افتر افکت یا ادوبی انیمیت ، کدام یک مناسب شماست؟

افتر افکت یا ادوبی انیمیت

تا چندسال پیش، نرم‌افزاری به نام فلش وجود داشت که طراحان انمیشن و گرافیک متحرک، از آن استفاده می‌کردند. اما سالها گذشت و این نرم افزار به ادوبی انیمیت تغییر یافت.

اکنون ادوبی انیمیت و افتر افکت، دو برنامه‌ی بی‌نظیر ساخت انیمیشن هستند و هردو محصول شرکت ادوبی. در حالی که این دو برنامه با هم بسیار متفاوت هستند اما نتایجی که ایجاد می‌کنند تقریبا مشابه است. یعنی به روش‌های متفاوتی به نتیجه می‌رسند.

اگر تازه در مسیر یادگیری ساخت انیمیشن قرار گرفته‌اید، احتمالا انتخاب بین این دو نرم افزار برای شما چندان راحت نیست! ما به شما کمک می‌کنیم تا متوجه شوید کدام یک مناسب شماست، فقط کافیست همراه ما باشید…

مقایسه ادوبی انیمیت و افتر افکت

سهولت در استفاده

بهرحال همگی به خوبی می‌دانیم که یادگیری ساخت انیمیشن، کاری سخت و زمان‌بر است. بنابراین یادگیری و کارکردن با ادوبی انیمیت و افتر افکت ، تقریبا زمان و تلاش زیادی از سوی شما می‌طلبد. اما همینکه کار با این ابزارها را به خوبی یاد بگیرید، محدودیتی سر راه شما نخواهد بود.

اما در ابتدای مسیر اگر به دنبال انتخاب یک برنامه‌ی user-friendly، ساده و با رابط کاربری آسان هستید، بهتر است ادوبی انیمیت را انتخاب کنید. رابط کاربری ادوبی انیمیت، برای استفاده‌ی آسان طراحی شده است. تایم‌لاینی که در آن است، کاملا مناسب ساخت انیمیت است و این موضوع را زمانی به خوبی درک می‌کنید که در حال انتخاب فریم‌ها و افزودن فریم‌های کلیدی و اصلی باشید.

دوره های اموزشی برنامه نویسی

دقت داشته باشید که این ساده بودن بدین معنا نیست که بدون دوره و آموزش دیدن می‌توانید انیمیشن بسازید! درهرحال باید پیش از ساخت حتی یک انیمیشن ساده و کوتاه، آموزش ببینید.

همین حالا دوره آموزش مقدماتی ادوبی انیمیت را کاملا رایگان دانلود کنید:

یادگیری افتر افکت نسبت به ادوبی انیمیت ، زمان و تلاش بیشتری نیاز دارد. از آنجایی که در رابط کاربری افتر افکت، ابزارهای متفاوتی وجود دارد، ممکن است این برنامه کمی گیج‌کننده به نظر برسد. افتر افکت به نوعی ترکیبی از نرم‌افزار ساخت انیمیشن و ویرایش ویدیو است و این مسئله یعنی تایم‌لاین و رابط کاربر برنامه برای دو هدف ویرایش ویدیو و طراحی انیمیشن طراحی و چینش شده‌اند.

با توجه به همه‌ی این موارد، ادوبی انیمیت از نظر سادگی و آسان بودن گزینه‌ی مناسب‌تری‌ست.

ساخت کارتون و انیمیشن‌های دارای شخصیت

یکی از اهداف ایجاد نرم افزار ادوبی انیمیت، دقیقا همین موضوع است. ویژگی‌های این ابزار در بهترین حالت خود برای ایحاد کارتون و انیمیشن‌های کاراکتردار، قرار گرفته‌اند.

ادوبی انیمیت، ابزارهایی را در اختیار شما قرار می‌دهد که به صورت اختصاصی برای انیمیشن‌های کارتونی طراحی شده‌اند. این ابزارها بر پایه و اساس وکتور بنا شده‌اند و شما می‌توانید از انواع طرح‌ها و کاراکترهایی که ایجاد می‌کنید در هر سایزی در برنامه استفاده کنید.

اگر می‌خواهید دقیقا بدانید وکتوری و پیکسلی چه تفاوتی دارند، فتوشاپ بهتر است یا ایلوستریتور را مطالعه کنید.

یک ویژگی دیگر ادوبی انیمیت که برای ساخت انیمیشن و کارتون است، این است که وقتی یک کاراکتر را انتخاب می‌کنید و یک بخش از آن را حرکت می‌دهید، انیمیت به صورت خودکار تمام کاراکتر را حرکت می‌دهد و تلاش می‌کند که حرکت کاملا واقعی و طبیعی به نظر برسد. قبلا در مورد این ویژگی و سایر ابزارهای مهم ادوبی انیمیت، در مقاله ابزارهای اساسی ادوبی انیمیت مفصل صحبت کرده‌ایم.

