Swift؛ زبانی برای تغییر آینده! + اینفوگرافیک

زبان برنامه نویسی سویفت cheyab.ir

امروزه با توجه به شرایط و اوضاع جامعه، استفاده از گوشی‌های هوشمند بسیار فراگیر است و گوشی‌ها و محصولات اپل هم که جایگاه ویژه‌ای در بین مردم دارند. در نتیجه‌ی این‌ها، برنامه نویسی در حوزه‌ی اپلیکیشن‌های اپل، آینده‌ی بسیار خوبی دارد و همچنین شغل پرسودی محسوب می‌شود و خیلی‌ها به دنبال یادگیری برنامه نویسی سویفت هستند.

سویفت یک زبان برنامه نویسی ساختاریافته است که نتیجه‌ی آخرین تحقیقات برنامه نویسان شرکت اپل است. این زبان راهکاری برای دستیابی به امنیت بیشتر و کارآیی بیشتر است. می‌توان با استفاده از زبان سویـفت می‌توان برای ساعت اپل، گوشی یا لپ‌تاپ و سایر وسایل الکترونیکی اپل برنامه طراحی کرد. سویفت بسیار زبان ساده‌ای ست هم در مرحله‌ی یادگیری، هم در اجرا؛ همچنین بسیار امن و سریع است. با استفاده از سویـفت می‌توان برای لینوکس نیز، برنامه طراحی نمود. در ادامه به بررسی کلی ساختار و ویژگی‌های این زبان محبوب می‌پردازیم؛ با ما همراه باشید…

swift cheyab.ir

چرا سویفت اهمیت دارد؟

از آنجایی که سویفت یک زبان برنامه نویسی بسیار آسان برای یادگیری محسوب می‌شود؛ بسیاری از دانش آموزان و توسعه دهندگان و علی الخصوص توسعه دهندگان mac و ios بر روی آن تمرکز کرده‌اند. همچنین سویفت یک زبان متن باز یا open source است که امکان توسعه‌ی نرم افزارها را در سایر پلتفرم ها غیر از اپل نیز فراهم آورده است.

سـویفت ترکیب قدرتمند رابط و پذیرفتن الگو به همراه یک سینتکس مدرن است. به طور خلاصه این زبان صرفا برای نوشتن راحت و آسان نیست بلکه برای خواندن و نگهداری به مراتب راحت‌تر است.

چگونه سویفت را برقرار کنیم؟

می‌توانید آخرین نسخه‌ی Xcode را از Mac App Store  یا  Apple Developer Center دریافت کنید و سپس نصب نمایید. به همین راحتی!

دوره های اموزشی برنامه نویسی

چگونه سویفت را فرابگیریم؟

در ابتدا به یک لپ تاپ Mac نیاز دارید و اگر توسعه دهنده‌ی اپلیکیشن هستید، به یک گوشی اپل نیاز دارید و همینطور سایر وسایل بسته به نوع فعالیت شما نیاز هستند. پس از اینکه Xcode را دانلود و نصب کردید، کامپایلر زبان c و swift به نام LLVM بر روی مک سیستم شما نصب می‌شود.

مطمئن شوید که از تمام ویژگی‌های سویـفت در ساخت اپلیکیشن‌ها استفاده می‌کنید. در دو سطح مقدماتی و پیشرفته مباحث موجود در زبان سویـفت آموزش داده می‌شود که با یادگیری آن‌ها می‌توانید قدمی مثبت در دنیای تکنولوژی بردارید. پس با یک کتاب آموزش سویفت مقدماتی شروع کنید!

پلتفرم‌های موجود

در سال ۲۰۱۴ در Apple Worldwide Developers Conference (WWDC)، کنفراس توسعه‌دهندگان اپل، این کمپانی اعلام کرد که شرکت کنندگان جلسه برای نخستین بار در حال استفاده از یک اپلیکیشن سویفت هستند. این اپلیکیشن به طور ویژه برای زمان‌بندی، نقشه‌ها و  سایر اطلاعات مربوط به جلسه طراحی شده بود. Ios نسخه ۷ و بالاتر قادر به پشتیبانی از سـویفت است؛ همچنین تمام ساعت‌ها و تلویزیون‌های اپل نیز قادر به پشتیبانی اپلیکیشن‌های نوشته شده توسط سویـفت، هستند.

زبان سویفت چیست cheyab.ir

تاریخچه‌ی نسخه‌های زبان سویفت:

 • اواسط ۲۰۱۰: آغاز به کار توسعه‌دهندگان
 • July 17, 2010: اولین سـویفت به منبع GitHub متعهد شد.
 • June 2, 2014: در WWDC 2014 یک نسخه‌ی ابتدایی از سویفـت در دسترس قرار گرفت.
 • September 15, 2014: سویفـت ۱٫۰ و xcode6 توسط اپل منتشر شد.
 • October 15, 2014: سویـفت ۱٫۱ به همراه xcode 6.1 منتشر شد.
 • April 8, 2015: سویفت ۱٫۲ به همراه xcode 6.3 منتشر شد.
 • June 8, 2015: در اجلاس WWDC 2015، سویفت ۲٫۰ و Xcode 7 در اختیار شرکت کنندگان قرار گرفت.
 • September 15, 2015: اپل سویفت ۲٫۰ را به همراه Xcode7 منتشر کرد.
 • October 20, 2015: سویـفت ۲٫۱ و xcode 7.1 انتشار یافت.
 • December 3, 2015: اپل نقشه‌ی مسیر سـویفت ۳٫۱ را در گیت‌هاب اعلام کرد.
 • March 21, 2016: سویفت ۲٫۲ و xcode 7.3 انتشار یافتند.
 • September 13, 2016: سویـفت ۳٫۰ و xcode 8 منتشر شدند.
 • March 27, 2017: سویفت ۳٫۱
 • June 5, 2017: اعلام و معرفی سـویفت ۴ در اجلاس WWDC 2017
 • March 29, 2018: انتشار سویـفت ۴
 • September 17, 2018: انتشار سویفت ۴٫۲
 • March 25, 2019: اپل نسخه‌ی سویـفت ۵ را منتشر کرد.

