ویژگی یک طراح موشن گرافیک خوب، چیست؟

ویژگی یک طراح موشن گرافیک

شغل طراحی موشن گرافیک از جمله مشاغل جدید است که طی سالهای گذشته پا به عرصه گذاشته است، اما در این همین مدت زمان کوتاه توانسته جایگاه خودش را در بازارکار پیدا کند و متقاضیان آن نیز بسیار زیاد هستند.

اما هر شغلی مناسب دسته‌ای از افراد جامعه است، که چند ویژگی خاص را در خود جای داده‌اند. به عبارتی علاوه بر مهارت‌هایی که باید کسب کنید، باید چندین ویژگی شخصیتی نیز داشته باشید تا بتوانید در این شغل موفق شوید. به نوعی اول لازم است استعدادیابی انجام دهید و ببینید اگر استعداد طراحی موشن گرافیک دارید، این شغل را انتخاب کنید.

پیش از این، در مورد چیستی موشن گرافیک در مقاله موشن گرافیک چیست، صحبت کرده‌ایم. اما می‌خواهیم در این مطلب به شما بگوییم آیا مناسب این کار هستید و ویژگی یکی طراح موشن گرافیک را دارید یا خیر. حتما تا انتهای مقاله همراه ما باشید…

مهم‌ترین ویژگی یک طراح موشن گرافیک

در ادامه مهم‌ترین ویژگی‌های شخصیتی و پیشنیازهای شغل طراحی موشن گرافیک را با هم بررسی می‌کنیم. اگر چند مورد از این ویژگی‌ها را دارید، به مقاله راهنمای مسیر کار طراحی موشن گرافیک، نگاهی بیاندازید و یادگیری این شغل را هرچه سریعتر شروع کنید.

آثار هنری خلق می‌کنید.

معمولا از دوران کودکی متوجه این استعداد و علاقه می‌شویم. برخی به نقاشی علاقه دارد و البته در آن موفق هم عمل می‌کنند. اگر جزء این گروه هستید و علاوه بر علاقه به خلق آثار هنری، استعدادی هم در این زمینه دارید، شما ویژگی یک طراح موشن گرافیک را در خود جای داده‌اید.

دوره های اموزشی برنامه نویسی

موشن گرافیک ترکیبی از هنر سنتی همچون نقاشی و هنر امروزی یعنی گرافیک سیستمی است. یکی از پایه‌های اساسی و مهم برای موفقیت در شغل طراحی موشن گرافیک، داشتن استعداد هنری و توانایی خلق آثار هنری‌ست.

البته نمی‌توان گفت در این زمینه فقط استعداد مهم است، بلکه شما باید تلاش کنید، تمرین کنید و دانش خودتان را تقویت کنید.

استعداد هنری در کار طراحی موشن گرافیک

توانایی کار با کامپیوتر دارید.

همانطور که گفتم موشن گرافیک دو پایه اساسی دارد که یکی از آن‌ها برخورداری از هنر گرافیک به صورت سیستمی است. بهرحال موشن گرافیک تماما با کامپیوتر ساخته و پرداخته می‌شود و به عنوان یک طراح موشن گرافیک باید کار با کامپیوتر و ابزارهای مورد نیاز برای اینکار را بلد باشید.

نگران نباشید کار این ابزارها را می‌توانید در مدت زمان کوتاهی یاد بگیرید، اما چیزی که مهم است این است که به کار با کامپیوتر باید علاقه داشته باشید و همچنین بتوانید روزانه چندین ساعت پشت میز بنشینید و با کامپیوتر کار کنید.

مقاله افتر افکت یا ادوبی انیمیت؟ می‌تواند به شما در شناخت و انتخاب ابزار مدنظرتان کمک کند. اگر افتر افکت را برای کار انتخاب کردید، مطلب ۱۰ دوره آموزش رایگان افتر افکت را نیز مطالعه کنید.

کامپیوتر امروزه به جزء جدایی ناپذیر زندگی تبدیل شده است و همه ناگزیریم کار با آن را یاد بگیریم. اما اگر استعداد و علاقه‌ای در این زمینه داشته باشید، می‌توانید با استفاده از کامپیوتر شغل پیدا کنید و به کسب درآمد بپردازید.

از خلاقیت بالایی بهره می‌برید.

پیش از این هم بارها گفته‌ایم که خلاقیت در هر شغل و جایگاهی می‌تواند برای شما کارآمد و مفید باشد. خلاقیت در طراحی موشن گرافیک بدین صورت است که شما می‌توانید تصاویر و کاراکترهای مختلفی با ترکیب رنگ‌های خاص ایجاد کنید و برای هرکدام داستانی در نظر بگیرید.

به نوعی خلاقیت به عنوان ویژگی یک طراح موشن گرافیک خوب و حرفه‌ای شناخته می‌شود.

اگر با دیدن کاراکترهای کارتونی جذب می‌شوید و یا دوست دارید چنین کاراکترهایی طراحی کنید و البته استعداد اینکار را هم دارید، شغل طراحی موشن گرافیک مناسب شماست.

علاوه بر خلاقیت در طراحی کاراکتر، شما باید بتوانید یک صحنه را به خوبی با نورپردازی و رنگ‌های جذاب، منحصربفرد کنید.

