بدون مدرک دانشگاهی هم می‌شود کار پیدا کرد؟

پیدا کردن کار بدون مدرک دانشگاهی

اگه نری دانشگاه هیچی نمیشی. بیکار میمونی… امان از این جمله‌ها …

پیدا کردن کار و شغل مناسب امروزه به معضل بزرگ جامعه تبدیل شده است؛ و اگر مدرک دانشگاهی هم نداشته باشید این معضل شاید بزرگتر به نظر برسد.

نمی‌توانیم به طور قطع بگوییم کسی که مدرک دانشگاهی ندارد، کار مناسبی نخواهد داشت. اما طبق تصورات اطرافیان، جامعه و خانواده و یا حتی خود ما، پیدا کردن کار بدون مدرک دانشگاهی تا حدی سخت‌تر از پیدا کردن کار با مدرک دانشگاهی است.

[wpdiscuz-feedback id=”wxid6a99dz” question=”میدونید که برای ما مهم هستید! اینجا بنویسید…” opened=”0″] به نظر شما چه موانعی سر راه زندگی کاری جوانان قرار گرفته است؟[/wpdiscuz-feedback]

همینکه نمی‌دانید در چه حوزه‌ای باید فعالیت کنید می‌تواند آزار دهنده باشد. اما هرچیزی راه حلی دارد. بیایید در ادامه لیستی از بهترین و پردرآمدترین مشاغلی که بدون مدرک دانشگاهی می‌توانید داشته باشید را با هم بررسی کنیم. لیستی که در ادامه نوشته‌ایم ممکن است امید را به زندگی شما بازگرداند.

نکته

اما پیش از مطالعه‌ای این لیست اگر به دنبال کار گشته‌اید و کاری مناسب خود پیدا نکرده‌اید، چرا نمی‌توانم کار پیدا کنم؟ و چطور شغلی مناسب داشته باشم؟ را حتما مطالعه کنید و سعی کنید موارد ضعف خود را یادداشت کنید و در اسرع وقت آنها را برطرف کنید.

لیست مشاغل پردرآمد و بدون نیاز به مدرک دانشگاهی :

معامله گر سهام

این روزها بازار بورس و سهامداری در کشور ما رونق عجیب و غریبی دارد! چرا شما وارد این بازار نشوید؟ با این میزان رشد شاخص بورس حتی اگر با سرمایه‌ی اندکی شروع کنید، می‌توانید پیشرفت چشمگیری داشته باشید.

دوره های اموزشی برنامه نویسی

اما این پیشرفت‌ها به آسانی اتفاق نمی‌افتند. درست است که بورس و معامله‌گری لزومی برای داشتن مدرک دانشگاهی ایجاد نکرده‌است، اما اگر دانش معامله‌گری و شم اقتصادی شما خوب نباشد، به همان میزان ممکن است سقوط کنید. لازم نیست بترسید. فقط کافیست به اندازه‌ی کافی در این مورد مطالعه کنید و از تجربیات دیگران بهره‌مند شوید.

معدن کار

کار در معدن از آن کارهایی‌ست که همیشه سختی آن زبانزد خاص و عام است. اما این شغل سخت، نیازی به مدرک دانشگاهی ندارد و درآمد نسبتا خوبی برای شما به ارمغان می‌آورد.

لازم است پیش از اینکه تصمیم بگیرید معدن کار شوید، با شرایط این شغل آشنا شوید و اگر قادر به تحمل سختی‌های آن هستید دست به کار شوید.

مهماندار هواپیما

مهمانداری خطوط هوایی از آن دسته کارهایی‌ست که معمولا مدرک دانشگاهی نمی‌خواهد. مهمانداری از آن دسته شغل‌هایی‌ست که ظاهر آن بسیار دلنشین است و در نگاه اول همه مایلند مهماندار شوند.

اما برای مهماندار شدن شما باید از لحاظ جسمی، توانمند باشید و بتوانید ساعت‌ها در جایی کوچک سرپا باشید و به فعالیت بپردازید. یک مهماندر باید خوش‌رو و خوش‌برخورد باشد. همچنین ساعت کاری شما دقیق مشخص نیست و دائما در حال سفر هستید.

