آشنایی با بهترین راه یادگیری طراحی سایت + اینفوگرافیک

بهترین راه یادگیری طراحی سایت

افرادی که در ابتدای مسیر یادگیری طراحی سایت هستند،‌ خود را در یک هزارتو میبینند. خیلی‌هایشان یک مربی یا یک راهنما ندارند و نمیدانند دقیقا باید از کجا شروع کنند به همین دلیل با پرس‌وجو کردن از افراد باتجربه‌تر، سعی میکنند مسیر را پیدا کنند. فعل مشورت کردن به خودی خود بد نیست اما اگر باعث شود شما بیشتر سردرگم شوید،‌ قطعا میتواند سمی باشد. در این مقاله سعی دارم بهترین راه یادگیری طراحی سایت را خدمتتان معرفی کنم. مزیت این مقاله این است که تفاوت افراد در نظر گرفته شده است.

به عبارت دیگر وقتی شما با فردی مشورت میکنید که تجربه بیشتری نسبت به شما دارد، آن فرد میتواند راه درستی که خودش رفته را به بهترین شکل برای شما تشریح کند. همچنین میتواند از اشتباهاتش بگوید اما این کافی نیست. [wpdiscuz-feedback id=”ghzgfosrvl” question=”میدونید که برای ما مهم هستید! اینجا بنویسید…” opened=”0″]چرا؟[/wpdiscuz-feedback]

 • اولا افراد متفاوت هستند و لزوما هر راهی که برای آن فرد مناسب بوده، بدرد شما نمیخورد. برعکس آن هم صادق است. یعنی اینطور نیست که هر راهی که برای فرد مشورت دهنده، مناسب نبوده بدرد شما هم نخورد!
 • دوما یک فرد باتجربه لزوما یک مربی و راهنما نیست. او از تمام راه‌های موجود با خبر نیست و همه آن‌ها را امتحان نکرده است.

من در این مقاله چند مورد از بهترین روش‌های یادگیری طراحی سایت را بیان میکنم. در نهایت این شما هستید که با توجه به علایق، امکانات و ویژگی‌های شخصیتیتان باید یک راه را انتخاب کنید.

توجه کنید هدف این مقاله معرفی چندین روش برای یادگیری طراحی سایت است نه معرفی تکنولوژی‌هایی که با آن‌ها میتوانید طراحی سایت انجام بدهید.

بهترین راه یادگیری طراحی سایت

خودآموزی

 • کورس‌های آنلاین

الحمدالله که در سال‌های اخیر محدودیت جغرافیایی در زمینه آموزش برطرف شده است. شما میتوانید در هر نقطه از کشور در منزل و زیر باد کولر(!) بنشینید و در بهترین دانشگاه‌های ایران و دنیا درس بخوانید.

دوره های اموزشی برنامه نویسی

برای این کار باید هدفتان را مشخص کنید. خب اگر خواننده این مقاله هستید یعنی میخواهید در حوزه طراحی سایت فعالیت کنید.

حالا  باید به دو سوال دیگر نیز پاسخ بدهید:

 1.  به کدام بخش علاقه و در آن استعداد دارید؟ back-end یا front-end یا full-stack
 2. با کدام تکنولوژی‌ها میخواهید کار کنید؟

برای انتخاب تکنولوژی برنامه نویسی بک اند میتوانید از مقاله برترین زبان‌های برنامه نویسی وب کمک بگیرید و برای انتخاب تکنولوژی برنامه نویسی فرانت اند میتوانید از مقاله بهترین فریمورک جاوا اسکریپت کدام است کمک بگیرید.

حالا که هدفتان را مشخص کردید باید بدنبال کورس آنلاین بگردید. برای این کار چند انتخاب دارید، کورس‌های فارسی یا انگلیسی و کورس‌های رایگان یا غیر رایگان.

برای پیدا کردن کورس‌های فارسی کافی است گوگل کنید. خود چ‌یاب هم چند کورس رایگان و غیر رایگان برای شما عزیزان تهیه کرده است.

اما برای کورس‌های انگلیسی میتوانید از یوتیوب، یودمی، کورسرا، دیتا کمپ، pluralsight استفاده کنید. دقت کنید منابع دیگری هم در سطح وب موجود هستند اما سعی کردم بهترین آن‌ها را خدمتتان معرفی کنم.

