لمینت دندان چیست؟ مزایا و معایب | قیمت لمینت دندان ۱۴۰۲

لمینت چیست؟ – انواع لمینت دندان

یک روش‌ مناسب برای اصلاح و درمان طرح لبخند و ترمیم ناهنجاری‌های ظاهری دندان‌ها، لمینت دندان است. با پیشرفت علم دندانپزشکی می‌توان بسیاری از ایرادات ظاهری دندان مانند بدرنگی دندان‌ها، فاصله‌های بین دندانی و پوشش دندان‌های شکسته و نامرتب را برطرف کرد.

لمینت روی سطح جلویی دندان‌ها به کار می‌رود و با پوششی زیبا و یکدست باعث بالا بردن اعتماد به نفس افراد می‌شود تا همیشه لبخندی زیبا و دندان‌هایی سفید داشته باشند، بهتر است بدانید که دندانپزشکان انجام لمینت دندان را برای افراد زیر ۱۸ سال توصیه نمی‌ کنند.

لمینت دندان در دو نوع ونیر کامپوزیت و لمینت سرامیکی دسته بندی می شوند. که نوع لمینت کامپوزیتی دندان به دلیل انتخاب نوع رنگ و ضخامت کمی که دارد. لمینت سرامیکی دندان یا پرسلن ونیر که قیمت آن نسبتا بالاتر از نوع کامپوزیتی است، در اکثر موارد نیاز به تراش و گاهی فرم دهی دندان دارد و معمولا در لابراتوار ساخته می شود. البته لازم به ذکر است کلا پروسه درمان لمینت با ایمپلنت دندان متفاوت است و دو درمان کاملا جداگانه می باشند.

مراحل جایگذاری لمینت روی دندان

روند ساخت لمینت دندان شامل چند مرحله است:

مرحله اول: طى جلسه اى آماده سازی هاى لازم بر روى دندان هاى مورد نظر با دقت و ظرافت در حد چند دهم میلیمتر بر روى دندان ها صورت مى گیرد.

دوره های اموزشی برنامه نویسی

مرحله دوم: در همین جلسه شامل قالب گیرى از دندان هاى هر دو فک مى باشد سپس ادامه ى کار به جلسه ى بعد که معمولاً حدود یک هفته طول مى کشد موکول مى شود.

در این بین قالب ها به لابراتوار دندانپزشکى ارسال شده و در لابراتوار لمینت ها به شکل پوسته هاى نازک سرامیکى ساخته شده و در کوره پخته مى شوند و یا بر روى بلوک هاى سرامیکى تراشیده مى شوند تا لمینت هاى سرامیکى با شفافیت و براقى و نهایت زیبایى و تشابه با بافت میناى دندانى تهیه شوند.

درجلسه سوم ملاقات: لمینت ها بر روى دندان ها قرار گرفته و توسط سمان هاى رزینى به سطح دندان با اتصال بسیار قوى چسبانده مى شوند. به طورى که در صورت اجراى صحیح تمام مراحل لمینت ها کاملاً با دندان یکپارچه شده و هیچ درز و نا هموارى وجود نخواهد داشت و مى توان مانند دندان هاى معمولى براى تمیز کردنشان از نخ دندان استفاده کرد.

طول عمر لمینت دندان چقدر است؟

طول عمر لمینت دندان بستگی به کیفیت لمینت، نوع لمینت، تخصص دندانپزشک و میزان مراقبت شما دارد، اما به طور کلی لمینت های سرامیکی معمولاً طول عمر بالایی دارند و نسبت به بسیاری از پروتزها دیگر ماندگاری‌شان بیشتر است، به صورت معمول طول عمر لمینت دندان بین ۵ تا ۱۰ سال است. اگر از آن ها به خوبی مراقبت شود می توان انتظار داشت که طول عمر لمینت ها حتی چیزی بین ۱۰ تا ۱۵ سال نیز باشد. با این حال در برخی موارد ممکن است طول عمر لمینت دندان به بیش از ۲۰ سال هم برسد اما همه چیز به نحوه و میزان مراقبت های شما بستگی دارد.

چه عواملی بر طول عمر لمینت دندان تاثیر می‌گذارند؟

برای اینکه بتوانید به افزایش طول عمر این پروتز ها کمک کنید بهتر است عواملی که می توانند روی ماندگاری و دوام آن ها تاثیر داشته باشند را بشناسید. به طور کلی مهمترین عوامل این ها هستند:

    عادات غذایی
    بهداشت دهان و دندان
    پوسیدگی دندان در اطراف و زیر لمینت ها
    برخورد اشیاء به صورت
    دندان قروچه
    افزایش سن
    جویدن ناخن و سایر اجسام سفت و سخت
    و …..

images_1696406788_651d1d0419a66.jpg

فرق کامپوزیت و لمینت دندان چیست؟

اولین فرق کامپوزیت و لمینت دندان در جنس آنها است، همانطور که گفته شد لمینت سرامیکی از جنس چینی و کامپوزیت از جنس پلیمر است که در ادامه برخی از تفاوت های لمینت و کامپوزیت را خواهید خواند.

    لمینت در لابراتوار و کامپوزیت در مطب ساخته می‌ شوند.
    قیمت لمینت دندان بیشتر از کامپوزیت است.
    لمینت ثبات رنگ بیشتری نسبت به کامپوزیت دارد.
    عمر لمینت دندان سرامیکی از کامپوزیت بیشتر است.
    در کامپوزیت دندان تراش کمتری نسبت به لمینت نیاز دارد.
    لمینت دندان نیاز به بی حسی دارد.
    طول درمان لمینت سرامیکی از کامپوزیت بیشتر است.

