مهم‌ترین و کاربردی‌ترین ترفندهای پاورپوینت – ۱۰ نکته اساسی

10 نکته کاربردی پاورپوینت

احتمالاً تاکنون برایتان پیش‌آمده باشد که بخواهید در خصوص یک موضوع برای یک جمع سخنرانی کنید یا به اصطلاح کنفرانس بدهید؛ افراد مختلف برای داشتن سخنرانی منسجم‌تر و گویاتر از روش‌های متفاوتی استفاده می‌کنند برخی از تصاویر، برخی از ویدیوها و بسیاری از افراد نیز از نرم‌افزارهای توسعه داده شده برای این کار استفاده می‌کنند.

شناخته شده‌ترین نام در میان این نرم‌افزارها، نرم‌افزار پاورپوینت است. اما تنها کاربرد پاورپوینت در ارائه کنفرانس نیست؛ این نرم‌افزار در موارد مختلفی از جمله موارد آموزشی مورد استفاده کاربران سراسر دنیا قرار می‌گیرد. بنابراین هرچه بیشتر با پاورپوینت آشنا شوید می‌توانید پروژه‌های جذاب‌تر و ارائه‌‌های جذاب‌تری داشته باشید.

در این مقاله قصد داریم به آموزش ترفندهای پاورپوینت، آنهایی که کاربردی‌تر هستند، بپردازیم تا به کمک آن‌ها بتوانید پروژه‌هایی خاص و متفاوت ایجاد کنید. با ما همراه باشید.

۱۰- پاک کردن پس‌زمینه تصویر در پاورپوینت

پاک کردن پس‌زمینه تصاویر در پاورپوینت

تصاویر عضو جدانشدنی پروژه‌های پاورپوینت هستند و در بسیاری از موارد نیاز خواهید داشت که پس‌زمینه تصویر مورد نظرتان را پاک کنید؛ بیشتر کاربران برای اینکار از نرم‌افزارهای ویرایش عکس مانند فتوشاپ استفاده می‌کنند اما خوب است بدانید که درون نرم‌افزار پاورپوینت ابزاری وجود دارد که به راحتی می‌تواند این مسئله را برای شما حل کند برای اینکار ابتدا عکس مورد نظر خود را از مسیر Insert>Pictures وارد محیط نرم‌افزار کنید پس از آن با انتخاب تصویر، به سربرگ Format رفته و بر روی Remove Background کلیک کنید در این قسمت به کمک ابزارهای موجود  می‌توانید به‌راحتی پس‌زمینه عکس مورد نظر خود را پاک کنید.

۹- وارد کردن سریع فرمول‌ها

وارد کردن سریع فرمول‌ها

در پاورپوینت به کمک ابزارهای بخش Symbols در سربرگ Insert می‌توانید نمادها و یا فرمول‌های مختلف ریاضی را به پروژه خود اضافه کنید. تا اینجای کار را تقریباً همه‌ی ما می‌دانستیم اما نکته‌ی مهم این است که در این بخش گزینه‌ای با نام Ink Equation وجود دارد که به کمک آن می‌توانید به‌سرعت معادله‌های ریاضی و یا نمادهای مختلف را به‌وسیله‌ی ماوس مطابق تصویر بالا نوشته و وارد محیط پاورپوینت کنید.

دوره های اموزشی برنامه نویسی

۸- جابه‌جایی سریع عبارات و گزینه‌‌ها

جابه‌جایی سریع پاراگراف‌ها

یکی از میانبرهای کاربردی در مجموعه‌ نرم‌افزارهای آفیس میانبر Alt+Shift است که با نگه داشتن این کلیدهای ترکیبی و به کمک پیکان‌‌های موجود در صفحه کلید به راحتی می‌توانید پاراگراف یا عبارت مورد نظر خود را در طول متن جابه‌جا کنید. این میانبر در مواقعی که با تعداد زیادی از عنوان‌ها و یا پاراگراف‌ها سروکار دارید و قصد جابه‌جایی برخی از آن‌ها را دارید می‌تواند کمک بسیاری به شما بکند.

۷- افزونه‌های پاورپوینت

افزونه‌ها

پاورپوینت همانند بسیاری از نرم‌افزارهای دیگر دارای بخش افزونه‌هاست؛ این بخش با وجود اینکه تنوع چندانی ندارد اما با این وجود شما می‌توانید با جستجو در این قسمت افزونه‌هایی که می‌توانند برای شما مفید باشند را بیابید و از آن‌ها در پروژه‌های خود استفاده کنید.

برای اضافه کردن افزونه‌ها ابتدا باید به اینترنت متصل شوید و سپس به بخش Insert رفته و در منوی باز شده بر روی گزینه Get Add-ins کلیک کنید؛ در پنجره باز شده فهرستی از افزونه‌ها را خواهید دید که بر حسب نیازتان می‌توانید هر کدام را دانلود و نصب کنید. برای مثال می‌توانید از افزونه Comic Characters جهت اضافه کردن کاراکترهای مختلف به پرو‌ژه‌تان استفاده کنید و یا از طریق افزونه Pickit Images به‌سرعت عکس‌های مورد نظرتان را پیدا کرده و آن‌ها را به محیط نرم‌افزار اضافه کنید.