تا اینجا فقط در مورد ادوبی انیمیت صحبت کردیم، باید بدانید که افتر افکت نیز امکانات خوب و کاربردی زیادی برای ساخت انیمیشن‌های کاراکتردار، در نظر گرفته‌است. با استفاده از ابزار puppet tool در افتر افکت شما می‌توانید فریم‌های انیمیشنی را به کاراکترها اضافه کنید.

این نرم افزار در کل قابلیت ساخت انیمیشن‌های شخصیت‌دار را به شما می‌دهد، اما از لحاظ رابط کاربری و دسترسی آسان ادوبی انیمیت گزینه‌ی مناسب‌تری برای ساخت کارتون محسوب می‌شود. بنابراین ادوبی انیمیت را به عنوان برنده‌ی این مرحله به شما معرفی می‌کنیم.

ترکیب کردن

تا به اینجای کار، ادوبی انیمیت ۲ هیچ جلو است. اما این قسمت جایی‌ست که افتر افکت قدرت‌نمایی می‌کند. سازندگان افترافکت، ابزارهای متنوع و زیادی برای ترکیب در آن قرارداده‌اند. با استفاده از افتر افکت می‌توانید انیمیشن‌های ۲ بعدی را با live-actionهای خام ترکیب کنید. ( لایو اکشن برای ویدیو‌هایی کاربرد دارد که با تصویربرداری و فیلمبرداری ساخته شده‌اند. )

با ابزارهای پیشرفته در افتر افکت می‌توانید تمام نویز‌ها و تاری‌ها را از بین ببرید و افکت‌هایی ایجاد کنید که یکپارچه و بی‌نظیرند. افترافکت به شما اجازه می‌دهد که چندین لایه‌ی سه بعدی را بر روی ویدیو قرار دهید. با همین ابزار می‌تواند آتش، شیء و یا هرچیزی به صورتی که طبیعی به نظربرسد، به فریم‌ها اضافه کنید.

همچنین قادر به کنترل روشنایی و سایه‌ها خواهید بود. تمام تلاش افترافکت در این جهت است که کاربران بتوانند ویدیوهایی تهیه کنند که واقعی به نظر برسند. با توجه به موارد گفته شده، قطعا افتر افکت برنده‌ی این مقایسه است.

افتر افکت یا ادوبی انیمیت

مقایسه ویژگی‌ها

ادوبی انیمیت لیستی از ویژگی‌ها برای ساخت انیمیشن و کارتون دارد. یکی از این ویژگی‌ها، براش‌های ( قلم‌مو ) وکتوری هستند. این براش‌های وکتوری به شما اجازه می‌دهند که با استفاده از device‌های لمسی، کاراکترها، اشکال و الگوهای متفاوتی به راحتی رسم کنید.

یک ویژگی دیگر ادوب انیمیت، دوربین است. با استفاده از دوربین می‌توانید دقیقا حرکات و استایل انیمیشن را به سمتی ببرید که دلخواه شما باشد، همچنین بعضی جاها می‌توانید زوم کنید و بعضی جاها از زاویه‌ی بازتری فیلم را نمایش دهید.

Lip-Sync در ادوبی انیمیت یک ویژگی قدرتمند به حساب می‌رود و به شما اجازه می‌دهد که دیالوگ‌ها و صداها را با حرکات دهن کاراکتر، هماهنگ کنید.

تا اینجا از ویژگی‌های خوب ادوبی انیمیت صحبت کردیم. اما باید بدانید که افتر افکت ویژگی‌های بیشتر در اختیار کاربران خود قرار می‌دهد. افتر افکت ویژگی‌های خوبی برای ترکیب دارد و همچنین ویژگی‌های بسیار زیادی برای ویرایش متن در خود جای‌داده‌است.

ویژگی ترکیب برای افتر افکت یک ویژگی بسیار بزرگ محسوب می‌شود. این ویژگی برای محیط‌ها و فضاهای ۲بعدی نیز کاربرد دارد، اما وقتی از این ویژگی در فضای ۳بعدی استفاده می‌شود، بیشتر به چشم می‌آید.

با استفاده از ویژگی camera tracker می‌توانید به نوعی پس‌زمینه‌ی خام ویدیو را با افزودن افکت‌هایی مانند بارش برف، باران و … مدیریت کنید و لایه‌های ویدیو را با هم هماهنگ کنید (در قسمت ابزارها بیشتر در این مورد می‌گویم.).

