آموزش ایجاد سایه بلند در ایلوستریتور

سایه بلند در ایلاستریتور

به اولین آموزش از سری آموزش‌های ادوبی ایلوستریتور خوش آمدید. دراین پست میخواهیم ایجاد سایه بلند در ایلوستریتور بـرای کلمات را آموزش دهیم.

قدم اول

ابتدا نرم افزار ایلوستریتور را اجرا کنـید و با اسـتفاده از دکمه‌ی Create new یا کلید‌های ترکیبی Ctrl+N به صفحه‌ی زیر میرسید که تغییرات لازم را مانند عکس زیر در آن اعمال کـنید و سپس بر روی دکمه‌ی Create کلیک کنـید تا پروژه شما ایجاد شود.

آموزش ایلاستریتور در چ‌یاب

در صفحه‌ی اصلی پروژه بر روی ابزار Rectangle (یا دکمه‌ی M) کلیک کرده و سپس دوباره بر روی صفحه‌ی پروژه کلیک کنیـد و در پنجره‌ی باز شده به ترتیب اندازه های ۸۵۰ و ۶۱۰ را وارد کنـید تا مستطیلی به همین اندازه‌ها ایجاد شود.

مستطیل ایجاد شده را انتخاب کـنید و از منوی Window -> Align و با انتخاب گزینه‌های زیر مستطیل را در مرکز پروژه قرار دهید.

align

مستطیل را به حالت انتخاب نگه دارید و بر روی گزینه‌ی Fill (یا دکمه‌ی X) کلیـک کرده و در کادر مقابل # کد ۳f0863  را وارد کنیـد. (میتوانید به جای ایـن رنگ بنفش از هر رنـگ دیگری به سلیقه‌ی خودتان استفـاده کـنید.)

دوره های اموزشی برنامه نویسی

قدم دوم

در منوی Window -> Layers لایه‌ی فعلی را قفل کنـید. (بر روی مربع خالی موجود در سمت چپ لایه یکبار کلیـک کنـید.) در قسمت پایین پنجره‌ی Layers بر روی دکمه‌ی Create new layer کـلیک کـنید تا لایه‌ی جدیدی ساخته شود.

new layer

در لایه‌ی جدید بر روی ابزار Type (دکمه‌ی T) کلیـک کرده و متنی بسازید و در آن متن مورد نظر خود را با فونت دلخواه و اندازه‌ی دلخواه خود بنویسید. (دراین مثال از کلمه‌ی امید با فونت Far.Casablanca Heavy و اندازه ی ۲۵۰pt استفاده شده است.)

حال بر روی متن خود کلیـک راست کرده و گزینه‌ی Create Outlines را انتخاب کنـید. سپس بر روی متن دوباره کلـیک راست کرده و با استـفاده از گزینه‌ی Ungroup (یا کلید‌های ترکیبی Ctrl+Shift+G) حروف را از هم جدا سازید.

قدم سوم

حال باید شروع به ساختن سایه‌ها کنیم. حرف اول کلمۀ خود (درین جا حرف الف) را انتخاب کنـید و در قسمت Fill به آن رنگ مورد نظر خود را بدهید. این رنـگ در نهایت رنـگ سایه‌ی ایـن حرف خواهد بود. (دراین مثال از رنـگ fcc103  استفاده شده است.)

مطمئن باشید حرف مورد نظر در حالت انتخاب است و سپس با استـفاده از منوی Edit -> Copy یا کلیدهای ترکیبی Ctrl+C آن را کپی کنیـد.

سپس در پنجره‌ی Layers لایه‌ی جدیدی ایجاد کرده و از منوی Edit -> Paste in place یا کلید های Ctrl+Shift+V استفاده کنید تا حرف را در لایه‌ی جدید قرار دهید سپس رنگ آن را به سفید تغییر دهید.

illustrator tutorial

سپس بر روی آیکون چشم دراین لایه کلیـک کرده تا آنرا از حالت نمایان به پنهان تغییر دهید. حال دوباره به لایه‌ای برگردید که متن اصلی در آن وجود داشت. بر روی حرف اول که حالا رنگ شده است کلـیک کنـید و از منوی Effect -> Distort & Transform -> Transform پنجره ی زیر را باز کنـید و مقادیر را مانند عکس در آن تغییر دهید و سپس بر روی دکمه‌ی ok کلیـک کنیـد.

long shadow design

بدین صورت اولین سایه را بـرای اولین حرف ایجاد کردیم. اگر سایه از صفحه‌ی اصلی بیرون میزند نگران نباشید در قدم‌های بعدی آن را اصلاح خواهیم کرد.

