10 رویدادی که دنیای فناوری را متحول کرد

ما چگونه ما شدیم؟ این سوالی است که اگر به زندگی مردمی که در قرن نوزدهم میلادی زندگی می‌کردند بیاندازید احتمالاً برای شما مطرح می‌شود. واقعیت این است که از اواخر سده‌ی نوزدهم‌ میلادی فناوری رشد فوق‌العاده زیادی داشته و ما اکنون شاهد گسترش و توسعه روزافزون آن هستیم. مطمئناً مردم آن روزها هیچگاه فکر نمی‌کردند که روزی چنین دورانی برسد، زمانی‌که در آن بسیاری از کارها و وظایف به‌لطف فناوری از دوش انسان‌ها بر داشته شده و مردم می‌توانند زندگی راحت‌تری را تجربه کنند و کارهایی که در آن زمان ماه‌ها و یا حتی سال‌ها به طول می‌انجامید اکنون در عرض چند ثانیه به‌وسیله‌ی ماشین‌های مختلف انجام می‌شود. به همین دلیل تصمیم گرفتیم در این مقاله به 10 رویدادی که هر کدام نقطه عطفی در تاریخ فناوری به شمار می‌آیند نگاهی بیاندازیم.

 

تبدیل شدن اینترنت به دنیایی پویا با ایمیل

10 رویدادی که دنیای فناوری را متحول کرد

سرویس ایمیل برای اولین بار به کاربران سیستم‌های رایانه‌ای (که در آن زمان بسیار محدود بودند) این امکان را داد تا بتوانند اطلاعات مختلف را به‌وسیله‌ی اینترنت از شخصی به شخص دیگر منتقل کنند. در سال 1973 اولین سرویس ایمیل نسل جدید راه‌اندازی شد. اما اهمیت ایمیل در دنیای فناوری چیزی بیش از ارسال ویدیو یا عکس به نقاط دیگر بود، در واقع ایمیل کلید ورود به دنیای ارتباطات بود؛ در حقیقت ایمیل یکی از اصلی‌ترین دلایل بوجود آمدن شبکه جهانی وب است و سهم بسزایی در خلق این شبکه توسط دانشمندان داشته است و اکنون که سال‌ها از توسعه این فناوری می‌گذرد همچنان ایمیل یکی از اجزای مهم و اجتناب ناپذیر وب است.

 

رهایی از سیستم عامل DOS با توسعه رابط کاربری گرافیکی

10 رویدادی که دنیای فناوری را متحول کرد

در سال 1984 تبلیغی از شرکت اپل در شبکه CBS به نمایش در آمد. در این آگهی با اشاره به داستان کتاب 1984 از جورج اورول اپل خبر از دنیای مجازی گرافیکی داد و از سیستم عامل مکینتاش رونمایی کرد. تا این زمان سیستم عامل‌های دیگر بر پایه‌ی DOS بودند و رابط کاربری خشکی داشتند که در آن هر عملیاتی به‌وسیله‌ی تایپ یک دستور انجام می‌شد اما به لطف تلاش‌های محقیقن شرکت زیراکس اولین رابط کاربری گرافیکی توسعه داده شد که به‌وسیله‌ی آن کاربران می‌توانستند برای اولین بار به کمک ماوس به انجام عملیات‌های مختلف بپردازند. اپل در 19 ژانویه سال 1984 اولین کامپیوتر مبتنی بر رابط کاربری کاربر پسند را با عنوان Apple Lisa منتشر کرد و این فناوری مقدمه‌ای شد برای طراحی و توسعه رابط‌های کاربری گرافیکی امروزی که در سیستم عامل‌های مختلف شاهد آن هستیم.

 

اپل اولین و بهترین

10 رویدادی که دنیای فناوری را متحول کرد

بی‌شک شرکت اپل نقش غیرقابل انکاری در توسعه فناوری داشته و دارد.  اگر نگاهی به تاریخچه‌ی فناوری‌های نرم‌افزاری و سخت‌افزاری مختلف از زمان تأسیس شرکت اپل بیاندازید، متوجه خواهید شد در اختراع و توسعه این‌ موارد همواره ردپایی از اپل دیده می‌شود که بیان کننده‌ی نقش غیرقابل انکار این شرکت در پیشبرد فناوری روز است. در روز اول ماه آپریل سال 1976 شرکت اپل بنا نهاده شد و توانست با تولید محصولات منحصربفرد خود گام‌های مهمی در حوزه فناوری بردارد. و در حال حاضر اپل دارای ارزشمندترین سهام در میان شرکت‌های مطرح جهان است و نام‌های تجاری مشهور زیادی همچنان در حال رقابت با این غول قدرتمند دنیای فناوری هستند.

