با مهم‌ترین مهارت‌های طراح موشن گرافیک آشنا شوید!

مهارت های طراح موشن گرافیک

طراحی موشن گرافیک یکی از پرطرفدارترین مشاغل در سطح دنیاست چرا که افراد و کسب و کارهای بسیار زیادی برای بازاریابی و معرفی خود، از موشن گرافیک استفاده می‌کنند، بنابراین هر کسب و کاری به یک طراح موشن گرافیک نیاز دارد.

شما به عنوان طراح موشن گرافیک، وظیفه دارید تا تمام طرح‌های متحرک مانند لوگوهای متحرک، تیزرهای تبلیغاتی، کاراکترهایی مانند انسان و … را طراحی کنید و عملیات متحرک سازی را بر روی پروژه‌های خود پیاده سازی کنید. اما برای انجام این وظایف شما نیاز به مهارت‌هایی دارید تا از پس انجام این وظایف سخت به نحو احسن بربیایید.

در این مقاله ۸ مهارت مهم و حیاتی را که هر طراح موشن گرافیک باید یاد بگیرد، بررسی خواهیم کرد؛ تا یک آشنایی نسبی با مهارت های طراح موشن گرافیک را به دست آورید.

اما پیش از خواندن ادامه این مطلب، مقاله رودمپ یادگیری طراحی موشن گرافیک را مطالعه کنید تا با مسیر دقیق یادگیری این هنر جذاب، به خوبی آشنا شوید.

مهم‌ترین مهارت های طراح موشن گرافیک که باید بدانید!

موشن گرافیک در حالت کلی جانبخشی به کاراکترها و اشکال مختلف است به طوری که شما می‌توانید یک آدم و یا هر چیز دیگر را با استفاده از موشن گرافیک به حرکت دربیاورید، اما در فضای ۲ بعدی و ۳ بعدی. همین موضوع یکی از دلایل جذابیت موشن گرافیک است و افراد بسیار زیادی در جهان مشغول طراحی موشن گرافیک هستند.

دوره های اموزشی برنامه نویسی

قبل از بررسی مهارت‌ها باید به این نکته مهم توجه کنید که کار طراحی بدون داشتن علاقه، بسیار سخت خواهد بود و بدون علاقه خیلی سریع از این کار زده می‌شوید. بنابراین اگر علاقه‌ای به فعالیت در حوزه طراحی ندارید پیشنهاد می‌کنم وارد حوزه کاری دیگری شوید.

در ادامه ۸ مهارت مهم و کاربردی را باهم بررسی خواهیم کرد؛ همراه ما باشید…

۱- مهارت‌های مربوط به نقاشی سنتی

داشتن دانش نقاشی سنتی به شما در طراحی موشن گرافیک کمک بسیار زیادی خواهد کرد به طوری که در بسیاری از مواقع شما نیاز دارید تا طرح مورد نظر را بر روی یک کاغذ با مداد طراحی، پیاده کنید و اگر مورد پسند شما و کارفرما بود، در نرم افزار، طراحی خود را تکمیل کنید.

داشتن مهارت نقاشی به شما در زمان انجام پروژه نیز کمک بسیار زیادی خواهد کرد. اگر به جای آنکه طرح‌ها و ایده‌های مختلف خود را روی سیستم نرم افزاری پیاده کنید در کاغذ ترسیم کنید این امکان برای شما فراهم خواهد شد تا اگر طرح ترسیمی شما مورد پسند قرار نگرفت، خیلی سریع طرح دیگری را ترسیم کنید و همین موضوع در زمان انجام پروژه، صرفه جویی خواهد کرد.

مهارت ترسیم نقاشی به روش سنتی یکی از مهارت‌های طراح موشن گرافیک است که باید هر فردی به عنواع طراح موشن گرافیک مهارت ترسیم نقاشی را در خود پرورش دهد.

آمار طراحی موشن گرافیک

۲- مهارت استفاده از انیمیشن

مهارت استفاده از انیمیشن برای شروع کار طراحی موشن گرافیک لازم و ضروری است به طوری که اگر شما فهم درستی از فضای طراحی موشن گرافیک نداشته باشید، نمی‌توانید به درستی طرح‌های خود را اجرا کنید.

سعی کنید یک آشنایی کلی با فضای کار انیمیشن را برای شروع کار طراحی موشن گرافیک کسب کنید، تا بتوانید خیلی سریع در حوزه طراحی موشن گرافیک به موفقیت دست پیدا کنید.

۳- مهارت‌های طراحی ۳ بعدی

طراحی موشن گرافیک از دو بخش طراحی ۲ بعدی و طراحی ۳ بعدی تشکیل شده است که از طراحی ۳ بعدی بیشتر در طراحی‌های لوگو و یا انیمیشن‌ها استفاده می‌کنند و شما به عنوان طراح موشن گرافیک باید مهارت طراحی ۳ بعدی را در خود تقویت کنید.

برای شروع کار نیاز نیست طراحی ۳ بعدی را یادبگیرید و یادگیری طراحی ۲ بعدی کافی است اما برای حرفه‌ای شدن در حوزه طراحی موشن گرافیک باید مهارت طراحی ۳ بعدی را نیز یاد بگیرید.

با گرافیک ۳ بعدی در ادوبی انیمیت، بیشتر آشنا شوید: گرافیک سه بعدی

۴- طراحی اصول تایپوگرافی

از تایپوگرافی در طراحی‌های موشن گرافیک خیلی زیاد استفاده می‌شود. به عنوان مثال اگر شما بخواهید نام شرکت را در ویدیو به صورت حرکتی به نمایش بگذارید باید مهارت‌های تایپوگرافی را یادبگیرید.