این را هم در نظر بگیرید که اگر مهماندار شوید، نیاز نیست نگران جای خواب و غذا باشید و روزانه با افراد مختلف و جالبی سروکار خواهید داشت که جذابیت‌های خاص خودش را دارد. در ضمن دستمزد شغل مهمانداری می‌تواند مناسب باشد و با اندکی سابقه کار، به طور میانگین رقمی حدود ۴ تا ۵ میلیون تومان دستمزدتان خواهد بود.

تعمیرکار آسانسور - پیدا کردن کار بدون مدرک دانشگاهی

تعمیرکار آسانسور

خوشبختانه مدت‌هاست که آسانسور به ساختمان‌های چند طبقه اضافه شده است و دیگر همه مایلند در ساختمان خود آسانسور داشته باشند. اما آسانسور نیز مانند سایر وسایل و ابزارهای مکانیکی، خرابی‌هایی دارد و پس از مدتی نیازمند تعمیر است.

شما می‌توانید بدون داشتن مدرک تحصیلی و صرفا با گذراندن کارآموزی و خبره شدن در تعمیرات آسانسور، به عنوان نصاب و تعمیرکار آسانسور فعالیت کنید و به درآمد نسبتا خوبی برسید.

برای فعالیت در این شغل شما باید مهارت‌هایی مانند کار با وسایل الکترونیکی، درک نقشه‌ی آسانسور، تصمیم‌گیری درست و تعهد کاری داشته باشید. همچنین باید به خوبی مسائل ایمنی را رعایت کنید و با دقت کار خود را انجام دهید. از لحاظ قدرت بدنی نیز، باید توانایی انجام چنین کاری را داشته باشید.

انبارداری

انبارداری از آن دسته کارهایی‌ست که برای انجام دادن آن باید صداقت، پشتکار و سواد خواندن و نوشتن و جمع زدن داشته باشید. باقی مهارت‌ها را می‌توان به مرور یاد گرفت. (مانند کار با نرم افزارهای انبارداری و …)

صداقت و تعهد در این شغل بسیار مهم است و شما باید بتوانید اعتماد رییس کارخانه را جلب کنید. در کل این شغل نیاز به مدرک خاصی ندارد و بدون مدرک هم می‌توانید یک انباردار خوب شوید.

با توجه به حجم کاری و بزرگی کارخانه دستمزد شما نیز متغیر خواهد بود.

طراح لباس

اگر سری به اینستاگرام بزنید، صفحات بسیار زیادی را می‌بینید که متعلق به مزون‌ها و نمایشگاه‌های مد و پوشاک هستند. که اتفاقا صفحات بسیار موفقی به شمار می‌آیند. طراحی لباس کاری‌ست که بدون مدرک دانشگاهی هم می‌توانید انجام دهید، فقط کافی‌ست خلاقیت داشته باشید.

اگر خلاق باشید و بتوانید جامعه‌ی هدف خود را به خوبی پیدا کنید، می‌توانید درآمد خوبی از این راه کسب کنید. امروزه خیلی‌ها و به خصوص جوانان به دنبال مد و لباس‌های جدید هستند که شما باید از این فرصت استفاده کنید.

اگر با روانشناسی رنگ و طرح در طراحی لباس آشنا شوید، خیلی راحت‌تر می‌توانید لباس‌های پرفروشی طراحی کنید. سعی کنید طرح‌های دیگران را کپی‌برداری نکنید و در صورت لزوم از سایر طرح‌ها الهام بگیرید.

انجام کارهای دفتری

کارهای دفتری مانند تنظیم قرارها، برنامه‌ریزی، تنظیم اسناد و مرتب‌سازی آنها … از جمله کارهایی هستند که برای خانم‌ها مناسب‌ترند. برای انجام چنین کارهایی غالبا نیازی به مدرک تحصیلی نخواهید داشت. فقط باید روابط عمومی مناسبی داشته باشید و همچنین آدم منظم و با دقتی باشید.

سپس هرجا که دفتری وجود داشته باشد می‌توانید مشغول به کار شوید. خوبی این شغل این است که بسیار خواهان دارد و همچنین شغل مناسب و خوبی برای خانم‌هاست که دستمزد آن نیز متناسب با کارتان خواهد بود.

برنامه نویس

برنامه نویسی از آن شغل‌هایی‌ست که بدون مدرک و با داشتن یک رزومه‌ی خوب می‌توانید دستمزد خوبی از آن به دست آورید. کافیست نهایت تلاش خود را بکنید و پس از یادگیری برنامه نویسی نمونه‌هایی قوی و ماندگار ایجاد کنید.

