهید داشت.

در ادامه نکاتی را که شما باید قبل از مصاحبه کاری موفق بدانید را بررسی خواهیم کرد، پس باما همراه باشید.

۱- درباره شرکتی که برای مصاحبه دعوت شدید، تحقیق کنید.

قبل از مراجعه به مصاحبه کاری، به سایت، شبکه های اجتماعی، مقالات شرکت و هر اطلاعاتی که در سطح اینترنت وجود دارد و میتواند به شناخت شما از شرکت اضافه کند، نگاهی بیندازید. سعی کنید با یکی از کارکنان شرکت ارتباط برقرار کرده و از شرایط کاری شرکت سوال بپرسید.

با وظایفی که قرار است در شرکت انجام دهید کامل آشنا شوید و با اطلاعاتی که جمع آوری کردید سعی کنید مصاحبه گر رو متقاعد کنید که علاقه مند به همکاری با شرکت هستید.

دوره های اموزشی برنامه نویسی

۲- از تجربیات کاری خود صحبت کنید.

در جلسه مصاحبه کاری خیلی مهم است که شما توانایی ها و تجربیات خود را برای مصاحبه گر نشان دهید. فردی که با شما مصاحبه میکند در مورد شغل قبلی شما سوال های متعددی خواهد پرسید. شما باید سعی کنید تمام تجربیاتی که در شغل های قبلی به دست اورده‌اید را خلاصه برای مصاحبه گر توضیح دهید و یک طرح پیشنهادی برای ارتقاء شرکت با استفاده از تجربیاتتان بدهید تا ارزش شما و تجربیات شما برای محاصبه گر شفاف شود.

۳- نشان دهید همیشه به دنبال یادگیری هستید.

شرکت ها با توجه به پیشرفت تکنولوژی موظف هستید هر روز راه کارها و روش های جدیدی برای پیشرفت شرکت به کار ببرند.

کارفرمایان دوست دارند یک کارمند بروزی داشته باشند و همیشه در مصاحبه کاری از تمایل شما برای یادگیری روش ها و کارهای جدید سوال میکنند و شما باید به مصاحبه گر نشان دهید که دائما در حال یادگیری هستید و روش های جدید در رابطه با جایگاه های شغلییتان را دنبال میکنید.

۴- نشان دهید توانایی بالایی در کار گروهی دارید.

یکی از توانایی های مهم و مورد نیاز برای کارفرمایان، داشتن روحیه کار تیمی است. کار تیمی برای یک شرکت بسیار مهم و در موفقیت های شرکت اثرگذار است.

 مصاحبه کننده برای اینکه از موقعیت شما در کار های گروهی قبلی باخبر شود، چندین سوال خواهد پرسید. شما باید موفقیت هایی که در کار تیمی کسب کردید را برای مصاحبه کننده توضیح دهید.

۵- نشان دهید انگیزه دارید.

داشتن انگیزه برای انجام کار بسیار مهم است. اگر شما انگیزه کافی برای انجام کارهایی که به شما سپرده شده را نداشته باشید، عملکرد خوبی نخواهید داشت. مصاحبه کننده اگر از انگیزه کاری شما سوال کرد شما باید از کمک انگیزه شما در موفقیت های که در شغل قبلی کسب کردید صحبت کنید و توضیح دهید که چگونه دوباره میتوانید از این انگیزه در موفقیت کار جدید استفاده کنید.

اما اگر شما میتوانید به خوبی توانایی های خودتان را در مصاحبه های شغلی نشان دهید و فقط ترس از مصاحبه دارید در ادامه راه های مختلف را برای غلبه شما بر ترس از مصاحبه کاری را بررسی خواهیم کرد …

۴ راه حل مهم، برای غلبه بر ترس در یک مصاحبه کاری موفق

ترس از مصاحبه کاری

 

۱- در خانه تمرین کنید.

یکی از راه های غلبه بر ترس از مصاحبه، تمرین مصاحبه در خانه است. سعی کنید محیط اتاق را شبیه به اتاق مصاحبه کنید و از افراد خانواده در خواست کنید تا سوالات مختلفی را از شما بپرسند تا شما هم به سوالات احتمالی تسلط  پیدا کنید و هم ترس از اتاق مصاحبه شما برطرف شود.

۲- محیط  و جو را شناسایی کنید.

چند روز قبل از این که وقت جلسه مصاحبه شغلی دارید، محیط را شناسایی کنید و در محل به پیاده روی و یا رانندگی بپردازید تا از اداب و رسوم کارمندان شرکت مورد نظر با خبر شوید.

سعی کنید مدت زمانی را که شما از خانه به محل مورد نظر را طی کردید به یاد داشته باشید تا در روز مصاحبه زمان را مدیریت کنید.

۳- مسایل مورد نیاز را از قبل آماده کنید.

قبل از این که به مصاحبه کاری بروید از کارفرما و یا منشی شرکت در باره اتاق مصاحبه سوال کنید تا اگر نیاز شد تا شما در روز مصاحبه ارائه‌ای داشته باشید از قبل آماده باشید و بر روی مباحث مسلط شوید تا از ترس شما در زمان مصاحبه کاری کاسته شود.

۴- از لحاظ جسمانی آمادگی کافی داشته باشید.

برای مصاحبه کاری موفق باید بدنی آماده داشته باشید. هوشیاری شما باید قبل از مصاحبه کاری به حد کافی باشد و سعی کنید روز قبل مصاحبه خواب کافی داشته باشید و صبح خود را باید یک صبحانه قوی و کامل شروع کنید تا بدنتان انرژی کافی در روز مصاحبه داشته باشد.

جمع بندی

مصاحبه شغلی برای بسیاری از افراد همراه با استرس و ترس همراه است و بیشتر افراد در نشان دادن توانایی های خود به مصاحبه کنندگان مهارت کافی ندارند.

 ما در این مقاله به بررسی نکاتی برای چگونگی نشان دادن توانایی های خودتان در روز مصاحبه و راه های مختلف برای رهایی از ترس روز مصاحبه پرداختیم. آیا شما هم تجربه های این چنینی داشته اید؟ ترس یا استرس شدید در مصاحبه کاری را تجربه کرده اید؟ با ما در کامنت ها تجربه های خودتون رو به اشتراک بگذارید.

منبع : businessinsider.com

استعداد در فضای آرام رشد می کند ... | علاقه‌مند و نویسنده حوزه تکنولوژی و خودرو 💻🚗