خیلی از این کورس‌ها در انتهای دوره یک مدرک معتبر در اختیار شما قرار میدهند که میتوانید از آن در رزومه خود استفاده کنید. برای مثال سایت کورسرا برای ایرانی‌ها این مدرک را به رایگان صادر میکند. اگر ترفندش را نمیدانید، در کامنت‌ها اطلاع بدهید تا به طور مفصل برایتان توضیح دهم.

موقع مشاهده فیلم‌ها بار اول نگاه کنید، بار دوم نوت بردارید و دفعه سوم سعی کنید بدون نگاه کردن به فیلم یک مثال مشابه حل کنید(کد بزنید).

 • داکیومنت

داکیومنت خوانی تقریبا کار سختی است و همه دنبال این روش نمیروند اما بهترین راه است. شما بدون واسطه به منبع اصلی متصل میشوید و آب را از سرچشمه میخورید!

برای مثال برای یادگیری نود جی اس به سایت nodejs بروید.  تمام این تکنولوژی‌ها در سایت اصلیشان یک بخش داکیومنت دارند که به توضیح آن تکنولوژی پرداخته است. به ترتیب داکیومنت‌ها را بخوانید و با مثال‌ها همراه شوید.

اگر هم به سوالی برخوردید در کامیونیتی همان سایت بپرسید. البته قبل از پرسیدن سرچ کنید. چرا که در اغلب موارد یک نفر قبل از شما به آن سوال برخورده است پس جوابش موجود است.

 • کتاب

دنیای وب و برنامه نویسی هم مثل هر دنیای دیگری کتاب مرجع دارد! بله مرجع. (اولین کتاب مرجعی که بچه‌های کامپوتر میخوانند c++ how to program است!) بگردید و مرجع را پیدا کنید. پیدا کردن مرجع هر تکنولوژی کار سختی نیست.

این روش به درد آن افرادی میخورد که میخواهند از ۰ تا ۱۰۰ را با عمق زیادی یاد بگیرند. البته یک مشکل دارد. در مواردی که شما در لبه تکنولوژی حرکت میکنید، سرعت چاپ کتاب خیلی پایین‌تر از رشد و توسعه تکنولوژی است!

یادگیری طراحی سایت
 • عملی

این روش همیشه من را میترساند. ترس یاد نگرفتن تمام نکات! اما صادقانه کارسازترین و سریعترین راه برای خودآموزی است.

اجازه بدهید با یک مثال خدمتتان توضیح دهم. فرض کنید یک پروژه طراحی سایت دارید و باید با فریمورک جنگو آن را انجام دهید. در اینترنت سرچ کنید شروع پروژه با جنگو( البته که غالبا سرچ کردن به زبان انگلیسی بهتر جواب میدهد). حالا یکی از مقالات یا ویدئوها را باز کنید و گام به گام جلو بروید. فرض کنید در یک نقطه متوقف میشوید و آن مقاله دیگر جواب سوالاتتان را نمیدهد و پروژه گیر کرده است. شما شکست خوردید؟ خیر! حالا برگردید پیش گوگل عزیز و مجدد از آن بپرسید. مثلا نحوه پیاده سازی جداول چند به چند دیتابیس در جنگو. همین طور گام به گام جلو بروید.

تجربه ثابت کرده است اگر جواب سوالتان را در اینترنت پیدا نمیکنید، احتمال زیاد سوال درستی نمیپرسید! بله درست شنیدید. نحوه گوگل کردن خیلی مهم است. اینکه شما کلید واژه‌ها را بدانید. البته نگران نباشید به مرور با این کلیدواژه‌ها آشنا میشوید.(فقط ۱۰۰ سال اول سخت است!)

اگر تصمیم دارید که به صورت خودآموز یک طراح سایت شوید، مقاله زیر را از دست ندهید!

