ساخت گالری ویدیو در وردپرس

همانطور که میدانید وردپرس به تنهایی امکانات متنوعی در اختیار شما قرار نمیدهد، اما هیچ جای نگرانی نیست، چرا همانطور که در قدیم هم گفتیم، اکثرنیازهای شما به کمک پلاگین‌های حرفه‌ای موجود قابل حل میباشند.
در این مطلب، میخواهیم به بررسی و آموزش پیاده سازی ساخت گالری ویدیو در وردپرس که هم زیبا باشید هم حرفه‌ای و مطابق با بهترین پلتفرم‌های ویدیویی ایرانی و خارجی بپردازیم. این کار به طور عادی و بدون نصب پلاگین، در وردپرس امکان پذیر نیست، و حتی اگرم بتوانید به کمک صفحه سازها گالری ویدیویی خود را بسازید، باز هم گالری شما کیفیت چندانی نخواهد داشت…

پس با ما تا انتهای آین آموزش همراه باشید تا یک گالری ویدیو زیبا در سایت وردپرسی خود طراحی کنید.

معرفی و نصب افزونه جهت ساخت گالری ویدیو در وردپرس

پلاگین‌های مختلفی میتوانند شما را در ساخت گالری ویدیو در وردپرس کمک کنند، اما نکته‌ای که باید به آن بسیار دقت کنید، اینست که اکثر این پلاگین ها، قابلیت اضافه کردن ویدیو از سایت‌های داخلی را ندارند و تنها میتوانید از سایت یوتوب و ویمئو ویدیوها را درون سایت خود فراخوانی کنید، اما اگر از سرویس‌های اشتراک ویدیو داخلی استفاده میکنید، هیچکدام از این پلاگین ها به شما کمکی نخواهند کرد.

پلاگینی که امروز میخواهیم به شما معرفی کنیم، پلاگین سبک و زیبای unite-gallery-lite است. این افزونه، رایگان است و میتوانید از طریق مخزن رسمی وردپرس ، به راحتی دانلود و نصب کنید. نکته جالب در مورد این این پلاگین اینست که از آن هم به عنوان هدف اصلی این آموزش، یعنی ساخت گالری ویدیو در وردپرس ، و هم به عنوان گالری تصاویر خود استفاده کنید.

آموزش انواع روش‌های نصب پلاگین در وردپرس

دوره های اموزشی برنامه نویسی

راه اندازی قدم به قدم پلاگین

بعد از نصب پلاگین و فعال سازی آن، از طریق گزینه جدید ایجاد شده که در داشبورد وردپرس قابل مشاهده است، وارد پلن کلی این افزونه میشویم:

برای راه‌اندازی این افزونه و طراحی گالری ویدیویی خود، ابتدا لازم است که یک گالری مطابق تصویر زیر برای خود بسازید، همانطور که بالاتر هم گفته شد، اگر میخواهید یک گالری از تصاویر خود بسازید، میبایست از گزینه‌های پیشنهادی، نوع گالری خود را انتخاب کنید، اما طبق هدف این آموزش، ما بر روی گزینه “video gallary”  کلیک میکنیم.

برای اضافه کردن گالری جدید خود، نیاز است که نام و مشخصات گالری را مطابق تصویر زیر وارد کنید:

gallary title : نام گالری خود را بنویسد، این نام توسط کاربران دیده نمیشود.

Gallary alias : مخفف نام گالری خود را در این بخش بنویسید، بهتراست که این بخش را با حروف انگلیسی پر کنید، چرا که تکه کدی که به عنوان شورت کد در ادامه به شما داده میشود، از این نام ساخته میشود و عبارات انگلیسی، شورت کد شما را نسبت به عبارات فارسی، کوتاه تر میکند.

Item catagory : اگر برای بار اول است که در حال ساخت گالری هستیم و کتگوری خاصی از قبل ایجاد نکرده ایم، این گزینه برای ما کاربردی ندارد، در غیر اینصورت میتوانید در این بخش کتگوری خود را ایجاد کنید.

Full width : در این بخش هم با انتخاب گزینه  yes، میتوانید سایز کلی گالری خود را بر اساس پیکسل مشخص کنید.

بعد از انجام تمام فعالیت های بالا، بر روی گزینه Create gallary  کلیک کنید تا گالری شما ایجاد شود.

سپس وارد صفحه تنظیمات کلی زیر میشوید:

در این بخش، تمام تنظیمات نهایی گالری شما به راحتی قابل دسترسی است، از تغییر نام پلاگین گرفته تا تغییر شورت کد آن و …، همگی از بخش های مختلف قابل بررسی و تغییر است.

بخش سمت راست تصویر را که کمی بالاتر به طور کامل توضیح دادیم، اما اگر نیاز به تنظیمات بیشتری دارید، میتوانید از طریق تبهای موجود در سمت چپ تصویر، این کار را انجام دهید:

در این بخش میتوانید به بررسی پخش اتوماتیک گالری و یا غیرفعال کردن آن بپردازید، همچنین از بخش edit skin css ، در صورت تمایل برای شخصی سازی Css خود استفاده کنید (برای مبتدیان توصیه نمیشود.)

