۱۰ کتاب که قبل از مرگ باید بخوانید

کتاب می‌تواند حقایق زیادی را برای شما افشا کند و یا احساسات مختلفی را به شما منتقل کند و در کل ذهن شما را تحت تأثیر قرار دهد. کتاب‌های زیادی در طول تاریخ نوشته شده است ولی ما کلمه‌ی شاهکار را برای تعداد کمی از آن‌ها بکار می‌بریم؛ در این قسمت از تاپ ۱۰ قصد داریم تا ۱۰ مورد از این شاهکارها را به شما معرفی کنیم. با چ‌یاب و معرفی ۱۰ اثر فاخر ادبیات جهان همراه باشید.

 

۱- ۱۹۸۴
کتاب 1984

۱۹۸۴ شناخته‌شده‌ترین اثر جورج اورول است که در ژانر علمی-تخیلی در سال ۱۹۴۹ منتشر شده است. داستان در سال ۱۹۸۴ اتفاق می‌افتد زمانیکه مردم دنیا قربانی جنگ بی‌پایان، نظارت جهانی و تبلیغات سیاسی پوچ می‌شوند. در این رمان بریتانیای کبیر تبدیل به یکی از ایالت‌های کشور گسترده‌تری به نام اقیانوسیه می‌شود. اقیانوسیه بوسیله‌ی یک حزب اداره می‌شود که این حزب سازمانی تحت عنوان پلیس فکر بوجود آورده است تا افرادی را که دارای تفکری آزاد هستند شناسایی کنند (افرادی که توانایی مقابله با حزب یا ایجاد مشکل برای آن را دارند). رهبر حزب که به اسم برادر بزرگ شناخته می‌شود، تلاش می‌کند به کمک تبلیغات سیاسی گسترده و استفاده از رسانه‌های مختلف، خود را شخصیتی آرمانی جلوه دهد اما نکته جالب این است که امکان دارد این شخصیت حتی واقعاً وجود هم نداشته باشد. نقش اول این رمان شخصی است به نام وینستون اسمیت که یکی از کارکنان با استعداد و ممتاز حزب است اما اسمیت در واقعیت از حزب متنفر بوده و رؤیای شورش علیه برادر بزرگ را در سر خود می‌پروراند. بطور کلی در این داستان مردم درگیر نظارتی پیچیده هستند که به خاطر آن ناچار هستند تمام افکار خود را حتی در حریمِ شخصی خود محفوظ کنند تا حزب متوجه آن افکار نشود.

 

۲- غرور و تعصب
کتاب غرور و تعصب

غرور و تعصب یک رمان رمانتیک نوشته جین آستین بوده که در سال ۱۸۱۳ منتشر شده است. این داستان نمودار رشد عاطفی الیزابت بنت را نشان داده و از این طریق به مسائلی همچون اشتباهات موجود در قضاوت‌های شتاب‌زده و همچنین تفاوت نگاه سطحی و عمقی می‌پردازد. کمدی این داستان در توصیف رفتارها، تحصیلات، پول و ازدواج در دوره نیابت سلطنت در بریتانیا نهفته است.
آقای بنت از املاک لانگ بورن (Longbourn) دارای پنج دختر بوده اما بر اساس یکی از قوانین حقوقی انگلستان در آن زمان تمام دارایی ایشان پس از مرگ توقیف خواهد شد و هیچ یک از دختران نمی‌توانند آن را به ارث ببرند؛ بعلاوه همسر ایشان هم هیچ ثروتی ندارد بنابراین ضروری است که قبل از مرگ او یکی از دختران بوسیله ازدواج با یک فرد مناسب دارایی بدست آورد تا بتواند از بقیه حمایت کند.
جین آستین در آغاز این کتاب می‌گوید: همه فکر می‌کنند یک مرد ثروتمند باید بدنبال یک همسر باشد، اما این یک جمله مسخره و بی‌اساس است.  در این رمان نویسنده بر روی این موضوع که ازدواج باید برای عشق باشد نه پول تاکید دارد با این وجود گاهی فشارهای اجتماعی باعث می‌شوند یک ازدواج برای ثروت باشد.

