دارک وب ؛ نیمه‌ی ترسناک وب که نباید وارد آن شوید!

دارک وب چیست؟ cheyab.ir

آیا تمام وب همانی‌ست که ما عموما مشاهده می‌کنیم؟ پاسخ این سوال برخلاف انتظار عموم خیر است. بله تا حدودی ترسناک و بحث برانگیز است اینکه ما به تمام بخش‌های وب دسترسی نداریم. ممکن است تا کنون کلماتی همون دارک وب و دیپ وب به گوشتان خورده باشد. اگر با مفهوم دقیق و تفاوت‌های دارک وب و دیپ وب آشنایی ندارید، به شما توصیه می‌کنیم ادامه‌ی مطلب را حتما مطالعه کنید.

دارک وب و دیپ وب تا حدی خطرناک و ترسناک هستند و لازم است در مقابل خطرات احتمالی این بخش از وب از خودمان محافظت کنیم. در ادامه علاوه بر معرفی این دو بخش از وب، به معرفی راه‌هایی برای مصون ماندن از خطرات این نیمه‌ی پنهان وب نیز خواهیم پرداخت؛ همراه ما باشید…

در انتهای این مطلب انتظار می‌رود؛

 • با مفهوم دارک وب و دیپ وب آشنا شوید.
 • با خطرات احتمالی نیمه‌ی پنهان وب آشنا شوید.
 • متوجه چگونگی دسترسی این دو بخش شوید.
 • متوجه شوید دارک وب و دیپ وب حاوی چه اطلاعاتی هستند؟

دیپ وب cheyab.ir

دیپ وب یا وب عمیق چیست؟

پیش از هرچیز دیگر، شما باید بدانید که دارک وب و دیپ وب یک چیز مشابه نیستند؛ بلکه متفاوتند و همپوشانی دارند!

برخی صفحات وب هستند که شاخص نیستند و همچنین در اغلب موارد توسط موتورهای جستجوگر مشاهده نمی‌شوند. به عبارتی این صفحات از موتورهای جستجو مخفی شده‌اند و در نتایج جستجوهای معمولی ظاهر نمی‌شوند. این مفهوم بدین معناست که برای دسترسی به یک صفحه از دیپ وب، لازم است که آدرس یا link آن صفحه را داشته باشید و یا در همان دیپ وب آدرس را بیابید. همچنین دیپ وب، می‌تواند شامل بخش‌هایی از وب اصلی باشد.

دوره های اموزشی برنامه نویسی

دارک وب یا وب تاریک چیست؟

داده‌هایی که هدفمند هستند و توسط مرورگرهای استاندارد وب، قابل دسترسی نیستند؛ تحت عنوان دارک وب شناخته می‌شوند. دارک‌وب لایه‌ای عمیق‌تر از دیپ وب است. همچنین بخشی از دیپ وب محسوب می‌شود. این بخش بر روی فعالیت‌ها و سرویس‌های غیرقانونی متمرکز است. برخی از مردم معتقند دارک وب، بخشی‌ست که تاریک‌ترین وجهه‌ی انسانیت در آن نمایان می‌شوند..

دارک وب و دیپ وب cheyab.ir

کامنت

چه چیزی در دارک وب است؟

در وب تاریک یا همان دارک وب، قادر به یافتن تمام اطلاعات و موارد ذیل خواهید بود.

 • خرید و فروش انواع دارو؛ از داروهای ملایم و تفریحی گرفته با انواع سخت آن
 • بازار خرید و معامله‌ی اسلحه و مهمات متنوع و بدون مجوز
 • مرورگر مورد نیاز برای جستجو در دیپ وب و لیست دیگر سایت‌های دارک وب و دیپ وب
 • کتاب‌های نادر و اسکن شده
 • بسیاری از موارد مناسب برای چاپ سه بعدی، از موارد قانونی گرفته تا موارد غیرقانونی
 • پورتال ویکی‌پدیای مخفی که ادعا می‌کند همان ویکی‌پدیای اصلی است.
 • وب‌سایت‌های مخربی شامل اطلاعات مخفی پیرامون آزار و اذیت کودکان و شکنجه‌ها

همچنین بسیاری موارد غیر اخلاقی و خطرناک دیگری در این بخش از وب موجود است که مصارف مختلفی دارند.

همانطور که در لیست بالا مشاهده نمودید، بسیاری موارد مختلف جهت فروش در دارک وب موجود است؛ البته هیچ‌گونه تضمینی در مورد مرغوب بودن و یا واقعی بودن کالا وجود ندارد و شما بیت‌کوین خود را بدون دریافت هیچ‌گونه قولی خرج می‌کنید.

بازار فروش اصلی تمام این موارد، راه ابریشم است. مقامات موفق شده‌اند که آن را تا حدی سرنگون کنند. اما تا چه زمانی می‌توانند این بازار اصلی را غیرفعال نگه دارند؟ همچنین بسیاری بازارهای دیگر برای خرید و فروش موارد غیرقانونی همچنان فعال است.