چقدر طول می‌کشد تا یک طراح سایت شویم؟

کارآموزی

شما برای چند هدف میتوانید به کارآموزی بروید:

 • گذراندن یک واحد درسی با عنوان کارآموزی
 • استخدام شدن در شرکتی که در آن کارآموزی میکنید
 • صرفا کسب تجربه (بعد از آموزش از شرکت جدا میشوید)

برای هر کدام از هدف‌های بالا که میخواهید میتوانید به کارآموزی بروید. مزیت این روش این است که در کنار یک مربی یادگیری را شروع میکنید. در نتیجه مسیر برایتان روشن‌تر است و کارها سریعتر پیش میرود. چون در این روش شما میتوانید سوال بپرسید و همیشه یک نفر هست که پاسخگو باشد. اما در روش‌های خودآموزی شما باید خودتان جواب سوالاتتان را پیدا کنید. هر چند ممکن است جواب بیشتر در ذهنتان بماند اما زمان بیشتری میگیرد.

 

اگر این روش را انتخاب میکنید باید چند نکته را بدانید:

 • ممکن است در شروع کارآموزی اطلاعات شما صفر باشد یا مقداری دانش فنی داشته باشید. این مسئله مهم نیست فقط باید بین شما و شرکت مقصد توافق حاصل شود. یعنی آن‌ها شما را با آن میزان دانش بپذیرند.
 • برای انتخاب شرکت جهت کارآموزی دقت کنید. هر شرکتی مناسب یک کارآموز نیست چون هر منتوری توانایی آموزش ندارد. صرف داشتن دانش فنی مهم نیست. منتور باید توانایی انتقال دانش به یک کارآموز را داشته باشد.
 • اگر شرکتی را نمیشناسید کافی است رزومه خود را برای چند شرکت ارسال کنید. دیر یا زود یک شرکت پیدا میشود که مناسب شما باشد.

دانش‌آموزی

 • کلاس‌ها/کارگاه‌های حضوری

در هر شهر کلاس‌های برنامه نویسی برگزار میشود که امکانات مختلفی دارد. میتوانید در این کلاس‌ها شرکت کنید. اگر فکر میکنید در شهر شما همچین امکاناتی نیست،‌به مرکز فنی و حرفه‌ای شهرتان سر بزنید. به احتمال زیاد دست خالی برنمیگردید. از طرفی مدرک این سازمان در کل کشور معتبر است.

با اینکه این روش مشتاقان زیادی دارد، هزینه زیاد کلاس‌ها، هدر رفتن وقت در رفت‌وآمد(به خصوص شهرهای بزرگ و پرترافیک)، احتمال به خطر افتادن سلامتی در شرایط کرونا و معتبر نبودن مدارک بعضی از آموزشگاه‌ها از معایب این روش هستند.

بهترین راه یادگیری طراحی سایت

اینفوگرافیک مسیر یادگیری طراحی سایت

خلاصه‌ای از روش‌های گفته شده در این مطلب را با گام‌هایی که در سایر مطالب گفته‌ایم، ترکیب کردیم و همگی را در قالب یک اینفوگرافیک برای شما آماده کرده‌ایم. تصویر زیر را ببینید و همین حالا یادگیری را شروع کنید…

به اشتراک گذاری این تصویر، مجاز است و می‌توانید با کلیک کردن، نسخه اصلی آن را دانلود کنید: اینفوگرافیک راهنمای مسیر یادگیری طراحی سایت

اینفوگرافیک راهنمای مسیر یادگیری طراحی سایت

کلام پایانی

در این مقاله تمام سعی‌ام بر این بود که با بیان چندتا از بهترین راه یادگیری طراحی سایت ، به شما در انتخاب بهتر کمک کنم. امیدوارم که به هدفم رسیده باشم.

اگر تجربه‌ای در این زمینه، به خصوص خود آموزی، دارید با من و سایر خوانندگان این مقاله در میان بگذارید. فراموش نکنید اسم منابع خوبتان را به دوستانتان معرفی کنید.

برای اطلاع از آخرین تخفیف ها و دوره‌های آموزشی و مطالب مختلف به روز ما، در کانال تلگرام ‌چ‌ یاب عضو شوید.

مهندس کامپیوتر👩‍💻 | علاقه‌مند به برنامه نویسی💻| دیجیتال مارکتینگ📱| بسکتبال🏀| تولید محتوا🖋