اصول طراحی موشن گرافیک حرفه ای

اصول طراحی موشن گرافیک خوب

موشن گرافیک ها بهترین راه برای جلب توجه و ایجاد تصور هستند. اما آیا تمام موشن گرافیک‌ها به خوبی جلب توجه می‌کنند؟ قطعا خیر. باید بدانید موشن گرافیکی که ایجاد می‌کنید اگر به قدر کافی خوب و جذاب نباشد، تاثیر مثبتی نمی‌گذارد.

[wpdiscuz-feedback id=”f4aslqim0b” question=”میدونید که برای ما مهم هستید! اینجا بنویسید…” opened=”0″]موشن گرافیک خوب چه موشن گرافیکی است؟[/wpdiscuz-feedback] ویژگی های یک موشن گرافیک خوب رو قبلا مورد بررسی قرار دادیم. حالا میخواهیم به بررسی اصول و قواعد طراحی یک تیزر موشن گرافیک بپردازیم.
ساخت موشن گرافیک نیازمند یک سری پیش نیازو مباحث پایه است که در ادامه به چند مورد ار آن ها اشاره میکنیم. حتما تا انتهای مطلب همراه ما باشید و اصول طراحی موشن گرافیک را یاد بگیرید. همچنین نظرات خود را برای ما بنویسید.

مهارت های گرافیکی

مباحث گرافیکی پایه و پیش نیاز موشن گرافیک محسوب می شود. در هر نوعی از گرافیک حرکت المان های طراحی شده در نرم افزار های مختلف به حرکت در می آیند و مفهوم گرافیک حرکت هم از این نوع حرکت به دست می آید. یک موشن دیزاینر مسلط به مباحث اولیه گرافیکی می تواند به راحتی المان های مورد نیاز خودش را با سلیقه شخصی طراحی کند و از آنها در موشن خود استفاده کند. پس آشنایی اولیه با نرم افزار های گرافیک مانند فتوشاپ و یا ایلوستریتور مهارتی مهم برای موشن گرافیست به حساب می‌آید.

هرچند گاهی لازم است از طراح های دیگر کمک گرفت مثلا از یک طراح کاراکتر حرفه ای یا یک انیماتور دیگر برای بهبود کیفیت یا تسریع در انجام کار استفاده کرد.

درک تئوری رنگ‌ها

مهمترین موضوع در طراحی استفاده درست از رنگ هست. هر رنگ از نظر علم روانشناسی و ترکیب رنگ‌ها باید در مکان مناسب خود استفاده شود تا جذابت و گیرایی بیشتری داشته باشد. همچنین ترکیب رنگ های مشابه یا متضاد برای بهتر جلوه دادن تصاویر و بهبود گرافیک از یک طراح خوب انتظار می رود.

دوره های اموزشی برنامه نویسی

مطالب روانشناسی اشکال و رنگ ها  می‌توانند در این زمینه برای شما راهنمای مناسبی باشند.

سفارش خدمات تصویری و ویدیویی سوشال مدیا

مفهوم انیمیشن

مفاهیم انیمیشن سازی و حرکت از اصول لازم و ابتدایی موشن گرافیک به حساب می‌آید.

مفاهیمی همچون زمان بندی، حرکت ثانویه، فشردگی و کشیدگی، ایزینگ و …

موشن گرافیک از به حرکت درآمدن المان ها و تصاویر دو بعدی(بعضا ۳ بعدی) به دست می‌آید و انیمیشن، نمایش تند و پیوسته تصاویر دو بعدی، برای ایجاد توهم حرکت است. پس انیمیشن مهم‌ترین اصل در موشن گرافیک است.

درک مفهوم انیمیشن به موشن گرافیست کمک می کند تا مفهوم موشن گرافیک را بیشتر بشناسد و بتواند تصاویر جذاب تری را با درک مناسب از حرکت دادن المان ها ایجاد کند.

درک تایپو گرافی

به هنر چیدمان حروف برای زبان تصویری تایپوگرافی گفته می‌شود. تایپوگرافی یکی از نیازهای اولیه موشن گرافیک به حساب می‌آید. توانایی ایجاد یک تایپوگرافی خوب در موشن گرافیک کمک شایانی به جذاب‌تر شدن موشن می‌کند.

