۲۰ عادت بد کدنویسی که پروژه‌ی شما را نابود می‌کند!

عادات بد کدنویسی cheyab.ir

برنامه نویسی، این کار جذاب اما پر از نکات ظریف! کدنویسی امروزه بسیار مورد استقبال قرار گرفته است و کم و بیش جوانان امروزی به سمت آن گرایش پیدا کرده‌اند. اما این کار علاوه بر مزایایی که دارد، نیازمند دقت فراوانی از سوی کدنویس و اصطلاحا برنامه‌نویس است. کدها به صورتی هستند که یک نقطه‌ی اضافه ممکن است تمام برنامه را نابود کند. درنتیجه اشتباهات زیادی هنگام کدنویسی ممکن است روی دهد. اما برخی اشتباهات پس از مدتی تبدیل به عادت برنامه نویس می‌شوند و نتایج این اشتباهات در انتها و هنگام اجرای برنامه مشخص می‌شود و احتمالا ضربه‌ی سنگین و شکننده‌ای به کد وارد می‌شود. در ادامه‌ی این پست ۲۰ عادت و رفتار بد که یک برنامه نویس ممکن است داشته باشد را با هم بررسی می‌کنیم؛ همراه ما بمانید…

ترک عادت‌های بد سخت است اما اینکه ندانید کدام عادات شما بد بوده‌اند خیلی بدتر است. در انتهای این مطلب متوجه می‌شوید که آیا عادات بدی در کدنویسی دارید و یا خیر. همچنین پس از متوجه شدن این عادات می‌توانید در صدد رفع آن‌ها برآیید. عادات بدی را که در ادامه به شما می‌گوییم در ۴ دسته قرار داده می‌شـوند. ۴ دسته‌ی اصلی سازمان‌دهی کد، کار گروهی، نوشتن کد و تست و نگهداری کد.

cheyab.ir کد نویسی

عادات بـد کدنویسی:

سازمان‌دهی کــد

عادتی به نام بعدا درستش می‌کنم!

عادت محول کردن کارها به آینده صرفا مربوط به اولویت‌ها نیست؛ گاهی اوقات فقط برحسب عادت، حل یک مشکل هنگام کدنویسی را به آینده موکول می‌کنیم و سپس ممکن است آن را فراموش کنیم. حل و رفع مشکلات کوچک به مرور زمان باعث پیشرفت شما می‌شـود و نباید به راحتی از حل این مشکلات غافل شوید. پس اگر عادت دارید کارها را به آینده موکول کنید، می‌توانید با استفاده از ابزار To-Do، که در پست “با Microsoft To-Do به جنگ فراموشی بروید!” به طور مفصل آموزش داده شده است، برنامه‌ی تمام کارهای خود را سازمان‌دهی کنید و مرتب بچینید. با استفاده از این روش پس از این، هرگز کارهای کوچک خود را فراموش نخواهید کرد و یکی از عادت‌های بد خود را رفع می‌کنید.

علاقه‌ی بی مورد به راه‌حال‌های تک خطی!

حساس بودن روی قطعات کد و علاقه به کوچک کردن آن می‌توان گفت عادت و ویژگی برنامه‌نویسان است. این قضیه مانند این است که شما ۲۰ خط کد را به ۲ خط کد تبدیل کنید. ممکن است کد شما جواب دهد اما خوانایی کد از بین می‌رود و کم می‌شـود. بهتر است ابتدا کد خود را به جواب درست و صحیح برسانید و سپس روی هوشمندانه شدن کدتان تمرکز کنید.

بهینه‌سازی بی ثمر

بهینه‌سازی تا حدی بسیار خوب و مناسب است؛ اما هنگامی که بیش از حد بخواهید حجم فایل‌ها را کاهش دهید، تلاش خود برای نوشتن کد را هدر می‌دهید. بهینه‌سازی زیاد به طور کلی نیازها را تغییر می‌دهد و همه‌چیز متفاوت می‌شود؛ آنگاه شما بیهوده تلاش کرده‌اید.

دوره های اموزشی برنامه نویسی

استفاده از نام‌هایی که حاوی اطلاعات مناسب نیستند!

