۷ دلیلی که شما را مجبور به کتاب خوانی میکند!

کتاب خوانی
Isolated open book

از قدیم گفته‌اند: “کتاب بهترین دوست ماست”. اما چرا؟ آیا تا به حال به این فکر کرده‌ایم که واقعا کتاب خوانی چه تاثیری بر انسان میگذارد که در همه ی مذاهب و فرهنگ‌ها به این اندازه به کتاب‌خوانی توصیه شده است؟ دراین مقاله به ۷ مورد از مهمترین دلایل آن میپردازیم؛ با ما همراه باشید…

۱- کتاب و کاهش استرس

اگرچه ممکن است کمی باور این نکته سخت باشد، اما یکی از بهترین روشهای کنترل استرس کتاب خواندن است. طبق تحقیقات انجام شده، اکثر مردم در حالت نشسته کتاب میخوانند که در این حالت،بدن تقریبا هیچ فعالیت فیزیکی خاصی ندارد و همچنین تنفس ما نیز حالت عادی خود را خواهد داشت که باعث آرام تر شدن انسان می شود. در هنگام مطالعه، کمتر به مشکلات و دغدغه های خود فکر کرده و در واقع هیچ راهی برای پرورش استرس در خود باقی نمیگذاریم.

 

۲- تقویت دایره لغات

این حقیقت که افراد کتاب‌خوان از دایره لغات بیشتری بهره مند هستند غیر قابل کتمان است.در نتیجه در هنگام مکالمه،افراد کتاب خوان بسیار بهتر از افراد دیگر افسار زبان خود را به دست گرفته و از آنجا که بر اکثر کلمات تسلط دارند ،راحت‌تر و با اعتماد به نفس بیشتر با سایر افراد ارتباط برقرار می‌کنند. پس بنابراین، هر چقدر بیشتر بخوانید،سخنران بهتری خواهید شد!

 

۳- کتاب و تقویت قوه تخیل

وقتی فردی کتاب می‌خواند،ذهن و مغز خود را با محیط و شرایطی که در کتاب ذکر میشود تطابق می دهد که در نتیجه این عمل و تصویر سازی انجام شده که به صورت ناخودآگاه انجام می شود،تخیل فرد و خلاقیت وی تقویت می شود.

 

۴- کتاب خوانی و ایده های ناگهانی!

مطالعه، بزرگترین مشوق انسان ها در تفکر است. حتی در بعضی مواقع انسان ها، بر مبنای محتوایی که در کتاب های گوناگون خوانده‌اند شروع به رویاسازی میکنند.به علاوه آن،حتی ممکن است به دید و طرز فکری دست پیدا کنیم که شاید حتی خود نویسنده هم از آن بی خبر بوده است! لذا آنچه که اکثریت به آن باور دارند اینست که ایده های جدید در گروی خواندن کتاب های بیشتر است که البته باور کاملا درستی میباشد، پس اگر به دنبال ایده های جدیدتر هستید، کتاب را فراموش نکنید.

دوره های اموزشی برنامه نویسی

 

۵- کتاب خوانی  و تقویت تمرکز

در هنگام مطالعه،بر محتوای داستان و طرز تفکر نویسنده و قصد نویسنده از ایجاد آن متن متمرکز می‌شویم. برخلاف بقیه کارهای روزمره،در هنگام مطالعه به صورت موازی بر ۲ عمل متمرکز نمی شویم که این خود یکی از عوامل بزرگ تقویت تمرکز به حساب می‌آید.

 

۶- تجربه، تجربه، تجربه!

همانطور که می‌دانیم تجربه ها،بهترین یار و یاور ما در تصمیم گیری هستند ولی با این حال، غیر ممکن است که ما بتوانیم همه ی مسایل را خودمان به تنهایی تجربه کنیم. نکته خوشحال کننده اینجاست که انسان‌ها تنها موجوداتی در کره خاکی هستند که می‌توانند اطلاعات را از نسلی به نسل دیگر انتقال دهند. در نتیجه کتاب‌،بهترین راه ارتباط برای کسب تجربیات گذشتگان و افزایش اطلاعات عمومی برای ما انسان‌ها می‌باشد. و اما شاید قانع کننده ترین دلیلی که میتواند دید مارا عوض کند همین مورد آخر باشد:

 

۷- تفریح!

بله تفریح…اگرچه در مورد اکثر فواید کتاب خوانی بحث کردیم،ولی مهمترین چیزی که باید اشاره شود همین وقت گذرانی است؛ البته نه وقت گذرانی معمولی،بلکه بهترین نوع آن! چرا که با کتاب خوانی، اگرچه شاید تاثیراتی را که اشاره شد درک نکنیم،ولی در ناخوداگاه ما همه ی آن فواید ریز و درشت تاثیر گذار هستند.

 

آخرین کتابی که خواندید، چه کتابی‌ست؟ امیدوارم که از مطالعه این مطلب لذت برده باشید، منتظر نظرات، انتقادات و پیشنهادات شما هستیم.

راستی! جهت مطلع شدن از آخرین اخبار و پست‌های ما می‌توانید در کانال تلگرام چ یاب عضو شوید.

موسس "چ یاب" و میزبان پادکست "کاری گپ" | عاشق استارتاپ 🧡 ،سئو 📈 و وردپرس