تفاوت دارک‌ وب و دیـپ وب چیست؟

 • در بسیاری موارد ۲ اصطلاح و دو واژه‌ی دارک‌وب و دیپ وب به جای یکدیگر استفاده می‌شوند که بسیار نادرست است. دیپ وب صرفا به صفحاتی از وب که index نیستند اشاره می‌کند، در حالی که دارک وب به صفحاتی اشاره دارد که علاوه بر index نبودن در موارد غیرقانونی نیز مشارکت دارند.
 • دیپ وب حاوی صفحاتی است که شاخص نیستند و در نتایج جستجو نشان داده نمی‌شوند در حالی که دارک وب عمدا به صورتی طراحی شده است که از دید عموم مخفی و پنهان بماند.
 • دیپ وب کاملا خنثی است و می‌تواند برای مصارف خوب یا بد مورد استفاده قرار گیرد. دارک وب مکانی برای قرارگیری بخش اقتصادی فاقد نظم و جامعه در کنار یکدیگر است.
 • تمام دیپ وب لزوما دارک وب نیست؛ درحالی که تمام دارک وب قطعا دیپ وب نیز هست.

وب سطحی و وب سایه چیستند؟

مفهوم دیگری که در حوزه‌ی وب باید با آن آشنا شوید، وب سطحی یا the surface web است. این بخش از وب به تمام وب سایت‌های نرمال و عادی که توسط موتورهای جستجو قابل دسترسی هستند اطلاق می‌شود.

اما مفهوم دیگر وب سایه یا shadow web است؛ که مکانی ست حتی عمیق‌تر از دارک وب. در این مکان انواع جرائم رخ می‌دهد. با توجه به تحقیقات محققان و هکرها، وب سایه شایعه‌ای بیش نیست!

اگر در مورد دارک‌ وب و یا دیپ وب جستجو کنید، با تبلیغاتی مواجه می‌شوید که می‌گویند دروازه‌ی ورود به نیمه‌ی پنهان وب هستند. هشیار باشید و به راحتی روی چنین تبلیغی کلیک نکنید زیرا ممکن است یک تله باشد!

مخاطرات دارک وب چیستند؟

با توجه به مسائل امنیت سایبری باید تاکید کنیم که دارک وب بسیار خطرناک است. به خصوص اگر شما شخصی باشید که به صورت تکنیکی اطلاعاتی ندارید. توصیه‌ی ما به شما این است که حتی الامکان به دارک وب مراجعه نکنید و یا لااقل بدون آمادگی این کار را انجام ندهید.

لازم به ذکر است که شما حتی اگر در دارک‌ وب دخالتی نداشته باشید، باز هم خطراتی شما را تهدید می‌کنند. زیرا یکی از کالاهای موجود در بازار دارک وب، اطلاعات شماست. میلیون‌ها اطلاعات شخصی در این فضا موجود است که هکرها از آنان برای جعل هویت استفاده می‌کنند و این مسئله فاجعه بار است. لذا لازم است مراتب امنیت را رعایت کنید.

چگونه در مقابل دارک وب ایمن باشیم؟

در درجه‌ی اول بهترین کار مراجعه نکردن به این بخش از وب است. در درجه‌ی دوم، حفاظت از داده‌هایتان بسیار مهم است. مراقب باشید که چه اجازه‌هایی به وب سایت‌ها می‌دهید و روی هر پاپ آپی کلیک نکنید. همچنین حتما پسوردهای مناسب و درستی انتخاب کنید و پسوردهای مسخره و خنده‌دار را یکبار برای همیشه رها کنید.

داده‌ها و اطلاعات شما نیز دیر یا زود تبدیل به بسته‌هایی برای فروش می‌شوند. لذا سعی کنید از اطلاعات شخصی خود محافظت کنید و اطلاعات دقیق و با جزئیات را در اختیار وب قرار ندهید. استفاده از آنتی‌ویروس‌ها برای محافظت در مقابل بدافزارها نیز بسیار توصیه می‌شود.

فارغ از این موارد، اگر نیازمند مراجعه به دارک وب هستید حتما مراتب احتیاط را رعایت کنید و از مرورگرهای رمزنگاری شده مانند Tor استفاده کنید و به هیچ وجه اطلاعات اصلی و شخصی خود را در دارک وب به اشتراک نگذارید و هیچ برنامه‌ای را از این فضا دریافت نکنید. همچنین هیچ محصولی از این فضا نخرید.

اینفوگرافیک دارک وب cheyab.ir

چند کلام با چ یاب:

احتمال اینکه در حال حاضر ترسیده باشید، بسیار زیاد است؛ اما نگران نباشید. اگر موارد امنیتی گفته شده را به درستی و با دقت انجام دهید، در امان خواهید بود. فضای دیپ وب به نسبت بسیار امن‌تر و بهتر از فضای دارک‌ وب است. ولی بهتر است به هیچ‌کدام از این فضاها مراجعه نکنید؛ زیرا هر لحظه احتمال هک شدن سیستم شما و اطلاعاتتان وجود دارد. استفاده از فضای دارک وب جهت موارد غیرقانونی بسیار زیاد است و اگر کسی در دام آن گرفتار شود، رهایی تقریبا ممکن نیست!

امیدواریم که این مطلب برای شما مفید باشد و بتوانید از مطالب گفته شده در این پست استفاده‌ی کافی را ببرید. منتظر نظرات و انتقادات شما عزیزان هستیم.

برای مطلع شدن از آخرین مطالب ما و همچنین دسترسی به موضوعات بیشتر، در کانال تلگرام چ یاب عضو شوید.

متولد خوزستان | فارغ‌التحصیل رشته مهندسی کامپیوتر 💻 | علاقه‌مند به عکاسی 📸، فوتبال ⚽ و برنامه‌نویسی