حسابداری مخاطرات مالی (Financial Risk Management)

حسابداری مخاطرات مالی یا مدیریت مخاطرات مالی برای کسب و کارها یا افرادی که معاملات پرریسک انجام می دهند کاربرد دارد. در واقع هر شخصی که در زمینه سرمایه گذاری های متفاوت فعالیت دارد باید بتواند این میزان از مخاطرات مالی را کنترل و پیش بینی کند تا بتواند ریسک را به کمترین حد ممکن خود برساند.

مخاطرات مالی چیست؟

در واقع وقتی نتوانیم تشخیص دهیم که یک دارایی چه بازده یا سودی می تواند به ما برساند این دارایی همراه با ریسک می شود. برای مثال می توانیم بگوییم چون سرمایه گذاری در سهام های عادی قابل پیش بینی نیست که در آینده به ما سود برساند یا نه بهتر است این نوع مخاطره مالی یا ریسک مالی را مدیریت کرد یا راه حل جایگزینی برای آن در نظر گرفت.

اندازه گیری کردن خطر

برای اندازه گیری میزان مخاطرات مالی جهت سرمایه گذاری از انحرافات معیار استفاده می کنند. در واقع در انحراف معیار اتفاقی که می افتد این است که عدم قطعی بودن یا مخاطرات جریان نقدی را نمایش می دهد. در واقع ضرایب تغییرات معیاری بسیار نسبی می باشد. که تمام این موارد به صورت درصد بیان می شود.

مخاطره مالی از مجموعه دارایی

خیلی از افراد تمام پول خود را در یک نوع دارایی سرمایه گذاری می کنند، همچنین این افراد بازده ای که بدست می آورد کاملا بستگی به دارایی های خود می باشند. این اتفاق که می افتد ریسک سرمایه گذاری خیلی بالا می رود. در چنین حالتی حسابداری مخاطرات مالی پیشنهاد می کند که آن فرد در دارایی های متفاوت سرمایه گذاری کند. در این حالت اگر یکی از دارایی ها در خطر باشد احتمال ضرر کمتر می شود چون فرد در دارایی های دیگر سرمایه گذاری کرده است.

در واقع در حسابداری مخاطرات مالی به این موضوع پراکنده سازی دارایی ها گفته می شود. درواقع می توان گفت با توجه به اینکه دارایی و سرمایه گذاری برابر با ریسک می باشد، پس می توان گفت نمی توان ریسک و ضرر را برای همیشه از بین برد اما تا حدودی می توان گفت میزان ریسک تا حد بالایی پایین می آید.

دوره های اموزشی برنامه نویسی

مطابق تجربیات و مطالعات متفاوت می توان گفت ضریب سرمایه گذاری مثل اوراق بهادر بین ۵/۰ تا ۶/۰ می باشد.

یک نکته مهم و کاربردی دیگر این است که یک سرمایه گذار حتما باید به تاثیر کل سهام بر روی مخاطرات مالی توجه داشته باشد نه اینکه صرفا فقط به یک نوع سهام توجه کند.

مخاطره و نرخ بازده مجموعه داراییها

نرخ بازده مجموعه داراییها، میانگین موزون بازده داراییهای موجود در مجموعه مزبور میباشد. وزنهای مورد استفاده در محاسبه میانگین موزون، سهم هر دارائی از کل مجموعه است. مثلا اگر ۴۰% از کل مبلغ سرمایه گذاری شما در سهام شرکت (الف) با بازده ۳۰% و ۶۰% آن در سهام شرکت (ب) با بازده ۱۵% سرمایه گذاری شده باشد، میانگین موزون بازده مجموعه دارائیهای شما بصورت زیر محاسبه ی گردد:
۲۷% = (۳۰% × ۴۰% ) + (۲۵% × ۶۰% )
اییجاد تنوع در مجموعه سرمایه گذاری، ریسک سرمایه گذاری (که با انحراف معیار اندازه گیری می شود) را پایین می آورد. در دنیای واقعی هر چه تعداد سهام موجود در مجموعه سرمایه گذاری بیشتر باشد، ریسک مجموعه به میزان بیشتری کمتر میشود اما اضافه کردن تعداد بسیار زیادی اوراق بهادار در مجموعه، باعث نمیشود که ریسک سرمایه گذاری بطور کامل حذف شود بلکه تاحدی همیشه مخاطره وجود دارد. به این مخاطره باقیمانده، مخاطره کلی بازار گفته میشود.

انواع صورت های مالی عبارتند از

 در کل صورت های مالی را بخواهیم نام ببریم باید به موارد زیر اشاره کنیم:

 • ترازنامه؛

 • صورت های سود و زیان.