از تایپوگرافی در طراحی لوگو نیز استفاده می‌‍کنند و شما به عنوان طراح موشن گرافیک باید مهارت تایپوگرافی را به صورت کامل یاد بگیرید.

ایبوک زیر به شما در یادگیری تایپوگرافی کمک خواهد کرد:

۵- آشنایی با دنیای رنگ‌ها

یکی از اصلی ترین و پرکاربردترین مبحث در گرافیک، رنگها است. قبل از هر اقدامی شما باید یک مطالعه کامل از رنگ‌ها داشته باشید چرا که اگر مهارت رنگ شناسی شما ضعیف باشد نمی‌توانید در کار طراحی موشن گرافیک پیشرفت کنید.

رنگ‌ها ارتباط بین مخاطب با عکس را تقویت می‌کند و یکی از دلایلی که مخاطب را ترغیب می‌کند تا طراحی شما را مشاهده کند استفاده از رنگبندی مناسب است.

یادگیری مهارت رنگبندی یکی از اصلی ترین مهارت‌های طراح موشن گرافیک است. روانشناسی رنگ در طراحی را بخوانید تا بیشتر در این مورد اطلاعات کسب کنید.

۶- خلاقیت یکی از مهم‌ترین مهارت های طراح گرافیک

شما به عنوان طراح گرافیک باید از خلاقیت بالایی برخودار باشید به طوری که اگر کارفرما به شما می‌گوید من می‌خواهم یک درخت برایم طراحی کنید، شما از خلاقیت بصری خود استفاده کنید و یک درخت زیبا با استفاده از مهارت‌هایی که یادگرفته‌اید، طراحی کنید.

داشتن خلاقیت در طراحی یکی از اصلی ترین عوامل موفقیت شغلی در طراحی موشن گرافیک است. اما نگران نباشید خلاقیت قابل پرورش و بهبود است، در مقاله راهکارهای افزایش خلاقیت در این مورد صحبت کرده‌ایم.

۷- مهارت عملیاتی طراحی

مهارت عملیاتی به مهارت استفاده از ابزارهای طراحی در سیستم‌های شبیه‌ساز مانند: فتوشاپ، ایلوستریتور و … می‌گویند. شما باید برای طراحی راحت و آسان باید بر روی حداقل یکی از ابزارهای طراحی تسلط کافی را داشته باشید تا با استفاده از تکنیک‌های مختلف خیلی راحت طرح و ایده مورد نظر را روی نرم‌افزارهای طراحی پیاده سازی کنید.

به عبارت دیگر شما به عنوان یک طراح موشن گرافیک دائما در حال رسم و کشیدن هستید، پس یکی از مهارت های طراحی موشن گرافیک این است که بتواند با یک ابزار طراحی به خوبی کار کند.

ابزار پیشنهادی ما به شما، ایلوستریتور است که می‌توانید آموزش‌های مربوط به آن را در دسته بندی ایلوستریتور مشاهده کنید. همچنین بد نیست کار با فتوشاپ را نیز یاد بگیرید، برای یادگیری این ابزار محبوب نیز آموزش‌های فتوشاپ ما را از دست ندهید.

مهم ترین مهارت های طراح موشن گرافیک

۸- ارتباطات قوی

ارتباط گرفتن در پیشرفت انسان‌ها خیلی تاثیر گذار است به طوری که اگر شما با افراد و متخصصان حوزه کاری خود ارتباط قوی ایجاد کنید، به راحتی میتوانید پله‌های موفقیت را طی کنید.

بهره‌مندی از ارتباطات قوی به شما کمک می‌کند تا از پروژه‌ها و استخدامی‌ها خیلی زودتر از سایز افراد، باخبر شوید. اگر نگاهی به مقاله “روش های کسب درآمد از موشن گرافیک” بیاندازید، به خوبی متوجه انواع کارهای یک طراح موشن گرافیک و اهمیت ارتباطات قوی می‌شوید.

حتی گاهی می‌بینیم شراکت‌های موفق در زمینه‌های کاری مختلف، به واسه این ارتباطات قوی انجام می‌گیرد.

سعی کنید با تمام افرادی که می‌توانند برای پیشرفت شما در حوزه طراحی موشن گرافیک موثر باشند، ارتباط‌های سازنده و قوی برقرار کنید. به عبارتی باید یاد بگیرید به درستی شبکه سازی کنید. لینکدین یک شبکه اجتماعی خوب و مفید در این زمینه است.

سخن پایانی  

طراحی موشن گرافیک یکی از حرفه‌های پرتقاضا در بازار کار است و بسیاری از افراد میخواهند وارد این حوزه شوند اما نمیدانند که چه مهارت‌هایی برای شروع نیاز است تا یاد بگیرند.

در این مقاله ۸ مورد از مهمترین مهارت های طراح موشن گرافیک را با هم بررسی کردیم، شما نیز با کسب این مهارت‌ها می‌توانید به عنوان یک طراح موشن گرافیک شروع به فعالیت کنید.

امیدوارم این مقاله برای شما مفید باشد. اگر سوال یا نظری داشتید میتوانید از قسمت نظرات باما در میان بگذارید.

راستی! تلگرام چ یاب رو برای با خبر شدن از آخرین دوره‌های آموزشی، محصولات و تخفیف های ویژه دنبال کنید.

استعداد در فضای آرام رشد می کند ... | علاقه‌مند و نویسنده حوزه تکنولوژی و خودرو 💻🚗