چطور کار دانشجویی پیدا کنیم؟

پیدا کردن کار دانشجویی

دانشجو بودن شرایط خاص و سختی‌های خودش را دارد و گاهی به دلایل مختلف اعم از بیکاری، بی پولی، کسب تجربه و … تصمیم می‌گیرید در این دوران علاوه بر تحصیل، کسب درآمد نیز داشته باشید.

کار دانشجویی همانطور که از اسمش پیداست با مشاغل دائمی متفاوت است. غالبا کار دانشجویی یک کار پاره وقت است که چندان سنگین هم نیست و می‌توان در حین شاغل بودن به تحصیل نیز ادامه داد. 

اما کدام کارها دانشجویی هستند؟ آیا هر کاری مناسب شأن شما به عنوان یک دانشجو است؟

در ادامه به بررسی چندین مورد از شغل‌هایی که به عنوان دانشجو می‌توانید داشته باشید، خواهیم پرداخت. اگر به دنبال یک کار دانشجویی با درآمد مناسب و البته وجهه‌ی خوب هستید، تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید…

چطور با تقویت مهارت کاریابی، خیلی سریعتر و بهتر کار پیدا کنیم؟

دوره های اموزشی برنامه نویسی

لیست معرفی انواع کار دانشجویی

تدریس خصوصی و دوره‌ی آموزشی

شاید اولین و مناسب ترین کار برای یک دانشجو تدریس باشد. بهرحال شما در جایگاهی عالی از لحاظ علمی در حال تحصیل هستید و می‌توانید به تمام مقاطع تحصیلی پایین‌تر آموزش دهید.

از آنجایی که این روزها بازار کنکور داغ است و شما کسی هستید که از سد کنکور گذشته‌اید، می‌توانید مخاطبان خود را خیلی سریع و آسان پیدا کنید.

کافیست سری به آموزشگاه‌های اطراف بزنید و یا در اینترنت جستجو کنید. خیلی از سایت‌ها هستند که دوره‌های آنلاین شما را در اختیار دیگران قرار می‌دهند و پس از به فروش رسیدن آن‌ها، شما نیز به درآمد خواهید رسید.

تولید محتوا برای سایت ها

اگر دست به قلم خوبی دارید و برای خودتان می‌نویسید، می‌توانید با کمی مطالعه و تمرین بیشتر به یک تولید کننده‌ی محتوا تبدیل شوید. اگر جستجوی ساده‌ای در اینترنت انجام دهید، به راحتی چندین موقعیت شغلی برای تولید محتوا مشاهده می‌کنید.

اگر می‌خواهید دقیق‌تر با تولید محتوا آشنا شوید، مقاله‌ی تولید محتوا چیست را به شما پیشنهاد می‌کنم.

تولید محتوا از آن دسته کارهایی‌ست که می‌توانید در دوران دانشجویی خود به خوبی انجام دهید و همچنین امکان دورکاری نیز وجود دارد و بدین صورت در وقت و هزینه‌های خود نیز صرفه‌جویی خواهید کرد.

سوشال مارکتینگ

امروزه در شبکه‌های اجتماعی می‌بینیم که خیلی از افراد جامعه با اندکی خلاقیت و تولیدمحتوای جذاب توانسته‌اند طرفداران زیادی پیدا کنند و از این راه به کسب درآمد بپردازند. اگر شما یک ایده‌ی خلاقانه داشته باشید و بتوانید مطالبی منتشر کنید که مخاطبان را جذب کنند، می‌توانید یکی از این افراد باشید و در نتیجه تبلیغات انجام دهید و یا محصولی را به فروش برسانید و کسب در آمد  کنید.

همگی در شبکه‌های اجتماعی مختلفی حضور داریم و چرا از این فرصت استفاده نکنیم؟ حضورتان در این شبکه‌ها را هدفمند کنید.

کار نیمه وقت

بازاریابی آنلاین

در دنیای مدرن و دیجیتالی امروزه، بسیاری از فروشگاه‌ها آنلاین هستند و محصولات و خدمات خود را آنلاین در اختیار دیگران قرار می‌دهند. به خصوص از زمانی که کرونا همه‌گیر شده و سبک زندگی ما را تغییر داده. شما می‌توانید برای این فروشگاه‌ها بازاریابی کنید و محصولاتشان را به فروش برسانید و سهمی از سود فروش را بردارید.

