آموزش بکاپ گیری از ویندوز ۱۰ و بازگردانی آن

بکاپ گیری ویندوز 10

بکاپ گیری از ویندوز و سیستم، یکی از بهترین استراتژی ها در برابر مشکلات سخت افزاری، نرم افزاری، بدافزار و …. است. بدافزارها ممکن است نصب برنامه ها را از بین نبرند اما در روند سیستم اختلال ایجاد کنند و بسیاری از فایل ها را از دسترس خارج کنند.

همانطور که گفتیم بکاپ راهی بسیار مناسب و عالی است که با استفاده از آن، دیگر ترسی برای از دست دادن اسناد، تصاویر و سایر فایل‌ها و تنظیمات ویندوز خود نخواهید داشت. در ویندوز ۱۰ شما می‌توانید با استفاده از متد و روش های متفاوتی، از سیستم خود بکاپ بگیرید. می‌توانید نتیجه‌ی بک آپ را در یک حافظه‌ی داخلی یا خارجی ذخیره کنید، همچنین می‌توانید این فایل در فضاهای ابری قرار دهید و هر زمان احتیاج داشتید، از آن استفاده کنید.

سیستم image یک راه دیگر برای بکاپ گرفتن است که یک کپی از همه چیز را در کامپیوتر شما ذخیره می‌کند. مواردی همچون نصب ویندوز ۱۰ ، تنظیمات، برنامه ها و فایل های شخصی. یکی از مزایای این روش این است که هنگامی با مشکلات نرم افزاری و سخت افزاری روبرو شدید، به راحتی و خیلی سریع می‌توانید تنظیمات قبلی کامپیوتر خود را برگردانید. در ادامه قصد داریم به شما آموزش دهیم که چگونه یک بکاپ کامل از ویندوز ۱۰ بگیرید و آن را برای دفعات بعدی ذخیره کنید.

بکاپ گیری از ویندوز ۱۰ با استفاده از ابزار سیستم image

این ابزار به شما اجازه می‌دهد تا بکاپ سیستمتان را در در مکانی متفاوت ذخیره کنید. مانند یک هارد درایو خارجی یا پوشه‌ای شبکه. توصیه می‌شود که از یک حافظه‌ی قابل حذف استفاده کنید که پس از ذخیره سازی بک آپ در آن، بتوانید آن را از سیستم جدا کنید و در محلی امن نگهداری کنید.

برای ایجاد بکاپ مراحل زیر را طی کنید:

دوره های اموزشی برنامه نویسی

۱- settings را باز کنید.

۲- بر روی Update & Security کلیک کنید.

۳- گزینه‌ی Backup را انتخاب کنید.

۴- در بخش مربوط به “Looking for an older backup”، بر روی Go to Backup and Restore کلیک کنید.

بکـاپ گیری ویـندوز 10

۵- در منوی سمت چپ، بر روی Create a system image کلیک کنید.

۶- در بخش “Where do you want to save the backup”، گزینه‌ی مربوط به On a hard disk را فعال کنید.

۷- از منوی کشویی مربوط به “On a hard disk”، مکانی را که مایل هستید فایل بکاپ در آنجا ذخیره شود، مشخص کنید. سپس بر روی دکمه‌ی Next کلیک کنید.

بـکاپ گیری بر روی فلش

۹- درایوهایی را که مایل هستید از آنجا بکاپ گیری کنید، مشخص کنید. ( درایوهایی که برنامه دارند را انتخاب کنید. ) و سپس بر روی Next کلیک کنید.

  • نمی‌توانید از درایوی بکاپ بگیرید که قصد دارید فایل نتیجه‌ی بکاپ را در آن ذخیره کنید.
بک آپ گرفتن

۱۰- بر روی Start backup کلیک کنید.

آموزش بکاپ گیری ویندوز 10

۱۱- بر روی دکمه‌ی NO کلیک کنید.

  • نکته: بعد از اجرا، یک گزینه create a system repair disc مشاهده می‌کنید؛ این گزینه برای ذخیره سازی بکاپ سیستم شما بر روی یک دیسک است. اما امروزه بسیاری از کامپیوترهای جدید از دیسک نوری پشتیبانی نمی‌کنند، پس توصیه میکنیم از یک فلش برای نگهداری فایل بکاپ ویندوز استفاده کنید و فلش را به صورت بوتیبل تغییر دهید. در پست آموزش اجرای فایل های ISO در ویندوز می‌توانید آموزش ببینید که چگونه باید اینکار را انجام دهید.

۱۲- بر روی دکمه‌ی close کلیک کنید.

