اشتباهاتی که برنامه نویس را به بیراهه می‌فرستد!

یادگیری برنامه نویسی بدون خطا و اشتباه تقریبا غیرممکن است! اگر شما یک برنامه نویس باشید، احتمالا تا کنون بارها به خطاهایی برخورد کرده‌اید که دیگر برنامه‌نویسان نیز آن‌ها را تجربه کرده‌اند. حتی گاهی اوقات تشخیص نمی‌دهید که این خطاها را ایجاد کرده‌اید. بهرحال خطا جزئی از کار برنامه نویسی است. در پست “۱۰ خطای رایج برنامه نویسی!” به بررسی خطاهای رایجی که در حین کدنویسی به وجود می‌آیند، پرداختیم. در این پست به بررسی ۱۰ خطایی که برنامه‌نویسان مبتدی مرتکب می‌شوند می‌پردازیم. این خطاها صرفا در کد رخ نمی‌دهند و برخی از آن‌ها در تفکر برنامه‌نویس مشکل ایجاد می‌کنند. در ادامه لیست ۱۰تایی این اشتباهات را مشاهده خواهید کرد؛ با ما همراه باشید…

۱۰ اشتباه رایج یک برنامه نویس مبتدی:

۱- ترس و شک به خود

یکی از مهم‌ترین و شایع‌ترین مشکلات برنامه‌نویسان مبتدی این است که؛ فکر می‌کنند به اندازه‌ی کافی خوب و باهوش نیستند. این فکر که شما مغز مناسبی برای برنامه نویسی ندارید و هرگز کدنویسی را یاد نمیگیرید، کاملا بیهوده و باطل است. یک زبان برنامه نویسی ممکن است در ابتدا مانند یک دیوار بلند و غیرقابل دسترسی از طرف دشمن به نظر برسد؛ اما زمانی که ذره ذره یادبگیرید و وارد دنیای برنامه نویسی شوید متوجه خواهدشد که این دیوار آنقدر بلند هم نبوده است. اینگونه ترس طبیعی است ولی نباید مانع پیشرفت شما بشود. وقتی که در ایـن مسیر گام بردارید درمی‌یابید که کدنویسی بسیار عملی منطقی و نزدیک به واقعیت است. با دریافتن منطق کدنویسی، تلاش فراوان و سخت‌کوشی بسیار در خواندن آموزش‌های کدنویسی و تمرین، قطعا در ایـن راه موفق خواهیـد شد.

اگر بر ترس خود غلبه نکنید، مغلوب میدان می‌شوید! سعی کنید با استفاده از برنامه‌های بصری مفاهیم برنامه نویسی را یادبگیرید و شروع کنید.

۲- قالب‌بندی آشفته‌ی کد

یکی از راه‌های تشخیص کد برنامه‌نویسان مبتدی این است که قالب بندی کد آنها بسیار آشفته است. استفاده‌ی بی‌مورد و نابجا از فواصل و خصوص خالی در بین کد مثالی از این نوع اشتباه است. با ایجاد فاصله‌ی یکسان از لبه‌ی پنجره‌ی کد، حد و مرز یک حلقه یا تابع را مشخص کنید؛ در پست “محبوب مثل پایتون!(قسمت دوم)” مشاهده کردید که مفسر زبان پایتون به صورت خودکار چنین کاری را انجام می‌دهد و باعث مرتب شدن کد می‌شـود که به عبارتی قالب‌بندی کد بسیار مرتب و منظم خواهد بود.

یک اشتباه دیگر این است که کدها و کامنت‌هایی که دیگر لازم نیستند را حذف کنید؛ نگهداری کدهای بی استفاده چه لزومی دارد؟

دوره های اموزشی برنامه نویسی

۳- استفاده‌ی ناسازگار از حروف بزرگ و کوچک!

برخی از زبان‌های برنامه نویسی اصطلاحا case sensitive هستند؛ یعنی به حرف بزرگ و کوچک حساس هستند و این دو را از هم تمیز می‌دهند. به عنوان مثال پایتون یک زبان case sensitive است و اگر متغیری مانند var ایجاد کنید و آنگاه Var  را در تابع فراخوانی کنید، تابع این متغیر را نمی‌شناسد. بنابراین رعایت بزرگی و کوچکی حروف متغیرها و نام‌ها بسیار حائز اهمیت است؛ البته در زبان‌های حساس!