مطالعه کنید : تاپیوگرافی چطور ساخته می‌شود؟

طراح باید بتواند از ترکیب و انیمیت کردن متون و کلمات در موشن گرافیک نهایت استفاده را ببرد و بر جذابیت و رسایی کار خود بیافزاید.

مهارت های فنی

اولین تکنیکی که موشن گرافیست باید داشته باشد توانایی‌های فنی ساخت یک موشن گرافیک است.

علم استفاده از نرم افزار‌های ساخت موشن گرافیک و نرم افزار‌های گرافیکی و کار با کامپیوتر جزء مهارت‌های فنی‌ به حساب می آید که هر طراح باید آن را بلد باشد.

امروزه نرم افزارهای زیادی در حوزه طراحی و متحرک سازی در دسترس قرار دارند که یک طراح باید شناخت کافی و توانایی استفاده از آن ها برای رفع نیازهای خود دارا بوده و بعضا بتواند پروژه کاری خود را با ترکیبی از چند نرم افزار گرافیکی ایجاد نماید.

در کنار این نرم افزارها شناخت سایت های کمکی برای دانلود مواد خام مورد نیاز، شناخت فونت های کاربردی، آشنایی با کدک ها و کانورترها هم جزء مهارت های مورد نیاز یک طراح کی باشد.

تدوین و صداگذاری

ترکیب صحنه ها و استفاده از افکت های مناسب در زمان تغییر صحنه ها و هم چنین صداگذاری خوب از جمله اصول اصلی طراحی یک موشن گرافیک به حساب می آید.
۱۵ ثانیه بر روی یک صحنه ماندن نیز خسته کننده خواهد بود پیشنهاد اهل فن این است که هر خط باید یک تصویر داشته باشد.

در صداگذاری باید دقت کافی به خرج داد. نباید اجازه داد صحنه ها سریعتر از صداها باشند.

تعیین محدوده زمانی مناسب

یک طراح موشن گرافیک باید وقت شناس باشد. طراح باید بتواند قبل از شروع پرژوه برآورد زمانی مناسبی را از زمان اتمام و تحویل پروژه داشته باشد و آن را با مشتری هماهنگ کند.

یک طراح حرفه ای با برنامه ریزی دقیق کا خود را شروع و به پایان میرساند و تمام مراحل ساخت از جمله نوشتن سناریو، طراحی کاراکتر، متحرک سازی، تدوین و صدا گذاری و … را طبق برنامه زمان بندی شده انجام میدهد.

موشن گرافیک

خلاقیت و اصالت

در هر کاری خلاقیت به عنوان یک عنصر مهم تلقی می شود. کار موشن گرافیست زندگی بخشیدن به المان های ثابت به وسیله حرکت است  و خلاقیت به موشن گرافیست کمک می کند تا به زیبایی هر چه تمام تر این کار را انجام دهد.

همچنین موشن گرافیست باید سبک مشخصی از کار را انتخاب کرده، به آن عمل کند و نوعی امضا در کارهای خود داشته باشد. هرچقدر دانش فنی شما بهتر باشد و تجربه‌ی بیشتری داشته باشید، درآمد بیشتری نیز خواهید داشت. برای مطالعه‌ی بیشتر بخوانید: درآمد طراح موشن گرافیک چقدر است؟

رعایت کپی رایت و مسائل اخلاقی نیز از آن دسته از نکاتی است که هر کدام از علاقه‌مندان به یادگیری علم موشن گرافیک باید آن ها را رعایت کند.

جمع بندی:

با توجه به توضیحاتی که در این مطلب داده شد شما با اصول مهم طراحی یک موشن گرافیک خوب آشنا شدید. استفاده و پایبندی به این اصول مطمئنا در حرفه ای شدن طراحی ها و کیفیت بهتر پروژه ها تاثیر بسزایی خواهد داشت. امیدواریم مطالب ما مورد توجه شما قرار گرفته باشد. حتما نظرات، انتقادات و پیشنهادات خود را برای ما بنویسید.

راستی! تلگرام چ یاب رو برای با خبر شدن از آخرین دوره‌های آموزشی، محصولات و تخفیف های ویژه دنبال کنید.

مهندس صنایع | علاقمند به گرافیک و موشن گرافیک