شبکه اینترنت ۵G چیست؟

این روزها در رسانه‌های مختلف عبارت ۵G یا اینترنت نسل پنجم را بسیار می‌شنویم که خبر از عرضه این تکنولوژی در آینده‌ای نزدیک می‌دهند؛ اما دقیقاً منظور از شبکه ۵G چیست و چه مزایایی دارد؟ در این مقاله بطور خلاصه به این پرسش شما پاسخ خواهیم داد؛ پس با چ‌یاب همراه باشید تا با پنجمین نسل از شبکه اینترنت همراه آشنا شوید.

اینترنت نسل پنجم چیست؟

اینترنت نسل پنجم چیست؟

اینترنت ۵G نسل بعدی از اینترنت همراه است که سرعت و اتصال قابل اعتمادتری را برای کاربران تلفن‌های هوشمند و سایر دستگاه‌ها به ارمغان می آورد. با توجه به سرعت پیشرفت تکنولوژی شبکه و آخرین تحقیقات انجام شده اینترنت نسل پنجم سرعت اتصالی بسیار بیشتر از سرعت اتصال اینترنت فعلی ارائه خواهد داد؛ انتظار می‌رود اینترنت۵G  با سرعتی در حدود ۱ گیگابایت بر ثانیه (۱ GBps) ظاهر شود.

این شبکه موجب افزایش پیشرفت قابل توجهی در حوزه اینترنت اشیاء خواهد شد و زیر ساخت‌های لازم برای انتقال حجم زیادی از اطلاعات را فراهم خواهد کرد تا دنیای ما را به دنیایی هوشمندتر و متصل‌تر تبدیل کند.
با توجه به پیشرفت تکنولوژی و آزمایش‌های انجام شده، انتظار می‌رود نسل پنجم از شبکه اینترنت همراه تا سال ۲۰۲۰ در کنار نسل سوم و چهارم (۳G و ۴G) برای فراهم آوردن سرعت بیشتر در ضمن عدم وجود محدودیت مکانی در سراسر دنیا راه‌اندازی شود.

اینترنت ۵G چه کمکی به شما خواهد کرد؟

 • افزایش سرعت آپلود و دانلود
 • پخش صحیح محتوای آنلاین
 • تماس‌های صوتی و تصویری با کیفیت بالاتر
 • اتصالات همراه قابل اعتمادتر
 • متصل شدن به دستگاه‌های مختلف (اینترنت اشیاء)
 • گسترش تکنولوژی‌های جدید و پیشرفته از جمله خودروهای خودران و شهرهای هوشمند
اینترنت 5G چه کمکی به شما خواهد کرد؟

اینترنت ۵G چه سرعتی خواهد داشت؟

هنوز دقیقاً مشخص نیست که این شبکه چقدر سریعتر از نسل قبل از خود یعنی ۴G است زیرا تکنولوژی‌های مربوط به آن همچنان در حال توسعه هستند. بر اساس گفته‌ها این شبکه افزایش سرعت قابل توجهی را در سرعت دانلود و آپلود نسبت به شبکه اینترنت فعلی فراهم خواهد کرد. به نقل از GSMA حداقل سرعت دانلود در این شبکه حدود یک گیگابایت بر ثانیه خواهد بود.

شبکه 5G

بیشتر ارزیابی‌ها سرعت اینترنت ۵G را حدود ده گیگابیت بر ثانیه (۱۰ Gbps) تخمین می‌زنند و برخی حتی سرعت این نسل از اینترنت را تا حدود ۸۰۰ Gbps هم پیش بینی کرده‌اند. برای یافتن درک صحیح از این سرعت فرض کنید می‌خواهید یک فیلم بلند و با کیفیت HD و یا یک نرم‌افزار با حجم نسبتاً بالا را دانلود کنید، انجام تمام این موارد با اینترنت ۵G چیزی در حدود چند ثانیه به طول می‌انجامد که نشانگر اهمیت و سرعت فوق‌العاده این شبکه است.

