هر آنچه که لازم است درباره دانلود یک فیلم بدانید

هر آنچه که باید قبل از دانلود یک فیلم بدانید!

بسیاری از افراد زمان فراغت خود را با تماشای فیلم‌ها و سریال‌های مختلف پر می‌کنند. به‌علاوه امروزه اغلب افراد به جای خرید فیلم‌ها در قالب دی وی دی ترجیح می‌دهند تا از طریق اینترنت به دنبال فیلم مورد نظرشان بگردند و آن را دانلود کنند؛ در اینجاست که موضوع کیفیت فیلم مطرح می‌شود. البته منظورمان از کلمه کیفیت هم وضوح ویدیوی آن است و هم کیفیت فنی آن. به‌هرحال وقتی شما می‌خواهید به تماشای یک فیلم بنشینید باید مطمئن شوید که وقت‌تان صرف یک فیلم ضعیف نخواهد شد و از سوی دیگر کاربران در هنگام دانلود با عبارات و اصطلاحات مختلفی از قبیل WEBDL ،workprint و غیره روبه‌رو شده که هر کدام بیانگر کیفیت ویدیویی آن فیلم است که این موضوع می‌تواند باعث سردرگمی آن‌ها شود.

در این مقاله ضمن بررسی تمامی اصطاحات موجود در خصوص کیفیت ویدیویی فیلم‌ها در اینترنت، در انتها به معرفی چند وبسایت معتبر نقد و بررسی فیلم‌ها (از سوی کاربران و منتقدان) خواهیم پرداخت تا بتوانید دقیقاً فیلم مورد نظر خود را با کیفیت دلخواه‌تان دانلود و تماشا کنید. با ما همراه باشید.

انواع کیفیت فیلم‌ها

ما در ابتدا به بررسی کیفیت فیلم‌ها از نظر ویدیویی می‌پردازیم و در طی این بررسی انواع فرمت‌های ویدویی موجود در وب را به‌ترتیب از ضعیف‌ترین تا بالاترین کیفیت به شما معرفی خواهیم کرد.
بسته به سایتی که با آن روبه‌رو هستید این عبارات می‌توانند در جاهای مختلفی از قبیل نام فایل، کادرهای مربوط به اطلاعات فیلم که در صفحه وجود دارند یا در فایل NFO (فایل متنی حاوی اطلاعات فیلم که می‌توانید بدون دانلود کل فیلم آن را دانلود کنید) قرار گرفته باشند.

Workprint

این نسخه به نوعی یک پیش نمایش است؛ به عبارت دیگر این فرمت همانند یک پیش نویس از یک متن است که کامل نشده است. بنابراین اگر فیلمی با این فرمت دانلود کردید و با مسائلی از قبیل جلوه‌های ویژه جا افتاده، دوبله‌های اولیه، کات سین‌های کارگردان و غیره مواجه شدید تعجب نکنید. به همین دلیل این workprint فرمت رایجی نبوده و به ندرت می‌توانید فیلمی با این فرمت را پیدا کنید.

Cam

فرمت Cam در واقع یک نسخه کپی و غیر قانونی از یک فیلم است بدین صورت که منتشرکنندگان این نسخه به‌وسیله‌ی یک دوربین از پرده‌ی سینما فیلم‌برداری کرده و آن را منتشر می‌کنند. در نتیجه نباید از آن انتظار کیفیت زیادی داشته باشید. اما توصیه می‌کنم از دیدن فیلمی با این کیفیت اجتناب کنید.

دوره های اموزشی برنامه نویسی

Telesync

این نسخه نیز همانند Cam از طریق فیلمبرداری غیرقانونی از پرده سینما تهیه شده ولی از کیفیت بالاتری نسبت به Cam برخوردار است زیرا از دستگاه بهتری جهت فیلمبرداری استفاده شده است. نکته دیگر اینکه، دستگاه فیلمبرداری در این نسخه معمولاً در اتاق نمایش قرار دارد بنابراین می‌توان گفت زاویه قرارگیری دوربین نیز در این حالت بهتر از نسخه Cam است.

