تبدیل متن دست نویس به وکتور

تبدیل متن دست نویس به وکتور

با آموزش دیگری از نرم‌افزار ایلاستریتور در خدمتتان هستیم و قرار است در این آموزش متن دست نویس دلخواه خود را در نرم‌افزار ایلاستریتور به وکتور تبدیل کنیم. در اولین پست سری آموزش‌های ایلاستریتور گفتیم که با استفاده از ابزار Pen tool در ایلاستریتور میتوانیم تقریبا هرچیزی را رسم کنیم. دراین آموزش میخواهیم این ابزار را برروی یک متن دست نویس امتحان کنیم.

جزییات آموزش تبدیل متن دست نویس به وکـتور:

 • نرم‌افزار: ادوبی ایلاستریتور
 • ابزارها و تکنیک‌های استفاده شده: Pen tool, Divide
 • درجه پیچیدگی: متوسط
 • زمان تخمین‌زده شده تقریبی: یک ساعت

به عنوان اولین مرحله از این آموزش به یک متن دست نویس احتیاج داریم! میتوانید هر متن و هر روشی را که میخواهید به کار ببرید و متنی را روی کاغذ بنویسید. سپس آنرا اسکن کنید تا چیزی مانند تصویر زیر بدست آید. اگر میخواهید میتوانید بـرای تمرین اول از همین عکس زیر استفاده کـنید تا نتیجه‌تان را هم بتوانید با نتیجه ما مقایسه کنـید.

مراحل اولیه برای تبدیل متن دست نویس به وکتور

قدم اول

پروژه ای با اندازه دلخواه در ایلاستریتور ایجاد کنیـد و عکس اسکن شده از متن خود را با File > Place وارد پروژه کنید.

قدم دوم

قرار است وکتورها را روی این عکس بکشیمو در پنل لایه ها اسم این لایه را به “background image” یا “تصویر پس‌زمینه” تغییر دهید و Opacity آنرا کاهش دهید تا وکتورها روی آن بهتر دیده شوند و بعد لایه را قفل کـنید. (کنار آیکن چشم یک مربع خالی هست که اگر روی آن کلیک کنـید آیکن قفلی نمایان میشود و بدین معنی است که لایه قفل شده است.)

قدم سوم

لایه‌ی جدیدی بسازید تا وکتورها را در آن بکشیم. قرار است این کار را با رسم منحنی‌های مختلف انجام دهیم که نحوه رسم آنها را آموزش خواهیم داد.

دوره های اموزشی برنامه نویسی
 1. ابزار (Pen tool (P را انتخاب کنیـد.
 2. اولین جایی که میخواهید منحنی شروع شود کلیک کنید و بعد جایی که میخواهید منحنی تمام شود دوباره کلیک کـنید و بعد نگه دارید. بـرای اینکه منحنی C شکل بسازید آنرا در خلاف جهت خط قبلی بکشید و بعد موس را رها کنـید. (این کار را چند بار تکرار کنیـد تا قلق آن دستتان بیاید.)
 3. به طور مشابه برای رسم کردن منحنی به شکل S نقطه دوم را در همان جهت خط قبلی بکشید و رها کنید. (این مورد هم کمی به تمرین نیاز دارد ولی بعد از یادگیری آن رسم کردن هرشکلی امکان‌پذیر میشود.)

تبدیل به وکتور

قدم اول

حالا که کار کردن با ابزار Pen را کرده‌ایم میخواهیم بریم سراغ متن دست نویسی که در لایه قبلی لود کردیم. با توجه به لایه عکس پس‌زمینه از حرف اول شروع کـنید به ساختن وکتورها. از ابزار (Anchor Point tool (Shift + C بـرای میزان کردن و تطابق دقیق‌تر وکتور ها و متن دست نویس استفاده کنیم.معمولا بهتر است که هر وکتور بسته را در یک لایه جدا قرار بدهید و در آخر در صورت نیاز آنها را هم ترکیب کنـید.

سعی کنیـد تعداد نقاط استفاده شده برای منحنی‌ها را به حداقل برسانید. درین صورت مسیر و وکتور شما هم صافتر و مرتب‌تر خواهد شد.
اگر در هر مسیر و منحنی احتیاجی به تغییر داشتید از  (+) Add Anchor point tool بـرای اضافه کردن نقاط Anchor استفاده کنید.
در این مثال عکس اسکن شده آبی است برای همین از وکتور قرمزرنگ استفاده شده است تا تفاوت رنگ‌ها باعث شوند دقت ما بالاتر رود.