 

تحولی عظیم در نظام اقتصادی با بیت کوین

10 رویدادی که دنیای فناوری را متحول کرد

بیت کوین نام یک واحد پول است که در سوم ژانویه 2009 به جهان معرفی شد؛ واحد پولی که در سراسر دنیا ارزشی ثابت داشته و هیچ مرکز نظارتی برای آن وجود ندارد به بیان بهتر این ارز دیجیتال توسط یک سیستم درونی اداره می‌شود که سبب افزایش فوق‌العاده زیاد این ارز شده است. این فناوری توسط ساتوشی ناکاماتو اختراع شده است اما جالب است بدانید این نام وجود خارجی ندارد و ممکن است هدف سازنده بیت کوین از این کار تأکید بر عدم وابستگی این سیستم به نظارت انسانی باشد. اهمیت ارز دیجیتال و نه صرفاً بیت کوین در این است که می‌تواند منجر به اصلاح نظام‌های پولی شده و بسیاری از مشکلات اقتصادی جوامع انسانی را حل کند. به هر حال با توجه به نزول واحدهای پولی مختلف جهان به‌دلیل چاپ اسکناس‌های بدون پشتوانه هیچ بعید نیست که واحدهای مختلف پولی رایج دنیا جای خود را به این پدیده‌ی نوظهور بدهند.

 

باتری روح دنیای فناوری

10 رویدادی که دنیای فناوری را متحول کرد

اگر کمی به گجت‌های مختلفی که امروزه در دنیا وجود دارند نگاهی بیاندازید درخواهید یافت که تمامی آن‌ها بدون باتری مثل یک جسم بی‌روح هستند. تاریخچه‌ی باتری به ایران باستان بر می‌گردد و اولین پیل الکتریکی  توسط الساندرو ولتای ایتالیایی در سال 1800 میلادی اختراع شد اما شاید بتوان گفت اهمیت این اختراع در عصر ما قابل احساس‌تر است زیرا هر پیشرفتی در این حوزه می‌تواند بسیاری از اما و اگرهای فناوری‌های روز را از بین برده، و انقلابی عظیم در زمینه‌های مختلف به پا کند و شاید اصلی‌ترین دلیل پنهان بودن این صنعت در نقاط مختلف دنیا اهمیت بی‌نهایت زیاد این موضوع باشد.

 

هنر هشتم بازی‌های ویدیویی

10 رویدادی که دنیای فناوری را متحول کرد

شاید از دیدن نام بازی ویدیویی در این فهرست تعجب کرده باشید اما نباید این پدیده را دست کم بگیرید زیرا هم‌اکنون یکی از سرگرم کننده‌ترین و درعین حال پولسازترین صنعت‌های موجود در دنیاست و نباید جنبه‌ی هنری آن را نیز نادیده گرفت. به نوعی می‌‌توان گفت بازی‌های ویدیویی حاصل پیوند هنر و فناوری هستند که به لطف فناوری بسیاری از چیزهایی که ما فقط می‌توانستیم آن‌ها را تصور کنیم به منصه ظهور رسیده است. اولین بازی ویدیویی تاریخ توسط توماس گلداسمیت در 25 ژانویه سال 1947 ساخته شد و به مرور با توسعه روزبه‌روز این صنعت اکنون شاهد آثار زیبای بسیاری زیادی هستیم. در واقع با رشد و توسعه بازی‌های ویدیویی این بار فناوری به بشر هدیه‌ای از جنس هنر داده است.

 

اینترنت انقلابی عظیم در دنیای ارتباطات

10 رویدادی که دنیای فناوری را متحول کرد

به ‌لطف اینترنت اکنون بسیاری از مرزها و محدودیت‌های گذشته شکسته شده و انسان وارد دوره جدیدی از حیات خود شده است. در رابطه با ابداع کننده اینترنت نمی‌توان شخص خاصی را معرفی کرد زیرا این شبکه جهانی به مرور زمان و توسط محققین و دانشمندان متفاوتی به این تکامل رسید اما می‌توان از لارنس رابرت و رابرت تیلور به‌عنوان پیشگامان اختراع وتوسعه اینترنت یاد کرد.

