برای موفق شدن، باید این عادات سمی را ترک کنید!

راه های موفق شدن

جایی خواندم: جهنم جایی است که در آخرین روز زندگی‌ات، فردی که هستی، با فردی که میتوانستی باشی ملاقات میکند. گاهی برای موفق شدن و نزدیک شدن به فرد ایدآل‌مان، لازم نیست تا کارهای جدید و خارق‌العاده انجام دهیم، تنها کافیست روی ترک عادات بد و مهلک خود تمرکز کنیم.

با اینکه تعریف افراد از “موفق شدن” و “هدف” متفاوت است، اما چند عادت بد وجود دارد که در همه یکسان است. به شرط ترک عادات بد، موفق شدن شما تضمین شده است.

توجه توجه: لطفا اگر تصمیم به تغییر دارید و مطمئن هستید که آماده‌اید تا سختی راه را برای موفق شدن تحمل کنید، ادامه مقاله را بخوانید!

در ادامه قصد دارم تا شما را از عادات سمیتان که هر لحظه خون شما و موفقیت‌تان را در شیشه می‌کنند، آگاه کنم. راستی ترفند آدم‌ها در ترک عادات بد، متفاوت است. برای یکی ممکن است یک روز طول بکشد برای دیگری یک سال. پس لطفا خودتان را با خودتان مقایسه کنید( نه مرغ همسایه که غاز است!)

قید زندگی ناسالم را بزنید

ترک عادات بد زندگی ناسالم
اهمیت به سلامتی، لازمه موفق شدن

Jim Rohm می‌گوید: مواظب بدنت باش. بدنت تنها جایی است که تو “مجبوری” در آن زندگی کنی!

من هم با Jim موافقم. روح آدمیزاد آزاد است و میتواند به هر جا که خواست برود و زندگی کند. اما جسم آدمیزاد اولین و تنها خانه‌ای است که نمیتوانی قبل از مرگ آن را ترک کنی. پس مواظب خانه‌ات باش تا خانه خراب نشوی!

دوره های اموزشی برنامه نویسی

برای بدست آوردن هرچیزی در زندگیتان، باید از خودتان شروع کنید. اگر خود شما فردی باشد که دائما کسالت دارد یا زود خسته میشود و به نفس نفس می‌افتد، رسیدن به هدف سخت میشود.

پس مواظب سلامتی‌ات باش و برای این‌کار همیشه دو نکته را در ذهنت نگهدار:

  • تغذیه سالم
  • فعالیت‌های جسمی

شاید داشتن عادت خوب و سالم زندگی کردن شعاری به نظر برسد، اما مطمئن باشید اگر این شعار را عملی کنید، در هشتادسالگی روی ماه خودتان را خواهید بوسید. زندگی یک فرد مسن اما سالم و سرزنده خیلی متفاوت از یک فرد مسن و دائما مریض است!

با اینکه همه یک روز میمیریم، اما بنظرم کیفیت مرگ افراد متفاوت خواهد بود. پس بیایید از بدنمان مراقبت کنیم تا بدون درد، در روز موعود، آرام بگیریم.

قید کوته فکری را بزنید!

برای رسیدن به موفقیت بزرگ فکر کنید

Mae West میگوید: شما فقط یکبار زندگی می‌کنید، اما اگر “درست” زندگی کنید، همین یکبار کافی است!

افراد موفق بر خلاف افراد شکست‌خورده، اهداف بلند مدت تعیین می‌کنند. این افراد متوجه هستند که رسیدن به این اهداف بلند مدت صرفا با انجام دادن یکسری عادات(نه هدف) درست میسر میشود.

برای مثال شاید شما یکی از اهداف روزانه‌تان را “صبح زود بیدار شدن “قرار بدهید. در اینجا به شما تذکر میدهم که صبح زود بیدار شدن واقعا عمل پسندیده‌ایست اما این یک هدف نیست. بلکه یک عادت است که برای کسب موفقیت باید هر روز در زندگیتان رعایت کنید.

در واقع شما باید در زندگیتان یکسری عادات پسندیده(لایف استایل درست) داشته باشید. اما این عادات پسندیده اهدافی نیستند که شما باید در طول شبانه‌روز آن‌ها را انجام دهید، بلکه چیزی هستند که شما باید باشید. شما باید این ویژگی‌ها را هر روز انجام بدهید تا تبدیل به عادات روزانه و شخصیت شما شود نه اینکه برای انجام آنها انرژی مواعف خرج کنید!

مثل استفاده روزمره از تلفن همراه و شبکه‌های اجتماعی! هر چند این عادت بسیار زشتی است اما شما با همین سبک باید عادات خوب را وارد برنامه زندگیتان کنید.