چه افرادی نمی توانند دندان های خود را لمینت کنند؟

لمینت دندان برای افراد زیر مناسب نیست و توصیه نمی‌شود:

    افرادی که دندان‌ های آنها به دلیل پوسیدگی یا بیماری لثه فعال ناسالم است.
    افرادی که دندان آنها در نتیجه پوسیدگی، شکستگی، پر کردن (در دندان‌های بزرگ) ضعیف شده است.
    کسانی که روی سطح دندان خود مینای کافی ندارند.
    افرادی که دچار دندان قروچه هستند و دندان‌های خود را به هم می سایند.

بیشتر بخوانید: پرکردن دندان با مواد سیاه یا مواد سفید؟ کدام بهتر است؟

مزایای لمینت دندان سرامیکی

    مقاومت و استحکام بالا در برابر فشار و ضربه
    عدم تغییر رنگ و زرد شدن 
    طول عمر بسیار زیاد (حدودا ۱۰ سال)
    اصلاح و پوشش بهم ریختگی و عیوب دندان ها 
    درخشندگی بالا و زیبایی فوق العاده

هر درمانی به همراه مزایا و زیبایی هایی که دارد معایبی نیز دارد که باید قبل از اقدام بصورت کامل در مورد مزایا و معایب آن آگاهی داشته باشیم در بخش بالا مزایای لمینت دندان سرامیکی را توضیح دادیم که به نسبت دیگر لمینت دندان ها مزایای بیشتری دارد اما بد نیست معایب لمینت دندان سرامیکی را هم بدانید.

معایب لمینت دندان سرامیکی

    طول درمان بیشتر نسبت به لمینت دندان کامپوزیتی
    نیاز به تراش خوردن سطح دندان ها 
    نیاز به بی حسی موضعی در طول درمان 
    هزینه بیشتر نسبت به دیگر لمینت دندان ها
    عدم امکان ترمیم لمینت دندان در صورت شکستگی و…

 عوارض درمان لمینت دندان

۱ – حساسیت های مدت دار بعد از درمان: درمان لمینت هم مانند بقیه ی درمان های ترمیم دندان با حساسیت گرما و سرما روبروست و بعداز مدت زمانی این حساسیت از بین می رود.

۲ – شکستگی دندان لمینت شده: برای اینکه طول عمر دندان درمان شده بالا رود باید فرد از ابتدا شرایط درمان را داشته باشد و به درستی انتخاب گردد و به بیماری های دهانی دچار نباشد تا از شکستگی دندان کاهش یابد و یکی از عواملی که طول عمر دندان را بالا می برد نخوردن غذاهای سفت و گاز زدن های سخت بوده است.
اگر دندانی که درمان شده است و به علت های متفاوت با پریدگی و شکستگی همراه شود میتوان در ترمیم کردن آن با لمینت های سرامیکی و یا کامپوزیتی آن را اصلاح کرد.

۳- غیرقابل بازگشت بودن: به علت تراش دندان امکان برگشت به حالت اولیه ممکن نیست. (امکان برداشتن لمینت وجود ندارد)

۴ – تغییر رنگ لمینت: با خوردن نوشیدنی ها و غذاهای رنگدار و کشیدن قلیان و سیگار و خوردن چای و قهوه در مرور زمان به تغییر رنگ دادن لبه های دندان منجر شده و هرچقدر که این مواد بیشتر مصرف می شوند.

مراقبت‌ های بعدی از لمینت دندان

در صورتی که از لمینت خوب نگهداری شود، بین ۷ تا ۱۵ سال ماندگار خواهد بود. البته، نگهداری از دندان‌های لمینت شده نیازمند اقدامات خاصی نیست. رعایت اصول اولیه بهداشت دهان و دندان، مانند روزی دوبار مسواک زدن، هر روز نخ دندان کشیدن و شستشوی دهان با دهان شویه های ضد عفونی کننده، کفایت می کند. احتمالا دندانپزشک به شما توصیه می‌کند از فشار آوردن بر دندان‌های لمینت شده جهت شکستن و خرد کردن اجسام سخت بپرهیزید، و از سیگار کشیدن و خوردن غذاها و نوشیدنی هایی مانند چای و قهوه، که باعث تغییر رنگ دندان می شوند، خودداری کنید.

قیمت و هزینه لمینت دندان چقدر است؟

بسته به عوامل مختلفی، قیمت لمینت دندان متغییر است. ما تنها می توانیم به صورت حدودی و بازه ای هزینه ها را درج کنیم زیرا برای هر شخص هزینه ها فرق می کند. بر این اساس هزینه هر واحد لمینت می تواند بین ۶ تا ۸ میلیون تومان متغییر باشد. لازم به ذکر است که بیشتر هزینه لمینت ها به لابراتوار پرداخت می شود.

بصورت کلی قیمت لمینت دندان طرح لبخند که بهترین لمینت دندان در تهران محسوب می شود از قیمت ۷ تومان تا ۱۰ میلیون تومان قیمت هر واحد لمینت دندان در سال ۱۴۰۲ می باشد که دارای ضمانت ۱۵ سال است.

images_1696406827_651d1d2b2d624.jpg

در مرکز دندانپزشکی دکتر سمیه ابراهیم گل کاشت ایمپلنت فوری و ایمپلنت دیجیتال، جراحی لثه، لمینت دندان، همچنین ترمیم دندان و جراحی کشیدن دندان عقل با استفاده از جدیدترین تجهیزات دندانپزشکی و تکنولوژی روز دنیا انجام می‌گردد.

برای کسب اطلاعات بیشتر با شماره‌های ۸۸۰۸۲۹۴۱ و ۸۶۱۲۸۹۹۶ تماس بگیرید.

منبع : سایت دکتر سمیه ابراهیم گل