راهنمای مسیر تبدیل شدن به یک موشن گرافیست خوب

راهنمای مسیر تبدیل شدن به یک موشن گرافیست خوب

تبدیل شدن به یک موشن گرافیست حرفه‌ای شاید آرزوی خیلی‌ها باشد، اما این آرزو با پشتکار زیاد و خلاقیت و تمرین میسر می‌شود.

حرفه‌ی موشن گرافیک تقریبا یک حرفه و هنر جدید است و به تازگی پا به عرصه گرافیک گذاشته است. اما علارغم سن کم، این هنر به خوبی دیده شده است و روز به روز در حال رشد و پیشرفت است.

امروزه به هر تبلیغ، فیلم و ویدیویی که نگاه کنید، اثری از موشن گرافیک در آن پیدا می‌کنید. پیش از این به خوبی در مورد اینکه موشن گرافیک چیست صحبت کرده‌ایم و اهمیت موشن گرافیک را مورد بررسی قرار داده‌ایم.

اگر شما هم از آن افرادی هستید که در عرصه‌ی هنر حرفی برای گفتن دارید و یا خود را شخصی خلاق می‌بینید، حتما ساخت موشن گرافیک را یاد بگیرید. با تبدیل شدن به یک موشن گرافیست، هم درآمد خوبی خواهید داشت و هم اینکه از شغل خود لذت می‌برید. همراه ما باشید تا مسیر تبدیل شدن به یک طراح موشن گرافیک را متوجه شوید…

موشن گرافیست دقیقا چه کار می‌کند؟

ابتدا باید به درستی متوجه شوید که یک طراح موشن گرافیک چه کار و اعمالی انجام می‌دهد. به طراحن موشن گرافیک، طراح موشن نیز گفته می‌شود. کار اصلی این طراحان، ایجاد طرح های هنری گرافیکی برای وب، تلویزیون و فیلم است.

دوره های اموزشی برنامه نویسی

تریلرها، ویدیوهای تبلیغاتی، تیتراژها و … از جمله طرح های گرافیکی هستند، که اگر از انواع جلوه‌های بصری برای جان بخشیدن به آن‌ها استفاده شود، به نوعی موشن محسوب می‌شوند. و کار اصلی موشن گرافیست این است که طرح‌هایی گرافیکی برای استفاده از یک موشن، طراحی کند.

با استفاده از طرح‌های انیمیشنی و افکت‌های vivid visual عملا فیلم‌ها و تیزرها به دنیای جدیدی وارد می‌شوند. از آنجایی که امروزه تولید محتوای ویدیویی بسیار مورد توجه قرار گرفته است، موشن گرافیک نیز در همه جا و در هر زمینه‌ای پیدا می‌شود.

پس تا اینجا به خوبی متوجه کار یک موشن گرافیست شدید، شما به عنوان موشن گرافیست باید عملیات جان بخشی به طرح‌های گرافیکی را انجام دهید و همه چیز را به حرکت در بیاورید.

سفارش خدمات تصویری و ویدیویی سوشال مدیا

از کجا باید شروع کنید؟

یادگیری موشن گرافیک آن هم در سطح حرفه‌ای نیازمند تلاش و پشتکار فراوانی است. همچنین باید رزومه‌ای قوی برای خود ایجاد کنید و نمونه‌کارهای خوبی از خود بجای بگذارید، تا در بازارکار حرفی برای گفتن داشته باشید.

اما اگر همچنان تصمیم شما برای یادگرفتن قطعی است، تبریک می‌گوییم. اگر در این مسیر مصمم باشید، همیشه و هرجا برای شما کار هست و دستمزد خوبی هم دریافت خواهید کرد.

