بهترین راه آموزش طراحی موشن گرافیک

بهترین راه آموزش طراحی موشن گرافیک

طراحی موشن گرافیک به عنوان یکی از جذاب‌ترین و بهترین مشاغل طی سالهای اخیر شناخته می‌شود. تا کنون در مقالات بسیاری به اهمیت موشن گرافیک و معرفی شغل طراحی موشن گرافیک، پرداخته‌ایم.

اما هدف ما از تولید این محتوا این است که بهترین راه و مسیر آموزش طراحی موشن گرافیک را به شما نشان دهیم. درست است، پیش از این در مقاله “رودمپ یادگیری طراحی موشن گرافیک” در مورد راهنمای مسیر یادگیری این حرفه صحبت کرده‌ایم، منتهی در این مقاله بهترین مسیر ممکن را خواهید شناخت.

حتما تا انتهای مقاله همراه ما باشید و هرجا که برایتان سوال پیش آمد و یا نظری داشتید، حتما با ما به اشتراک بگذارید….

گام‌های آموزش طراحی موشن گرافیک

در ادامه ۶ گام اصلی که از آنها به عنوان بهترین مسیر یادگیری موشن گرافیک یاد می‌کنیم را به توضیه خواهیم داد.

گام نخست: آموزش ابزارها

قبل از هرکاری باید ابزارهای مورد نیاز طراحی موشن گرافیک را به خوبی بشناسید و در حد نیاز و ضرورت کار با آنها را یاد بگیرید. همچنین بسیار مهم است که با مفاهیم اولیه آشنا شوید، چه اصطلاحات برنامه‌ها، چه کارکرد آنها.

دوره های اموزشی برنامه نویسی

برای اینکه بتوانید یک موشن گرافیست شوید، در درجه اول باید کار با ابزارها طراحی گرافیک ثابت را یاد بگیرید و سپس به سراغ گرافیک متحرک بروید. منظور ما از گرافیک ثابت، همین کاراکترها و تصاویر ثابتی‌ست که در کنار یکدیگر قرار می‌گیرند و موشن گرافیک را شکل می‌دهند.

بهترین ابزارها برای طراحی گرافیک، فتوشاپ و ایلوستریتور از خانواده Adobe هستند. این دو ابزار کاربردهای متفاوتی دارند که پس از خواندن مقاله فتوشاپ یا ایلوستریتور؟ متوجه می‌شوید و به طور کامل می‌دانید باید کدام یک را یاد بگیرید.

البته دقت کنید لازم نیست کاملا حرفه‌ای این ابزارها را یاد بگیرید، در حدی که بتوانید طرح‌های مدنظر خود را پیاده کنید کافیست.

اگر کار با ابزارهای Adobe را در حد نیاز، بلد باشید می‌توانید خیلی سریع به سراغ Adobe animate و Adobe after effects بروید. این دو ابزار شباهت‌ها و تفاوت‌هایی دارند که توصیه می‌کنم در این مورد مقاله مقایسه تخصصی افتر افکت و ادوبی انیمیت را حتما مطالعه کنید.

با ابزار افتر افکت می‌توانید خیلی سریع و راحت صحنه‌های ساده و جذابی طراحی کنید و در نهایت موشن گرافیک‌های زیبایی بسازید. به اینفوگرافیک زیر دقت کنید:

گام دوم: حافظه تصویری قدرتمندی ایجاد کنید!

پس از اینکه کار با ابزارهای طراحی موشن گرافیک را یاد گرفتید، نوبت آن است که از تجربیات دیگران استفاده کنید و ایده بگیرید، البته می‌توانید این کار را همزمان با گام نخست و سایر گام‌ها انجام دهید؛ هیچ تاریخ انقضایی برای اینکار وجود ندارد. در هر کاری به خصوص طراحی لازم است کتابخانه‌ای از طرح‌های متنوع و جذاب ایجاد کنید و با دیدن آن‌ها، ایده بگیرید.

خوشبختانه در عصری زندگی می‌کنیم که دسترسی به طرح‌های گرافیکی بسیار آسان است، کافیست در اینستاگرام و پینترست چرخی بزنید تا ایده‌های فوق‌العاده و بسیار زیادی به ذهنتان خطور کنند.

قرار نیست طرح‌های دیگران را عینا کپی کنید بلکه می‌خواهید با دیدن نمونه‌های مختلف، خلاقیت خودتان را بهبود ببخشید و انواع طرح‌ها را ترکیب کنید و یک طراح جدید و جذاب بسازید.

گام سوم: اصول متحرک سازی

اکنون شما کار با ابزارهای مورد نیاز را یاد گرفته‌اید و کتابخانه‌ای عظیم از هزاران نمونه موشن گرافیک گردآوری کرده‌اید. حال وقت آن است به سراغ متحرک سازی و انیمیشن بروید.

همیشه به یاد داشته باشید، ما انیمیشن‌ها را طراحی کنیم تا حس زنده و پویا بودن را منتقل کنیم. در ادامه چندین اصل از اصول متحرک سازی را با هم خواهیم دید، این اصول متعلق به شرکت انیمیشن سازی دیزنی هستند. (این موارد را باید یاد بگیرید و ما صرفا عنوان آنها را ذکر می‌کنیم.)