دوره های اموزشی برنامه نویسی

این رمان با فروش بیش از ۲۰ میلیون نسخه در سرتاسر جهان تبدیل به یکی از پرطرفدارترین رمان‌‎های تاریخ شده است و نویسندگان زیادی از آن الهام گرفته‌اند. همچنین در سال ۲۰۰۵ فیلمی با همین عنوان از روی این کتاب نیز ساخته شده است.

 

۳- کشتن مرغ‌مینا
کتاب کشتن مرغ‌مینا

کشتن مرغ‌مینا رمانی است به قلم هارپر لی که در سال ۱۹۶۰ منتشر شده است. این کتاب فوق‌العاده توانسته جوایز زیادی از جمله پولتیزر را از آن خود کند. اشخاص و طرح این داستان برگرفته از مشاهدات لی در سن ده سالگی از خانواده‌،‌ همسایگان و حوادثی است که در سال ۱۹۳۶ در شهر او یعنی مونروویل در ایالت آلاباما اتفاق افتاده است.
لحن این رمان برخلاف موضوع آن که به مسائل جدی مانند تجاوز به عنف و نابرابری نژادی می‌پردازد، طنز و گرم است. پدرِ گویندهِ داستان یعنی اتیکاس فینچ برای خواننده‌ها بعنوان قهرمان اخلاقی و برای وکلا بعنوان مظهر راستی و درستی است. جان کریستینو مورخ معروف در مورد این کتاب می‌گوید: کتاب کشتن مرغ‌مینا احتمالاً خوانده‌شده‌ترین کتاب درباره نژادپرستی در آمریکا است و اتیکاس فینچ ماندگارترین تصویر مبارزه با نژادپرستی در قرن بیستم است. بعنوان یک رمان گاتیک و تربیتی کشتن مرغ‌مقلد به عناوینی همچون نابرابری نژادی و ظلم به بی‌گناهان می‌پردازد و همچنین محققان خاطر نشان کرده‌اند که لی در کتابش به موارد دیگری مانند شجاعت، محبت و نقش‌های جنسیتی در جنوب آمریکا نیز پرداخته است. بد نیست بدانید که فیلمی از روی این رمان به کارگردانی رابرت مولیگان در سال ۱۹۶۲ ساخته شده که موفق به کسب جایزه اسکار شده است.

 

۴- گتسبی بزرگ
کتاب گتسبی بزرگ

گتسبی بزرگ اثری از اف اسکات فیتزجرالد بوده که برای اولین بار در سال ۱۹۲۵ منتشر شده است. داستان در تابستان سال ۱۹۲۵ و در یک شهر خیالی در لانگ ایلند اتفاق می‌افتد. این رمان حول شخصیت میلیونری به نام جی گتسبی و علاقمندی وی به دیزی بوچانان جریان دارد. گتسبی بزرگ نامدارترین اثر فیتزجرالد بوده که در آن آمریکای ۱۹۲۰ تا ۱۹۴۰ را به تصویر کشیده و در آن به مسائلی همچون انحطاط، آرمان گرایی، مقاومت در برابر تغییرات، تحولات اجتماعی و افراط پرداخته است.
گتسبی بزرگ در اولین سال چاپش (۱۹۲۵)‌ فروش چندانی نداشت و فقط تعداد ۲۰,۰۰۰ نسخه از آن به فروش رفت. فیتزجرالد در سال ۱۹۴۰ با این فکر که کارش شکست خورده است فوت کرد؛ اما پس از مدتی و در خلال جنگ جهانی دوم دوباره احیا شده و بعدها وارد کتاب‌های دوره دبیرستان کشور آمریکا شد.
امروزه گتسبی بزرگ در سراسر جهان بعنوان یک اثر ادبی کلاسیک و مدعی عنوان بهترین رمان آمریکایی شناخته می‌شود. در سال ۱۹۹۸ هیئت تحریریه مدرن لایبری (Modern Library) این کتاب را بهترین کتاب قرن بیستم آمریکا و دومین کتاب برتر انگلیسی زبان معرفی کرده است.