بهتر است که عادت کنید و همیشه به حروف بزرگ و کوچک حساس باشید و هنگام کدنویسی به زبان‌های حساس به مشکل برنخورید.

برنامه نویسی cheyab.ir

۴- انتخاب نام نامناسب برای توابع و متغیرها

اگر نام متغیرها و توابع را حروف بی‌معنی انتخاب کنید؛ آنگاه هنگام طولانی شدن کد با مشکل مواجه می‌شوید. بهتر است همیشه نام‌های درست و با معنی و متناسب با کاربرد متغیر و تابع انتخاب کنید. اشتباه رایجی که ممکن است مرتکب شویـد ایـن است که یک نام را چندبار و با چند شکل املایی متفاوت به کار ببرید. یادآوری نام متغیرها به اندازه‌ی کافی دشوار است و به خاطر سپردن نحوه‌ی نوشتن آن‌ها بسیار کار طاقت‌فرسایی اسـت. همچنین اشتباه املایی در نام متغیرها واقعا جرم است! نوشتن نام‌های طولانی و مناسب بهتر از نام‌های کوتاهی اسـت که کاملا بی‌مفهومند.

۵- کامنت‌گذاری بیهوده

کامنت‌گذاری برای کد یک کاـر فوق‌العاده خوب است به خصوص برای کدهایی که در کدهای دیگر مورد استفاده قرار می‌گیرند. اما یک اشتباه رایج که در ایـن باره رخ می‌دهد این اسـت که کامنت‌های بیهوده‌ای استفاده کنیم که صرفا عملی که کد انجام می‌دهد را توصیف کنـد. مثال زیر را مشاهده کنیـد:

score += 5; // adds 5 onto the score

در این کامنت فقط توضیح داده شده که برنامه چه کاری انجام می‌دهد و این کار توضیح و مستند کردن کد خود محسوب نمی‌شود؛ بلکه صرفا توضیح عمل کد است.

۶- عدم آگاهی از علائم زبان

این مورد یکی از اشتباهاتی اسـت که معمولا رخ می‌دهد و برخی از برنامه‌نویسان هنوز مرتکب آن می‌شونـد. ندانستن علائم یک زبان توسط مبتدیان چندان دور از ذهن نیست. اما انتظار می‌رود پس از گذشت مدتی هر برنامه نویس با این عملگرهای نه چندان متداول و استفاده‌های شگفت‌انگیز آنان آشنا شود. به عنوان مثال در ادامه چند مورد از این عملگرها را بررسی می‌کنیـم:

– علامت “!” که با نام علامت تعجب شناخته می‌شود، دقیقا مشابه not عمل می‌کنـد و مقدار متغیری از نوع بولین را عکس می‌کند. “if (!alive)” برابر است با “if (alive==false)”.

– علامت درصد یا “%” مقدار باقیمانده‌ی تقسیم دوعدد را برمی‌گرداند.

“if(i % 2 == 0) { //one colour } else {//another colour}”

در اینجا اعدادی که بر دو بخش‌پذیرند را با یک رنگ و بقیه‌ی اعداد را با رنگی دیگر نمایش می‌دهد.

۷- گیج شدن میان زبان‌ها، پلتفرم‌ها و IDEها

زبان‌های برنامه نویسی html و cssدر واقع زبان برنامه نویسی نیستند و هنگامی که شما مشغول نوشتن به وسیله‌ی این دو هستید به صورت تکنیکی در حال کدنویسی نیستید! مثلا زبان جاوااسکریپت و جاوا دو زبان متفاوت هستند که مدت‌هاست این دو با هم اشتباه گرفته مـی‌شوند. کتابخانه‌ی jQuery بخشی از زبان جاوااسکریپت نیست؛ بلکه فقط کـار با آن را ساده‌تر مـی‌کند. همانطور که می‌بینید بسیاری از زبان‌ها متفاوت‌تر از چیزی هستـند که ما همیشه تصور می‌کردیم؛ پس توصیه می‌شود ابتدا تمامی این مفاهیم را دریابید و سپس به سراغ نیازهای خود بروید.