نام‌گذاری سخت است ولی لازم است نام تمام متغیرها و توابعی که مشخص می‌کنید متناسب با عملکرد آن‌ها باشد؛ در پست “اشتباهاتی که برنامه‌نویس را به بیراهه می‌فرستد!” نیز این نکته گفته شده است که نام‌گذاری اهمیت دارد. اگر نام‌گذاری صحیح باشد خوانایی کد به طرز قابل توجهی، افزایش می‌یابد و به راحتی می‌توان فهمید که یک تابع چه کاری انجام می‌دهـد.

نادیده گرفتن ارورها

ممکن است شما با استفاده از دستورات، استثنائات را نادیده بگیرید و یا با استفاده از یک کتابخانه این‌کار را انجام دهید. اما زمانی که یکی از آن خطاها، خطای اصلی برنامه باشد و در اولویت قرار گیرد، حل کردن آن بسیار زمان‌بر خواهد بود و رشته‌ی کد از دستان شما خارج می‌شود. بهترین راه این است که زمانی را صرف یادگیری و رفع خطاهایی کنید که آنها را نادیده گرفته‌اید.

cheyab.ir برنامه نویسی

کار تیمی

فراموش کردن برنامه

یک روش که مطمئنا کار تیمی را به نابودی می‌کشد این است که کارتان را طبق برنامه انجام ندهید و یا نیمه کاره انجام دهید. فرض کنید چندین تابع نیمه‌کاره در یک کد بسیار بزرگ وجود داشته باشد، چه افتضاحی! تغییر رهبر گروه ممکن است باعث ایجاد چنین مشکلی شود.

برنامه‌ی بی نتیجه

همانطور که عدم پایبندی به برنامه می‌تواند کارتیمی را نابود کند، ادامه دادن و اصرار داشتن بر یک برنامه و نقشه‌ی ضعیف نیز کار را نابود می‌کند. این مسئله دال بر اهمیت و ضرورت مشورت و ایده‌دهی به دیگر اعضای گروه است. گاهی اوقات یک طرز فکر و یا ایده‌ی جدید می‌توانید کار تیم را به سرانجام برساند.

عدم تعامل با دیگران!

بهتر است که همیشه پیشرفت و ایده‌های خود را با دیگر اعضای تیم در میان بگذارید. ممکن است شما فکر کنید کاری را به بهترین شکل ممکن انجام داده‌اید اما از نظر بقیه ایراداتی داشته باشد و شما از این ایرادات بی خبر باشید. صحبت کردن و مشورت با دیگران باعث می‌شود به تجربیات شما افزوده شـود و بسیار موفق‌تر از پیش باشید.

عدم به اشتراک گذاری مطالبی که یاد گرفته‌اید!

ارزش شما به عنوان یک شخص حرفه‌ای و توسعه دهنده صرفا به مهارت شما در کدنویسی بستگی ندارد؛ بلکه به مطالبی که هنگام نوشتن کدها یاد می‌گیرید بستگی دارد. می‌توانید مواردی را که یاد گرفته‌اید با دیگر هم‌تیمی‌های خود به اشتراک بگذارید تا دیگران نیز از تجربیات شما استفاده کنند و کار تیمی بهتر از پیش جلو برود.

عدم استفاده‌ی کافی از گوگل

بهترین راه حل مشکلات پیچیده استفاده از گوگل است. انجمن و سایتی مانند Stack Overflow ، کمک بسیار شایانی به حل مشکلات گروه می‌کند. ممکن است مخالفت با مهندسین دیگر آن‌ها را آزرده خاطر کند اما بهتر است که هم‌اکنون به اشتباهات خود پی ببرند و آن‌ها را اصلاح کنند.

cheyab.ir کار تیمی

نوشتن کد

استفاده از ابزار نامناسب

شما همیشه در حال یادگیری هستید و هر مسئله و مشکل جدید، نیازمند یک ابزار متفاوت است. منعطف باشید و از ابزارهای جدید و متنوع برای حل مشکلات خود استفاده کنید و به دانسته‌های فعلی خود اکتفا نکنید.

نادیده گرفتن پیغام خطا

به خودتان مغرور نشوید و صور نکنید که علت خطاهای رخ داده را می‌دانید. لازم است که پیام‌های هرخطا را مطالعه کنید و در مورد راه حل رفع آن جستجو کنید. دانستن اطلاعات بیشتر هیچ‌گاه به ضررتان نخواهد بود.

