چطور در اولین روز کاری خود، عالی به نظر برسیم؟ [۱۰ نکته طلایی]

اولین روز کاری

استخدام شدید؟ تبریک  🙂 استرس و اضطرابی که ممکن است برای اولین روز کاری خود داشته باشید، کاملا قابل درک است، بیایید به جای انکار کردن آن در جهت بهتر شدن، تلاش کنیم.

اما اگر الان قصد تغییر کار خود را ندارید، همراه ما باشید؛ روش‌هایی که در ادامه نوشته‌ایم احتمالا به شما نیز کمک می‌کنند تا بهتر به نظر برسید و احساس بهتری نسبت به خودتان داشته باشید.

در مورد نکات زیر ممکن است نظرات متفاوتی وجود داشته باشد، هرجا احساس کردید نظر شما متفاوت است حتما برای ما بنویسید تا به نوعی تبادل اطلاعات داشته باشیم و از همدیگر یاد بگیریم.

۱۰ راهکار طلایی برای یک شروع قدرتمند در اولین روز کاری

۱- حتما استایل و پوشش خود را از پیش انتخاب کنید.

هیچ چیز بدتر از این نیست که روز اول در محیط کاری خود قدم بزنید و متوجه شوید که ظاهر و استایل شما با دیگران کاملا متفاوت است و لباس‌هایی که پوشیده‌اید مناسب آن محیط نیستند. همین نکته‌ی ظریف، نقش بسیار مهم و بزرگی در اعتماد به نفس و حال و احوال شما خواهد داشت.

ممکن است کمی احساس ناراحتی به شما دست دهد و حتی در نگاه کارفرمایان خود چندان خوب به نظر نرسید. بنابراین کمی زودتر و از روزهای قبل  تصمیم بگیرید که در اولین روز کاری خود چه لباسی بپوشید. طی مصاحبه‌ می‌توانید نوع لباس پوشیدن کارکنان شرکت را زیر نظر بگیرید ولی اگر چنین کاری نکردید، کافیست با یکی از افراد شاغل در آن محیط تماس بگیرید و در این مورد بپرسید!

دوره های اموزشی برنامه نویسی

البته اگر سازمانی که در آن استخدام شده‌اید در شبکه‌های اجتماعی فعالیت دارد، احتمالا بتوانید از روی تصاویر موجود، نوع محیط کاری و طرز پوشش بقیه را مورد بررسی قرار دهید و با توجه به آن‌ها استایلتان را انتخاب کنید.

۲- تحقیق درباره افراد سازمان و فرهنگ جاری

روز اول کاری معمولا با حجم عظیمی از اشخاص، نام‌ها، قوانین و نقش‌ها روبرو خواهید شد. برای اینکه از گیج شدنتان در ابتدای کار جلوگیری کنید، پیش از شروع کار تحقیقی در مورد سازمان و افراد شاغل در آن انجام دهید.

منظور ما از تحقیق آن روش سنتی گذشته نیست! کافیست در لیندکین، فیسبوک، توییتر و یا حتی اینستاگرام در مورد شرکت جستجو کنید. سپس به سراغ اشخاص شاغل در شرکت بروید و علاوه بر دیدن مشخصات آنها، نقششان در سازمان را نیز به خاطر بسپرید. با اینکار تا حدی با فرهنگ و نوع سازمان آشنا می‌شوید که این اطلاعات قطعا در اولین روز کاری شما موثر خواهند بود.

البته بهتر است اینکار را با اکانت خودتان انجام ندهید و به صورت ناشناس تحقیقات خود را انجام دهید.

۳- شناخت سازمان

طبیعتا پیش از مصاحبه باید در مورد سازمان و شرکتی که درخواست استخدام داده‌اید، تحقیق کرده‌باشید. اما الان که در آستانه‌ی شروع فعالیت کاری‌تان هستید، بد نیست دوباره در مورد نوع فعالیتی که قرار است انجام دهید و همچنین نحوه کارکرد و سایر موارد شرکت، جستجو و تحقیق کنید.