۶- میانبرهای کاربردی در هنگام نمایش اسلایدشوها

ترفندهای پاورپوینت

هنگامی که می‌خواهد پروژه خود را در قالب اسلایدشو به نمایش بگذارید، یکی از مهم‌ترین نکات داشتن تسلط و کنترل به نحوه‌ی نمایش اسلایدها است؛ بنابراین بهتر است برخی از میانبرهای کاربردی این بخش را به یاد بسپارید تا کنترل بیشتری نسبت به اسلایدهایتان داشته باشید؛ برای اینکار زمانیکه در محیط نمایش قرار دارید کلید F1 را فشار دهید تا پنجره‌ی راهنمای این بخش باز شود؛ اکنون می‌توانید تمامی میانبرهای موجود جهت کنترل کردن اسلایدها را مشاهده کرده و از آن‌ها استفاده کنید.

۵- ترانزیشن مورف

ترفندهای پاورپوینت

ترانزیشن مورف که اخیراً به پاورپوینت اضافه شده است می‌تواند به شما در طراحی پروژه‌های جذاب و پویا کمک زیادی بکند. به کمک افکت مورف و صد البته خلاقیت خودتان می‌توانید انیمیشن‌های منحصربفردی خلق کنید و بر کیفیت و تأثیرگذاری پروژه‌تان بیفزایید. توجه داشته باشید برای دسترسی به این افکت انیمیشنی باید آخرین نسخه آفیس (یعنی آفیس ۲۰۱۹) را بر روی کامپیوتر خود نصب کنید. و برای استفاده از مورف کافیست آیتم مورد نظرتان در صفحه را انتخاب کنید سپس بر روی سربرگ Transitions کلیک کنید و در نهایت از قسمت Transitions to this slide گزینه Morph را انتخاب کنید و سپس تغییری در حالت آیتم مورد نظرتان اعمال کنید.

۴- تعیین کردن مکان اشیا در پاورپوینت

ترفندهای پاورپوینت

یکی از مشکل‌ترین کارها در پاورپوینت تعیین کردن مکان دقیق اشیا و تراز کردن آن‌ها در صفحه است. برای حل این مشکل توصیه می‌شود که ابزارهای Gridlines و Guides را از سربرگ View و بخش Show فعال کنید؛ با فعال شدن این دو گزینه خط چین‌ها و خط‌های راهنما در صفحه ظاهر خواهند شد و به کمک آن‌ها می‌توانید جای هر یک از اشیا را در صفحه تعیین کنید و یا حتی این المان‌ها را در همین مکان و در اسلایدهای دیگر کپی کنید.

۳- تراز کردن اشیا در پاورپوینت

ترفندهای پاورپوینت

یکی از ساده‌ترین نکات در پاورپوینت تراز کردن اشیا نسبت به یکدیگر است اما من بارها و بارها افرادی را دیده‌ام که از ابزارهای موجود برای انجام این کار هیچ اطلاعی ندارند. برای این که چند شی‌‌ء را نسبت به یکدیگر تراز کنید یا به عبارت ساده‌تر در مکان‌های مختلف نسبت به هم قرار دهید کافیست، اشیا‌ مورد نظر خود را انتخاب کرده و سپس از طریق سربـرگ Format به بخش Align رفته و از میان گزینه‌های موجود در این بخش یکی را انتخاب کنید تا بر اساس هر یک از آن‌ها، اشیا در یک موضع خاص نسبت به یکدیگر قرار بگیرند.

۲- فشرده کردن تصاویر در پاورپوینت

بسیاری از اوقات نیاز است که پروژه‌ها را از طریق اینترنت جابه‌جا کنید و یا ممکن است در شرایطی قرار بگیرید که نیاز به کاهش حجم فایل پروژه است در اینگونه مواقع برای تغییر حجم عکس‌ها در پاورپوینت باید عکس مورد نظر خود را انتخاب کنید و سپس از سربرگ Format بر روی گزینه Compress  pictures کلیک کنید. در پنجره باز شده می‌توانید رزولیشن عکس‌تان را بسته به نوع استفاده‌ای که می‌خواهید از آن‌ها بکنید، تغییر دهید.

۱- ذخیره کردن فونت‌ها در فایل پاورپوینت

ذخیره کردن فونت‌ها

یکی از اصلی‌ترین مشکلات کاربران در انجام پرو‌ژه‌هایشان فونت‌ها هستند. منظور از این جمله این است که بسیاری از اوقات کاربران پروژه‌ای را طراحی و آماده می‌کنند اما وقتی قصد دارند آن پروژه در کامپیوتر دیگری اجرا کنند با یک صفحه به هم ریخته و فونت‌هایی متفاوت از فونت‌های به کار رفته شده در پروژه مواجه می‌شوند. علت این موضوع این است که فونت‌هایی که بر روی سیستم شما نصب هستند در کامپیوتر دیگر نصب نیستند و به همین دلیل اسلایدها آن طور که باید اجرا نمی‌شوند. بهترین راه‌حل برای این مشکل این است که از طریق گزینه Options در سربرگ File به بخش Save بروید و گزینه‌ Embed fonts in the file را فعال کنید.

امیدوارم که از این مقاله نهایت استفاده را برده باشید، منتظر نظرات و پیشنهادات شما هستیم.

راستی! برای مطلع شدن از آخرین مطالب می‌توانید در کانال تلگرامی ما عضو شوید.

دانشجوی مهندسی برق💡 | علاقمند به فوتبال، تکنولوژی، دیزاین و برنامه‌نویسی