تراز نامه

در پایان سال تهیه میشود و شامل دارایی ها بدهی ها و صاحبان حقوق سهام

صورت های سود و زیان

 نتیجهه فععالیت یک شرکت میباشد و صورت سود و زیان به میداران و سهام داران کمک میکند برای تصمیم گیری.
برای تهیه صورت سود و زیان به موارد زیر نیاز داریم:

 • درآمدهای عملیاتی؛

 • هزینه‌های عملیاتی؛

 • سود یا زیان عملیاتی؛

 • هزینه‌های مالی؛

 • سایر درآمدها و هزینه‌های غیرعملیاتی؛

 • مالیات بردرآمد؛

 • سود یا زیان فعالیت‌های عادی؛

 • اقلام غیرمترقبه؛

 • سود یا زیان خالص؛

 • معادله حسابداری؛

 • صورت سود و زیان جامع؛

 • صروت جریان وجوه.

صورت سود و زیان جامع: کلیه تغیرات چقدر افزایش و کاهش درامد داشتیم.

صورت جریان وجوه: تغییرات وجه نقد را نشان میدهد.صورت جریان وجوه نقد نسبت به بقیه صورت های مالی اطلاعات بیشتری در اختیار ما قرار میدهد.

برای ارائه دادن صورت های مالی از ۲ روش استفاده میکنیم ( روش مستقیم و روش غیر مستقیم ) بیش تر شرکت ها از روش غیر مستقیم استفاده میکنند.

در یک دوره حسابداری ویژه بازار کار به راحتی میتوان تمام این این مباحث صورت های مالی به صورت تخصصی را یادگرفت.

از شما همراهان عزیز ممنونم که تا پایان این مقاله من را همراهی کردید.در صورتی که سوالی در این زمینه داشتید میتوانید از مرکز اموزشی ill بپرسید تا متخصصین ما به شما پاسخ بدهند.

معیار اندازه گیری مخاطرات مالی چیست؟

حسابداری مخاطرات مالی به این روش کار می کند که با ایجاد تنوع در مجموعه های سرمایه گذاری بخشی از ریسک را حذف می کند که به آن ریسک غیر سیستماتیک می گویند. و در واقع آن بخشی از ریسک را که نمی توانیم به روش متنوع ساختن مجموعه حذف کنیم، ریسک سیستماتیک می گوییم. در واقع می توانیم بگوییم ریسک غیر سیستماتیک مربوط به مسائل داخلی شرکت می باشد و ریسک سیستماتیک مربوط به موارد کلان بازار می باشد.

یکسری نمونه از ریسک ها و مخاطرات مالی

اینجا قصد داریم یکسری از مخاطرات مالی که کسب وکارها و شرکتها با آن مواجه هستند را بررسی کنیم. تا با شناخت بهتر بتوانیم این ریسک را مدیریت کنیم.

 1. ریسک های هزینه های زیاد: یکسری شرکتها متحمل هزینه هایی فراتر از بودجه خود می شوند؛

 2. ریسک سرمایه گذاری: در این ریسکک اتفاقی که می افتد این است که ارزش سبد دارایی یا سرمایه کاهش پیدا می کند؛

 3. خطر بدهی یا تامین اعتبار: در این ریسک معمولا شرکتها نمی توانند بدهی های خود مثل کارت اعتباری و وام مسکن خود را پرداخت کنند؛

 4. ریسک بازار : در اینجا ریسکی که ممکن است براساس پویا بودن کل بازارهای مالی اتفاق بیفتد و این موضوع ممکن است منجر به ضرر و آسیب زدن به دارایی شود؛

 5. ریسک های اعتباری: در این ریسک که ممکن است یک طرف از قرارداد به دلیل انجام ندادن تعهدات خود منجر به آسیب شود؛

 6. ریسک های نقدینگی: در این ریسک به دلیل محدودیت در نقدینگی ها در تامین مالی اتفاق می افتد. برای مثال یک شرکت بودجه کافی برای تامین مالی شرکت نداشته باشد؛

 7. ریسک های عملیات: در این ریسک که ناشی از شکست یک سیستم یا افراد می شود. باعث ضرر زیادی می شود. مثلا یکی از کارمندان در بستن یک معامله اشتباه بزرگی می کند که باعث ضرر و زیان مالی زیادی می شود.

چه استراتژی جهت مدیریت ریسک داریم؟

در واقع استراتژی های زیادی جهت حسابداری مخاطرات مالی یا ریسک مالی طراحی می شود که توسط آن بتوان تا حدودی ریسک را مدیریت کرد. در واقع این استراتژی ها برای مدیریت یک سیستم مالی خیلی قابل اهمیت می باشد.

انواع استراتژی های مدیریت ریسک کدامند؟

برای شروع مدیریت ریسک چهار مرحله وجود دارد که مطابق موارد زیر می باشند:

 1. شناسایی ریسک های که مربوط به امور مالی ما هستند؛

 2. تجزیه و تحلیل مواردی مثل کمیت و شدت ریسک؛

 3. تصمیم گیری های مهم جهت مدیریت ریسک؛

 4. نظارت بر موفق شدن یا نشدن استراتژی.

در واقع روشهای متفاوتی برای کنترل ریسک وجود دارد.

در آخر از همه شما عزیزان کمال تشکر را دارم که تا اینجای مقاله همراه ما بودید، هر سوالی در زمینه حسابداری و مالیاتی دارین می توانید از آکادمی حسابداری و مالیاتی دکتر مدحج بپرسید.