ترفندهای مخفی جستجو در گوگل! + ایبوک رایگان

گوگل cheyab.ir

امروزه اغلب افراد حتی برای یکبار که شده، در گوگل جستجو کرده‌اند و با استفاده از آن به نتایج مطلوب خود رسیده‌اند. اما در کنار تمام نتایج خوبی که از جستجو می‌توان گرفت؛ گاهی اوقات این جستجوهای معمولی پاسخگو نیستند و مطلب منحصربفرد و مفیدی به دست نمی‌آید. در این‌گونه مواقع گوگل ترفندهایی درنظر گرفته‌است که با استفاده از آنها می‌توان به راحتی به نتایج مطلوب‌تر و بهتری رسید. این ترفندها نتایج دقیق‌تری به همراه خواهند داشت. در ادامه به بررسی چندین ترفند برای جستجو در گوگل، که بسیار کاربردی و مفید هستند، خواهیم پرداخت؛ با ما همراه باشید…

قاب‌بندی عبارت جستجو

بهترین متد و روش برای دستیابی به نتایج بهتر در جستجو این است که عبارت مدنظر خود را در ” یا کوتیشین قرار دهید. در ایـن حالت تعداد نتایج به دست‌آمده از جستجو کمتر و انحصاری‌تر خواهد بود. این نتایج دقیقا شامل عبارت هستند و مطالب صرفا در مورد همان عبارت است. به طور مثال “گوگل” نتایجی کمتر از گوگل دارد؛ ولی مطالبی که در مورد گوگل هستند در نمونه‌ی اول ظاهر می‌شوند.

علامتی برای همه

علامت * به صورتی‌ست که اگر در عبارت جستجو ظاهر شود تمامی موارد موجود را بررسی می‌کند. مثلا “چگونه *” نتایـجی جالب به همراه خواهد داشت و مواردی که بیشترین رتبه‌ی جستجو را دارند نمایان می‌شوند. این مورد برای مواقعی که به خاطر نداریم دقیقا چه عبارتی را می‌خواستیم بسیار مناسب است. همچنین برای یافتن موضوعات و مطالب جدید و به خصوص آموزش‌های پرکاربرد بسیار کاربردی است.

سرچ در گوگل cheyab.ir

جستجوی صفحات بدون یک عبارت خاص

برای اینکه صفحاتی را به دست آورید که شامل یک کلمه یا عبارت خاص نیستند، کافیست از علامت – استفاده کنید. به طور مثال “baseball -bat” صفحاتی را در نتایج نشان می‌دهد که این صفحـات شامل کلمه‌ی baseball هستند ولی هیچ‌کدام عبارت bat را در خود جای نداده است. پس لازم است پیش از عبارتی که مایل به نمایش آن نیستید علامت – را به‌کار ببرید.

جستجـوی عمیق‌تر با مترادف‌ها

اگر از علامت مد ~ قبل از عبارت مدنظر خود استفاده کنید، متوجه می‌شویـد که گوگل علاوه بر خود عبارت، عبارت‌های هم‌معنی و مترادف آن را نیز جستجو می‌کند و نتایج بیشتر و بهتری در مورد آن عبارت به شما نشان می‌دهد. مثلا اگر ~car را جستجو کنید گوگل در نتـایج خود، صفحاتی که شامل واژه‌ی automobile هستند را نیز نمایـش مـی‌دهد.

دوره های اموزشی برنامه نویسی

جستجـو درون یک سایت

تمامی سایت‌ها دارای امکان جستجو در سایت نیستند. اگر هم از این امکان بهره‌مند باشند موتور جستجوگر آن‌ها ممکن است به اندازه‌ی گوگل قدرتمند نباشید؛ بنابراین با استفاده از قالب زیر می‌توانید عبارت مدنظر خود را در سایتی مشخص با استفاده از موتور گوگل، جستجو کنید.

site:cheyab.ir “جیمیل”

در مثال بالا می‌توانید آدرس سایت را جایگزین cheyab.ir کنید و عبارت مدنظرتان را نیز جایگزین جیمیل کنید. این روش، متدی بسیار قدرتمند برای استفاده از امکانات گوگل و یافتن نتایج بهتر است.

جستـجو برای یک عنوان

برای یافتن متونی که عناوین مدنظر شما را دارند، می‌توانید از فرمت زیر استفاده کنید.

allintitle: نرم‌افزار طراحی خودرو

گوگل cheyab.ir

به عنوان مثال اگر عبارت بالا را جستجو کنید تصویر زیر نمایان می‌شود که خواهید دید پست “” سایت چ‌یاب را به عنوان نتیجه‌ی نخست نشان داده است. این پست دقیقا حاوی تمام کلماتی‌ست که جستجـو کرده‌ایم. می‌توانید تمام عباراتی که در ذهن دارید را پس از allintitle: وارد کنید؛ تا دقیقا پست‌هایی با همین عنوان به شما نشـان داده‌شود.