SwiftUI چیست؟

در اجلاس  WWDC 2019، اپل سویفتUI را منتشر کرد که جدیدترین راه ایجاد رابط کاربری برای اپلیکیشن‌های سویـفت است. این مجموعه از ابزارها و APIها (Application programming interface) به توسعه‌دهندگان اجازه می‌دهد که از سینتکس زبان سویفت استفاده کنند و یک رابط کاربری خوب طراحی کنند و بسیاری از ویژگی‌های رایگان ios 13 را در بر بگیرند.

SwiftUI به شما اجازه می‌دهد که مشخص کنید یک رابط باید چه کاری انجام دهد. Ios کنترل این رابط را به کاربران شا می‌دهد. شما می‌توانید لیست از آیتم‌ها ایحاد کنید و فونت و جهت متن و سایر موارد را تنظیم کنید بدون اینکه سازنده‌ی رابط کاربری باشید!

 با استفاده از ابزار طراحی جدید موجود در Xcode 11 شما می‌توانید تغییراتی که در کد ایجاد می‌کنید را به صورت زنده و همزمان به عنوان یک کاربر مشاهده کنید. و هنگامی که تغییری ایجاد می‌کنید همان لحظه صفحه‌ی نمایش تغییر می‌کند.

SwiftUI بر روی تمام پلتفرم‌های اپل که ios 13 دارند؛ اعم از آیفون، مک، آیپد و … فعال است. بهترین امکان SwiftUI این است که هر رابطی که برای یک وسیله‌ی اپل طراحی شده باشد قابل ترجمه و استفاده توسط سایر وسایل الکتونیکی اپل نیز هست.

اپل اپلیکیشن cheyab.ir

مثالی از زبان سویفت:

// Basic Swift Program

import UIKit

var str1 = "Hello world!"

var str2 = "Cheyab.ir"

print (str1)

print (str2)

 خروجی:

Hello world!

Cheyab.ir

کدهای این زبان در Online IDE for Swift  قابل اجرا شدن هستند.

معایب زبان سویفت:

بله زبانی مانند سویـفت که پر از ارزش و فایده است نیز ممکن است نقص‌هایی داشته باشد؛ برخی از این نقص‌ها را لیست کرده‌ایم:

 • این زبان هنوز جوان و نوپاست و در نتیجه استعداد و توانایی‌های آن محدود است.
 • سویفت به عنوان یک هدف متحرک درنظر گرفته می‌شود زیرا هنوز جدید محسوب می‌شود و تعداد برنامه نویسان آن کم است.
 • ارتباط ضعیف با IDEها
 • عدم پشتیبانی از نسخه‌های قدیمی‌تر ios

چرا باید از سویفت استفاده کنیم؟ (اینفوگرافیک)

در ادامه اینفوگرافیکی مشاهده می‌کنید که بیانگر دلایل استفاده از زبان swift به جای زبان objective c است. در این اینفوگرافیک به صورت خلاصه و تیتروار متوجه تمام مشکلات زبان objective c به عنوان زبان اصلی اپل می‌شوید. در نتیجه دلیل روی آوردن به سویفت را درک خواهید کرد. به خصوص سرعت و خوانایی زبان سویفت در مقایسه با زبان objective c بسیار بهتر و قوی‌تر است. سایر موارد را در تصویر ذیل مشاهده می‌کنید:

اینفوگرافیک زبان سویفت

چندکلام با چ یاب:

امیدواریم که این مطلب مورد استفاده و اسقبال شما عزیزان قرار بگیرد. امروزه خیل عظیمی به دنبال کسب درآمد از تکنولوژی هستند و شغل‌های مربوط به تکنولوژی، کاملا جدید هستند و روزانه در حال تغییر! این تغییر سبب پیشرفت بشر می‌شود و این مسئله بسیار مهم و حائز اهمیت است. اما این پیشرفت روزانه، کار کردن در این حوزه را سخت می‌کند. به صورتی که اگر اطلاعات یک شخص متخصص به‌روز نباشد، دیر یا زود کار خود را از دست خواهد داد و به درجات پایین‌تر نازل می‌شود. زبان سویفت هم یک زبان نسبتا جدید و نوپا است که با یادگیری آن می‌توانید جایگاه خود را در تکنولوژی به دست آورید. اگر به این زبان علاقمند هستید، حتما به سراغ یادگیری آن بروید؛ زیرا زبانی بسیار ساده است. در انتها منتظر نظرات، پیشنهادات و انتقادات شما هستیم.

جهت مطلع شدن از آخرین پست‌ها و اخبار ما می‌توانید کانال تلگرام چ یاب را دنبال کنید.

متولد خوزستان | فارغ‌التحصیل رشته مهندسی کامپیوتر 💻 | علاقه‌مند به عکاسی 📸، فوتبال ⚽ و برنامه‌نویسی