راه های کاربردی افزایش تمرکز در محیط کار

آموزش راه های افزایش تمرکز در محیط کار

گام اول در حل هر مشکلی این است که بدانید مشکل چیست؟! در قدم بعدی باید بدانید با حل کردن این مشکل به چه دستاوردهایی میرسید؟! در نهایت باید بدنبال راه چاره بود. این فرمول در تمام زندگیتان به کار می‌آید، پس حتما آن را در خاطرتان نگهدارید. حالا برگردیم سر مسئله خودمان: چرا نداشتن تمرکز مشکل ساز است و در واقع دغدغه محسوب می‌شود؟ چرا باید دنبال افزایش تمرکز باشیم؟ مگر همه‌ی آدم‌های روی این کره‌ی خاکی با تمرکز در محیط کارشان حاضر می‌شوند؟

در جواب باید بگویم که خیر! اما همین تمرکز است که باعث میشود شما یک محصول خوب و بی‌نقص تولید کنید، با سرعت زیادی کار کنید و عمیق فکر کنید! در واقع تمرکز کلید طلایی زندگی شماست، چون باعث می‌شود متمایز باشید و در مجموعه‌ای که فعالیت می‌کنید نقش مهره کلیدی را به عهده داشته باشید در نتیجه کارفرما نمیتواند شما را جایگزین کند.

پس برای متمایز بودن، داشتن خروجی بهتر و کاهش درصد خطا نیاز به تمرکز دارید. البته که افراد با توجه به اهدافشان ممکن است نتیجه و انتظار متفاوتی از افزایش تمرکز‌شان داشته باشند. به هر ترتیب ما مشکل را شناسایی کردیم و متوجه شدیم در صورتی که این مشکل حل شود چه فوایدی برای ما به ارمغان می‌آورد، پس با من همراه شوید تا گام به گام این مشکل را حل کنیم.

برای حفظ و افزایش تمرکز به دانستن این نکات احتیاج دارید:

تعیین وضعیت فعلی

قبل از هر چیزی باید بدانید دیگران یاد میگیرند به قوانین شما پایبند باشند، اگر شما قانون شکنی نکنید! برای دوستان، همکاران، خانواده و به طور کلی تمام اطرافیانتان یک خط زمانی مشخص کنید.

در این خط زمانی ساعاتی که در دسترس هستید را مشخص کنید و خواهش کنید در باقی ساعات به زندگی شخصی/ کاری شما احترام بگذارند. مثلا در ساعات ۷ تا ۱۰ صبح که در اوج انرژی هستید و ذهنتان آماده حل مشکلات است، از همکارانتان خواهش کنید با شما صحبت نکنند و اگر نیاز به کمک شما داشتند ترجیحا بعد از این ساعت سراغ شما بیایند!

دوره های اموزشی برنامه نویسی

با نصب یک برگه روی میز کار یا روی در دفترتان به سرعت همکارانتان را از تصمیم جدید خود مطلع کنید. البته این روش تا زمانی پاسخگو است که شما در ساعت ۸ صبح تصمیم نگیرید یک خاطره‌ی بامزه برای همکارتان تعریف کنید!

راه های افزایش تمرکز در محیط کار

برای افزایش تمرکز، افکار شناورت را صید کن

غالبا در مواقع حساس، بی‌ارزش‌ترین موضوعات نیز جذاب می‌شوند! اگر بدنبال تمام موضوعاتی که در ذهنتان می‌آید بروید، رشته کار از دست‌تان در می‌رود. اگر هم افکار شناور در ذهن‌تان را به حال خودشان رها کنید، تمرکز شما پایین می‌آید. در این لحظه از شما خواهش میکنم به قلم کوچکتان بیشتر از ذهن بزرگتان اعتماد کنید. افکارتان را روی یک برگه یادداشت کنید و در اولین فرصت به آن‌ها رسیدگی کنید. با یادداشت کردن این افکار، ذهنتان فریب می‌خورد! و فکر می‌کند به مشکل رسیدگی کرده‌اید! پس حجم عظیمی از ذهنتان که توسط این افکار اشغال شده بود، حالا میتواند روی مسائل مهم‌تری تمرکز کند.

راه های افزایش تمرکز در محیط کار

برای افزایش تمرکز، از دام مجازی دوری کن

یکی از رسالت‌های شبکه‌هایی اجتماعی درگیر کردن مخاطب و جذب واکنش مخاطب است. ایجاد وابستگی زیاد، مشکل شبکه‌های اجتماعی نیست، چه بسا هدف این شبکه‌ها است. پس برای فرار از این دام مجازی لطفا تا پایان حل کاری که روی آن تمرکز کرده‌اید به سراغ اکانت‌های خود در شبکه‌های اجتماعی نروید.

راه های افزایش تمرکز در محیط کار دوری از شبکه های اجتماعی

مهم‌ترها اول صف

تعدد کارها باعث می‌شود تمرکزتان را از دست بدهید. پس وظایفتان را اولویت‌بندی کنید و به ترتیب اولویت انجامشان بدهید. اگر در حین کار، وظیفه یا کار جدیدی به شما محول شد، بدون استرس فقط آن را در جای درستی در لیست اولویت‌ها قرار بدهید. اگر از شما خواستند که این کار را خیلی زود انجام دهید، در صورتی که کار واجب‌تری داشتید، از همکارتان عذرخواهی کنید و در کمال خونسردی برایشان توضیح دهید که کار واجبتری دارید و به محض تمام شدن آن روی این کار تمرکز خواهید کرد.