Telecine

تا الان چند نسخه از قالب‌های ویدیویی را به شما معرفی کردیم اما موارد بالا به علت کیفیت بسیار پایین‌شان به هیچ وجه توصیه نمی‌شوند. اکنون رسیدیم به اولین قالب نیمه مناسب که ارزش دانلود را دارد. Telecine یک ماشین قدیمی است که به کمک آن از نوار فیلم یک نسخه کپی به‌صورت دیجیتال تهیه می‌کنند. اما این نسخه به‌دلیل تبدیل آنالوگ به دیجیتالی که در طول تهیه آن اتفاق می‌افتد کیفیت پایین‌تری نسبت به نسخه DVD دارد.

DVDscr

DVDscr نام کوتاه شده‌ی DVD Screener است. این نسخه یک کپی از DVD است که استودیوی سازنده با اهداف تبلیغاتی اقدام به پخش آن‌ می‌کند. به همین دلیل این نسخه شامل مواردی نظیر کات‌های کارگردان و صحنه‌های اضافی دیگر نیست. همچنین ممکن است در آن با برخی سریال‌ها و تایمر فیلمبرداری و اطلاعاتی از این دست نیز مواجه شوید.

SDTV

این نسخه نیز یک کپی از نسخه اصلی فیلم است با این تفاوت که از طریق ضبط کردن نسخه اصلی فیلم در تلویزیون بدست می‌آید. این نسخه بسته به جایی که در آن فیلم ضبط شده است می‌تواند رزولوشنی تا اندازه ۴۸۰i را دارا باشد.

DVD

از اینجا به بعد وارد رنکینگ بهترین کیفیت‌های ویدیویی فیلم‌ها شدیم. DVD‌های کپی در دو فرمت DVD-Rip و DVD-R منتشر می‌شوند. نسخه‌های DVD-Rip نسخه‌‌ نهایی فیلم‌ها هستند اما برخی موارد اضافی که در DVD اصلی هستند در این نسخه وجود ندارند. اما نسخه DVD-R یک کپی کامل از DVD اصلی است و معمولاً حجم آن‌ها چیزی در حدود ۵ گیگابایت است.

WEBDL

نسخه‌های WEBDL کپی‌هایی از فیلم هستند که یا از طریق سرویس‌های استریم گرفته شده‌اند و یا از فروشگاه‌های دیجیتال نظیر iTunes و Amazon دانلود شده‌اند. این نسخه معمولاً در چهار کیفیت منتشر می‌شود که برای تشخیص آن‌ها باید به اطلاعات رزولوشن‌شان توجه کنید؛ این چهار رزلوشون عبارتند از ۴۸۰p ،۷۲۰p ،۱۰۸۰p و ۲۱۶۰p که رایج‌ترین آن‌ها کیفیت‌های ۴۸۰p و ۷۲۰p هستند.

Blu-ray

همانطور که از نام این نسخه نیز مشخص است، این فرمت‌ها از طریق دیسک‌های بلوری بدست می‌آیند. و همانند مورد قبل دوباره با چند رزولوشن متفاوت سروکار خواهیم داشت. کیفیت فیلم‌های بلوروی براساس رزولوشن عبارتند از ۴۸۰p ،۵۷۶p ،۷۲۰p ،۱۰۸۰p و ۲۱۷۰p. بلوری‌های ۴۸۰p ،۵۷۶p و ۷۲۰p به گونه‌ای کد گذاری شده‌اند تا حجم کمتری نسبت نسخه اصلی فیلم داشته باشند به همین دلیل وضوح کمتری نسبت به فیلم اصلی دارند.

HDTV

HDTV در کنار SDTV از متد TVRip (ضبط از فیلم از طریق تلویزیون) تهیه می‌شود با این تفاوت که تلویزیون مورد استفاده در این نسخه HD است. کابل‌های مورد استفاده در این نسخه نیز قابلیت پخش با وضوح ۱۰۸۰p را دارا هستند. اما با این وجود اغلب فیلم‌های HDTV در رزولوشن‌های ۳۶۰p ،۵۴۰p و ۷۲۰p رمزگذاری و منتشر می‌شوند بنابراین Full-HD نیستند.

Raw-HD

یک نسخه HD از فیلم است که در استودیوها ضبط شده و منتشر می‌شود. این فرمت  نمونه‌ای کامل از یک فیلم بدون هیچ کم و کاستی است. این نسخه در رزولوشون‌های متفاوتی منتشر می‌شود و هیچ کمبودی ندارد و معمولاً مقیاس وضوح تصویر فیلم به‌دنبال عبارت Raw-HD نوشته شده است.

