مقدمه‌ای بر ایلاستریتور

ایلاستریتور چ یاب

در اولین پست از سری آموزش های نرم افزار ایلاستریتور ، علاوه بر توضیح دقیق این نرم افزار و قابلیت های آن، تفاوت‌های آن را با نرم‌افزار فوتوشاپ و فواید استفاده از آن را مورد بررسی قرار میدهیم.

ایلاستریتور چیست؟

ایلاسـتریتور نرم‌افزاریست ساخته شده در سال ۱۹۸۷ توسط شرکت Adobe که برای طراحی و ساخت بسیاری آثار هنری و طرح های مختلف به کمک دیزاینر‌ها و طراحانی که با گرافیک سروکار دارند می آید.

این نرم‌افزار بر پایه و اساس وکتور یا بردار می باشد بدین معنی که به جای استفاده از تصاویر بیت‌مپ برای ذخیره‌ی داده، این نرم‌افزار از الگوریتم‌های مخصوصی برای کشیدن اشکال و ذخیره‌ی فایل‌ها استفاده میکند.
به همین دلیل است که گرافیک‌های وکتوری که توسط نرم‌افزار ایلاستریتور ساخته میشوند میتوانند بدون افت کیفیت یا رزولوشن کلی، به هر اندازه‌ای تبدیل شوند.

ایلاستریتور و فوتوشاپ

مزایای ایلاستریتور و تفاوت آن با فوتوشاپ

  • استفاده از وکتور به جای پیکسل

تفاوت عمده ی این نرم‌افزار با فوتوشاپ نیز دقیقا همین مورد است. در نرم‌افزار فوتوشاپ تصاویر به صورت پیکسلی ذخیره میشوند مانند تصاویری که توسط دوربین های عکس برداری گرفته میشوند و یا تصاویری که در وبسایت‌ها وجود دارند.

این تصاویر به دلیل حجم کمتر برای ذخیره‌سازی و یا آپلود بر روی اینترنت مناسب هستند، اگرچه این تصاویر پیکسلی برای ویرایش کردن اصلا مناسب نیستند زیرا امکان افت کیفیت و به اصطلاح پیکسلی شدن در آنها بسیار بالاست.

دوره های اموزشی برنامه نویسی

از طرفی تصاویر وکتوری یا برداری در هر اندازه‌ و با هر ویرایشی، کیفیت و رزولوشن خود را حفظ میکنند. تبدیل تصاویر وکتوری به تصاویر پیکسلی امکان پذیر است ولی برعکس آن ممکن نیست!
به همین دلیل به شما پیشنهاد میکنم اغلب طراحی‌های خود را ابتدا به صورت وکتور انجام دهید تا ویرایش و نگه داری آن برایتان ساده تر و بهتر باشد.

  • بهترین برنامه برای طرح های چاپی

ایلاستریتور یکی از بهترین نرم‌افزار ها برای طراحی‌های چاپی است. بدلیل اینکه کیفیت و رزولوشن در طراحی‌های چاپی اهمیت بالایی دارد و کیفیت در ایلاستریتور بدلیل الگوریتم‌های برپایه‌ی وکتور آن به خوبی قابل پیاده‌سازی است.
به همین دلیل است که اگر میخواهید طرحی را هم برای چاپ و هم برای وب بسازید بهتر است آن را با ایلاستریتور پیاده‌سازی کنید.

  • ابزار Pen

ابزار pen یکی از مهم ترین تفاوت‌ها و برتری‌های ایلاستریتور نسبت به بقیه نرم افزار‌ها از جمله فوتوشاپ است. اگرچه این ابزار در فوتوشاپ هم به همین اسم وجود دارد ولی کارایی آن در ایلاستریتور بسیار بهتر، آسانتر و پیشرفته‌تر است.

ابزار pen بهترین راه برای ساختن pathها(مسیر های منحنی که توسط این ابزار ساخته میشوند و کارایی بسیاری دارند) و اشکال دلخواه در کامپیوتر است. با استفاده از این ابزار و یکسری ابزارهای جانبی تقریبا هرشکلی را میتوان با ایلاستریتور ساخت!

اگرچه اسم این ابزار به معنی خودکار است ولی با خودکاری که ما با آن روی کاغذ مینویسیم متفاوت است. (اگرچه ابزار pencil یا مداد موجود در ایلاستریتور دقیقا مانند مداد معمولی عمل میکند.)

ممکن است در ابتدا کار کردن با این ابزار سخت به‌نظر برسد و نیازمند مقداری تمرین و صبر باشد ولی به محض یادگرفتن آن شما قادر هستید تقریبا هردیزاینی را که میخواهید در ایلاستریتور پیاده سازی کنید.

به دلیل این مزایا و قابلیت ها و دیزاین منحصربه‌فرد، از ایلاستریتور برای ساخت و طراحی لوگو، تایپوگرافی، اینفوگرافی، طراحی شخصیت‌های کارتونی و بسیاری موارد دیگر استفاده میشود.
دو نمونه ازین پیاده‌سازی هارا که شامل لوگوی وبسایت چ‌یاب و شخصیت کارتونی شاخص آن است را در ادامه مشاهده کنید:

  • لوگو

طراحی لوگو

  • طراحی شخصیت های کارتونی

کاراکتر دیزاین

با ما همراه باشید!

میتوان با ایلاستریتور طرح‌بندی چاپ انجام داد، وبسایت‌های زیبا طراحی کرد و به کاربران قدرت کنترل کامل برروی تایپوگرافی شان داد و هزاران کاربرد‌های دیگر که یک به یک همه را آموزش خواهیم داد.
پس با ما همراه باشید تا پله پله این نرم‌افزار جذاب را یادبگیریم و پس از آن براحتی هرچیزی را که خواستیم به بهترین و ساده ترین نحو، دیزاین کنیم.

راستی!

برای اطلاع از آخرین پست‌ها و آموزش‌های ما می‌توانید در کانال تلگرام چ یاب عضو شوید.

لیسانس مهندسی کامپیوتر 💻| علاقه مند به دیزاین 🎨، فیلم🎬، کتاب 📚و موسیقی 🎵