پیشنهادی که ما برای شما داریم این است که آموزش را از دوره‌های ادوبی انیمیت ما شروع کنید. همچنین مطالب آموزشی دیگری تحت عنوان موشن گرافیک در سایت پیدا خواهید کرد. در ضمن چندین و چند طرح گرافیکی آماده برای شما عزیزان، در فروشگاه سایت قرار گرفته است که می‌توانید به راحتی دانلود کنید. این طرح ها مربوط به افترافکت هستند.

مهارت‌های مورد نیاز یک موشن گرافیست خوب چه هستند؟

هر شغلی، سختی‌ها و مهارت‌های مخصوص به خودش را دارد. اینطور نیست که اگر توانستید یک دایره را به چرخش دربیاورید، به خود بگویید موشن گرافیست! بلکه لازم است مهارت‌هایی که در ادامه می‌گوییم را به خوبی آموزش ببینید و یاد بگیرید.[wpdiscuz-feedback id=”irr2irzkpk” question=”میدونید که برای ما مهم هستید! اینجا بنویسید…” opened=”0″][/wpdiscuz-feedback]

مدل سازی ۳ بعدی

طرح ۲ بعدی همچنان جایگاه خودش را حفظ کرده است و دائما مورد استفاده قرار می‌گیرد، اما اکثر موشن گرافیک‌ها بر مدلسازی ۳ بعدی تاکید دارند و البته انتظار می‌رود که در آینده‌ای نه چندان دور، مدلسازی ۳ بعدی بخش عظیمی از طراحی گرافیک را در بر بگیرد.

یادگیری پایه و اساس مدلسازی ۳ بُعدی، زمان، انرژی و پشتکار زیادی نیاز دارد و البته مبحث شیرین و جذابی‌ست.

متحرک سازی و دید خوب

یک طراح ۳ بعدی خوب، از موشن و تایم لاین درک درستی دارد. اجسام را به خوبی به حرکت در می‌آورد. نورپردازی مناسبی ایجاد می‌کند. همچنین دوربین قابلیت جابجایی و تغییر دارد.

یک طراح موشن باید بتواند حرکات پیچیده و چندگانه‌ای را بر روی تمام اشیاء و آبجکت‌های موجود در موشن، پیاده سازی کند و دید مناسبی داشته باشد.

منظم بودن

در هر شغل و جایگاهی، فریلنسینگ و یا کار تیمی، سازمان‌دهی کارها بسیار حائز اهمیت است. سعی کنید دسته بندی‌ها را به خوبی مرتب کنید، لایه‌ها و سایر موارد را در بخش‌هایی مشخص قرار دهید. شاید الان پروژه‌های شما اندک و محدود باشند اما اگر خواهان پیشرفت هستید، باید برای آن آماده باشید. با بزرگ شدن پروژه‌های شما مدیریت اسناد و بخش‌های پروژه سخت‌تر می‌شود، پس از همین حالا یاد بگیرید که با نظم و ترتیب خاصی فایل‌ها را نگهداری کنید.

منظم بودن و توانایی انجام چندکار به صورت همزمان، از ویژگی‌های یک موشن گرافیست خوب به شمار می‌روند. شما باید همزمان چندین لایه و عنصر را مدیریت کنید و در عین حال فایل‌ها منظم و در دسترس نگهداری کنید.

پویانمایی Procedural

یکی از بزرگترین چالش های یک موشن گرافیست، این است که موشن گرافیک بیش از حد حساس به زمان است. پویانمایی باید با دقت تمام انجام شود و پویانمایی Procedural یا همان رویه‌ای، روشی برای حل این موضوع است.

با استفاده از الگوریتم ساده و در عین حال پیچیده‌ی پروسیجرال، انیمیشن‌ها تنها در کسری از زمان ساخته خواهند شد. یعنی تقریبا کارها به صورت اتوماتیک انجام خواهند شد.

اکنون هنر موشن گرافیک برای صرفه‌جویی در زمان، در حال ادغام شدن با برنامه نویسی و کدنویسی است. به عنوان مثال می‌توان یک سری رفتار و حرکات قابل پیش‌بینی به انیمیشن اضافه کرد و با استفاده از پروسیجر یا همان رویه، کاری کرد که حرکات بعدی به صورت خودکار پیش‌بینی شوند و دائما با استفاده از رویه مورد تکرار قرار گیرند.

