راهکارهای افزایش خلاقیت ذهن

۱۷ راهکار طلایی برای افزایش خلاقیت!

فکر می‌کنید خلاقیت آدم‌ها از بدو تولد همین بوده و هیچ راهی برای افزایش آن نیست؟ اگر چنین فکری دارید، باید بگویم که کاملا در اشتباه هستید! خلاقیت فقط مخصوص افراد معروف و نویسندگان و … نیست، شما هم می‌توانید با راهکارهایی هرچند کوچک در جهت افزایش خلاقیت خود تلاش کنید و نتیجه آن را ببینید.

خلاقیت، راهی برای پیدا کردن راه‌حل‌های جدید و متنوع است، به خصوص در زمان گرفتاری. فکر نمی‌کنم کار و مشکلی وجود داشته باشد که با کمی خلاقیت نتوان آن را حل کرد و یا در آن موفق شد! کافیست بخواهید و سپس تا انتهای این مطلب همراه ما باشید و از روش‌هایی که برای شما نوشته‌ام، استفاده کنید.

راهکارهای افزایش خلاقیت

در ادامه ۱۷ راهکار و ترفند اساسی برای بهبود خلاقیت به شما معرفی خواهم کرد. اگر تجربه‌ای در مورد هر یک از این موارد دارید، حتما در قسمت نظرات بنویسید، تا هم من و هم دیگران از نظر شما بهره‌مند شویم.

۱- خودتان را وقف کنید!

همانطور که گفتم باید بخواهید تا خلاق شوید. اولین قدم این است که خودتان را کاملا وقف توسعه توانایی‌های مربوط به خلاقیت کنید. دست از تلاش برندارید؛ اهداف خود را مشخص کنید، از دیگران کمک بگیرید و روزانه مدت زمانی را به توسعه مهارت‌هایتان اختصاص دهید.

۲- متخصص شوید.

یکی از بهترین راهکارهای افزایش خلاقیت این است که در حوزه مدنظر خود، متخصص شوید. اگر می‌خواهید ایده‌هایی نو و جذاب در مورد موضوعی به ذهن شما برسد، باید قبل از هرچیز به آن موضوع احاطه کامل داشته باشید و همه جوانب و مشکلات را کاملا درک کنید.

دوره های اموزشی برنامه نویسی

۳- به کنجکاوی خود پاداش دهید.

یکی از موانع بهبود خلاقیت این است که فکر کنید کنجکاوی شما بی‌مورد و افراطی است! به‌جای اینکه خودتان را مواخذه کنید، به خودتان جایزه دهید. این فرصت را از خودتان نگیرید، فرصت شناخت ناشناخته‌ها از روی کنجکاوی.

البته لازم است بدانید که این پاداش در راستای افزایش انگیزه شماست، از مسیر و فرایند استفاده کنید نه صرفا نتیجه نهایی.

۴- ریسک‌پذیر باشید.

برای توسعه و پیشرفت مهارت‌هایتان لازم است بعضی جاها ریسک کنید. به یاد داشته باشید که تمام تلاش‌های شما حتما به موفقیت منجر نمی‌شوند! گاهی اوقات باید ریسک‌پذیر باشید و کارهایی انجام دهید که مهارت‌ها و توانایی‌هایتان را افزایش دهند. اگر احساس کردید که کاری که انجام داده‌اید کاملا بیهوده بوده، باید بدانید که شما تجبه کسب کرده‌اید و قطعا این تجربیات در آینده به درد شما می‌خورند.

۵- اعتماد به نفستان را تقویت کنید.

احساس عدم اطمینان و اعتمادبه‌نفس یک مانع بزرگ برای خلاقیت است.، به همین دلیل است که می‌گویم باید اعتمادبه‌نفستان را تقویت کنید. پیشرفت‌های خودتان را دائما به خودتان گوشزد کنید، تلاش‌هایتان را یادآوری کنید و همیشه به دنبال راهی برای قدردانی از خلاقیتتان باشید.

۶- برای بهبود خلاقیت خود وقت بگذارید.

اگر زمانی را به افزایش خلاقیت خود اختصاص ندهید، خب تبعا پیشرفتی هم حاصل نخواهد شد. حتما در طول هفته یک ساعت مشخص را برای انجام برخی کارهای مربوط به بهبود خلاقیت، کنار بگذارید.

