بهترین دریچه‌های تنظیم هوا برای ساختمان کدام اند؟

دریچه‌های تنظیم هوا با نصب آسان به حذف رطوبت از ناحیه تهویه کمک می‌کنند و از تجمع رطوبتی که می‌تواند به خانه شما آسیب برساند، جلوگیری خواهندکرد. همچنین جریان برگشتی هوای خروجی را متوقف می‌کند و دارای زاویه تهویه بهینه برای حداقل افت فشار است. درپوش هواکش سقف سنگین برای دوام طولانی ساخته شده با ساختار فولادی با پوشش پودری قابل رنگ ساخته می‌شود و دارای پایه یک تکه بدون درز است.

 

کانال‌های تهویه هوا در منازل

کانال کشی مسکونی و استفاده از پلنیوم باکس جزء ضروری هر خانه است که مسئول توزیع هوای مطبوع در سرتاسر خانه شما خواهدبود. با این حال، بسیاری از صاحبان خانه ممکن است به طور کامل متوجه نشده باشند که این مجاری در رابطه با سیستم توزیع هوا چگونه کار می‌کنند. در ادامه، تهویه‌سان نگاهی دقیق‌تر به کانال‌های مسکونی، اجزای آن، عملکرد و اهمیت نگهداری منظم خواهدداشت.

درک اصول اولیه نحوه عملکرد کانال‌های مسکونی می‌تواند به شما، صاحب خانه کمک کند تا سیستم تهویه مطبوع خود را حفظ کنید و اطمینان حاصل نمایید که برای سال‌های آینده به طور کارآمد و موثر کار می‌کند. با این دانش، صاحبان خانه می‌توانند مسائل را زود تشخیص دهند و از مشکل‌ساز شدن آنها جلوگیری کنند. این امر می‌تواند باعث صرفه جویی در هزینه و راحتی شما به خاطر سیستم‌های با نصب بهبنه شود.

کانال کشی مسکونی چیست؟

کانال‌های HVAC مجاری هستند که هوای گرم یا خنک را برای گرم کردن، تهویه و خنک کردن هر اتاق در خانه شما تامین می‌کنند. کانال HVAC به واحد HVAC متصل می‌شود، مانند یک کوره سوخت سوز یا هواگیر برقی، هوای خانه شما را قبل از ارسال فیلتر، گرم یا خنک می‌کند. کانال‌های هوا بخش مهمی از سیستم تهویه مطبوع شما هستند، هوای اجباری را به هر اتاق در خانه شما با یک رجیستر ارائه می‌دهند و به حفظ کیفیت و دمای هوای داخل خانه کمک می‌کنند.

انواع ورودی و خروجی‌های تهویه هوا برای منازل و ادارات

درک کانال کشی مسکونی برای هر صاحب خانه ضروری خواهدبود و به همین دلیل است که ما عمیقاً به موضوع می‌پردازیم تا به درک آن کمک کنیم.

دوره های اموزشی برنامه نویسی

کانال کشی ورق فلزی

متداول‌ترین نوع مواد مجرای برای توزیع هوای خانه شما، کانال‌های ورق فلزی معمولاً به شکل گرد یا مستطیل هستند. مجرای گرد معمولاً هنگامی که برای یک مجرای اصلی استفاده می‌شود، شکل مارپیچی ضخیم‌تری دارد.

کانال کشی تخته فیبر

این مدل کانال کشی معمولاً به عنوان ” Thermopan ” شناخته می‌شود و معمولاً برای مجرای هوای برگشتی مورد استفاده قرار می‌گیرد. مجرای تخته فیبر از دو تیرچه برای ایجاد یک کانال برگشتی از فضای تیرچه در سقف زیرزمین استفاده می‌کند.

این کار را فقط می‌توان برای هر مسیر برگشتی که با تیرچه‌های سقفی همراستا باشد انجام داد و زمانی که عمود بر تیرچه سقف اجرا می‌شود، باید از تخته فیبر به کانال‌های فلزی تبدیل گردد.

لوله فلکسی

لوله فلکسی برای اضافه کردن کانال‌های گرمایش یا سرمایش به خانه شما استفاده می‌شود. این مدل می‌تواند عایق یا بدون عایق باشد، و همانطور که از نام آن پیداست، به اندازه کافی انعطاف پذیر است تا در فضاهای صعب‌العبور خم شود.

یک کانال فلکس که به درستی نصب شده باشد، نشتی هوا نخواهدداشت. با این حال، شیار داخل مجرا سطح بالایی از مقاومت هوا را ایجاد می‌کند که باعث می‌شود سیستم برای انتقال هوا به رجیستر در انتها سخت‌تر کار کند.