با تایتل بودن و یا نبودن ویدیوهای گالری و سایر تنظیمات ظاهری را هم از قسمت choose scroller skin تنظیم کنید.

تنظیمات پوزیشن و جایگاه نهایی گالری شما از بخش زیر قابل تغییر است، راست چین و چپ چین کردن آن و … به راحتی از این قسمت قابل تغییر است، اما پیشنهاد میکنیم برای بار اولی که در حال کار با این پلاگین هستید، ابتدا با تنظیمات پیش فرض آن جلو بروید، و سپس اگر نیاز به شخصی سازی های مدنظرتان بود، به تنظیمات گالری برگردید و تغییرات خود را انجام دهید.

دو گزینه دیگر، یعنی Advanced  و troubleshooting هم برای رفع مشکلات احتمالی استفاده میشود که به آنها کاری نداریم.

حال که گالری خود را به صورت کامل ساختید، وقت آنست که به بخش items رفته، و آیتم‌های ویدیویی گالری خود را برای ساخت گالری زیبا در وردپرس تکمیل کنید.

 

همانطور که در تصویر بالا مشاهده کردید، لیست گالری های شما اینجا به نمایش گذاشته میشود، حال برای اضافه کردن ویدیو، بر روی گزینه add video کلیک میکنیم تا وارد بخش تنظیمات مربوطه شویم:

 

در این پلاگین هم مانند اکثر پلاگینهای موجود برای ساخت گالری، امکان اضافه کردن ویدیو از یوتوب و ویمئو وجود دارد، اما ما میخواهیم یکی از ویدیوهای خود را از سایت آپارات وارد کنیم، لذا بر روی گزینه HTML5 کلیک میکنیم و مانند عکس بالا، اطلاعات موجود را برای این ویدیو خود وارد میکنیم.

 

دقت کنید که برای اضافه کردن ویدیو از اپارات، میبایست دقیقا وارد لینک محتوای ویدیویی خود در اپارات شوید و آن لینک را مانند تصویر در قسمت video mp4 url جایگذاری کنید.

همچنین اگر میخواهید از جایی دیگر ویدیو خود را در این بخش قرار دهید، مثلا هاست دانلود و …، دقیقا باید آدرس ویدیو خود را در اینجا قرار دهید.

در قسمت preview image url هم، با کلیک بر روی change  میتوان عکس شاخص و اولیه این ویدیو را قرار دهیم.

همچنین در بخش Description  هم میتوایند توضیحات مربوط به ویدیو را بنویسید.

 کار تمام است! کافی است بر روی گزینه add video  کلیک کنید تا ویدیو شما وارد گالری شما شود.

بعد از اضافه کردن ویدیوهای خودتان، در همان بخش تنظیمات میتوانید به امکاناتی از قبیل کپی کردن ویدیو، تغییر نام و مشخصات ویدیو و همچنین بررسی کلی ویدیو به صورت preview با کلیک راست بر روی ویدیو خود انجام دهید.

بعد از آنکه تمام ویدیوهای خود را وارد کردید، حال وقت آنست که شورت کد گالری مربوطه را با ورود به بخش گالری ساخته شده کپی کنید و در جایی که میخواهید نمایش داده شود قرار دهید، ما در این آموزش ، در یک صفحه خیلی ساده، به کمک ویرایشگر گوتنبرگ ساده، شورت کد خود را قرار دادیم:

تبریک! گالری ویدیویی شما ساخته شد، حال میتوانید ویدیوهای خود را به راحتی با کاربران به نمایش بگذارید، و بدون آنکه حجم زیادی از هاست خودتان برای ویدیو ها اشغال کنید، به راحتی از پلتفرم‌های موجود استفاده کرده و مانند توضیحات داده شده، گالری خود را بسازید.

 

جمع بندی

محتوای ویدیویی امروزه یکی از مهمترین و برترین استراتژی های تولید محتوا برای کسب و کارهای کوچک و بزرگ است، همچنین ویدیوها به سرعت در حال تبدیل شدن به مورد علاقه‌ترین محتوای کاربران اینترنتی میشود، لذا توصیه میکنیم که هر چه سریعتر ساخت و تولید ویدیو مطابق با حوزه کسب و کار خود را شروع کرده، و با آموزش داده شده، یک گالری ویدیویی زیبا برای سایت خود طراحی کنید.

دقت کنید که گالری فوق ، در نسخه رایگان خود، تنها ۱۲ ویدیو را برای شما در بخش ویدیوها نمایش میدهد، اما همین ۱۲ ویدیو هم قطعا نیاز شما را به طور کامل برطرف میکند…

امیدواریم این آموزش کاربردی چ یاب هم مورد توجه شما قرار گرفته شده باشد، هر سوال و پیشنهادی در مورد این مطلب داشتید از طریق بخش کامنت ها حتما با ما به اشتراک بگذارید.

راستی! تلگرام چ یاب رو برای با خبر شدن از آخرین دوره‌های آموزشی، محصولات و تخفیف ها دنبال کنید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
Scroll to Top