کامنت

۸- عدم بهره‌وری از ابزار دیباگ!

اگر از زبان‌های ایستایی مانند سی شارپ یا جاوا استفاده می‌کنید بهتر اسـت از ابزارهای دیباگ نیز بهره ببرید. این ابزارها توضیحاتی پیرامون خطای رخ داده به شما می‌دهند و همچنین قادر خواهید بود مسیر رخداد خطا را، خط به خط بررسی کنیـد و باگ‌ها را مرتفع سازید. همچنین با دیباگ کردن خیلی آسان و راحت ریشه‌ی اصلی خطاها را می‌یابید.

اشتباهات برنامه نویسی cheyab.ir

۹- ریسکی به نام عدم پشتیبان گیری!

جمله‌ی از دست دادن کد و محتویات در کار حرفه‌ای جمله‌ای بیگانه است. امروزه انواع ابزارهای بک آپ گیری یا همان پشتیبان‌گیری موجود اسـت که به صورت خودکار از سیستم بک آپ می‌گیرند. بنابراین هیچ‌گونه بهانه‌ای در این مورد قابل پذیرش نخواهد بود.

با استفاده از این ابزارها می‌توانید محتواهای خود را بر روی سرور ابری نیز ذخیره کنید و حتی در صورت رخداد فاجعه و بلای طبیعی نیز کار شما از دست نرفته باشد!

۱۰- توهم دانای کل بودن!

پس از مدتی، شما با کار و تلاش به جایگاهی که می‌خواستید رسیدید و اکنون به دیگران آموزش می‌دهید و هر عملی را که مایل هستید توسط کامپیوتر به اجرا درمی‌آورید، به شما تبریک می‌گوییم، شما فوق العاده هستید! اما فراموش نکنید که هم‌چنان در حال یادگیری هستید. توصیه می‌کنیم به کدهای پیشین خود رجوع کنید و آیا آن‌ها را صددرصد متوجه می‌شوید یا اینکه صرفا کپی هستند؟

علم و تکنولوژی برنامه نویسی روزانه در حال متحول شدن است. اگر مدتی از این علم غافل شوید، جایگاه سابق خود را از دست خواهید داد. لذا هیچ‌گاه چنان غره نشوید که دست از تلاش برای بهتر شدن بردارید. همیشه گامی برای برداشتن وجود دارد.

چندکلام با چ‌یاب:

همانطور که در پست “۱۰ مورد که هر برنامه‌نویسی باید بداند!” ذکر شد یکی از عوامل تبدیل شدن به یک برنامه نویس خوب، تکرار و تمرین است؛ پس حتما به صورت مداوم تمرین داشته باشید و هرگز از کدنویسی دور نشوید.

در این مطلب سعی کردیم مواردی را که لازم است هر برنامه نویسی بداند به اطلاع شما برسانیم؛ امیدواریم از این موارد نهایت استفاده را ببرید و شما مرتکب چنین اشتباهاتی نشوید و با سرعت بیشتری به موفقیت برسید. در پست دیگری تحت عنوان “با این ۸ قدم برنامه نویس حرفه ای شوید!” مواردی گفته شده است که شما را از یک برنامه نویس مبتدی به یک برنامه نویس حرفه‌ای مبدل می‌کند؛ لذا این پست را از دست ندهید! اگر شما از جمله کسانی هستید که به برنامه نویسی علاقمندید خوشحال می‌شویم نظرات، پیشنهادات و تجربیات خود را با ما در میان بگذارید.

برای مطلع شدن از آخرین مطالب ما و همچنین دسترسی به موضوعات بیشتر، در کانال تلگرام چ یاب عضو شوید.

متولد خوزستان | فارغ‌التحصیل رشته مهندسی کامپیوتر 💻 | علاقه‌مند به عکاسی 📸، فوتبال ⚽ و برنامه‌نویسی