تمرکز در محیط کار

هر لحظه یک کار

مالتی تسکینگ یا انجام چند کار به صورت همزمان فقط بازده شما را پایین می‌آورد و احتمال خطای شما را افزایش می‌دهد. پس لطفا در هر لحظه روی یک کار تمرکز کنید و بعد از تمام شدن کار فعلی، به سراغ کار جدید بروید. هیچ‌وقت قانون ۸۰ درصد را فراموش نکنید. انجام ۲۰ درصد کار مفید بهتر است از انجام ۸۰ درصد کار متوسط و سطح پایین است.

اگر با من مخالف هستید، لطفا آزمایش زیر را انجام دهید:

  1. از ۱ تا ۳۲ بشمرید
  2. حالا حروف الفبا را از حفظ بگویید. از الف تا ی
  3. حالا حروف و اعداد را با هم بگویید. الف ۱- ب ۲- پ ۳ و…..

    عملکرد شما در مرحله‌ی سوم، نمایش کوچکی‌است از نتیجه‌ی انجام چند کار به    صورت همزمان! اگر سرعت شما در انجام این کار کوچک پایین می‌آید و تمرکز تان بهم می‌خورد، تصور کنید انجام همزمان چند کار بزرگ چه فاجعه‌ای به بار می‌آورد.

آمادگی، قبل از کار

انجام هر کاری نیاز به آمادگی دارد.  برای تمرکز در محیط کار و شروع روز کاری نیز باید با آمادگی باشد تا روزتان به نحو احسن سپری شود. این آمادگی شامل خواب کافی، تغذیه به اندازه و مناسب، انجام تمرین‌های جسمی و روحی(فعالیت‌های ورزشی و یوگا) و برنامه داشتن است. شب قبل برنامه کاریتان را تنظیم کنید و با برنامه و داشتن اهداف کوتاه مدت در محل کار حاضر شوید. حالا یک جسم و روح سرحال دارید که می‌داند باید چکار کند و سردرگم نیست.

برای افزایش تمرکز، کارها را تقسیم و به آن‌ها غلبه کن

اگر اشتباه نکنم این الگوریتم پرکاربرد از ناپلئون بناپارت به ما به ارث رسیده است. مشکلات بزرگ و سخت و لاینحل‌تان را به مشکلات کوچکتر بشکنید. حل این مشکلات کوچک سهل‌الوصول‌تر به نظر میرسد، مگر نه؟ تبریک میگم. شما با سرعت زیادی یکسری مشکل کوچک را حل کردید که با کنار هم گذاشتن نتایج آن‌ها بزرگترین مشکل شرکت‌تان حل شده است. شما یک قهرمان هستید.

برای افزایش تمرکز، خلوت ذهن‌ات را پیدا کن

خلوت خودتان را پیدا کنید. خلوت آدم‌ها با هم فرق دارد. یک‌نفر در کتابخانه آرام است، یکی در کافه‌ی شلوغ. یکی در طبیعت آرامش می‌گیرد، آن یکی در شلوغی مترو. بگردید و با توجه به ویژگی‌های شخصیتتان یک خلوت برای خودتان پیدا کنید. حالا در آن مکان بدون هیچ استرس و مزاحمی با ذهن و افکارتان دورهمی برگزار کنید! فکر کنید، در مسائل عمیق شوید و تصمیم‌های مهم بگیرید. این درصد از تمرکز به شما امکان پرواز می‌دهد پس به راحتی ذهنتان را رها کنید و به هر جا که میخواهید و میخواهد، بفرستیدش.

افزایش تمرکز

مطالعه

سعی کنید بدون حواس پرتی کتاب بخوانید. در این تمرین بهتر است به کتابی که برای مطالعه انتخاب می‌کنید علاقه داشته باشید. به عبارتی خواندن آن کتاب انتخاب شما باشد نه اجبار! در ابتدا سعی کنید حداقل روزی ۳۰ دقیقه بدون توقف و حواس پرتی روی متن کتاب تمرکز کنید. روزهای آتی این زمان را افزایش دهید.

این تکنیک علاوه بر افزایش سرانه مطالعه در کشور(!) قطعا به شما کمک میکند که ذهنی پویا داشته باشید که کنترل آن در دست شما باشد نه در دست موانع و مزاحم‌های خارجی . این روند در طولانی مدت قطعا افزایش تمرکز در محیط کار را نیز به دنبال خواهد داشت. در ضمن فراموش نکنید مغز هم مثل سایر ماهیچه‌های بدن، با تمرین ورزیده می‌شود.

در نهایت باید این مژده را به شما بدهم که اگر در انجام این تمارین تنها ۴۰ روز استمرار داشته باشید، بعد از آن این‌ها به عادات روزانه‌ی شما تبدیل خواهند شد.

چندکلام با چ‌ یاب:

در این مقاله تمام سعی‌ام بر این بود که شما را از تمام موانعی که برای افزایش تمرکز در محیط کار تان وجود دارد، مطلع کنم. همچنین راهکارهایی ارائه دهم که اغلب در زندگی واقعی قابل اجرا هستند. اگر در این باره سوال یا تجربه‌ای دارید، خوشحال میشم با ما و سایر خوانندگان چ‌ یاب مطرح کنید. تا یادم نرفته، بنظر شما مقاله‌ی بعدی درباره‌ی چه موضوعی باشد؟

برای اطلاع از آخرین اخبار و آموزش‌های ما می‌تونید در کانال تلگرام ‌چ‌ یاب عضو شید.

مهندس کامپیوتر👩‍💻 | علاقه‌مند به برنامه نویسی💻| دیجیتال مارکتینگ📱| بسکتبال🏀| تولید محتوا🖋