کارآموزی

اکثر رشته‌های دانشگاهی به صورتی هستند که می‌توانید برای آن یک کار کارآموزی پیدا کنید. به شرکت‌ها و موسسه‌های مرتبط با رشته‌ی خود سری بزنید. احتمالا چند مورد از آنها به دنبال کارآموزی با مشخصات شما می‌گردند.

در دوره‌ی کارآموزی ابتدا مدتی به عنوان آزمایشی مشغول به کار خواهید شد و به احتمال زیاد در این دوره دستمزدی دریافت نخواهید کرد اما با گذشت زمان و یادگیری مهارت مورد نیاز، می‌توانید جایگاه خود را در آن موسسه پیدا کنید و سپس درخواست حقوق کنید.

صندوق داری

صندوق داری یک از کارهایی‌ست که برای دانشجویان بسیار مناسب است. هر محلی که با مردم سر و کار دارد و در قبال خدمات خود از مردم وجه دریافت می‌کند، به یک صندوق‌دار نیاز دارد. با این تعریف حتما متوجه شده‌اید که در محل زندگی و تحصیل شما مغازه‌ها و کسب و کارهای متفاوتی وجود دارند که این چنین هستند و شما می‌توانید برای آن‌ها کار صندوق‌داری را به خوبی انجام دهید.

این کار چندان سنگین نیست و انرژی زیادی از شما نمی‌گیرد، بنابراین مناسب دوران دانشجویی است.

کار در کافی شاپ و رستوران

کافی‌شاپ ها و رستوران‌ها در همه جا پیدا می‌شوند. اگر بتوانید به عنوان یک داشجو در چنین مکانی مشغول به کار شوید، هم از لحاظ شأن و منزلت اجتماعی، شغل مناسبی دارید و هم از لحاظ دستمزد و نوع کار.

چنین شغل‌هایی بیشتر به صورت پاره وقت هستند و کاملا مناسب شرایط دانشجویی هستند. اگر در شهر قدمی بزنید و به دنبال کار باشید حتما آگهی‌هایی با این مضمون پیدا می‌کنید.

طراحی گرافیک

طراحی در کل کاری با پرستیژ است که اگر دانشجو باشید می‌تواند یک گزینه‌ی عالی برای شما به شمار رود. طراحی در اینجا منظور ما از طراحی، طراحی گرافیک است. شما می‌توانید به صورت دورکاری برای سایت‌ها، شرکت ها و … طرح‌های گرافیکی مخصوص و مناسبتی بسازید. همچنین می‌توانید با مغازه‌ها و چاپخانه‌ها همکاری داشته باشید و کارهای گرافیکی آنها را انجام دهید. مثلا کارت ویزیت طراحی کنید، بنر تبلیغاتی و یا هرچیز دیگری.

کار در کتابفروشی

کار در کتابخانه‌ها شغلی‌ست که برای دانشجویان مفید و سرگرم‌کننده خواهد بود. می‌توانید برای مدتی در یکی از کتابفروشی‌های شهر مشغول به کار شوید و در عوض کتاب‌های درسی خود را از آنجا با تخفیف و یا رایگان تهیه کنید.

با حضور در فضایی مانند کتابخانه شما فرصتی برای مطالعه‌ی بیشتر خواهید داشت و قطعا آرامش این مکان به شما در تمرکز کمک خواهد کرد. همچنین پس از مدتی اطلاعات مفیدی درمورد انواع کتاب‌ها و جامعه و مردم کسب خواهید کرد که در تمام مراحل زندگی می‌تواند این اطلاعات برای شما کاربردی باشد.

استفاده از فرصت های کاری دانشگاه

در هر دانشگاهی که تحصیل می‌کنید حتما فرصت‌های کاری مختلفی وجود دارند که راجع به آنها اطلاعات زیادی ندارید. شما با کسب نمره‌های خوب می‌توانید به عنوان دستیار استاد خود در دانشگاه به فعالیت بپردازید. مثلا کلاس‌های حل تمرین برای بچه‌ها برگزار کنید و پروژه‌ها را تحویل بگیرید.

همچنین در محیط دانشگاه می‌توانید در خوبگاه به عنوان کمک سرپرست مشغول شوید و یا در بوفه‌ها فروشنده و مسئول باشید. همچنین کتابخانه‌های دانشگاه، آزمایشگاه‌ها و سایر بخش‌ها ممکن است به شخصی مانند شما نیاز داشته باشند و چه شغلی از این بهتر برای یک دانشجو؟

ساخت صنایع دستی و هنری خلاقانه

صنایع دستی اگر با خلاقیت همراه باشد، همیشه طرفداران خاص خودش را دارد. در محیط دانشگاه می‌توانید نمایشگاهی از محصولات خود برگزار کنید و یا محصولاتتان را به خوابگاه‌ها ببرید و به دیگران معرفی کنید.