کپی کردن کورکورانه

قبل از استفاده از یک کد، آن را بفهمید. اگر می‌خواهید از قطعه کدی در کد اصلی خود استفاده کنید باید حتما با کارکرد آن آشنا باشید پس به اندازه‌ی کافی کد را مورد بررسی قرار دهید و سپس آن را کپی کنید.

کامنت

عدم وقت‌گذاری برای یادگیری کارکردها

قطعا مطالبی که در طول یک پروژه یاد می‌گیرید مهم‌تر از نتیجه‌ی پروژه است. پس فقط به دنبال تمام کردن کد نباشید و سعی کنید مطالب جدید را فرابگیرید.

هدر دادن وقت برای حل مشکلات حل شده!

کدی که به آن احتیاج ندارید را ننویسید. ممکن است شخص یا اشخاص دیگری زمانی را طرف حل مشکلی مشابه مشکل شما کرده باشند و به هدف هم رسیده باشند. ممکن است راه حل مشکل شما به راحتی و به صورت تست شده در اختیارتان قرار بگیرد. پس می‌توانید در وقت خود صرفه‌جویی کنید.

خطاهای برنامه نویسی cheyab.ir

تست و نگهداری کد

نوشتن تست و آزمون برای عبور

تولید و ایجاد تست‌ها و آزمون‌ها بسیار کار مناسب و سنجیده‌ای است اما بخش‌هایی که می‌دانید در این تست‌ها موفق می‌شوند را بهتر است کنار بگذارید و به سراغ بخش‌هایی بروید که احتمال قبولی آن‌ها بسیار کم است. و سپس با تست کردن و رفع مشکل این بخش‌ها پروژه را به سوی آینده سوق دهید.

چک نکردن صحت و درستی

ممکن است کد شما در تست و آزمون موفق شود ولی جواب درست را نتیجه ندهد. بهتر است هنگام کدنویسی هر بخشی را که می‌سازید همان لحظه تست کنید و ببینید که آیا جواب مناسب و درستی به شما می‌دهـد و یا خیر.

عدم مسلط بودن به کد

شما بهترین شخص برای توضیح دادن کدتان هستید! به کد خود مسلط باشید و سعی کنید کدتان را به صورت خوانا بنویسید و خوانایی آن را حفظ کنید؛ این‌گونه کد شما برای سال‌ها توسط خودتان و دیگران قابل استفاده خواهد بود.

نادیده گرفتن نیازمندی‌های غیروظیفه‌مند

علاوه بر نیازهای اساسی یک کد مانند نتیجه دادن، نیازهایی وجود دارند که بسیار مهم هستند مانند امنیت و کارآیی یک برنامه. سعی کنید این نیازمندی‌ها را در لیست خود قرار دهید تا هیچ‌گاه آن‌ها را فراموش نکنید.

عدم درنظر گیری عملکرد در موارد بحرانی

بهتر است یک تست خودکار را برای وسط پروسه‌ی پروژه درنظر بگیرید و این‌گونه کارایی پروژه‌ی خود را حفظ می‌کنید و دیگر لازم نیست نگران عملکرد آن باشید.

چندکلام با چ‌یاب:

امیدوارم که این مطلب مورد پسند و استفاده‌ی شما عزیزان قرار بگیرد. در این پست سعی شد ۲۰ عادت و رفتار بد که موجب ایجاد مشکل در کد می‌شوند را با هم بررسی کنیم. اگر تجربه‌ای در زمینه‌ی این‌گونه خطاها دارید با ما در میان بگذارید. همچنین پست “۱۰ خطای رایج برنامه نویسی!” به اشتباهات برنامه‌نویسان هنگام کدنویسی پرداخته‌ایم که مطالعه‌ی آن برای شناختن اشتباهات خود، بسیار توصیه می‌شود. منتظر انتقادات و پیشنهادات شما هستیم.

برای مطلع شدن از آخرین مطالب ما و همچنین دسترسی به موضوعات بیشتر، در کانال تلگرام چ یاب عضو شوید.

متولد خوزستان | فارغ‌التحصیل رشته مهندسی کامپیوتر 💻 | علاقه‌مند به عکاسی 📸، فوتبال ⚽ و برنامه‌نویسی