پس لازم است به سراغ متدهای جدید و تکنولوژی‌هایی بروید که آینده‌ی موشن گرافیک در گرو آنهاست.

ایجاد بافت و نور

مخاطبان مدل را نمی‌بینند بلکه تصاویر و اشکال را می‌بینند. اگر بخشی از تصاویر ۳ بعدی را به صورت مسطح به نمایش دربیاورید، تصاویر موشن گرافیک به واقعیت بیشتر نزدیک می‌شوند. این بخش های مسطح می‌توانند سطوحی با قابلیت انعکاس، درخشندگی، شفافیت، شکستگی و یا هرچیزی باشند. همه چیز بستگی به شما و خلاقیتتان دارد.

تلاش کنید از افکت‌ها و ویژگی‌های خوب همزمان استفاده کنید و یک موشن گرافیک واقع‌گرایانه، قابل باور، دلنشین و جذاب طراحی کنید. به خصوص افکت‌های نوع بافت (منظور همان texture است) و نور می‌توانند خیلی به شما کمک کنند.

فهم و درک تصاویر

میشود گفت اولین انتظاری که از یک طراح گرافیک داریم این است که به خوبی مفهوم تصاویر و جایگاه استفاده از آنها را بداند. شما نیز به عنوان طراح موشن گرافیک باید به خوبی انواع مدیاها، ویدیو، طراحی بازی، واقعیت مجازی و هرچه که در این زمینه وجود دارد و درحال رشد است را بشناسید. اهداف و دستاوردهای هرکدام را بدانید و سپس انتخاب کنید که در کدام حوزه تخصصی‌تر و عمیق‌تر پیش بروید.

چطور طراح موشن گرافیک شویم؟

قابلیت انعطاف

برنامه‌ها تغییر می‌کنند همانطور که اهداف تغییر می‌کنند. شما لازم است هر زمان آماده باشید تا دیدگاه اصلی خود را دستخوش تغییراتی کنید. با یک بازخورد از سمت مشتری، کارفرما یا هرکس دیگری، باید به خوبی فکر کنید و منعطف باشد و در صورت لزوم تغییراتی اعمال کنید.

زمانبندی

زمانبندی یک از مشکل‌ترین و صدالبته مهم‌ترین مهارت‌هایی‌ست که یک موشن گرافیست خوب باید داشته باشد. موشن گرافیک برگرفته است داستان است و بهترین داستان آن است که جریان و ریتمی طبیعی داشته باشد.

یک موشن گرافیک خوب و با جزئیات اگر حتی یک عنصر نامرتبط و ناهماهنگ داشته باشد، تاثیر خود را از دست می‌دهد. به عنوان مثال حرکات یک شیء با ریتم آهنگ هماهنگ نباشد. بهترین انیماتور کسی‌ست که به هماهنگی بین اجزاء و از این قبیل مسائل دقت می‌کند.

چندکلام با چ یاب:

[wpdiscuz-feedback id=”irr2irzkpk” question=”میدونید که برای ما مهم هستید! اینجا بنویسید…” opened=”0″]به نظر شما آینده‌ی موشن گرافیک چطور خواهد بود؟ شما تصمیم دارید یک موشن گرافیست شوید؟[/wpdiscuz-feedback]

امیدوارم که این مطلب بتواند به شما در مسیر رشد و موفقیت کمک کند. اگر نظر، انتقاد و یا پیشنهادی دارید حتما در قسمت نظرات برای ما بنویسید.

راستی! تلگرام چ یاب رو برای با خبر شدن از آخرین دوره‌های آموزشی، محصولات و تخفیف های ویژه دنبال کنید.

منبع:

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
Scroll to Top