بزرگترین چالش استارتاپ ها

چالش های استارتاپ ها

دریای آرام هیچ‌گاه ملوان‌های خوبی نخواهد ساخت! به احتمال فراوان چنین جمله‌ای تا کنون به گوش شما خورده است. بله این جمله کاملا درست است و هیچ‌گاه از شرایط متعادل و آسان، اشخاص قدرتمندی پدید نمی‌آیند. این جمله برای استارتاپ‌ها نیز صادق است و اگر چالشی برای استارتاپ به وجود نیاید، آن استارتاپ قدرتمند نخواهد شد!

اما در دنیای امروز که روزانه حدود ۱۳۷۰۰۰ استارتاپ جدید ایجاد می‌شوند، چه تعداد استارتاپ می‌توانند به حیات خود ادامه دهند؟ هزاران چالش در کمین نشسته‌اند و کسب‌ و کارها و به خصوص استارتاپ ها نیز از این چالش ها در امان نیستند. در این میان برخی چالش ها بزرگتر و خطرناکتر هستند و ممکن است حیات استارتاپ را به خطر بیاندازند. در ادامه به بررسی ۷ چالش بزرگ دنیای استارتاپ می‌پردازیم و علل آن‌ها را با هم بررسی  خواهیم کرد؛ همراه ما باشید…

عوامل شکست استارتاپ

چالش‌های پیش روی استارتاپ ها:

۱- رقابت بسیار شدید

همه‌چیز در دنیا همیشه در حالت رقابت است. همیشه میان رقبای بزرگ رقابتی شدید برقرار است و این مسئله بدین معناست که یکی از بزرگترین چالش های استارتاپ ها مواجهه با همین رقابت‌های شدید است. با توجه به رشد تکنولوژی، اگر صاحب یک استارتاپ آنلاین باشید، رقابت شما شدیدتر از سایرین نیز خواهد بود!

فضای رقابتی بین استارتاپ ها بسیار تنگاتنگ است و استارتاپ‌ها باید دائما در حال تلاش برای بقا باشند و اگر لحظه‌ای غافل شوند رقابت را می‌بازند. چه استارتاپ‌های سنتی و په استارتاپ‌های آنلاین و مدرن برای نباختن در میدان نبرد باید با تمام توان خود تلاش کنند و در این مسیر کاملا جدی و مصمم باشند و هر آن به فکر رشد کسب و کار خود باشند.

موفقیت کسب و کار

۲- انتظارات فراواقع یا غیرواقع‌گرایانه

موفقیت به تنهایی نمی‌آید؛ بلکه با خود انتظاراتی به همراه دارد. در غالب موارد، این انتظارات وقاع‌گرایانه به نظر می‌رسند و این در حالیست که این انتظارات در اصل، فراواقع و یا غیرواقع گرایانه هستند. و این مسئله برای استارتاپ‌های نوپا کاملا درست است.

دوره های اموزشی برنامه نویسی

استارتاپ‌ها هنگامی که به موفقیت دست می‌یابند، بلافاصله انتظارات غیرواقع گرایانه‌ی زیادی برای کسب و کار خود درنظر می‌گیرند. در این مرحله است که استارتاپ‌ها باید اهداف واقع گرایانه را برای خود تعریف کنند. در این راه پایداری بسیار مهم است و نیازمند تلاش همگان است. به خاطر داشته باشید که عمر موفقیت کوتاه است اما انتظارات هرگز تمام نمی‌شوند.

به منظور موفقیت در رقابت، یک کسب و کار و یا استارتاپ باید اهداف و انتظارات بالا و البته کنترل شده‌ای داشته باشید. همچنین برای موفقیت لازم است همواره از پتانسیل رشد، منابع دردسترس و فاکتورهای بازار آگاهی داشت.

۳- استخدام داوطلبین مناسب

یکی از فاکتورهای مهم تعریف فرهنگ سازمانی در یک استارتاپ، همکوشی تیم است. یک تیم از افرادی با توانایی‌های مشابه و تمرکز یکسان تشکیل شده است. در راستای توسعه‌ی فرهنگ تیمی و سازمانی، یک استارتاپ نیازمند استخدام نیروهایی سخت‌کوش است. افراد بسیاری هستند که در جستجوی کارند. اما انتخاب کاندیدا و داوطلب برای کار در استارتاپ شما، کاری بسیار دشوار است و یکی از بزرگترین چالش‌های یک استارتاپ محسوب می‌شود. در کار تیمی، تمام تیم به هم وابسته است و این مسئله اهمیت انتخاب داوطلب مناسب را دوچندان می‌کند.

چالش های استارتاپ ها cheyab.ir

۴- تصمیم گیری به صورت مشارکتی

شراکت لازمه‌ی موفقیت است و این حقیقت برای استارتاپ ها نیز درست است. اما امروزه که همگان در حال جنگ و تلاش برای بقا هستند، آیا می‌توان شریکی مناسب پیدا کرد؟ یکی از بزرگترین چالش های استارتاپ ها یافتن یک شریک قابل اعتماد است.

برای برقراری شراکت باید عوامل مختلفی را در نظر گرفت، به خصوص برای شرکت‌هایی که در یک اکوسیستم فعالند. باید منافع استارتاپ در شراکت حفظ شود و بهتر است با شرکت‌هایی مشارکت کرد که حداقل اسم و رسم خوبی در میان مردم و بازار دارند و باعث پیشرفت استارتاپ شما می‌شوند.