 

۵- آرزوهای بزرگ
کتاب آرزوهای بزرگ

آرزوهای بزرگ سیزدهمین رمان از چهارده رمان چارلز دیکنز است. این کتاب یک رمان تربیتی بوده که در آن رشد و توسعه شخصی یک یتیم ملقب به پیپ به تصویر کشیده می‌شود. این رمان دومین اثر دیکنز بعد از دیوید کاپرفیلد است که بطور کامل بصورت اول شخص روایت می‌شود. این رمان در ابتدا بصورت یک داستان دنباله‌دار در یک مجله هفتگی از دسامبر ۱۸۶۰ تا آگوست سال ۱۸۶۱ منتشر می‌شد سپس در اکتبر همان سال انتشارات Chapman and Hall آن را در سه جلد منتشر کرد.

این رمان در طول این مدت در شهرهای کنت و لندن نوشته شده است و منشأ برخی از صحنه‌های آن خاطرات خود دیکنز است؛ مانند صحنه‌ای که پیپ در مراسم افتتاحیه قبرستان با یک مجرم فراری به نام ابل مگویچ روبه‌رو می‌شود. آرزوهای بزرگ دربردارنده تصاویر زیادی از فقر، زندان و مبارزه است؛ بعلاوه شخصیت‌های مختلفی در داستان حضور دارند که وارد فرهنگ عمومی شده‌اند. این شخصیت‌ها عبارت‌اند از خانم هاویشام غولپیکر، خانم استلا زیبا اما سرد، جو ساده لوح و بلک اسمیت مهربان. دیکنز در این رمان به موضوعاتی از قبیل ثروت و فقر،‌ عشق و طرد شدن و پیروزی نهایی خوبی بر بدی پرداخته است. آرزوهای بزرگ بدلیل محبوبیت میان خوانندگان و منتقدان به زبان‌های مختلف ترجمه شده است.

 

۶- بلندی‌های بادگیر

کتاب بلندی‌‎های بادگیر

بلندی‌های بادگیر تنها اثر امیلی برونته با نام مستعار الیس بل است که در سال ۱۸۴۷ منتشر شده است. وی این رمان را بین سال‌های ۱۸۴۵ و ۱۸۴۶ نوشته است. دو خواهر دیگر امیلی با نام‌های شارلوت و آنی نیز رمان‌های موفقی نوشته‌اند که البته هیچکدام شهرت این کتاب را ندارد. پس از مرگ امیلی، شارلوت این کتاب را ویرایش کرده و در سال ۱۸۵۰ به عنوان ویرایش دوم آن را منتشر کرد. اگرچه رمان بلندی‌های بادگیر یک اثر ادبی کلاسیک است، با این وجود در آن شاهد تصویرهای کاملاً شفافی از تأثیرات ظلم و ستم بر روح و جسم شخصیت‌ها هستیم.

وادِرینگ هایتس در این داستان نام عمارت خانوادگی ارنشاو است و به معنی خانه‌ای است که روی تپه و در معرض باد ساخته شده است. این رمان داستان عشق آتشین ولی مشکل‌دار میان هیث کلیف و کترین ارنشاو است. و اینکه این عشق نافرجام چگونه سرانجام این دو عاشق و بسیاری از اطرافیانشان را به نابودی می‌کشاند. هیث کلیف کولی‌زاده‌ای است که موفق به ازدواج با کاترین نمی‌شود و پس از مرگ کاترین به انتقام‌گیری روی می‌آورد.
داستان رمان از زبان خدمتکار امارت برای مسافری به نام لاک وود تعریف شده ‌است و او آن را به شکل اول شخص روایت می‌کند. این کتاب را می‌توان در کنار کتاب‌های گوتیک دسته بندی کرد و ناگفته نماند که از روی این رمان،‌ فیلم، موزیک و برنامه‌های تلویزیونی متعددی نیز ساخته شده است.