همچنین می‌توانید به صورت آنلاین محصولاتتان را به فروش برسانید و یا آن‌ها را در دیگر فروشگاه‌های آنلاین قرار دهید.

فریلنسری - چطور کار دانشجویی پیدا کنیم؟

فریلنسری

فریلنسری در هر جایگاهی که هستید می‌تواند شغل مناسبی برای شما باشد. فریلنسر طراحی سایت، مترجم، تولیدکننده محتوا، سئو، طراحی گرافیک  و … . اگر مایل هستید بیشتر در این مورد بدانید، “فریلنسینگ چیست؟” را مطالعه کنید.

ترجمه

از آنجایی که شما دانشجو هستید احتمالا زبان انگلیسی را بلد باشید. می‌توانید کارهای ترجمه (البته آنهایی که ساده هستند و تخصصی و سخت نیستند) را برای کافی‌نت‌ها و یا سایر مراکز خدماتی و یا حتی اشخاص انجام دهید. در کانال‌های تبلیغاتی و آگهی‌ها اگر جستجو کنید حتما چندین آگهی با این عنوان پیدا می‌کنید.

طراحی سایت

طراحی سایت از آن دسته کارهایی‌ست که هم درآمد خوبی دارد و هم اینکه مناسب دورکاری و دانشجویی است. همچنین کلاس کاری خوبی هم دارد. اگر مدتی سرگرم اینکار شوید و یاد بگیرید که چطور سایت طراحی کنید، آگهی‌ها و درخواست‌های بسیاری را خواهید دید که دقیقا مناسب شما هستند.

پس از همین حالا دست به کار شوید. نمی‌دانید از کجا باید شروع کنید؟ راهنمای مسیر تبدیل شدن به یک طراح سایت را مطالعه کنید.

آرایشگری

این شغل اندکی با موارد گفته شده در این مقاله متفاوت است. اما اگر دانشجوی خوابگاهی هستید و یا به جمعی از هم‌نوعان خود دسترسی دارید، با یادگیری آرایشگری می‌توانید درآمد خوبی داشته باشید.

حتی اگر چنین شرایطی ندارید، می‌توانید به آرایشگاه‌های اطراف خود سری بزنید و مدتی را به عنوان کارآموز در آنجا سپری کنید و سپس درخواست حقوق کنید.

انواع کارهای کامپیوتری

به هر کار و شغلی که نگاه کنید به نحوی با کامپیوتر مرتبط است و شما اگر یاد بگیرید که چطور کارهای دفتری مانند ساخت مقاله، پاورپوینت، جدول و … را انجام دهید، حتما می‌توانید کار پیدا کنید چه به صورت حضوری و چه به صورت غیر حضوی.

این روزها حتی مهارت‌های عمومی کامپیوتر هم می‌توانند برای شما درآمدزا باشند. حتی در همان محیط دانشگاه می‌توانید به دیگران در ساخت ارائه‌ها کمک کنید.

چندکلام با چ یاب:

در این مطلب سعی کردیم چند عنوان شغلی مناسب برای کار دانشجویی را برای شما شرح دهیم. قطعا این موارد، تنها موارد نیستند. به نظر شما چه شغل‌های دیگری مناسب دوران دانشجویی‌ست؟ آیا شما در دوران دانشجویی خود به کاری مشغول شدید؟ داستان خود را برای ما بنویسید.

اما اگر هیچ کدام از مشاغل بالا مناسب شما نبودند و یا تلاش کردید و نتوانستید کاری پیدا کنید ناامید نشوید و در عوض “چرا من نمی‌توانم شغلی پیدا کنم؟” را مطالعه کنید.

امیدوارم که این مطلب مورد استفاده و توجه شما دوستان قرار گرفته باشید. منتظر انتقادات و پیشنهادات شما هستیم.

راستی! تلگرام چ یاب رو برای با خبر شدن از آخرین دوره‌های آموزشی، محصولات و تخفیف های ویژه دنبال کنید.

متولد خوزستان | فارغ‌التحصیل رشته مهندسی کامپیوتر 💻 | علاقه‌مند به عکاسی 📸، فوتبال ⚽ و برنامه‌نویسی