تکنیک های افزایش خلاقیت

۷- افکار منفی را دور کنید.

سعی کنید افکار منفی و نگرش‌هایی که تخریبتان می‌کنند را حذف کنید. مواردی که توانایی توسعه و بهبود خلاقیت را از شما می‌گیرند، دور بیاندازید.

۸- از شکست نترسید!

شکست بهرحال بخشی از مسیر است، نگذارید ترس از شکست، مانع تلاش کردن شود. کافیست هربار که از چنین حسی داشتید و از شروع کاری ترسیدید، به خودتان یادآوری کنید که این اقدام شما ممکن است شکست بخورد و یا موفق شود! اما چیزی که مهم است این است که اگر تلاش کنید، در نهایت حتما موفق می‌شوید و به اهدافتان می‌رسید.

۹- طوفان فکری و ایده پردازی

طوفان فکری یا Brainstorm یکی از تکنیک‌های معروف برای ایده پردازی است، اما یک ابزار فوق‌العاده برای افزایش خلاقیت نیز محسوب می‌شود.

در اولین قدم تمام افکار منفی و خود داوری را کناب بگذارید. سپس شروع به نوشتن ایده‌های مرتبط و راه‌حل‌ها کنید. هدف ما در این مرحله این است که تعداد زیادی ایده تولید شود. در گام بعدی باید بر روی ایده‌ها تمرکز کنید و آن‌ها را قوی کنید و در نهایت به بهترین گزینه برسید.

۱۰- بررسی راه‌حل‌های چندگانه

دفعه بعدی که به یک مشکل برخوردید، به دنبال انواع راه‌حل‌ها بگردید. به جای اینکه اولین ایده ساده را انتخاب کنید، زمان بگذارید و چند راه‌حل دیگر هم پیدا کنید. این فعالیت ساده یک راه فوق‌العاده برای تقویت مهارت حل مسئله و افزایش خلاقیت است.

۱۱- یک مجله خلاقیت داشته باشید!

در یک دفتر تمام ایده‌هایی که به ذهنتان می‌رسد را یادداشت کنید. این دفتر می‌تواند به شما کمک کند تا روندی که طی کرده‌اید را بررسی کنید و همچنین هر زمان به ایده نیاز داشتید، می‌توانید به آن مراجعه کنید.

۱۲- نقشه ذهنی و فلوچارت

نقشه ذهنی یک راه خوب برای اتصال ایده‌ها و پیدا کردن پاسخ‌های خلاقانه است. ابتدا موضوع یا کلمه اصلی را بنویسید سپس کلمات و ایده‌های مرتبط با آن را در اطراف کلمه اصلی بنویسید. این تکنیک همانند طوفان فکری به نظر می‌رسد با این تفاوت که در این حالت شما به نوعی یک نقشه و راه بصری در اختیار دارید، که نشان می‌دهد چطور ایده‌ها به هم مرتبطند و دسته‌بندی‌ها چطور است.

هر موقع که یک پروژه جدید را شروع کردید، از همان ابتدا یک نمودار جریان برای نشان دادن مسیر ساخت پروژه تهیه کنید. به دنبال مسیرها و توالی‌های مختلف و متنوعی که ممکن است رخ دهند، باشید. یک فلوچارت کمک می‌کند که محصول نهایی را تصویرسازی کنید و از وقوع مشکلات احتمالی، جلوگیری کنید.

۱۳- خودتان را به چالش بکشید.

همینکه با مهارت‌های پایه و اولیه خلاقیت آشنا شدید، باید دائما خودتان را به چالش بکشید تا توانایی‌هایتان افزایش یابند. به دنبال روش‌های سخت‌تر باشید و چیزهای جدید را امتحان کنید. از انتخاب مسیر و راه‌حل همیشگی، پرهیز کنید.

علاوه بر به چالش کشیدن خودتان، باید فرصت‌هایی برای خلاقیت ایجاد کنید. مثلا یک پروژه جدید شروع کنید و یا از یک ابزار جدید در پروژه فعلی خود استفاده کنید.

۱۴- تکنیک ۶ کلاه!