جستـجو برای یک URL

با این امکان، پست‌هایی را می‌یابید که در آدرس خود عبارت مدنظر شما را جای داده‌اند. به صورت فرمت زیر چنین امکانی قابل استفاده است:

inurl: برنامه یافتن متن آهنگ

جستجو در گوگل cheyab.ir

همانطور که در تصویر مشخص است؛ با جستجـو کردن عبارت بالا، پست “۱۰ برنامه یافتن” به عنوان نتیجه‌ی نخست نمایـان می‌شـود. می‌توانید عبارات موردنظر خود را پس از inurl: بنویسید و دقیقا پست‌هایی که آدرس آن‌ها حاوی این متن است را به راحتی هرچه تمام‌تر پیدا کنیـد.

جستجو برای اسناد خاص

گوگل صرفا برای سافتن صفحات وب نیست؛ بلکه امکانات دیگری نیز دارد مانند یافتن فایل‌های متنی. شما می‌توانید هر نوع فایلی که به آن نیاز دارید را درخواست کنید؛ فقط کافی‌ست که فرمت و پسوند فایل مدنظر خود را بدانید. مثلا فایل pdf دارای پسوندی همچون .pdf است و فایل ورد دارای پسوند .doc یا .docs است.

Filetype:ppt “social media marketing”

به عنوان مثـال، عبارت بالا پاورپوینت‌هایی که در مورد social media marketing هستند را به راحتی نمایش می‌دهد. به جای ppt فرمت و وپسوند مدنظر خود را باید وارد کنید و به جای social media marketing عبارت موردنظر خود. همچنین فرمت مـورد استفاده برای فایل‌های excel، .xls است.

سرویس‌های جانبی گوگل

گوگل فقط یک موتور جستجو نیست! بسیاری از امکانات گوگل هستند که احتمالا نمی‌شناسید. مثلا اگر به دنبال مقالات محققان هستید، می‌توانید در سرویس Google Scholar جستجو کنید و مقالات مدنظر خود را به راحتی و به صورت اختصاصی بیابید. همچنین در سرویس Google Maps می‌توانید در مورد مختصات و اطلاعات جغرافیایی جستـجو کنید و نتایـج مطلـوب خـود را به آسانی بیابـید.

برای دانلود ایبوک رایگان آموزش حرفه ای سرچ گوگل کلیک کنید.

جستجوی اطلاعات سایت‌ها

اگر به دنبال اطلاعاتی اعم از اطلاعات تماس یک سایت هستید؛ گوگل به فکر شما نیز بوده است. با استفاده از قالب زیر می‌توانید اطلاعات را جستجو کنید.

info:url

سرچ cheyab.ir

به عنوان مثال اگر info:cheyab.ir را جستجو کنید؛ نتیجه‌ای مشابه تصویر زیر به ارمغان می‌آورد که صفحه‌ی تماس با ما را به عنوان نتیجه‌ی نخست بازمی‌گرداند. البته تمامی سایت‌ها چنین صفحه‌ای برای خود نظر نگرفته‌اند!

جستجوی معنای عبارات

با استفاده از  define: می‌توانید معنای هر کلمه و عبارتی که مایل هستید را جستـجو نمایید. نتیجه بدین صورت است که چندین دیکشنری را با هم مقایسه می‌کند و برترین و بهترین نتیجه نمایش داده می‌شود. همچنین لینک و پیوندی به منبع اصلی ایجاد می‌کند.

با نظراتتون در انتهای پست مشوق ما باشید…

چندکلام با چ یاب:

در این مطلب سعی شد چندین ترفند کاربردی و پراستفاده از ترفندهای سرچ و جستجو در گوگل را معرفی نماییم. این ترفندها به شما جهت یافتن مطالب مدنظرتان کمک شایانی خواهند کرد و همچنین بسیار ساده استفاده می‌شونـد. توصیه‌ی ما به شما این است که هرگز از امتحان کردن ترفندها و ویژگی‌های جدید نترسید! ممکن است بسیاری از ویژگی‌ها و ترفندهایی که برای بار اول امتحان و استفاده می‌کنید تا آخر عمر برای شما کاربردی باشند. با امتحان کردن مطالب و آموزه‌های جدیدی که بی‌خطر هستند، هیچ‌گاه ضرر نمی‌کنید؛ بلکه تفکر و مطلبی جدید در ذهن شما جای می‌گیرد. امیدوارم که از این پست نهایت استفاده را ببرید و همچنین منتظر نظرات، پیشنهادات و سوالات شما عزیزان هستیم.

راستی!

جهت اطلاع از آخرین اخبار و آموزش های ما می‌توانید در کانال تلگرام چ یاب عضو شوید.

متولد خوزستان | فارغ‌التحصیل رشته مهندسی کامپیوتر 💻 | علاقه‌مند به عکاسی 📸، فوتبال ⚽ و برنامه‌نویسی