 

۷- تبصره ۲۲
کتاب تبصره 22

تبصره ۲۲ یک رمان طنز از نویسنده آمریکایی جوزف هلر است که وی نوشتن آن را در سال ۱۹۵۳ آغاز کرد و سرانجام این رمان در سال ۱۹۶۱ انتشار یافت. اغلب از این رمان بعنوان یکی از مهم‌ترین رمان‌های قرن بیستم یاد می‌کنند. هلر این کتاب را بصورت سوم شخص غیرخطی و یک راوی آگاه به داستان روایت کرده است و حوادث را از دیدگاه شخصیت‌های مختلف داستان توصیف می‌کند. خطوط داستانی در این رمان به ترتیب نبوده بنابراین زمان‌بندی هر خط داستانی بر اساس یک طرح قبلی دائماً عوض خواهد شد.
داستان در سال‌های جنگ جهانی دوم و بین سال‌های ۱۹۴۲ تا ۱۹۴۲ اتفاق می‌افتد و عمدتاً درباره زندگی کاپیتان جان یوساریان، بمب‌افکن B-25 نیروی هوایی ارتش آمریکاست. بیشتر حوادث این کتاب واقعی است و تمام ۲۵۶ بخش غیرواقعی آن در جزیره پیانوزا واقع در دریای مدیترانه و غرب ایتالیا اتفاق می‌افتد. این رمان به تجربیات یوساریان و دیگر هوانوردان اردوگاه می‌پردازد که تلاش می‌کنند تا با بکار انداختن فکرشان، وظایفشان را انجام دهند تا در نهایت بتوانند به خانه خود بازگردند. از روی این کتاب فیلمی با همین نام در سال ۱۹۷۰ به کارگردانی مایک نیکولاس نیز ساخته شده است.

 

۸- آناکارنینا
کتاب آناکارنینا

آناکارنینا رمانی به قلم نویسنده روس، لئو تولستوی است که برای اولین بار در قالب کتاب در سال ۱۸۷۸ عرضه شد. بسیاری از نویسندگان معتقدند آناکارنینا بهترین اثر ادبی نوشته شده در طول تاریخ است و تولوستوی از آن بعنوان اولین رمان واقعی خود یاد کرده است. آناکارنینا در ابتدا بین سال‌های ۱۸۷۳ تا ۱۸۷۷ بصورت یک مجموعه در مجله پیام‌رسان روسیه چاپ می‌شد.
در وصف این کتاب می‌توان گفت شما با یک رمان پیچیده هشت بخشی با بیش از دوازده شخصیت اصلی طرف هستید بعلاوه این کتاب بسته به ترجمه‌اش دارای بیش از ۸۰۰ صفحه است که با توجه به این موضوع احتمالاً شما با نسخه دو جلدی آن مواجه خواهید شد.

تولستوی در این رمان به مضامینی از قبیل خیانت،‌ ایمان، خانواده،‌ جامعه امپریال روسیه،‌ آرزوها و تقابل زندگی شهری با روستایی پرداخته است. داستان رمان درباره رابطه آنا و الکسی کیرلیوویچ ورنسکی یک افسر فاسد سوار نظام روسیه است که مشکلات اجتماعی زیادی در سن پترزبورگ بوجود آورده است. این داستان در زمان الکساندر دوم پادشاه روسیه اتفاق می‌افتد. رسانه‌های مختلف مانند اپرا،‌ فیلم،‌ تلویزیون،‌ باله ، اسکیت بازی و رادیو آثار متعددی از روی این رمان ساخته‌اند. اولین ساخته سینمایی از روی این داستان متعلق به سال ۱۹۱۱ بوده اما به کامیابی زیادی دست نیافت.

