بررسی فریمورک جاوا اسکریپت

بهترین فریمورک جاوا اسکریپت کدام است؟

شاید برای شما هم اتفاق افتاده باشد! برای شروع یک پروژه نیاز دارید تا از یک فریمورک جاوا اسکریپت استفاده کنید، در همین حین دست به کار می‌شوید و گوگل میکنید: “بهترین فریمورک جاوا اسکریپت ‌”. نتیجه معلوم است با میلیون‌ها مقاله و نظر تخصصی روبه‌رو می‌شوید که هرکدام هم دلایل منطقی‌ای برای بهتر بودن دارند! در گام بعدی سراغ افراد متخصص میروید که تجربه‌ی بیشتری دارند. قبل از اینکه سراغ این عزیزان بروید و وقت خودتان (!) و آن‌ها را بگیرید، باید بدانید هر کدام از این عزیزان غالبا کتابخانه یا فریمورکی را به شما پیشنهاد میکنند که خودشان با آن کار کرده اند و به آن مسلط هستند!

فلذا در این مقاله چ‌ یاب با یک پیشنهاد جالب سراغ شما آمده است. چیزی را یادبگیرید که بازار به آن نیاز دارد! با این روش شما میتوانید بازار کارمناسب خود را پیدا کنید و با انجام پروژه‌های خوب دستمزد خوبی دریافت کنید.

اما یک سوال مطرح میشود: چطور نبض بازار را در دست بگیرید؟!

جواب ساده است: باید پیش‌بینی کنید!

شاید بپرسید چطور پیش‌بینی کنیم؟ مگر علم غیب داریم؟! در جواب باید بگوییم خیر علم غیب ندارید اما باید از داده‌های موجود حداکثر استفاده را بکنید و همیشه به یاد داشته باشید حداقل کارها با بیشترین فکرها بهترین نتیجه را در بر دارند.

برای شروع این پیشگویی به سراغ سایت stackoverflow میرویم. کمتر برنامه نویسی است که با این سایت آشنایی نداشته باشد. این سایت هر ساله آمار جالبی از جامعه آماری برنامه نویس‌ها منتشر میکند که ابعاد مختلفی را پوشش میدهد. با بررسی این آمار اطلاعات خوبی میتوانیم از بهترین فریمورک جاوا اسکریپت بدست بیاوریم. طبق تجربه تکنولوژی های محبوب این سایت در بهترین حالت با اختلاف زمانی  یک سال در ایران محبوب میشوند و بازار کار زیادی پیدا می‌کنند پس تحلیل این آمار برای پیدا کردن بهترین فریمورک جاوا اسکریپت خالی از لطف نیست.

دوره های اموزشی برنامه نویسی

در ابتدا باید بدانید برای تایید صحت صحبت‌هایمان میتوانید به سایت stackoverflow مراجعه کنید.

طبق تصویر زیر JS‌ برای هفتمین سال متوالی به عنوان محبوب‌ترین زبان برنامه نویسی انتخاب شده‌است. کتابخانه‌ها و فریمورک‌های زیادی با کمک JS‌ در حال رشد و توسعه هستند که هدف اصلی ما در این مقاله بررسی محبوب‌ترین آن‌هاست.

برترین زبان‌های برنامه‌نویسی

جایزه‌ی محبوبترین و پردرخواست‌ترین کتابخانه JS میرسد به…..

طبق آمار زیر توسعه دهندگان وب در سال ۲۰۱۹ React.Js‌ را به عنوان پردرخواست‌ترین و بهترین فریمورک جاوا اسکریپت انتخاب کرده‌اند.

پردرخواست‌ترین فریمورک‌های وب

همانطور که میبینید React.js‌ در صدر لیست قرار دارد. البته بعد از آن، Vue.Js نیز جز پردرخواست‌ها است که به خودی خود قابل توجه است. در ادامه هم Angular.Js‌ آمده است. بنظر میرسد انگولار نسبت به سال‌های قبل جایگاه خود را از دست داده‌است.