اگر بتوانید در این کار حرفه‌ای شوید، پس از مدتی حتی شرکت‌های خارجی خواهان شما خواهند بود و دستمزدی که برای کار شما پرداخت می‌کنند سر به فلک می‌کشد.

اما به این راحتی ها نمی‌شود یک برنامه نویس خوب شد! پله پله تا برنامه نویسی حرفه‌ای ، ممکن است تا حدی به شما در این مسیر کمک کند.

تولید محتوا

تولید محتوا هم می‌تواند یک شغل پاره وقت و هم یک شغل تمام وقت باشد، این موضوع به شما برمی‌گردد. در “بهترین کارهای دانشجویی” تولیدکنندگی محتوا را به عنوان یک شغل نیمه وقت معرفی کردیم. اما اینجا می‌خواهیم بگوییم که به عنوان یک تولید کننده‌ی محتوا شما می‌توانید یک شغل تمام وقت با درآمد نسبتا خوب و شرایط کاری مناسب داشته باشید.

اگر نگاهی به آگهی‌های استخدام بیاندازید متوجه اهمیت این شغل در دنیای دیجیتالی امروز می‌شوید. اما نکند نمی‌دانید تولید محتوا یعنی چه؟ اگر می‌دانید که چه بهتر اما اگر نمی‌دانید، مقاله “تولیدمحتوا چیست؟” را حتما مطالعه کنید.

طراح سایت و گرافیک

طراح سایت، طراح گرافیک، طراح ui/ux همگی این شغل‌ها می‌توانند برای شما درآمد مناسبی به ارمغان بیاورند. باید مسیر درست را انتخاب کنید و رزومه‌ای قوی برای خود ایجاد کنید. در هر جا و مکانی، هستند کسانی که به یک طراح سایت و یا طراح گرافیک نیازمندند.

چطور طراح سایت شویم؟ در این مقاله می‌توانید مسیر یادگیری طراحی سایت را مشاهده کنید.

پشتیبان تلفنی

پشتیبان تلفنی

هر شرکت و هر موسسه‌ای که خدمات ارائه می‌کند باید از مشتریان خود پشتیبانی کند. شما می‌توانید بدون داشتن مدرک دانشگاهی به عنوان پشتیبان تلفنی در یک شرکت فعالیت کنید و پاسخگوی مشتریان و مخاطبان باشید.

برای انجام این کار باید صدای نسبتا مناسبی داشته باشید و همچنین از روابط عمومی و قدرت کلامی خوبی برخوردار باشید.

نسخه خوانی در داروخانه

این شغل جدیدا خیلی مورد استقبال جوانان قرار گرفته است. برای انجام اینکار بدون مدرک تحصیلی می‌توانید اقدام کنید. فقط کافیست یک دوره‌ی کارآموزی جهت یادگیری نسخه‌خوانی و آشنایی با داروها بگذرانید. که این دوره دائما در فنی و حرفه‌ای های سراسر کشور در حال برگزاری است.

می‌توانید پس از گذراندن این دوره در نزدیک‌ترین داروخانه مشغول به کار شوید و دستمزد مناسبی داشته باشید.

چندکلام با چ یاب:

[wpdiscuz-feedback id=”wxid6a99dz” question=”میدونید که برای ما مهم هستید! اینجا بنویسید…” opened=”0″]انتخاب اول شما در مسیر زندگی چیست؟ دانشگاه یا کار؟[/wpdiscuz-feedback]

در این محتوا نیز سعی کردیم به یکی از مشکلات پیدا نکردن کار، یعنی نداشتن مدرک دانشگاهی بپردازیم و مشاغلی به شما معرفی کنیم. قطعا و حتما مشاغل بیشتری وجود دارند که بدون مدرک تحصیلی می‌توانید در آنها به فعالیت بپردازید. امیدوارم که این مطلب مورد استفاده‌ی شما دوستان قرار بگیرد. نظرات، پیشنهادات و انتقادات خود را برای ما بنویسید.

راستی! تلگرام چ یاب رو برای با خبر شدن از آخرین دوره‌های آموزشی، محصولات و تخفیف های ویژه دنبال کنید.

متولد خوزستان | فارغ‌التحصیل رشته مهندسی کامپیوتر 💻 | علاقه‌مند به عکاسی 📸، فوتبال ⚽ و برنامه‌نویسی