یک ویژگی چشم‌نواز دیگر در نرم افزار افتر افکت، طراحی title (عنوان) است. این ویژگی برای به حرکت درآوردن گرافیک و متن استفاده می‌شود. به عنوان مثال می‌‌توانید لوگوی خود را به صورت متحرک در ابتدا و انتهای ویدیو‌های‌تان قرار دهید. به همین دلیل برای ساخت لوگو موشن می‌توانید از افتر افکت استفاده کنید. همچنین تمام این ویژگی‌ها، افکت‌ها، انیمیت‌ها و … در فضای ۳بعدی استفاده می‌شوند و نتیجه را بسیار قوی‌تر می‌کنند.

از آنجایی که ویژگی‌های افتر افکت بسیار بیشتر هستند، این مقایسه را افتر افکت می‌برد.

چند نمونه فایل لوگو موشن آماده در افتر افکت:

ابزارها

هیچ شکی در گسترده بودن ابزارهای هر دو نرم افزار ادوبی انیمیت و افتر افکت نیست. ابزار warp در ادوبی انیمیت یکی از ابزارهای استاندارد است که برای واقعی به نظر رسیدن حرکات در انیمیشن‌های ۲بعدی و کاراکترها کاربرد دارد. با استفاده از طراحی مش در این نرم افزار می‌توانید نقاطی به اشیاء و کاراکترها اضافه کنید و با حرکت دادن تمام mesh حرکات را به صورت واقعی نشان دهید.

ابزار lip-sync هم که بالاتر در مورد آن گفتیم، برای هماهنگ کردن حرکات دهن با صدا و دیالوگ است و همین ابزار امکان ساخت کارتون‌های طبیعی‌تر و واقعی‌تری فراهم می‌کند.

افتر افکت نیز ابزارها و افکت‌های بسیار زیادی دارد. مثلا همان ابزار puppet که عملکردی مشابه asset warp در ادوبی انیمیت دارد، باعث می‌شود بتوانید حرکات واقعی‌تری ایجاد کنید.

یک ابزار خوب افتر افکت، gif gun است که به شما این امکان را می‌دهد که خیلی سریع با کلیک کردن بر روی یک دکمه، یک گیف یا همان تصویر متحرک ایجاد کنید. این سرعت عملکرد، زمانی که دائما با گیف سر و کار دارید، می‌توانید خیلی خیلی ثمربخش باشد.

پیش‌تر هم camera tracker را به شما معرفی کردیم. این ابزار قدرتمند افتر افکت این امکان را فراهم کرده که شما یک نقطه را انتخاب کنید و سپس افترافکت به صورت اتوماتیک حرکات دوربین را دنبال کند. همچنین می‌توانید این موشن را به تمام لایه‌ها اعمال کنید تا هماهنگی و یکپارچی نتیجه حفظ شود. این ابزار زمانی خیلی کاربرد دارد که لایه‌های مختلفی به ویدیو‌های لایو اکشن اضافه می‌کنید و از ترکیب استفاده می‌کنید.

حتما در پشت صحنه‌ی فیلم‌ها دیده‌اید که یک پس زمینه‌ی سبز می‌گذارند تا هنگام ویرایش فیلم، خیلی راحت آن را حذف و جایگزین کنند. با استفاده از ابزار rotoscoping در افتر افکت می‌توانید هر جسمی که مایل هستید را دنبال و حذف کنید. این ابزار بسیار قدرتمند و معروف است.

با تمام این موارد اگر مجبور باشیم یک نرم افزار را برنده‌ی این مقایسه اعلام کنیم، آن نرم افزار افتر افکت خواهد بود.

رابط کاربری

Interface یا همان رابط کاربری ادوبی انیمیت و افتر افکت با هم متفاوت هستند. رابط کاربری ادوبی انیمیت در نگاه اول و برای مبتدیان، بسیار قابل فهم است، در حالیکه رابط کاربری افتر افکت، کامل‌تر است و استفاده‌ی بیشتری دارد.

رابط کاربری انیمیت، کاملا قابلیت شخصی‌سازی را در اختیار شما قرار می‌دهد و می‌توانید پنل‌ها را در اندازه‌ی که دوست دارید، در مکان مناسب قرار دهید. با این حال جالب است بدانید که همان رابط معمولی و پایه، طرفداران بیشتری دارد.

اکنون بیایید رابط کاربری افتر افکت را با هم بررسی کنیم. در این نرم‌افزار، هدف رابط کاربری، رفع نیازهای انیمیشن‌سازی و ویرایش ویدیو است. این رابط کاربری نیز قابلیت تغییر و شخصی‌سازی توسط شما را دارد، پس نگران نباشید.