طراحی کانال کشی

کانال‌های تامین

همانطور که از نام آن پیداست، کانال‌های تامین کننده هوای گرم یا خنک را در سراسر خانه وارد خواهندکرد. رجیسترها در پایان هر اجرا می‌توانند میزان هوای خارج شده را کنترل کنند. رجیسترها معمولاً در زیر پنجره‌ها و درها نصب می‌شوند تا از دست دادن گرما یا سرما را جبران کرده باشند.

کانال‌های هوا برگشت

مجاری برگشت هوا را از سرتاسر خانه به کوره یا هواگیر می‌فرستند. رجیسترهای برگشت نقطه شروعی هستند برای برگشت هوای خانه به طرف فن و بیرون راندن آن از طریق کانال، که چرخه را دوباره شروع می‌کند.

چگونه هوا در یک سیستم کانال هوا جریان دارد؟

هنگامی که تماسی برای گرمایش یا سرمایش وجود دارد، فن دمنده در کوره یا هواگیر روشن می‌شود و این فشار هوای مثبت را در سمت پایین دست ایجاد می‌کند و هوا را از طریق مجرای تغذیه وارد هر اتاق خواهدکرد. در نتیجه، سمت بالادست فن دمنده به فشار منفی کشیده می‌شود و هوای کهنه اتاق را از طریق سیستم هوای برگشت می‌مکد تا با فن برخورد کند.

 

 

کیفیت و کارایی انواع کلاهک‌های دودکش

درپوش‌های دودکش وسایلی هستند که به دهانه بالایی دودکش متصل می‌شوند. اکثر کلاهک‌ها از فولاد یا مس ساخته می‌شوند و در اشکال و اندازه‌های مختلفی وجود دارند. اما نکته مهم در مورد کلاهک دودکش این است که چه کاری انجام می‌دهد، نه اینکه چگونه به نظر می‌رسد یا از چه چیزی ساخته شده است.

در اینجا چهار دلیل برای استفاده از کلاهک دودکش باکیفیت وجود دارد.

برای جلوگیری از ورود باران و برف

هنگامی که آب حاصل از باران یا ذوب شدن آب به دودکش شما نفوذ کند، تعدادی از مشکلات ممکن است شروع شود. با گذشت زمان، اثر خورنده آب و رطوبت می‌تواند سنگ تراشی داخلی دودکش و آستر دودکش را از بین ببرد. آسیب آجر می‌تواند تا جایی گسترش یابد که استفاده از دودکش دیگر ایمن نباشد!

آب موجود در دودکش نیز می‌تواند منجر به رشد کپک و رطوبت بیش از حد شود و هنگامی که با کرئوزوت و دوده مخلوط می‌شود، آب ورودی باعث خواهدشد که بوی بسیار قوی و نامطبوع به داخل خانه نفوذ کند.

برای جلوگیری از ورود زباله‌ها

توری دودکش‌ها ممکن است انواع زباله‌های ناخواسته مانند افتادن برگ‌ها و شاخه‌ها را از درختان و همچنین خانواده‌های حیوانات کوچک که برخی از آنها دوست دارند از دودکش‌ها به عنوان محل لانه سازی استفاده کنند، جمع آوری کند.

هر چه زباله‌های موجود در دودکش بیشتر باشد، جلوی خروج دود بیشتر می‌شود. اگر دود نتواند به راحتی از دودکش بلند شده و از آن خارج شود، می‌تواند به خانه برگردد و سموم خطرناکی مانند مونوکسید کربن را با خود حمل کند.

برای جلوگیری از ورود اخگره پشت بام

یک کلاهک دودکش که به درستی نصب شده است به عنوان محافظی برای اخگرهای داغ و جرقه‌هایی عمل می‌کند که با دود در هنگام آتش سوزی بلند می‌شوند. ذرات ریز داغ قرمز، اگر مسدود نشوند، روی پشت بام فرود می‌آیند و می‌توانند آتش ایجاد کنند.

برای کنترل جریان‌های نزولی

باد بیرون از خانه می‌تواند به هر شکلی که بخواهد می‌وزد و اغلب می‌خواهد مستقیماً به داخل دودکش بوزد. بدون درپوشی که از دودکش محافظت می‌کند، جریان رو به پایین می‌تواند اخگرهای آتشین، ذرات چوب و دود را وارد اتاق شما کند.

سخن پایانی

ما دانش اولیه ای را در اختیار شما قرار داده‌ایم که امیدواریم براتان مفید باشد. در هر حالت، شما باید مطمئن شوید که  یک پیمانکار با رتبه برتر را برای مسائل مشکل‌ساز کانال خود استخدام می‌کنید. بسیاری از پیمانکاران تهویه مطبوع حتی دانش اولیه را نیز ندارند، بنابراین در انتخاب آنها دقت کنید.