در این میان ممکن است سوالاتی برای شما پیش بیاید. می‌توانید تعدادی از این سوالات را در هفته‌ی اول کاری خود بپرسید؛ البته لازم نیست پاسخ تمام سوالات را یکجا دریافت کنید. همیشه اعتدال را رعایت کنید. بهرحال این پرسش‌ها به شما کمک می‌کنند تا اعتماد به نفس بهتری داشته‌باشید و با آگاهی بیشتری آماده‌ی کار شوید.

چطور در اولین روز کاری عالی باشیم؟

۴- سوال بپرسید.

معمولا ایده‌ی خوبیت که پیش از شروع کارتان، با رئیس جدید ارتباط برقرار کنید و در مورد انتظاراتی که از شما در هفته‌ی اول کاری‌تان دارد، بپرسید. سوالاتی همچون:

  • آیا چیزی هست که دوست‌دارند شما همراه خود به ارمغان آورید؟
  • چه کارهایی باید انجام دهید؟
  • لازم است تحقیق و آماده‌سازی خاصی انجام دهید؟

اگر بدانید که در هفته‌ی اول چه کارهایی قرار است انجام دهید، با مطالعه و یا انجام برخی کارها، هفته‌ی اول چندان سخت نخواهد بود و خیلی سریعتر با محیط کاری و شغلتان ارتباط برقرارخواهیدکرد.

۵- استراحت کافی

برخی مواقع شما همینکه شغل قبلی خود را ترک می‌کنید، جای دیگری مشغول به کار می‌شوید. نمی‌گوییم این کار درست نیست ولی حداقل چندروز را به استراحت ذهنی و جسمی خود اختصاص دهید.

هیچ‌کس دوست ندارد روز اول کاری خود، شلخته، نگران و خسته به نظر برسد. اما اگر به قدر کافی استراحت نکنید حتما به این وضع دچار می‌شوید. حتی استراحت کوتاه و دلنشین در پایان هفته می‌تواند برای شما معجزه‌گر باشد و انرژی و نشاط را به شما بازگرداند، پس دریغ نکنید.

۶- چند مکالمه‌ی کوتاه در نظر داشته باشید.

  • امروز خیلی گرم است.
  • امروز هوا آلوده‌ست.
  • هوا خوب است، هوا بد است ….

حتما تا بحال این نوع جمله‌ها را شنیده‌اید و یا حتی به کار برده‌اید. این روش برای آغاز مکالمه آن‌هم با همکاران جدید، اصلا مناسب نیست! خواهشا در مورد آب و هوا حرف نزنید!

اگر شما فردی کم حرف باشید، احتمالا اولین ملاقات خود با افراد جدید را جهنمی می‌دانید. اما اگر پیش از ملاقاتتان، مکالمه‌ای آماده کرده باشید، شرایط چندان سخت نخواهدبود. حتما درباره مواردی که شما را جالب و جذاب نشان می‌دهند فکر کنید و سعی کنید بهترین موضوع را برای مکالمات خود انتخاب کنید.

با توجه به این مورد احتمالا مقاله‌ی بهبود مهارت سخنوری، درمان مشکل شماست.

۷- مسیر رفت و آمدتان را چک کنید.

بهتر است روز اول کاری‌تان، ۱۵ تا ۳۰ دقیقه زودتر در محل حاضر شوید. چنین کاری علاوه بر اینکه باعث می‌شود شما متعهد و سریع به نظر برسید، به شما این شانس را می‌دهد تا با همکارانتان در حد سلام و احوال پرسی آشنا شوید. در مقاله‌ی چطور یک مصاحبه کاری موفق داشته باشیم؟ نیز، به اهمیت به موقع و زودتر رسیدن اشاره کرده‌ایم.

حتما می‌گویید ترافیک است و زودتر رسیدن ممکن نیست.

اولا کار غیرممکنی وجود ندارد مگر در ذهن شما! برای اینکه روز اول به ترافیک برنخورید و یا حوادث پیش‌بینی نشده و تاخیرها شما را آزار ندهند، کافی‌ست مسیر رفت و آمد خود را برای یکبار هم که شده امتحان کنید. ولی پیش از آن باید مسیر را به خوبی یاد بگیرید. حتی بهتر است درست زمانی که باید سر کار بروید، این امتحان را انجام دهید زیرا با شرایط ترافیک و مترو و … در آن ساعت به خوبی آشنا خواهید شد.

