مهمترین فاکتور ها در خرید پارچه و نصب پرده که باید بدانیم

در این مقاله قصد داریم تا به بررسی فاکتورهای مهمی که برای خرید پارچه پرده ای و نصب پرده نیاز است بدانید، بپردازیم. پس اگر شما فردی هستید که قصد خرید پرده را دارید توصیه ما این است که تا پایان این مقاله همراه ما باشید تا متوجه نکات ارزشمندی پیرامون این موضوع شوید. شما با دانستن این فاکتورهای مهم می توانید بهترین و مناسب‌ترین تصمیم را برای خرید پارچه پرده و نصب آن بگیرید. 

در ادامه قصد داریم تا در ابتدا به بررسی مهمترین فاکتورهای خرید پارچه پرده ای و سپس مهمترین نکات در نصب پرده بپردازیم. پس با ما همراه باشید. 

مهمترین فاکتور های خرید پارچه پرده ای

نصاب پرده

قطعا در هنگام خرید پارچه پرده ای، باید به فاکتورهای مهمی توجه کرد. این کار به شما کمک می‌کند تا بتوانید خرید بهتری انجام دهید. بدون شک خرید بهتر، هزینه ای را که برای پارچه کرده اید حیف و میل نمی‌کند‌ و احساس رضایت‌ بیشتری برای شما به ارمغان می آورد. 

جنس پارچه پرده ای

سعی کنید جنس پرده ای که انتخاب می کنید باکیفیت و خوب باشد. با توجه به اینکه پرده از پنجره ها آویزان می‌شود و مستقیماً در معرض نور خورشید قرار می گیرد، در نتیجه بهتر است تا جنس مرغوبی داشته باشد که بر اثر تابش نور خورشید سریع تغییر رنگ ندهد و پوسیده نشود. تار و پود پرده ی پوسیده، سست است و با حرکت دادن پرده به سرعت دچار پارگی میشود. پس اگر تمایل دارید چند سال بیشتر از پرده های خود و هزینه ای که بابت آن پرداخته اید، استفاده کنید؛ توصیه می کنیم که پرده هایی با جنس مرغوب خریداری نمایید.

ضخامت پارچه پرده ای 

یکی از نکات مهم در زمان خرید پرده، توجه به ضخامت پارچه است. هرچه پارچه ضخیم‌ تر باشد، در کنترل دمای محیط مخصوصا در مناطق سردسیر مؤثر تر است. همچنین پارچه ی‌ ضخیم تر حریم خصوصی و شخصی افراد را بهتر حفظ می‌کند. از طرفی پارچه‌ ی نازک، پوشانندگی کمتری دارد و در کنترل دمای محیط نقش کمتری ایفا می کند. پارچه های نازک بر اثر تابش نور خورشید زودتر می پوسند، اما پارچه های ضخیم تر مقاومت بیشتری در برابر پوسیدگی دارند. 

دوره های اموزشی برنامه نویسی

هارمونی پارچه پرده با محیط

نصاب پرده

هنگام خرید پارچه پرده ای، دقت کنید که قرار است پرده ی دوخته شده با آن در کجا آویزان شود. پس پارچه ای را انتخاب کنید که با محیط هماهنگی و هارمونی بیشتری دارد و فضا را چشم گیر تر می کند. انتخاب پارچه ی پرده بسیار اهمیت دارد. پرده می تواند جلوه، شکوه، آرامش و زیبایی خاصی را به محیط اطراف شما ببخشید. پس در انتخاب پارچه ی پرده حساسیت داشته باشید و به این نکات مهم دقت کنید. 

قیمت پارچه پرده ای

گاهی برخی از پارچه فروشان برای برخی از پارچه ها قیمت هایی از خریدار طلب می کنند که با کیفیت پارچه همخوانی ندارد و بسیار بیشتر از ارزش پارچه است. بنابراین شما به عنوان یک خریدار لازم است، بدانید که برای چه پارچه ای چه مبلغی باید بپردازید. اگر شما زمانی را در بازار پارچه های پرده ای بگذرانید، می توانید با کیفیت پارچه ها و محدوده قیمتی آن ها آشنا شوید و خرید مناسب تری انجام دهید. 