 

با این وجود آن بخش از اینترنت که امروزه ما بیشتر با آن سروکار داریم توسط باب کان و وین سرف ابداع شده است و اکنون این دو بعنوان پدران اینترنت شناخته می‌شوند. اهمیت اینترنت به قدری زیاد است که حتی تصور دنیایی که فاقد این فناوری باشد هم غیرممکن است و هر چه زمان به جلو می‌رود وابستگی اجتناب ناپذیر ما به این شبکه جهانی بیشتر و بیشتر می‌شود.

 

اختراع ترانزیستور کلید ورود به دنیای الکترونیک

10 رویدادی که دنیای فناوری را متحول کرد

برایان فیزیکدان آمریکایی در دسامبر 1947 موفق به اختراع قطعه‌ای شد که اساس دنیای امروز ما را تشکیل می‌دهد. تمام وسایل الکترونیکی و دیجیتالی که امروزه ما از آن‌ها استفاده می‌کنیم وابسته به این قطعه‌ی کوچک و مقرون به صرفه یعنی ترانزستور است؛ اختراع ترانزیستور انقلابی در عرصه فناوری به پا کرد و همچنین منجر به شروع عصر الکترونیک شد.

 

تمام سخت‌افزارهایی که عصر نوین اطلاعات و ارتباطات را بنا کرده‌اند وابسته به این قطعه کوچک هستند البته معمولاً ادوات الکترونیکی از تعداد بسیار زیادی از ترانزیستورها و بطور مجتمع استفاده می‌کنند. بطور کلی می‌توان گفت ترانزیستور عضوی جدانشدنی از فناوری امروز بشر است.

 

اختراع کامپیوتر، انقلابی در حوزه فناوری

10 رویدادی که دنیای فناوری را متحول کرد

در اواسط جنگ جهانی دوم در حومه شهر بلچلی انگلستان یک پروژه سری توسط دولت آمریکا و به‌وسیله‌ی شرکت IBM و دانشگاه هاروارد در حال انجام بود که نتیجه‌ی آن ساخت و توسعه اولین کامپیوتر مدرن بود. آلن تورینگ که امروزه وی را به نام پدر علم کامپیوتر می‌شناسیم سازنده‌ی این کامپیوتر بود. تورینگ نام ماشین اختراعی خود که انقلاب عظیمی در حوزه فناوری به پا کرد را ماشین جهانی تورینگ گذاشت. این کامپیوتر دارای برنامه ثابت بود و امکان تغییر برنامه در آن وجود نداشت. این کامپیوتر به‌صورت مکانیکی کار می‌کرد و شاید جالب باشد که بدانید این کامپیوتر دارای وزنی در حدود 2 تن، طول 12 متر و ارتفاع 2.5 متر بوده است. 9 سال پس از سال 1936 تورینگ با پیوستن به لابراتوار ملی فیزیک موفق شد اولین کامپیوتر دیجیتال را اختراع کند.

کامنت

تلفن‌های هوشمند و دوره جدیدی از زندگی

10 رویدادی که دنیای فناوری را متحول کرد

احتمالاً تا الان از دیدن برخی از نام‌هایی که در این فهرست دیده‌اید تعجب کرده‌اید اما در آخر به شرح نامی که مطمئناً انتظار دیدن  آن را در این فهرست داشته‌اید می‌پردازیم. تلفن‌های هوشمند بطور مستقیم بر زندگی روزمره ما تأثیر گذاشته‌اند و به عضوی جدانشدنی از زندگی ما تبدیل شده‌اند؛ ارزش این فناوری جدید به همگان اثبات شده است و اگر به زندگی خود در سال‌های قبل از توسعه تلفن‌های هوشمند نگاه کنید خواهید فهمید که این فناوری تا چقدر در راحتی زندگی امروز شما نقش داشته است. در سال 2007 رسماً گوشی‌های فیچر فون جای خود را به گوشی‌های هوشمند دادند اما اولین اسمارت فون در سال 1992 ‌توسط شرکت IBM با نام IBM Simon Personal Communicator توسعه داده شد.

 

در آخر لازم به ذکر است که رویدادهای بیشماری در دو سده‌ی اخیر وجود رخ داده که هر کدام به نحوی توانسته‌اند به پیشرفت فناوری منجر شوند و ما در این مقاله فقط به معرفی 10 مورد از این رویدادها جهت افزایش آگاهی عمومی اکتفا کرده‌ایم. لطفاً انتقادات و پیشنهادات خود را در خصوص این مقاله در بخش نظرات با ما در میان بگذارید.

اشتراک با:
من رو با خبر کن!
guest
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
مشاهده همه نظرات