برترین وب فریمورک‌های سال

فریمورک جاوا اسکریپت

Angular.Js:

انگولار جی اس یک فریم ورک تحت وب جاوا اسکریپت است که در سال ۲۰۰۹ ارائه شده است و در ادامه توسط گوگل توسعه داده شد. از انگولار جی اس برای توسعه وب اپلیکشن‌های تک صفحه‌ای (SPA ) استفاده می‌شود. انگولار مبتنی بر TypeScript‌ است.

React.Js:

ری اکت جی اس یک کتابخانه جاوااسکریپت است که برای ساخت برنامه‌های فرانت اند از آن استفاده میکنیم. ری اکت توسط شرکت فیس‌بوک پشتیبانی می‌شود و در سال ۲۰۱۳ این شرکت ری اکت را به صورت open source‌ در اختیار عموم قرار داد. از آن زمان تا به امروز به طور مداوم محبوبیت این کتابخانه افزایش پیدا کرده است طوریکه امروزه به عنوان محبوبترین کتابخانه وب در جهان شناخته می‌شود. درصدی که فیسبوک از ری اکت استفاده می‌کند خیلی بیشتر است از درصدی که گوگل از انگولار استفاده می‌کند. همین نکته و تیم بزرگی که در فیسبوک بر روی ری اکت کار می‌کنند بیانگر این است که فیسبوک سرمایه‌گذاری زیادی بر روی ری اکت انجام داده است.

Vue.Js:

Vue.Js یکی از تکنولوژی‌های نرم‌افزاری جدید است که به طور گسترده در سراسر جهان برای توسعه وب استفاده می‌شود. برخلاف انگولار و ری اکت، Vue.Js توسط شرکت بزرگی پشتیبانی نمی‌شود بلکه توسط گروهی از توسعه‌دهندگان توسعه داده شده‌است.

چرا  React.Js معروف‌تر است؟

در گوگل‌ترند Angular و Vue و React را سرچ کردیم. نتیجه مشابه آمار سایت stackoverflow بود.

مقایسه ی فریمورک جاوا اسکریپت

همانطور که مشاهده ‌می‌کنید با اختلاف زیادی ری اکت پربازدیدتر بوده است. به نوعی میزان علاقه توسعه‌دهندگان به تحقیق و یادگیری یک تکنولوژی را میتوان با میزان درخواست بازار متناسب دانست. اما چرا ری اکت در بین این ۳ کتابخانه/ فریمورک معروف جاوااسکریپت، به عنوان بهترین فریمورک جاوا اسکریپت انتخاب شده است؟ در ادامه با بررسی چند ویژگی سعی می‌کنیم به این سوال پاسخ دهیم.

چرا ری‌اکت محبوب شد؟!

  1. استفاده از Virtual DOM برای افزایش سرعت و کارایی

در ابتدا باید بدانیم (DOM(Document Object Model چیست؟ هنگامیکه مرورگر یک صفحه html‌ را نمایش می‌دهد، یک لیست درختی از اجزای درون صفحه را ایجاد می‌کند که به آن DOM می‌گویند.

ساختار فریمورک‌ها

در نسخه‌های قدیمی‌تر وب، وقتی تغییری در قسمتی از وب ایجاد میشد، کل صفحه مجددا رندر میشد که بسیار زمان‌بر بود. با آمدن JS و به طور ویژه انگولار، با ایجاد تغییر در قسمتی از صفحه، فقط آن قسمت و نودهای بچه‌اش( در درخت DOM‌) تغییر میکنند. به این ویژگی Real DOM‌ می‌گویند.

اما React.js و Vue.js یک قدم فراتر رفته‌اند. با استفاده از Virtual DOM این امکان را فراهم می‌کنند که فقط همان نودی که تغییر کرده است رندر شود( کم و کیف چگونگی این اتفاق در موضوع این مقاله نمی‌گنجد و بعد‌ها بیشتر به آن میپردازیم).

برای مثال اگر در تگ body تغییری ایجاد شود، انگولار تقریبا ۸۰ درصد صفحه را مجددا بازنویسی میکند این در حالی است که با استفاده از React‌و Vue‌ فقط همان تگ body‌ مجدد بازنویسی می‌شود.