در مقاله راهکارهای بهبود خلاقیت، ۱۷ راهکار جذاب برای افزایش خلاقیت به شما معرفی کرده‌ایم که مطالعه این مطلب خالی از لطف نخواهد بود.

علاقه به دنیای رنگ و شکل دارید.

علاقه شرط اول و لازم برای هر کاری‌ست. کار طراحی موشن گرافیک نیز از این قاعده مستثنی نیست و اگر به آن علاقه نداشته باشید، خیلی زود خسته می‌شوید و خواه یا خواه مجبورید به سراغ شغل دیگری بروید.

درست است که شغل طراحی موشن، شغلی با درآمد و بازارکار خوب است، اما حتما باید به آن علاقه داشته باشید تا بتوانید سختی‌های کار را تحمل کنید و پشت سر بگذارید.

برای آشنایی بیشتر با بازارکار طراحی موشن گرافیک به خصوص در ایران، مقاله بازارکار موشن را بخوانید.  

پس علاقه داشتن به دنیای رنگ‌ها و شکل‌های مختلف ویژگی یک طراح موشن گرافیک خوب است که اگر چنین ویژگی خوبی دارید، شما مناسب کار طراحی موشن هستید.

قدرت داستان سرایی شما خوب است.

پشت هرتصویری، داستانی نهفته است، چه برسد موشن گرافیک که ترکیبی از چندین تصویر است. اگر یک داستان واضح و مشخص را بخواهید روایت کنید، کار شما از حوزه موشن گرافیک خارج و به حوزه کارتون وارد می‌شود.

اما منظور ما از داستان، این نیست که با یکی بود یکی نبود، شروع کنید! منظور ما این است که کاربر با دیدن موشن گرافیک چه فکری در ذهنش ایجاد می‌شود و خط فکری او به چه سمت و سویی می‌رود.

اما توضیح دقیق و کامل داستان سرایی در این مقاله نه درست است، نه ممکن! بهتر است در این مورد، مقاله داستان سرایی چیست؟ را مطالعه کنید.

تلاشگر و خستگی ناپذیر هستید.

شغل طراحی موشن گرافیک از آن دسته کارهایی‌ست که نیازمند تلاش بسیار زیادی‌ست. ممکن است گاهی ساعت‌ها و روزها وقت خود را طرف طراحی ۲ دقیقه موشن گرافیک کنید. در بهترین حالت این موشن گرافیک بدون تغییر باقی خواهد ماند! ممکن است کارفرما و مشتری شما درخواست تغییر بدهد و یا اصلا موشن را پسند نکند!

بنابراین ویژگی یک طراح موشن گرافیک این است که دائما در تلاش باشد و خسته نشود و اگر خسته شد، خیلی سریع به میدان بازگردد و ادامه دهد، تنها در این صورت است که موفق می‌شود.

ویژگی یک طراح موشن گرافیک

شخصیتی اجتماعی و با ارتباطات قوی دارید.

به عنوان یک موشن گرافیست، باید ارتباطات زیاد و خوبی با دیگران برقرار کنید. هرچقدر دایره آشنایان شما گسترده‌تر باشد، پیشنهادات کاری بیشتری نیز دریافت خواهید کرد و می‌توانید به مراتب درآمد بیشتری کسب کنید.

حتما نمونه‌های کار خود را در شبکه‌های مجازی مختلف به اشتراک بگذارید و از دوستان‌تان بخواهید شما را به دیگران معرفی کنند. به نوعی شما نیاز دارید برندسازی شخصی انجام دهید و اعتماد دیگران را جلب کنید.

راه و روش‌های شبکه سازی را در مقاله آموزش شبکه سازی بشناسید و از روش‌های متنوع برای اینکار استفاده کنید. همچنین حتما در مورد پرسونال برندینگ و مزایای آن مطالعه کنید.

چندکلام با چ یاب

طراحی موشن گرافیک یکی از محبوب‌ترین شغل‌ها و کارهای امروزی‌ست که با پیشرفت تکنولوژی همه‌گیر شده است و دائما هم در حال شد و فراگیری بیشتر است. شما نیز اگر به دنبال یک شغل خوب، آبرومند و با درآمد بالا هستید؛ می‌توانید به شغل طراحی موشن گرافیک روی آورید و از مزایای آن بهره‌مند شوید.

در این مقاله سعی کردم ویژگی یک طراح موشن گرافیک را از نظر شخصیت، استعداد و علاقه بررسی کنم. اگر این ویژگی‌ها را کم و بیش در خودتان دارید، حتما این شغل را تجربه کنید، شاید همان شغل ایده‌آل شما باشد.

ممکن است ویژگی‌های خاص دیگری برای یک طراح موشن گرافیک در نظر شما وجود داشته باشد، خوشحال می‌شویم برای ما بنویسید. همچنین منتظر نظرات ارزشمند و تاثیرگذار شما هستیم. با ما باشید….

راستی! تلگرام چ یاب رو برای با خبر شدن از آخرین دوره‌های آموزشی، محصولات و تخفیف های ویژه دنبال کنید.

متولد خوزستان | فارغ‌التحصیل رشته مهندسی کامپیوتر 💻 | علاقه‌مند به عکاسی 📸، فوتبال ⚽ و برنامه‌نویسی