 

قدم چهارم

حال حرف دوم را انتخاب کرده و با توجه به شکل بالا میبینیم که این حرف در زیر سایه‌ی حرف قبلی قرار دارد. بـرای همین بر روی آن کلیـک راست کرده و از قسمت Arrange -> Bring to front آن را به روی سایه می‌آوریم.

حال قدم سوم از مراحل ایجاد سایه بلند در ایلوستریتور را برای باقی حروف کلمه‌ی مورد نظر تکرار کنیـد. رنـگ آمیزی سایه‌ها را با سلیقه‌ی خود انجام دهید. (درین مثال به ترتیب از رنگ های ۱۲۵dc9  و f90657  و ۱۰d300  بـرای حروف م، ی و د استفاده شده است.)

نمونه برای حرف دوم: shadow design

 

قدم پنجم

پس از ایجاد سایه‌ها و رنگ آمیزی آن‌ها بـرای تک تک حروف، لایه‌ای که در آن حروف سفید رنـگ قرار دارند را به حالت نمایش درآورید. نتیجه باید مانند شکل زیر باشد:

آموزش ایلاستریتور

حال دوباره به لایه‌ای که سایه‌ها در آن قرار دارند بروید و با استفـاده از ابزار Type متن دیگری بنویسید. (برای مثال دراینجا از کلمه‌ی همیشه استفاده شده است.)

رنگ آن را به رنگ مورد نظر خود برای سایه تغییر دهید. (در اینجا از رنگ e22000  استفاده شده است) سپس بر روی آن کلیـک راست کرده و گزینه ی Arrange -> Send to back را انتخاب کنید.

حال دوباره قدم سوم را برای این کلمه تکرار کنـید و برای آن سایه‌ای درست کنـید. آموزش ایلاستریتور

 

قدم ششم

درین قدم میخواهیم تا سایه‌هایی که از صفحه بیرون زدند را اصلاح کنیم و با نوشتن کلمه‌ای دیگر بر روی سایه‌ها کار را به اتمام برسانیم.

لایه‌ای که حروف سفید در آن وجود دارند را قفل کـنید سپس در لایه‌ای که سایه‌ها قرار دارند، با استـفاده از ابزار Rectangle، مستطیل دیگری با اندازه‌های ۸۵۰ و ۶۱۰ بسازید و مانند مستطیل اول آن را به وسیله‌ی ابزار موجود در پنجره‌ی Align به وسط صفحه منتقل کنید.(رنگ این مستطیل اهمیتی ندارد.)

با اسـتفاده از دکمه‌های ترکیبی Ctrl+A تمام اشکال موجود در صفحه‌ی پروژه را انتخاب کنیـد.

clipping mask

حال بر روی نقطه‌ای دلخواه کلیک راست کرده و گزینه‌ی Make clipping mask را انتخاب کنید و خواهید دید که سایه‌های اضافی حذف خواهند شد.

به عنوان آخرین کار میتوانید متن دیگری را به پروژه‌ی خود اضافه کنید. مثلا میتوانید این کار را در لایه‌ای که حروف سفید درآن قرار دارند انجام بدهید. (دراین مثال از کلمات داشته باش استـفاده شده است.)

پس از ساختن این متن آن را انتخاب کنیـد و از منوی Effect -> Stylize -> Drop Shadow در پنجره‌ی باز شده مقادیر را مانند عکس زیر وارد کنید تا برای آن متن سایه‌ای تولید کنـید.

drop shadow

بدین ترتیب پروژه ایجاد سایه بلند در ایلوستریتور کامل شده و نتیجۀ نهایی زیر بدست می آید. میتوانید مرحله‌ی قبل را برای بقیه کلمات و حروف نیز تکرار کنید و به آن‌ها سایه بدهید. امیدواریم ازین آموزش لذت برده باشید. سوالات و مشکلات خود را حتما با ما در میان بگذارید.

long shadow

لیسانس مهندسی کامپیوتر 💻| علاقه مند به دیزاین 🎨، فیلم🎬، کتاب 📚و موسیقی 🎵