قید کارهای کوچک را بزنید

موفق شدن

اگر همیشه در منطقه امن زندگیتان بمانید و هر روز کارهایی انجام دهید که بارها انجام داده‌اید، هیچ تغییری حاصل نمیشود! شما هیچ پیشرفتی نخواهید کرد و هرگز نمیتوانید درک کنید شما پتانسیل انجام چه کارهای جالب و حتی سختی را دارید.

پس لطفا به فرصت‌های جدید، بله بگویید و رویاهاتان را دنبال کنید. مهم نیست چه کاری انجام می‌دهید اما مهم است که در آن کار بهترین باشید.

ایده‌هاتان را مطرح کنید و از شکست نترسید. به عبارتی از موفقیت نترسید! درست شنیدید. بسیاری از شما(حتی خود من) از موفقیت میترسید. تصور اینکه بتوانید یک کار بزرگ و خارق‌العاده انجام دهید واقعا برایتان ترسناک است. چون اینقدر خودتان را دست‌کم میگیرید که حتی تصور توانا بودن هم برایتان مشکل است. لطفا حصار ذهنتان را بشکنید. بی‌پروا تصور کنید و بی‌درنگ دست به کار شوید.

قید بهانه‌گیری را بزنید

برای موفق شدن، قید بهانه گیری را بزن

Randy Pausch میگوید: مسئله کارتهایی نیست که دارید، بلکه مسئله مهم این است که چطور بازی می‌کنید!

اگر بخواهم نقل قول بالا را بومی سازی کنم، میتوانم از این ضرب‌المثل معروف استفاده کنم: عروس نمیتونه برقصه میگه زمین کجه!

بیایید با هم صادق باشیم، دنیا و شرایط هیچ‌وقت، هیچ‌وقت و هیچ‌وقت مطابق ایده‌آل شما نمیشود! همیشه یک‌جای کار میلنگد.( این را به شما قول میدهم)

پس اگر منتظر بمانید تا شرایط ایده‌آلی رخ دهد و بعد دست‌به‌کار شوید، باید خدمتتان عرض کنم: همگی این آرزو را با خود به گور خواهیم برد!

به قول همان جمله معروف که میگوید: آدم‌ها در محدودیت ستاره میشوند! شاید بخندید ولی من بهترین نتایجم را در بدترین شرایط بدست آورده‌ام. می‌دانید چرا؟ چون مجبور بودم خوب باشم.

پس بدون توجه به گذشته، به اماها و ای‌کاش‌ها، به اگر چنین شود چنان میشود، بدون توجه به شکست‌هایتان و بدون توجه به اینکه الان کجا هستید، فقط تلاش را شروع کنید.

شما مسئول زندگی‌تان هستید و از زیر این مسئولیت نمیتوانید با آوردن بهانه، فرار کنید. پس برای موفق شدن منتظر فرصت مناسب نمانید!

قید ثابت بودن را بزنید

برای موفق شدن، حرکت رو به جلو داشته باش

Robert Greene‌ میگوید: آینده متعلق به افرادی است که توانایی‌های جدید یاد می‌گیرند و از آن توانایی‌ها خلاقانه استفاده می‌کنند.

در تفکر “ثبات” افراد معتقدند که هوش و استعداد آنها، صفاتی ثابت هستند. پس این صفات ثابت هستند، که باعث می‌شوند آن‌ها پیروز شوند یا شکست بخورند، بدون در نظر گرفتن تلاش! افراد با این تفکر در اشتباه محض به سر می‌برند.

اما افراد موفق می‌دانند که بدون رنج گنج میسر نمی‌شود! پس آنها روزانه زمان زیادی را روی رشد فکری، کسب دانش جدید، کسب مهارت جدید و تغییر دیدگاه‌شان نسبت به زندگی درست، سرمایه‌گذاری می‌کنند.

فراموش نکنید شما مجبور نیستید فردا هم همین فردی باشید که امروز هستید! چون ما توانایی رشد و حرکت رو به جلو داریم. اما این توانایی اختیاریست و محقق شدن یا نشدن آن به خودتان بستگی دارد.

قید معجزه را بزنید

تلاش

نمی‌شود یک شبه ره صد ساله رفت پس لطفا قید معجزه را بزنید! موفقیت یک شبه دروغی است که شیادان برای به دام انداختن شما استفاده میکنند!

افراد موفق می‌دانند که پیشرفت‌های کوچک اما مداوم در بلند مدت نتیجه ماندگار و فوق‌العاده‌ای را به همراه دارد.

به همین دلیل شما باید روی آینده برنامه‌ریزی کنید اما هر روز برای رسیدن به آن موفقیت تلاش کنید.

رو به جلو حرکت کنید حتی اگر یک قدم باشد!

قید کمال‌گرایی را بزنید

ترک عادات بد کمالگرایی یا وسواس فکری

کمال گرایی و هیچ‌کاری نکردن و خروجی نداشتن به بهانه اینکه این خروجی، مطلوب ما نیست، جز مهلک‌ترین سموم موفقیت است.