هنگامی که مراحل را به صورت کامل انجام دادید، این ابزار فایلی حاوی تمام برنامه ها و تنظیمات را ذخیره می‌کند. ابزار System Image Backup از یک مدل کپی به نام Shadow Copy استفاده می‌کند. این تکنولوژی بدین صورت است که به شما اجازه می‌دهد هنگام بکاپ گیری از برنامه ها استفاده کنید و اختلالی در عملکرد سیستم ایجاد نمی‌کند.

آخرین کاری که باید انجام دهید این است که حافظه خارجی را از کامپیوتر جدا کنید و در مکانی امن قرار دهید.

بازگردانی تنظیمات ویندوز با استفاده از بکاپ

اگر کامپیوتر شما روشن نمی‌شود و یا هارد درایو اصلی را جایگزین کرده‌اید، می‌توانید با استفاده از فایل بکاپی که ذخیره کرده‌اید، سیستم خود را بازگردانی کنید. برای این کار مراحل زیر را دنبال کنید:

۱- درایوی که بکاپ را در آن ذخیره کرده‌اید ( دیسک یا فلش bootable) ، متصل کنید.

۲- سیستم را راه اندازی کنید.

برای نصب بکاپ، لازم است که فلش یا دیسک هنگام بالا آمدن ویندوز دیده شوند. برای اینکار لازم است تنظیمات بوت سیستم خود را دستکاری کنید. جهت آموزش این موضوع می‌توانید به آموزش نصب ویندوز ۱۰ مراجعه کنید.

۳- در صفحه Windows Setup بر روی دکمه‌ی Next کلیک کنید.

۴- در قسمت پایین سمت چپ، بر روی Repair your compute کلیک کنید.

تعمیر کردن ویندوز 10

۵- بر روی گزینه‌یTroubleshoot  کلیک کنید و سپس System Image Recovery را انتخاب کنید.

Troubleshoot ویندوز 10

۶- Windows 10 را به عنوان سیستم عامل هدف انتخاب کنید.

۷- در صفحه Re-image your computer، گزینه‌ی Use the latest available system image را انتخاب کنید.

بکاپ گیری ویندوز 10
  • نکته: اگر چندین بکاپ بر روی درایو خود ذخیره کرده‌اید، با استفاده از گزینه Select a system image می‌توانید یک بکاپ قدیمی تر را بازگردانی کنید.

۸- بر روی Next کلیک کنید.

۹- ویژگی اختیاری: اگر در حال نصب بکاپ بر روی یک هارد جدید هستید، می‌توانید از گزینه  Format and repartition disks  قبل از نصب استفاده کنید و هارد خود را پارتیشن بندی کنید.

نصب بک آپ ویندوز 10
  • اگر این گزینه را انتخاب کردید، می‌توانید از ویژگی Exclude disks برای جلوگیری از فرمت شدن سایر درایوهای متصل به کامپیوتر استفاده کنید.

۱۰- بر روی Next کلیک کنید و در انتها بر روی Finish کلیک کنید. پس از اتمام بر روی Yes کلیک نمایید.

نصب بکاپ کامپیوتر

پس از کامل شدن مراحل، بازگردانی سیستم با استفاده از بکاپ آغاز می‌شود. مدت زمان مورد نیاز برای کامل شدن نصب، به تعداد و حجم داده‌های شما و همچنین سخت افزار کامپیوترتان بستگی دارد. هنگام بازگردانی سیستم در نظر داشته باشید که کامپیوتر و یا لپ تاپ شما به منابع کافی برق و باتری دسترسی داشته باشید و وقفه‌ای در حین نصب ایجاد نشود.

چندکلام با چ یاب:

تبریک می‌گوییم! با بکاپ گیری از ویندوز خود اکنون شما در هاله‌ای از امنیت قرار دارید. همواره سعی کنید بکاپی از اطلاعات مهم خود نگهداری کنید تا در صورت مشکل بتوانید به راحتی به حالت عادی خود بازگردید. اگر در طی هرکدام از مراحل به مشکل خوردید و یا سوالی داشتید، می‌توانید در انتهای همین پست در قسمت نظرات برای ما بنویسید.

همچنین منتظر انتقادات و پیشنهادات شما هستیم. برای ما از تجربیات خودتان بگویید! تا حالا پیش آمده که یک روز ببینید کامپیوترتان روشن نمی‌شود و اطلاعاتتان از بین رفته است؟

راستی!

جهت اطلاع از آخرین اخبار و آموزش‌های ما می‌توانید به کانال تلگرام چ یاب مراجعه کنید.

منابع:

متولد خوزستان | فارغ‌التحصیل رشته مهندسی کامپیوتر 💻 | علاقه‌مند به عکاسی 📸، فوتبال ⚽ و برنامه‌نویسی