آموزش نصب و پارتیشن‌بندی ویندوز ۱۰

هر کامپیوتر و لپ‌تاپی هر از چندگاهی بدلایل گوناگون نیاز دارد تا ویندوز آن‌ عوض شود. در این مواقع کاربران مختلف برای نصب ویندوز بر روی سیستم خود هزینه‌های قابل توجهی را پرداخت می‌کنند در صورتی که هر فرد می‌تواند به راحتی و در منزل خود ویندوز کامپیوترش را تعویض کند. به همین منظور در این مقاله قصد داریم نحوه‌ی نصب ویندوز ۱۰ را بصورت تصویری به شما آموزش دهیم.

بخش اول: بوت کردن

۱- برای نصب ویندوز ۱۰، فایل نصبی آن باید در یک فلش یا یک دیسکت موجود باشد و آن دیسکت یا فلش نیز باید به کامپیوتر متصل باشد.
اگر هنوز ویندوز ۱۰ را تهیه نکرده‌اید می‌توانید آن را از وبسایت‌های مختلف دانلود کرده و سپس بر روی یک فلش یا دیسکت ذخیره کنید.

۲- با کلیـک بر روی آیکون ویندوز در پایین و سمت چپ دسکتاپ به منوی استارت بروید سپس بر روی Power کلیک کرده و از میان سه گزینه نمایش داده شده بر روی Restart کلیـک کنید.

نصب گام به گام ویندوز 10 همراه با تصاویر
نصب گام به گام ویندوز 10 همراه با تصاویر

۳- در هنگام راه‌اندازی مجدد کامپیوتر کلید F2 یا Del را نگه دارید. البته این کلید در ویندوزها و سیستم‌های مختلف، متفاوت است. بیشتر کامپیوترها در هنگام راه‌اندازی پیامی تحت عنوان to enter setup (کلید مربوطه) Press یا چیزی شبیه به این را نمایش می‌دهند. بنابراین زمانی که کامپیوتر دوباره راه‌اندازی شد بدنبال این پیام بگردید و آن کلید را نگه دارید تا به بایوس (BIOS) دسترسی پیدا کنید.

  • همچنین برای پیدا کردن کلید ورود به بایوس به دفترچه راهنما و یا صفحه پشتیبانی کامپیوتر خود در اینترنت مراجعه کنید.
نصب گام به گام ویندوز 10 همراه با تصاویر

۴- به سربرگ Boot بروید. در بایوس از فلش‌های موجود در صفحه کلید برای انتخاب موارد مختلف استفاده می‌کنند.
ممکن است به جای سربرگی با عنوان Boot سربرگی با عنوان Boot Options مشاهده کنید که این موضوع بستگی به شرکت سازنده کامپیوتر دارد.

دوره های اموزشی برنامه نویسی
نصب گام به گام ویندوز 10 همراه با تصاویر

۵- دستگاهی را که می‌خواهید از آن بوت کنید انتخاب کنید؛ در اینجا شما دو انتخاب خواهید داشت:
در صورتی که از فلش برای نصب ویندوز استفاده می‌کنید، گزینه Removable Devices را انتخاب کنید.
در صورتی که از دیسک برای نصب ویندوز استفاده می‌کنید، گزینه CD-ROM Drive را انتخاب کنید.

نصب گام به گام ویندوز 10 همراه با تصاویر

۶- کلید + را فشار دهید تا بوت مورد نظر شما تا اولین گزینه بالا بیاید (دستگاه مورد نظر شما چه دیسک و چه فلش در جایگاه اول قرار بگیرد.). پس از انجام اینکار کامپیوتر بوت مورد نظر شما را بعنوان بوت پیش‌فرض خود انتخاب می‌کند.
در برخی رایانه‌ها برای انتقال یک بوت به صدر لیست از کلید F5 برای انجام اینکار استفاده می‌شود. البته لازم به ذکر است که کلید‌های مورد نیاز در هر کامپیوتری در سمت راست صفحه فهرست شده‌اند.

نصب گام به گام ویندوز 10 همراه با تصاویر

۷- تنظیمات خود را ذخیره کنید؛ برای انجام اینکار شما باید نام یک کلید را در پایین صفحه مشاهده کنید (مثلاً F10) که مربوط به ذخیره و خروج است. با فشار دادن این کلید تنظیمات شما ذخیره و کامپیوتر مجدداً راه‌اندازی خواهد شد.
ممکن است این کلید Enter نیز باشد.

نصب گام به گام ویندوز 10 همراه با تصاویر

۸- منتظر بمانید تا کامپیوتر شما مجدداً راه‌اندازی شود. پس از راه‌اندازی مجدد کامپیوتر آماده نصب ویندوز خواهد بود.

نصب گام به گام ویندوز 10 همراه با تصاویر

بخش دوم: نصب کردن ویندوز

۱- در پنجره باز شده بر روی کلید Next کلیک کنید. البته در صورتی که تمایل داشته باشید می‌توانید تنظیمات موجود در این صفحه از قبیل زبان سیستم عامل و ستاپ را تغییر دهید.

نصب گام به گام ویندوز 10 همراه با تصاویر

۲- در پنجره جدید بر روی Install کلیک کنید.