در پایان این بخش لازم است به این نکته توجه کنید که در وبسایت‌های مختلف ممکن است از عبارات و اسامی متفاوتی برای بیان کیفیت‌های بالا استفاده کنند به همین دلیل توصیه می‌شود دقیقاً توضیحات بخش‌های مختلف سایت مورد نظر خود برای دانلود فیلم را بررسی کنید.

امتیاز و رتبه‌بندی فیلم‌ها

اکنون وارد دنیای رتبه‌بندی فیلم‌ها از دیدگاه منتقدین و مردم می‌شویم و در این زمینه به معرفی سه غول دنیای نقد و امتیازدهی فیلم‌های سینمایی می‌پردازیم.

۱- Metacritic

رتبه‌بندی فیلم در Metacritic

متاکریتیک براساس مجموع نمره‌های ده‌ها سایت، وبلاگ، روزنامه، مجله و منتقد امتیازی بین صفر تا صد به یک فیلم می‌دهد. جالب است بدانید که نمره‌های تمام موارد بالا به‌طور جداگانه نیز در وبسایت موجود بوده و برای مشاهده و خواندن مقاله یا نقدهای کامل وبسایت‌ها، وبلاگ‌ها و موارد دیگری که در بالا به آن‌ها اشاره شد می‌توانید از لینک‌هایی که برای هر یک از آن‌ها در سایت موجود است استفاده کنید. امتیازها همچنین براساس امتیازهای مثبت،منفی و مختلط دسته‌بندی شده‌اند که به شما امکان می‌دهند به‌راحتی نظرات دو طرف و تأثیر نمره هر کدام بر میانگین کل را مشاهده کنید.

متاکریتیک علاوه بر بخش نظرات منتقدان دارای بخش نظرات کاربران نیز هست و برای نمره دادن به هر فیلم کافی است بر روی آن فیلم کلیک کرده و امتیازی از صفر تا ده به آن بدهید و همانند بخش نظرات منتقدان در این بخش نیز می‌توانید میانگین کل امتیاز کاربران را نیز مشاهده کنید.

۲- Rotten Tomatoes

رتبه‌بندی فیلم در Rotten Tomatoes

بخش Tomatometer در این وبسایت به شما کمک می‌کند تا بفهمید فیلم مورد نظرتان ارزش دیدن را دارد یا نه. اگر حداقل ۶۰ درصد نظرات راجع‌به آن فیلم مثبت باشد، فیلم یک برچسب با علامت سیب قرمز (به همراه عبارت Fresh به معنای سالم و تازه بودن فیلم) دریافت می‌کند و اگر امتیاز فیلم کمتر از ۶۰ درصد باشد با برچسب سیب سبز (همراه عبارت Rotten به معنای پوسیده) ارزش آن فیلم را نشان می‌دهد.

بالاترین امتیاز که یک فیلم می‌تواند از این وبسایت بگیرد Certified Fresh است و این در صورتی است که امتیاز فیلم از نظر مخاطبین حداقل ۷۵ درصد باشد و حداقل پنج منتقد برتر به این فیلم رأی مثبت داده باشند.

در Rotten Tomatoes نیز همانند متاکریتیک هم نظرات کاربران موجود بوده و هم نظرات منتقدان.

۳- IMDb

رتبه‌بندی فیلم در IMDb

آخرین جایی که توصیه می‌شود برای پی بردن به ارزش یک فیلم به آن مراجعه کنید وبسایت IMDb است. نمره‌ی فیلم‌ها در این وبسایت کاملاً براساس نظر مخاطبان است و مقیاس این امتیازدهی از صفر تا ده است؛ بنابراین اگر می‌خواهید به فیلمی در این سایت نمره بدهید فقط کافی است در وبسایت ثبت نام کنید و بعد به فیلم مورد نظرتان نمره بدهید.

IMDb نسبت به دو سایت ذکر شده در بالا  کاربران بیشتری دارد بنابراین می‌توانید نسبت به امتیاز فیلم‌های موجود در این وبسایت اطمینان بیشتری داشته باشید.

شما می‌توانید پیشنهادات و انتقادات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید و برای آگاهی از آخرین مطالب ما در کانال تلگرام چ یاب عضو شوید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
Scroll to Top