 • فشردگی و کشیدگی –  Stretch and Squash
 • پیش‌بینی – Anticipation
 • خلاصه‌گویی – Staging
 • حرکت مستقیم و حالت به حالت – Straight  ahead  action  and  pose  to  pose
 • دنباله‌ها و هم‌پوشانی – Follow through and overlapping action
 • افزایش و کاهش سرعت -Slow in and slow out
 • قوس – Arc
 • حرکت ثانویه – Secondary action
 • زمان‌بندی – Timing
 • اغراق – Exaggeration
 • طراحی – Solid drawing
 • گیرایی – Appeal

گام چهارم: کنجکاو باشید!

یکی از عواملی که در طول زندگی باعث می‌شود موارد جدید را امتحان کنیم و یاد بگیریم، همین حس کنجکاوی‌ست. اگر درهرکاری به قدر لازم کنجکاو باشید، به دنبال دانش بیشتری می‌روید و بالاخره موفق خواهید شد.

یکی از راه‌های آموزش طراحی موشن گرافیک این است که دائما به سایت‌ها و مراجع ارائه‌دهنده اطلاعات و پروژه‌ها مراجعه کنید. اخبار تکنولوژی مربوط به طراحی را پیگیری کنید تا از ویژگی‌های جدید نرم‌افزارها باخبر شوید و در نهایت از آنها استفاده کنید.

اما بسیاری از مراجع هستند که فایل‌های موشن گرافیک خود را به صورت پروژه در اختیار طراحان قرار می‌دهند و شما می‌توانید فریم به فریم یک موشن گرافیک را بررسی کنید. قطعا در هر پروژه‌ای چندین نکته جدید برای یادگیری و آموزش وجود دارد. https://www.holdframe.com یکی از همین مراجع است.

گام پنجم: اجرا و پیاده‌سازی

پس از اینکه علم و دانش مورد نیاز برای طراحی موشن گرافیک را آموزش دیدید، کافیست تمرین کنید، پروژه‌های شخصی مختلفی طراحی کنید و صدالبته پروژه‌هایی برای دیگران انجام دهید.

یک مورد که برای هرکاری مهم است، علاقه است؛ اگر شما به کارتان علاقه داشته باشید، سختی‌ها و چالش‌های آن را به راحتی پشت سر می‌گذارید و روزبه‌روز قدرتمندتر پیش می‌روید. اگر به کار طراحی موشن گرافیک علاقه دارید، توصیه می‌کنم حتما پیش از شروع مقاله سختی‌های کار طراحی موشن گرافیک را مطالعه کنید تا با چالش‌های این مسیر آشنا شوید و مطمئن شوید مناسب اینکار هستید یا خیر.

بهترین مسیر آموزش طراحی موشن گرافیک

گام پایانی: همکاری و مشارکت کنید.

به عنوان یک طراح موشن گرافیک، یکی از مراحل یادگیری این است که دائما با دیگران: خانواده، دوستان و همکاران، در تعامل باشید و به بحث و تبادل نظر بپردازید.

در دنیای پیرامون همیشه موضوعات جذابی هستند که می‌توانید در قالب موشن گرافیک جذاب‌تر به نظر برسند، همچنین داستان دیگران می‌تواند سرنخی برای شما باشد. در مقاله ویژگی‌های یک موشن گرافیست به این مورد اشاره کردیم که اگر شما استعداد داستان نویسی و داستان سرایی دارید، برای کار طراحی موشن گرافیک، مناسب هستید.

اما بیش از هرچیز باید به موشن گرافیک عشق بورزید، گاهی طراحی واقعا سخت و دشوار می‌شود و فقط تلاش و پشتکار شما می‌تواند به کمکتان بیاید.

چندکلام با چ یاب

موشن گرافیک از آنجایی که بازارکار نسبتا خوبی دارد، مورد استقبال بسیاری قرار گرفته‌است و روزانه چندین نفر تصمیم می‌گیرند طراحی موشن گرافیک را به عنوان شغل اصلی خود انتخاب کنند. اگر نگاهی به مقاله درآمد یک موشن گرافیست بیاندازید، متوجه دلیل این افراد می‌شوید. اما دقت کنید نباید صرفا بخاطر درآمد به سراغ این شغل بروید، بلکه نکته مهم‌تر این است که به طراحی گرافیک و موشن علاقه داشته باشید.

در این مقاله در مورد بهترین روش آموزش طراحی موشن گرافیک صحبت کردیم و چند گام مختلف را به شما یادآور شدیم. با انجام دقیق هرکدام از این مراحل و همچنین داشتن علاقه، حتما می‌توانید به یک طراح موشن گرافیک حرفه‌ای و خبره تبدیل شوید.

امیدوارم که این مطلب برای شما مفید و سودمند باشد. منتظر نظرات و پیشنهاداتتان هستیم. با ما باشید….

راستی! تلگرام چ یاب رو برای با خبر شدن از آخرین دوره‌های آموزشی، محصولات و تخفیف های ویژه دنبال کنید

منبع:

متولد خوزستان | فارغ‌التحصیل رشته مهندسی کامپیوتر 💻 | علاقه‌مند به عکاسی 📸، فوتبال ⚽ و برنامه‌نویسی