دوره های اموزشی برنامه نویسی

آیا قادر به دریافت اینتر‌نت ‌۵G در تلفن همراهم خواهم بود؟

آخرین نسل اینترنت همراه

تلفن‌های هوشمند، تبلت‌ها و یا دستگاه‌های مختلف دیگر که در زمان استاندارد شدن اینترنت نسل چهارم عرضه شده‌اند احتمالاً از نسل پنچم پشتیبانی نخواهند کرد یا شاید بتوان با صرف مبلغی قابلیت پشتیبانی از این شبکه را به دستگاه اضافه کرد. با این وجود با نزدیک شدن به سررسید عرضه این تکنولوژی، یعنی سال ۲۰۲۰ احتمالاً به زودی شاهد انتشار دستگاه‌‎های مختلفی خواهیم بود که از شبکه ۵G پشتیبانی خواهند کرد.
ولی نگران نباشید، با وجود اینکه شبکه ۵G مزایای زیادی نسبت به نسل‌های قبل از خود دارد اما تجربه نشان داده است تکنولوژی‌های جدید سریعاً جایگزین تکنولوژی‌های پیش از خود نخواهند شد یا حداقل در آغاز اینطور نخواهد بود.

در عوض، ۵G باید با شبکه های موجود پیوند برقرار کند تا اطمینان حاصل شود که هرگز اتصال تلفنی از دست نخواهد داد، زیرا شبکه های قدیمی تر به عنوان پشتیبان در مناطقی که پوشش جدید ۵G پوشش داده نمی شوند.
شبکه های به اصطلاح “۴٫۵G” (همچنین به عنوان LTE-A شناخته می شوند) برای پر کردن شکاف برای زمان تعیین شده، ارائه اتصالات که سریع تر از شبکه های ۴G فعلی هستند، استفاده می‌شوند؛ اگر چه تنها برخی از کشورها مانند کره جنوبی از آنها بهره مند هستند.

کامنت               

اما پس از راه اندازی، اجرای ۵G ممکن است زمان بر باشد. شبیه تغییر تدریجی شبکه های ۳G به نسل بعدی ۴G، ممکن است نیاز به زیرساخت های شبکه ای داشته باشد تا بتواند با فناوری جدید، ارتقا یابد یا حتی جایگزین شود، و همچنین ممکن است خانه ها و کسب و کارها نیاز به نصب سرویس های جدید داشته باشند.
هنوز مشخص نشده است که چگونه شبکه های ۵G از شبکه های موجود منتقل می شوند، اما دوباره، بسیار شبیه به انتشار ۴G، شما نمی توانید بلافاصله به شبکه های جدید بدون ارتقاء فن آوری خود متصل شوید.

شبکه ۵‌G به چه چیزهایی نیاز خواهد داشت؟

شرکت GSMA معیارهایی برای استفاده از شبکه‌ی ۵G مشخص کرده است و هر نقطه اتصالی که شامل اکثر این معیارها باشد واجد شرایط استفاده از این شبکه خواهد بود. این معیارها عبارتند از:

 • اتصالات ۱ تا ۱۰ گیگابیت بر ثانیه‌ای در نقاط انتهایی میدان
 • ۱ میلی ثانیه زمان تأخیر ارسال اطلاعات از مبدأ به مقصد
 • پهنای باند ۱۰۰۰x در واحد سطح
 • تعداد دستگاه های متصل ۱۰- ۱۰۰x
 • ۹۹٫۹ درصد در دسترس بودن
 • پوشش  100درصدی
 • کاهش مصرف انرژی شبکه در حدود ۹۰ درصد

راستی! جهت مطلع شدن از آخرین آموزش‌ها و پست‌های ما می‌توانید در کانال تلگرام چ یاب عضو شوید.

دانشجوی مهندسی برق💡 | علاقمند به فوتبال، تکنولوژی، دیزاین و برنامه‌نویسی