۵- مدیریت مالی

“هر که بامش بیش برفش بیشتر!”

این جمله را همیشه از اطرافیان شنیده‌اید. به خاطر داشته باشید که وقتی درآمد افزایش می‌یابد، هزینه‌ها نیز به مراتب بالاتر می‌روند. همین مسئله باعث شده است که مدیریت مالی به یکی از بزرگترین چالش های استارتاپ ها تبدیل شود.

این یک حقیقت است که استارتاپ‌های کوچک و نوپا کاملا وابسته به حمایت مالی هستند و غالبا سرمایه‌گذارانی دارند. هنگامی که این استارتاپ‌ها با هجوم سرمیاه مواجه می‌شوند به دنبال راهی برای مدیریت آن هستند تا در مقابل فشارهای بعدی قدرتمندتر ظاهر شوند؛ بنابراین نیازمند مدیریت مالی درست و دقیقی هستند.

در چنین مواقعی لازم است استارتاپ‌های نوپا با احتیاط رفتار کنند و تمام سرمایه‌ی خود را یکجا خرج نکنند. مشاوره گرفتن از شرکت‌های مشاور مالی می‌تواند کمک شایانی برای استارتاپ‌های نوپا باشد.

۶- امنیت سایبری

از آنجایی که در عصر تکنولوژی زندگی می‌کنیم و فعالیت بسیاری از استارتاپ‌ها به صورت اینترنتی است؛ لذا لازم است جهت مقابله با هکرها و سایر تهدیدات اینترنتی مقاوم شوند. این تهدیدات یکی از بزرگترین چالش های استارتاپ هاست. هکرها همواره به دنبال ضعفی در سیستم‌های استارتاپ‌های نوپا هستند.

تعداد جرائم اینترنتی طی سالهای اخیر به شدت افزایش یافته است. و استارتاپ‌های آنلاین بیشتر در معرض خطر هستند و باید از اطلاعات مهمی همچون اطلاعات کارمندان، مشتریان و سایر اطلاعات مهم و حیاتی استارتاپ به خوبی محافظت کنند. که این خود چالشی بسیار عمیق و بزرگ است. استارتاپ‌ها باید از اتصالات virtual private network  یا VPN استفاده کنند تا از اطلاعات مهم خود حفاظت کنند. همچنین باید از انواع رمزنگاری‌ها و امنیت داده‌ها بهره ببرند و دسترسی‌های غیرمجاز را قطع کنند.

چالش های استارتاپ ها cheyab.ir

۷- کسب اعتماد مشتریان

مشتری حکم پادشاه را دارد و به دست آوردن اعتماد مشتری نیز یکی از مهم‌ترین و بزرگترین چالش های استارتاپ هاست. یک کسب و کار هنگامی که جامعه‌ی مشتریان وفادار خود را داشته باشد، سریعتر و بهتر رو به سوی موفقیت حرکت میکند. مشتریان عامل موفقیت یک استارتاپ هستند. نظرات و کلمات آنها درباره‌ی استارتاپ در جامعه و شبکه‌های اجتماعی می‌تواند برگ برنده‌ی هر استارتاپی محسوب شود.

برای کسب اعتماد و وفاداری مشتریان، شرکت‌ها و استارتاپ‌های نوپا لازم است مرتبا کار کنند تا کسب و کار خود را مشتری محور جلو ببرند. این هدف باعث رشد کسب و کار می‌شود و تاثیر بسزایی در پیشرفت و موفقیت استارتاپ دارد، هرگز از قدرت مشتریان غافل نشوید.

اینفوگرافیک دلایل اصلی شکست استارتاپ‌ها

در ادامه اینفوگرافیکی پیرامون دلایل شکست استارتاپ ها برای شما قرار داده‌ایم. طی این اینفوگرافیک ۲۰ دلیل اصلی شکست استارتاپ ها بیان شده است و همچنین میزان درصد هر کدام طبق آمارها نشان داده شده است. هدف از این اینفوگرافیک این است که شما با دلایل اصلی شکست استارتاپ‌ها آشنا شوید و از آن دلایل دوری کنید و در صدد رفع آن‌ها برآیید.

اینفوگرافیک دلایل شکست استارتاپ‌ها cheyab.ir

چندکلام با چ یاب:

در این پست سعی کردیم ۷ مورد از مهم‌ترین و بزرگترین چالش های استارتاپ ها را بیان کنیم و راه حلی برای رفع آن‌ها ارائه دهیم. امیدواریم که این مطلب مورد استفاده‌ی شما قرار گیرد. به یاد داشته باشید که برای هر کاری ممکن است چالش‌های فراوانی رخ دهند و هر چالشی باعث قدرتمندتر شدن شما می‌شود. فقط کافی‌ست در مقابل چالش ها مصمم و با اراده رفتار کرد و تمامیت و هدف استارتاپ را در تمام طول مسیر حفظ کرد. منتظر نظرات، انتقادات و پیشنهادات شما دوستان هستیم.

برای مطلع شدن از آخرین اخبار و آموزش‌های ما می‌توانید در کانال تلگرام چ یاب عضو شوید.

متولد خوزستان | فارغ‌التحصیل رشته مهندسی کامپیوتر 💻 | علاقه‌مند به عکاسی 📸، فوتبال ⚽ و برنامه‌نویسی