رابط کاربری ادوبی انیمیت ساده‌تر است ولی در عوض رابط کاربری افتر افکت کامل‌تر است. پس انتخاب ما برای این بخش، افتر افکت است.

مقایسه افتر افکت و ادوبی انیمیت

چه کاربری؟ کدام نرم افزار؟

می‌توان گفت مهم‌ترین فاکتور برای انتخاب نرم افزار، این است که بدانید شما چه نوع کاربری هستید. همچنین این انتخاب به کار شما و کاری که می‌خواهید با نرم افزار انجام دهید، بسیار بستگی دارد.

ادوبی انیمیت برای کسانی که می‌خواهند کارتون، فیلم، بازی و تبلیغات بسازند، مناسب است. همچنین اگر به دنبال ساخت فایل برای HTML5 و سایر پلتفرم‌هایی همچون WebGL هستید، ادوبی انیمیت را انتخاب کنید. رابط کاربری آن بسیار ساده است و همچنین ویژگی‌ها و ابزارهای خوبی دارد که امکان ساخت انیمیشن را فراهم کرده‌است.

کار کردن با انیمیت، بسیار جالب و سرگرم‌کننده است. ادوبی انیمیت سالهاست که در صنعت مورد استفاده قرار می‌گیرد. اگر شما از آن دسته کاربرانی هستید که می‌خواهید یک انیمیشن کارتونی با کیفیت ایجاد کنید، حتما سراغ این نرم افزار بروید.

اما افتر افکت، کاربران متفاوتی دارد. عموما افترافکت برای ساخت فایل‌های ترکیبی ۲بعدی و یا متن‌ها در فضای ۳بعدی کاربرد دارد. همچنین برای ایجاد کاراکترهای متحرک، متن و عناوین متحرک، صفحه سبز و rotoscope استفاده می‌شود.

از آنجایی که افتر افکت ویژگی‌ها و ابزارهای بیشتری دارد، تبعا کاربران آن گسترده‌تر هستند. اغلب کاربران افتر افکت، برای تمرکز بیشتر بر روی کلیپ و یا بخشی که به ترکیب و جلوه‌های ویژه نیاز دارد، پس زمینه‌ی کار خود را در نرم‌افزارهای دیگری همچون Premiere Pro طراحی می‌کنند.

همانند ادوبی انیمیت، افتر افکت نیز سالهاست که کاربران و طرفداران خاص خودش را دارد و در صنعت بسیار پرکاربرد است. این مسئله که افتر افکت در سالهای آتی نیز در صنعت، مورد استفاده قرار می‌گیرد باعث می‌شود که با خیال راحت افتر افکت را برای یادگیری انتخاب کنید.

اینفوگرافیک مقایسه افتر افکت و ادوبی انیمیت

در این تصویر، تمام مواردی که مقایسه را به صورت جداگانه برای هر نرم‌افزار نوشته‌ایم. به نوعی تصویر زیر خلاصه‌ای از تمام این مقاله است که البته در مقاله جزئیات را مورد بررسی قرارداده‌ایم، پس مطالعه‌ی تصویر پایین نمی‌تواند جایگزین خواندن مقاله شود. بلکه به نوعی یادآوری و مرور است.

اینفوگرافیک بررسی تفاوت ادوبی انیمیت و افتر افکت

چندکلام با چ یاب

امیدوارم که این مطلب مورد توجه و استفاده شما عزیزان قرار بگیرد. پس از خواندن مقاله چه تصمیمی گرفتید؟ [wpdiscuz-feedback id=”xsge0swdat” question=”میدونید که برای ما مهم هستید! اینجا بنویسید…” opened=”0″]ادوبی انیمیت یا افتر افکت ، کدامیک انتخاب شماست؟[/wpdiscuz-feedback]

در ضمن توصیه می‌کنیم آموزش‌ها و مقالات مربوط به ادوبی انیمیت و موشن گرافیک را در سایت ما از دست ندهید از اینکه تا بدین‌جا همراه ما بودید، سپاسگزاریم. بی‌صبرانه منتظر خواندن نظرات، انتقادات پیشنهادات شما عزیزان هستیم

راستی!  تلگرام چ یاب رو برای با خبر شدن از آخرین دوره‌های آموزشی، محصولات و تخفیف های ویژه دنبال کنید.

منبع:

متولد خوزستان | فارغ‌التحصیل رشته مهندسی کامپیوتر 💻 | علاقه‌مند به عکاسی 📸، فوتبال ⚽ و برنامه‌نویسی