  1. سایز فریمورک

در اینجا چند فریمورک و سایز آن‌ها نوشته شده است:

حجم فریمورک جاوا اسکریپت

در بین سه فریمورک جاوا اسکریپت که مورد بحث ما هستند، انگولار بزرگتر است. در واقع انگولار هرآنچه درباره مسیریابی، تمپلیت‌ها، ابزارهای تست و… مورد نیاز است را دارد. به همین علت سایز آن زیاد است و مناسب برنامه‌های سبک و کوچک نیست.

ری اکت اما یک کتابخانه جاوا اسکریپت است نه یک فریمورک جاوا اسکریپت! پس طبیعتا امکانات کمتری دارد و در ادامه حجم آن نیز کمتر است. باید ذکر کنیم برای مواردی از قبیل مسیریابی مجبور هستید از کتابخانه‌های دیگری استفاده کنید و ری اکت در این زمینه به شما کمکی نمی‌کند. تمامی این ویژگی‌ها باعث می‌شود ری اکت برای استفاده در یک پروژه متوسط( اصطلاحا light-weight ) مناسب باشد.

Vue‌ کمترین حجم را دارد به همین علت مناسب‌ترین گزینه برای استفاده در پروژه‌های light-weight به حساب می‌آید.

  1. انعطاف پذیری

Angular‌: همانطور که بارها در همین مقاله ذکر کرده‌ایم، انگولار یک فریمورک جاوا اسکریپت است. به همین علت چهارچوب‌های سفت و سختی برای ساخت یک برنامه دارد. البته با استفاده از انگولار نیازی نیست که نگران استفاده از کتابخانه‌های routing‌ باشید. با تمام این حرف‌ها انگولار انعطاف پذیری کمی دارد و دست توسعه‌دهنده را باز نمی‌گذارد. بدون اغراق این یکی از مهمترین دلایلی است که توسعه‌دهندگان تمایل کمتری دارند تا به سمت انگولار بروند.

React: ری اکت یک کتابخانه‌ی منعطف است. این ویژگی همانقدر که جذاب است می‌تواند مشکل ساز باشد! اما برای بسیاری از توسعه‌دهندگان حرفه‌ای این ویژگی ری اکت بسیار جذاب است زیرا خودشان می‌توانند مسیرشان را انتخاب کنند.

باید بدانید با استفاده از ری اکت نمی‌توانید routing‌ انجام دهید فلذا باید برای مسیریابی در پروژه‌هایی که از ری‌اکت استفاده می‌کنید، به دنبال یک کتابخانه مکمل بروید. هر چند React router‌ موجود است اما این جزئی از کتابخانه اصلی ری‌اکت نیست. ناگفته نماند کتابخانه‌های Redux, MobX‌ و… گزینه‌های مناسبی برای مسیریابی هستند. تمام این موارد تاییدی هستند بر منعطف بودن ری اکت. این انعطاف برای توسعه‌دهندگان با تجربه، لذت‌بخش اما برای بی‌تجربه‌ها سخت و دردسرساز است.

Vue‌: یکی فریمورک انعطاف پذیر است. برخلاف ری اکت، Vue برای مدیریت State‌ Vuex ، برای مسیریابی Vue Router‌، برای رندر کردن سمت سرور Server-Side Renderer‌ را به عنوان بخشی از خود فریمورک اصلی، ارائه می‌دهد. این موارد را می‌توانید در صحه رسمی VueJs GitHub پیدا کنید.

چندکلام با چ‌ یاب:

در نهایت پیشنهاد می‌کنیم بدون هیچ جهت‌گیری و تعصبی و با توجه به پروژه‌ای که میخواهید بر روی آن کار کنید، فریمورک جاوا اسکریپت مناسب‌تان را پیدا کنید و در سریع‌ترین زمان ممکن شروع کنید به یادگیری.

اگر در این باره سوال یا تجربه‌ای دارید، خوشحال میشویم با ما و سایر خوانندگان چ‌ یاب مطرح کنید.

برای اطلاع از آخرین اخبار و آموزش‌های ما می‌توانید در کانال تلگرام ‌چ‌ یاب عضو شوید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
Scroll to Top