نصب گام به گام ویندوز 10 همراه با تصاویر

۳- در این مرحله باید کد ویندوز ۱۰ خود را وارد کنید (این کد معمولاً بر روی جعبه یا کاور دیسک ویندوز درج شده است.). اگر این کد را ندارید بر روی کلید Skip واقع در قسمت پایین و سمت راست صفحه کلـیک کنید.

نصب گام به گام ویندوز 10 همراه با تصاویر

۴- در این مرحله عبارت I accept the license terms را چک کنید و بر روی کلید Next کلیک کنید. زدن تیک این بخش به معنای آن است که شما شرایط استفاده از ویندوز ۱۰ را پذیرفته‌اید.

نصب گام به گام ویندوز 10 همراه با تصاویر

۵- در اینجا شما با دو گزینه نصب مواجه خواهید شد که گزینه اول با عنوان Upgrade تمام فایل‌ها، تنظیمات و برنامه‌های شما را حفظ می‌کند (اصطلاحاً به این شیوه نصب ویندوز بر روی ویندوز گفته می‌شود) اما گزینه دیگر ویندوز فعلی شما را پاک کرده و مجدداً نصب می‌کند (اطلاعات شما که در دیسک‌هایی غیر از دیسک ویندوز هستند دست نخورده باقی می‌مانند ولی نرم‌افزارها و تنظیمات شما پاک خواهد شد).

نصب گام به گام ویندوز 10 همراه با تصاویر

درصورتی که گزینه Upgrade را انتخاب کرده‌اید به مرحله ۶ بروید در غیر اینصورت ادامه قسمت ۵ را مطالعه کنید؛ فقط توجه داشته باشید اگر قصد دارید گزینه دوم را انتخاب کنید بهتر است قبل از نصب ویندوز از اطلاعات خود نسخه پشتیبانی تهیه کنید.

  • اگر بر روی گزینه Custom کلیک کردید با پنجره زیر روبه‌رو خواهید شد. در این صفحه شما فهرستی از پارتیشن‌های هارد دیسک یا حافظه SSD خود و چند عملگر از قبیل Delete و Format را خواهید دید. در این مرحله باید پارتیشن ویندوز (دیسکی که ویندوز قبلی در آن نصب شده بود و معمولاً در این پنجره با عنوان Primary معرفی می‌شود) را انتخاب کرده و بر روی گزینه Delete کلیک کنید بدین ترتیب بقیه پارتیشن‌‌ها را نیز پاک کنید (اگر از لپ‌تاپ استفاده می‌کنید ممکن است با پارتیشنی مواجه شوید که در قسمت Type آن عبارت Recovery درج شده باشد اگر لپ‌تاپ شما دارای سیستم عامل اصلی است به آن پارتیشن کاری نداشته باشید در غیر اینصورت این پارتیشن را نیز پاک کنید) در صورتی که قصد دارید اطلاعات موجود در دیسکی را نگه دارید پس با پارتیشن آن کاری نداشته باشید و فقط پارتیشن‌های ذکر شده در بالا را پاک کنید. پس از انجام موارد بالا می‌توانید با کلیک بر روی عملگر New پارتیشن‌های جدید را تعریف کرده و مقدار آن‌ها را تعیین کنید (بطور ساده‌تر در این قسمت شما دیسک‌‎های کامپیوتر خود و ظرفیت آن‌ها را تعیین می‌کنید).
نصب گام به گام ویندوز 10 همراه با تصاویر

پس از انجام مراحل بالا بر روی کلید Next کلیک کرده و به مرحله بعد بروید.

۶- منتظر بمانید تا ویندوز نصب شود؛ اگر از حافظه SSD استفاده می کنید این فرآیند ظرف مدت چند دقیقه به پایان می‌رسد و در صورتی که از هارد دیسک استفاده می‌کنید بسته به سیستم عامل قبلی شما و سرعت پردازش سیستم حدود نیم ساعت تا چند ساعت طول بکشد.
توجه داشته باشید که اگر از طریق دیسک ویندوز را نصب می‌کنید در طول این فرآیند کلیدی را فشار ندهید.

نصب گام به گام ویندوز 10 همراه با تصاویر

۷- به محض اینکه نصب ویندوز ۱۰ تمام شد، پنجره جدید برای شما باز خواهد شد؛ در این پنجره اطلاعاتی نظیر کشور یا منطقه، زبان، زبان صفحه کلید و منطقه زمانی وجود دارد و شما می‌توانید اطلاعات پیش‌فرض آن را تغییر دهید. پس از انجام این کار بر روی Next کلیک کنید؛ به محض کلیک کردن بر روی این کلید وارد دسکتاپ خواهید شد و فرآیند نصب ویندوز ۱۰ به پایان می‌رسد.

نصب گام به گام ویندوز 10 همراه با تصاویر

لطفاً انتقادات و پیشنهادات خود را در خصوص این مقاله در بخش نظرات با ما در میان بگذارید.

جهت مطلع شدن از آخرین آموزش‌ها و پست‌های ما می‌توانید در کانال تلگرام چ یاب عضو شوید.

دانشجوی مهندسی برق💡 | علاقمند به فوتبال، تکنولوژی، دیزاین و برنامه‌نویسی