 

۹- صد سال تنهایی

کتاب صد سال تنهایی

رمان صد سال تنهایی شاخص‌ترین اثر نویسنده کلمبیایی گابریل گارسیا مارکز است که در سال ۱۹۶۷ منتشر شده است و روایتگر داستان چند نسل از خانواده بوئندیا است که پس از پیدا کردن شهر ماکاندو (شهر خیالی) در کلمبیا در آن ساکن می‌شوند. همهٔ فضاها و شخصیت‌ها واقعی هستند ولی ماجرای داستان مطابق روابط علت و معلولی موجود در دنیای ما پیش نمی‌رود.
سبک رئالیسم جادویی و جوهره این رمان،‌ این کتاب را در ردیف برترین آثار ادبیات لاتین قرار می‌دهد. سبک این کتاب تحت تأثیر مدرنیسم و ادبیات کوبا نیز قرار گرفته است. در ۳۰ سالی که از نخستین چاپ این کتاب گذشته است بیش از ۳۰ میلیون نسخه از آن در سراسر جهان به فروش رفته و به بیش از ۳۰ زبان ترجمه شده ‌است. نکته قابل توجه دیگر اینکه جایزه نوبل ادبیات ۱۹۸۲ بخاطر خلق این اثر به گابریل گارسیا مارکز تعلق گرفت.

داستان از زبان سوم شخص حکایت می‌شود. مارکز با نوشتن از کولی‌ها از همان ابتدای رمان به شرح کارهای جادویی آن‌ها می‌پردازد و شگفتی‌های مربوط به حضور آن‌ها در دهکده را در خلال کش و قوس‌های داستان بیان می‌کند. حوادثی که به واقعیتِ زندگی در کلمبیا شباهت دارند با جادوهایی که در این داستان رخ می‌دهند ادغام شده و سبک رئالیسم جادویی را بوجود آورده‌اند.

 

۱۰- جنایت و مکافات
کتاب جنایت و مکافات

یکی از مشهورترین آثار فئودور داستایوفسکی نویسنده روس است. این رمان برای اولین بار در مجله ادبی پیام رسان روسیه و در دوازده بخش و بصورت ماهانه در سال ۱۸۶۶ منتشر می‌شد و بعدها در قالب یک جلد انتشار یافت. این کتاب دومین رمان داستایوفسکی بعد از تبعید ۵ ساله‌ی وی در سیبری است. بعلاوه جنایت و مکافات اولین اثر به بلوغ رسیده‌ی او نیز است. همانند رمان تبصره ۲۲،‌ این کتاب نیز بصورت سوم شخص و راوی آگاه به داستان روایت می‌شود.
جنایت و مکافات بر روی وضع دشوار و عذاب‌دهنده‌ی روحی و روانی جوانی به نام راسکلنیکوف متمرکز است که یک دانشجوی فقیر در سن پترزبورگ بوده که دانشگاه را به خاطر مشکلات مالی رها کرده و در حال کشیدن نقشه قتل یک رباخوار است تا بتواند دارایی او را بدست آورد.

پیش از قتل، راسکولنیکوف فکر می‌کرد با به دست آوردن پول آن زن از فقر نجات پیدا خواهد کرد و می‌تواند کارهای خوب زیادی انجام دهد؛ اما برخلاف انتظارش پس از ارتکاب جرم دچار سردرگمی،‌ جنون و نفرت از خود بابت کاری که انجام داده است می‌شود و توجیهات او بطور کامل از بین رفته و در حالی که درگیر گناه و وحشت ناشی از کاری است که انجام داده، با پیامد کار خود در دنیای واقعی نیز مواجه خواهد شد.

 

در پایان این موضوع شایان ذکر است که آثار ادبی فوق‌العاده‌ای در طول تاریخ نوشته شده است و ما در اینجا فقط به تعداد محدودی از این آثار پرداخته‌ایم.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
Scroll to Top