۸- لوازم کاری خود را فراموش نکنید!

انتظار می‌رود سازمانی که قرار است در آن مشغول به کار شوید، لوازم التحریر و لوازم مورد نیاز شما را تامین کند. اما کسی چه می‌داند؟ شاید هنوز تدارکی ندیده‌اند. بنابراین توصیه می‌شود که روز اول حتما یک خودکار و کاغذ همراه خود ببرید. البته این لوازم بستگی به نوع شغل شما هم دارد. مثلا ممکن است به ماشین حساب و یا خط‌کس هم نیاز داشته باشید.

نکاتی که در اولین روز کار جدید باید رعایت کنیم

۹- کار در خانه (اگر دورکار هستید.)

اگر قرار است شغل شما به صورت دورکاری و فریلنسری باشد و شما در خانه، مشغول به کار شوید، حتما لیستی از لوازمی که احتیاج دارید تهیه کنید. از این پس اتاقی از خانه حکم دفتر کار شما را خواهد داشت. احتمالا لازم باشد اتاق را مرتب کنید و یک میز و صندلی در آن بگذارید. با انجام این‌کارها در روز کاری خود تمرکز بیشتری خواهید داشت و می‌توانید از بودن در خانه و کار کردن، لذت ببرید.

البته اگر دورکار نیستید، روش‌های گفته شده در مقاله افزایش تمرکز در محیط کار ، حتما به شما کمک خواهند کرد.

۱۰- با خودتان دوست باشید!

در هفته‌های اول ممکن است در مقابل اشتباه و ایجاد مشکل، چاره‌ای نداشته باشید، اما این دلیل نمی‌شود که کار نکنید. نترسید و ادامه دهید. اگر یکسال دیگر به روزهای ابتدایی کار خود و استرس و ترسی که داشتید، فکر کنید قطعا نمی‌توانید خودتان را درک کنید و برای شما خنده‌دار است.

پس با خودتان خوب باشید و از این تغییر و یادگیری نهایت لذت را ببرید.

اینفوگرافیک ۱۰ نکته برای اولین روز کاری

در ادامه تصویری مشاهده می‌کنید که تمام ۱۰ مورد گفته شده را به صورت تیتروار نشان می‌دهد. در این اینفوگرافیک، خلاصه‌ای از متن بالا گنجانده شده که برای مرور و به اشتراک گذاری در شبکه‌های اجتماعی کاملا مناسب است. البته دقت داشته باشید که هرگز مطالعه‌ی اینفوگرافیک جایگزین مطالعه‌ی متن نخواهد بود، صرفا کمکی‌ست برای مرور و درک بهتر.

اینفوگرافیک 10 راهکار برای موفقیت در اولین روز کار جدید

چندکلام با چ یاب

[wpdiscuz-feedback id=”xjpmoe1k7f” question=”میدونید که برای ما مهم هستید! اینجا بنویسید…” opened=”0″]ترفندهایی که برای روز اول کاری خود در نظر گرفته‌اید، چه هستند؟ به نظر شما این ۱۰ نکته‌ی طلایی تا چه حد موثر خواهند بود؟ حتما نظرات، انتقادات و پیشنهادات خود را برای ما بنویسید.[/wpdiscuz-feedback]

امیدوارم که از مطالعه‌ی این مطلب لذت برده باشید و راهکارهای آن برای شما مفید واقع شوند. متشکریم که همراه ما بودید.

راستی! تلگرام چ یاب رو برای با خبر شدن از آخرین دوره‌های آموزشی، محصولات و تخفیف های ویژه دنبال کنید.

منبع:

متولد خوزستان | فارغ‌التحصیل رشته مهندسی کامپیوتر 💻 | علاقه‌مند به عکاسی 📸، فوتبال ⚽ و برنامه‌نویسی