انتخاب مدل پرده متناسب با پارچه

بهتر است قبل از نهایی کردن سفارش خرید پارچه پرده، به مدلی که مد نظر دارید فکر کنید. آیا مدل پرده ای که در نظر دارید با پارچه ای که قصد خرید آن را دارید، تطابق دارد؟ این موضوع بسیار مهم است. تلاش کنید پارچه و مدل پرده با یکدیگر همخوانی داشته باشند. این دقت نظر شما باعث می شود تا شایسته ترین گزینه برای پرده در محل کار یا زندگی تان حاضر شود.

اندازه گیری دقیق پرده

اکنون که پارچه و مدل پرده را نهایی کرده اید؛ ضروریست تا به دوزنده ی پرده اندازه های دقیق را بدهید. لازم است تا اندازه ها متناسب با اندازه ی پنجره ها باشند. معمولاً نصاب پرده استاندارد خاصی برای اندازه گیری پرده به کار می برد. این استاندارد بدین صورت است که از طرفین پنجره، یعنی از قسمت چپ و راست پنجره نزدیک به ده سانتی متر فاصله در نظر گرفته می شود و از بالا و پایین که همان ارتفاع یا قد پرده است، جای پرده نزدیک به سقف یا ده سانتی متر بالاتر از پنجره انتخاب شده و در مورد کف با توجه به سلیقه ی فرد و ارتفاع پنجره، بلندی پرده در نظر گرفته می شود. 

اکنون که به بررسی مهمترین فاکتورهای مربوط به انتخاب پارچه پرده ای پرداختیم. وقت آن است تا در مورد اصول و فاکتورهای مهم در نصب پرده با شما گفتگو کنیم. 

انتخاب جای مناسب چوب پرده 

نصاب پرده

پس از نهایی شدن پارچه و مدل پرده زمان نصب آن فرا می رسد. اگر شما قصد دارید در جایگاه یک نصاب پرده حاضر شوید، ضروریست تا محل دقیق چوب پرده را مشخص نمایید. شما باید جایی را انتخاب کنید که در زمان اندازه گیری پرده ها به آن توجه کرده بودید. معمولاً استانداردهای اندازه گیری چوب پرده به استانداردهای های سایز پرده نزدیک است و متناسب با آن انتخاب می شود. 

آماده کردن تجهیزات لازم برای نصب پرده

یک نصاب پرده حرفه ای، باید قبل از دست بکار شدن برای نصب پرده، تجهیزات و لوازم مورد نیاز برای نصب را آماده کند تا در حین نصب پرده دچار مشکل نشود و بتواند با مدیریت زمان در کوتاهترین زمان ممکن کار نصب پرده ها را به پایان برساند. برخی از تجهیزات مورد نیاز برای نصب پرده شامل چوب پرده، پایه ی چوب پرده، متر، چهارپایه یا نردبان، دریل و مته، پیچ و رول‌ پلاک، پیش گوشتی، گیره پرده، بست و اقلام دیگر می باشد. کمبود یا نبود هر یک از این تجهیزات کار نصب پرده را برای نصاب پرده با مشکل مواجه می کند و وقت و انرژی بسیاری از او تباه می نماید. پس حتماً قبل از اقدام، ابزار لازم را در نزدیکی خود بیاورید و بعد از آن دست بکار شوید. 

وصل چوب پرده و آویزان کردن پرده

پس از مشخص کردن دقیق محل قرارگیری چوب پرده و نصب پایه ها با ابزار های معرفی شده در بالا، نوبت به آویزان کردن پرده ها فرا می رسد. معمولاً نصاب پرده، با رعایت استاندارد خاصی گیره های پرده را در جای مناسب خود روی نوار پرده قرار می دهد. لازم به ذکر است که فاصله ی استاندارد برای قرار گیری گیره های پرده، چهار انگشت می باشد. سپس به کمک یک نردبان یا چهارپایه به آویزان کردن پرده می پردازد. نصاب پرده باید تمامی گیره ها را یکی یکی از ریل پرده عبور دهد تا در نهایت به آخرین گیره پرده برسد.‌ با رد کردن آخرین گیره و سفت کردن بست ها، کار آویزان کردن پرده ها به پایان می رسد.

سخن پایانی

در این مقاله تلاش کردیم تا شما را با مهمترین فاکتورهای خرید پارچه پرده ای و نصب پرده آشنا کنیم. لازم است خاطرنشان کنیم که به صورت کلی کمک گرفتن از یک نصاب پرده می تواند در تمامی مراحل عنوان شده به شما کمک کند. پس کمک گرفتن از چنین فردی را در الویت کارهای خود قرار دهید تا بتوانید بهترین و اصولی ترین تصمیمات را بگیرید.