هرچقدر هم تلاش کنید همه‌چیز نمیتواند عالی باشد چون شما انسان هستید و جایز الخطا. پس فقط سعی کنید از دیروزتان بهتر باشید. لازم نیست بهترین باشید!(شدنی هم نیست)

قید چند کاره بودن را بزنید

ترک عادات بد مالتی تسکنیگ، آفت موفق شدن

Winston S. Churchill میگوید: اگر در مسیر به هر سگی که پارس می‌کند سنگ پرتاب کنید، هیچوقت به مقصد نخواهید رسید!

افراد موفق کاملا این نکته را میدانند. به همین خاطر برای موفق شدن فقط روی یک موضوع تمرکز می‌کنند. آن موضوع میتواند یک سخنرانی، پایان‌نامه، بستن قرارداد یا هر هدف دیگری باشد. مهم این است که باید مرحله به مرحله به اهدافتان برسید.

تمرکز و تعهد بر روی کار، برای موفق شدن در آن کار ضروری است.

قید کنترل‌گر بودن را بزنید

ترک عادات بد کنترل گری

این یک واقعیت است که تمام امور دنیا به خواست و اراده شما نیست. پس لطفا سعی نکنید همه‌چیز و همه کس را تغییر دهید. صرفا روی مواردی تمرکز کنید که در حیطه اراده و توانایی‌های شما هستند.

درواقع جلوتر که بروید متوجه می‌شوید تنها می‌توانید خودتان و عملکردتان را کنترل کنید. پس این واقعیت را بپذیرید و دنیا را به کام خودتان و اطرافیانتان تلخ نکنید!

قید بله گفتن را بزنید

قدرت نه گفتن برای موفق شدن لازم است

شما باید نه گفتن را یاد بگیرید. افراد موفق خوب میتوانند فکر کنند و تصمیم بگیرند. آنها به کارهایی که در جهت اهدافشان نیست به راحتی نه می‌گویند.

برای موفق شدن در کار بزرگ مجبورید قید خیلی از چیزهای کوچک را بزنید. نمیشود که دائما در مهمانی باشید و تمام فیلم‌ها و سریال‌های دنیا را هم ببینید آن وقت انتظار داشته باشید از دانشگاه هاروارد برایتان دعوت‌نامه بفرستند!

در کوتاه مدت شاید بنظر برسد دارید علایقتان را قربانی می‌کنید، اما در بلند مدت همه برایتان ایستاده دست میزنند، حتی خودتان. پس اندازه رویاهاتان تلاش کنید( یا اندازه تلاشتان رویا‌پردازی کنید!)

قید آدم‌های سمی را بزنید

ترک عادات بد: رفت و آمد با افراد منفی نگر

Jim Rohn میگوید: شما میانگین پنج نفر از افرادی هستید که بیشترین وقت را با آن‌ها میگذرانید.

پس در انتخاب آدم‌های اطرافتان دقت کنید. بودن با افراد موفق‌تر از خودتان شاید چالش‌برانگیز باشد اما در نهایت موجب پیشرفت شما می‌شود. رفتار و زندگی این آدم‌ها همیشه میتواند تلنگر خوبی برای ما باشد.

خوب به اطرافتان نگاه کنید، شاید لازم باشد تغییراتی در آن ایجاد کنید!

قید تلوزیون و شبکه‌های اجتماعی را بزن

ترک عادات بد استفاده بیش از حد از شبکه های اجتماعی

Jack Kornfield میگوید: مشکل اینجاست که فکر می‌کنید وقت دارید!

برای انجام دادن یک کار عمیق نیاز به تمرکز دارید و یکی از بزرگترین اهداف شبکه‌های اجتماعی، سرگرم کردن شما و دور کردن شما از زندگی واقعی است که به کل تمرکزتان را برهم میزند! پس این آفت‌ها را برای موفق شدن، کنار بگذارید.

در این مقاله تمام سعی‌ام بر این بود که متوجه عادات بدتان که مانع شما در موفق شدن و رسدن به اهدافتان، شده‌اند، بشویدتا بتوانید با ترک عادات بد به موفقیت برسید. امیدوارم این مقاله به شما کمک کرده ‌باشد.

اگر سوال یا نظری درباره ترک عادات بد دارید، با من و سایر خوانندگان این مقاله در میان بگذارید. تا یادم نرفته، بنظر شما مقاله‌ی بعدی درباره‌ی چه موضوعی باشد؟

برای اطلاع از آخرین اخبار و آموزش‌های ما می‌تونید در کانال تلگرام ‌چ‌ یاب عضو شید.

منابع: observer.com

مهندس کامپیوتر👩‍💻 | علاقه‌مند به برنامه نویسی💻| دیجیتال مارکتینگ📱| بسکتبال🏀| تولید محتوا🖋