بعد ازینکه دور تمام حروف را کشیدید وقت آن است که داخل حروفی مثل d و a را خالی کنیم.

قدم دوم

این سوراخ‌ها را در یک لایه جدا رسم کـنید. بـرای مثال در عکس زیر تمام وکتورهای آبی رنگ سوراخ هایی هستند که باید خالی شوند.

قدم سوم

اولین وکتور آبی را رنگ با نگه داشتن دکمه شیفت انتخاب کنـید و گزینه Pathfinder > Divide از منو را بزنید.

فراموش نکنید که اول وکتور داخلی یعنی آبی‌رنگ را انتخاب کنیـد و بعد وکتورهای قرمزرنگ را و بعد Pathfinder > Divide را بزنید. این کار را بـرای همه‌ی وکتور‌های داخلی تکرار کنید. بعد از اتمام کار همه‌ی آنها به رنگ قرمز یعنی وکتورهای اصلی درمی‌آیند و با هم ترکیب میشوند.

رنگ‌آمیزی وکتور

قدم اول

تمام وکتورها را با (selection tool (v انتخاب کـنید و روی ابزار (fill (x دابل کلیک کنـید و هررنگی که میخواهید را انتخاب کنیـد.

در این مثال ما Stroke را حذف کردیم و آنرا با رنگ زیر رنگ‌آمیزی کردیم.

قدم دوم

حالا برای جذابتر شدن آن میخواهیم مقداری نور به آن اضافه کنیم. لایه‌ی فعلی را قفل کنید و لایه‌ی جدیدی بسازید و شروع کـنید به رسم کردن هایلایت‌های نور. بهترین راه بـرای رسم کردن هایلایت‌های نور این است که اول منبع نور را مانند شکل در ذهن خود مشخص و مجسم کنـید.

با ابزار Pen tool شروع کنیـد به رسم کردن منحنی هایی برای هایلایت‌های نور. بـرای رنگ‌آمیزی آنها از یک Gradient رنگ روشن استفاده کنید.

 

مرحله آخر

 
برای تمام کلمات هایلایت درست کـنید و در آخر بک گراندی با رنگ تیره بـرای وکتور خود درست کنید تا جلوه آن بیشتر شود.
بدین ترتیب میتوانید به جای متن‌ دست نویس پیشفرض این مثال از متون دست نویس دلخواه خود استفاده کنیـد و آنرا به وکتور تبدیل کنید.

این آموزش ایلاستریتور هم دراینجا به پایان میرسد.
نتیجه کارتان را با ما به اشتراک بگذارید! همچنین سوالات و انتقادات و پیشنهادتان برای این آموزش و آموزش‌های دیگر را هم حتما با ما درمیان بگذارید.

4 در مورد “تبدیل متن دست نویس به وکتور”

 1. ریحانه

  سلام.مرسی از اموزشتون.من از نوشته م عکس گرفتم و ریختم روی لب تاب حالا میخوام داخل ایلستریتور بازش کنم خیلی بزرگ باز میشه.چیکارکنم؟؟

  1. فروغ رحیمی

   سلام
   تشکر از توجه شما
   اگه طبق همین آموزش، یه پروژه با اندازه دلخواهتون ایجاد کردید، خب شاید سایز پروژه رو نسبت به عکستون، کوچیک انتخاب کردید.
   اول اینکه سعی کنید پروژه ای با سایز بزرگتر ایجاد کنید.
   اگه همچنان مشکل برقرار بود، از امکان zoom استفاده کنید و تصویر رو کوچیک کنید.

 2. ممنون از آموزش/ اگه بخوایم وکتوری که میسازیم outline باشه چی؟

  1. فروغ رحیمی

   وقت بخیر، تشکر از توجه شما
   تا مرحله قبل از رنگ‌آمیزی پیش برید
   بعد از اون با انتخاب وکتور روی رنگ کلیک کنید
   در نوار ابزار بالا رنگ داخلی رو بی‌رنگ انتخاب کنید
   و سایز Stroke رو انتخاب کنید و بعد از اون می‌تونید رنگ مورد نظرتون رو برای Stroke مشخص کنید

   اگه همچنان مشکلتون پابرجا بود، لطفا بیشتر توضیح بدید تا مشکل رو حل کنیم:)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
Scroll to Top