تکنیک ۶ کلاه از ۶ دیدگاه مختلف به یک مسئله نگاه می‌کند. با استفاده از این تکنیک می‌توانید ایده‌های بیشتری در مورد حل مسئله داشته باشید. این ۶ کلاه یا همان ۶ دیدگاه به صورت زیر هستند.

  • کلاه سیاه: از یک دید منفی نگاه کنید. چه قسمتی یا جزئی از راه‌حل، کار نمی‎‌کند؟
  • کلاه آبی: گسترده بنگرید. بهترین راه‌حل کلی کدام است؟
  • کلاه سبز: خلاقانه فکر کنید. برخی ایده‌های جایگزین چیستند؟
  • کلاه قرمز: احساسی نگاه کنید. احساسات شما چه چیزی می‌گویند؟
  • کلاه سفید: با یک دید عینی و مستدل نگاه کنید. حقایق و استدلال‌ها چه هستند؟
  • کلاه زرد: مثبت فکر کنید. کدام قسمت و جزء راه‌حل، کار می‌کند؟

۱۵- به دنبال الهام گرفتن باشید.

به سراغ منبعی بروید که به شما الهام و ایده‌ی تازه می‌دهد و به نوعی محرک شما برای حل مسئله است. این منبع به شما بستگی دارد، ممکن است با گوش دادن به موسیقی قدرت خلاقیت شما افزایش یابد و یا از طریق کتاب خواندن. بهرحال این یکی از بهترین تکنیک‌ها برای افزایش خلاقیت است و کافیست منبع مناسب خودتان را پیدا کنید.

بهبود خلاقیت

۱۶- سناریوی جایگزین داشته باشید.

اگر بدون درنظر گرفتن چند روش و راه‌حل، انتخاب کنید چه می‌شود؟ هرموقع به مشکل برخوردید، با سوال “چی میشه اگه” خودتان را به چالش بکشید و به سناریوها و روش‌های جایگزین فکر کنید. اگر چند روش جایگزین را در نظر بگیرید، قطعا بهتر می‌توانید تصمیم‌گیری کنید.

۱۷- از تکنیک گلوله برفی استفاده کنید.

تا حالا دقت کرده‌اید که چطور یک ایده به ایده‌ی دیگر منجر می‌شود؟ از تکنیک گلوله برفی استفاده کنید و ایده‌های مختلفی ایجاد کنید. اگر این ایده‌ها برای کار فعلی‌تان مناسب نبودند، آن‌ها را برای پروژه‌های بعدی کنار بگذارید.

شاید بپرسید که تکنیک گلوله برفی چیست؟ فرض کنید می‌خواهیم در مورد موضوعی فکر کنیم، ابتدا یک هسته مرکزی داریم که شامل اطلاعات قبلی ماست، ابتدا با فکر کردن به این اطلاعات شروه می‌کنیم و سپس کم کم اجراء و موارد دیگری را اضافه می‌کنیم، بدین صورت مسئله از آن هسته کوچک آغاز می‌شود و دائما رشد می‌کند و بزرگ می‌شود. دقیقا مانند یک توپ کوچک برفی که می‌غلتد و برف‌های بیشتری جذب می‌کند و در نهایت به یک گلوله برفی بزرگ تبدیل می‌شود.

چندکلام با چ یاب

خلاقیت یکی از مهم‌ترین و اساسی‌ترین مهارت‌هایی‌ست که اگر می‌خواهید موفق شوید، باید آن را تقویت کنید. در این مقاله سعی کردم ۱۷ مورد از روش‌های جدید و مدرن برای افزایش خلاقیت را به شما معرفی کنم. اگر شما روش خاصی برای بهبود خلاقیتتان دارید، خوشحال می‌شویم با ما در میان بگذارید.

در نهایت امیدوارم این مقاله برای شما مفید باشد و بتوانید از این تکنیک‌ها در راستای بهبود مهارت‌هایتان استفاده کنید. منتظر نظرات، انتقادات و پیشنهادات شما عزیزان هستیم. همچنان با ما باشید و سایر مقالات ما را پیگیری و مطالعه کنید.

راستی! تلگرام چ یاب رو برای با خبر شدن از آخرین دوره‌های آموزشی، محصولات و تخفیف های ویژه دنبال کنید.

منبع:

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
Scroll to Top