نکات جذاب گوگل مپ که کمتر کسی میداند!

آموزش گوگل مپ

ابزار گوگل مپ یکی دیگر از ابزارهای فوق‌العاده‌ی گوگل به شمار می‌رود که خیلی راحت و رایگان در دسترس تمام کاربران گوگل قرار گرفته است. برای استفاده از این ابزار گوگل، کافیست صرفا یک حساب گوگل یا همان جیمیل داشته باشید. که آن هم رایگان است.

اگر می‌خواهید یاد بگیرید که چطور در چند دقیقه یک جیمیل برای خود بسازید؛ بر روی آموزش ساخت جیمیل کلیک کنید.

اما بپردازیم به گوگل مپ، این ابزار در مواقعی که به دنبال پیدا کردن مسیر هستید و یا می‌خواهید مکان‌های ناشناخته‌ی خود را مورد جستجو قرار دهید، کاملا مناسب و راحت است. همچنین می‌توانید کسب و کار ها و بیمارستان ها و محل‌های این چنینی دیگری که در اطرافتان هستند را به راحتی پیدا کنید.

شما احتمالا با رابط کاربری ساده‌ی گوگل مپ کار کرده‌اید و ویژگی‌های آن را می‌شناسید؛ اما گوگل دائما در حال بروزرسانی این ابزار است و روز به روز ویژگی‌های جدیدی به آن اضافه می‌کند که به احتمال خیلی زیاد این ویژگی‌ها را نمی‌دانید. و دقیقا همین مسئله است که شما را ملزم می‌کند که این مقاله را تا انتها بخوانید.

آپدیت‌های اخیر گوگل برای ابزار گوگل مپ باعث شده که شما بتوانید به راحتی مکان‌های مورد علاقه‌ی خود را ذخیره کنید و یا لوکیشن و موقعیت کنونی خود را با دیگران به اشتراک بگذارید. همچنین می‌توانید به صورت ناشناس در مپ گشت و گذار کنید و لوکیشن خود را بدون اختلاف زمان در هر لحظه به اشتراک بگذارید.

دوره های اموزشی برنامه نویسی

مسیریابی

می‌توانید برای مکان مدنظر خود جستجو کنید و یا بر روی نقشه جایی که می‌خواهید بروید کلیک کنید و سپس بر روی دکمه‌ی آبی رنگ Directions کلیک کنید و نگه دارید تا گوگل مپ بهترین مسیر برای رسیدن به آن مکان را انتخاب کند و به حالت مسیریابی برود.

اگر میخواهید وسیله‌ی نقلیه‌ی خود را تغییر دهید و یا مسیری برای پیاده روی انتخاب کنید می‌توانید بر روی آیکون مربوط به آن در صفحه کلیک کنید تا تغییرات به راحتی اعمال شوند.

چطور برای رفتن به چند مکان مختلف مسیریابی کنید؟

همانطور که در عنوان این بخش آمده است می‌توانید در گوگل مپ با چند مکان و لوکیشن متفاوت مسیریابی را انجام دهید. برای انجام این کار مثل حالت عادی یه مسیر را انتخاب کنید و سپس بر روی علامت سه نقطه در بالا راست کلیک کنید و بر روی add stop کلیک نمایید. به هر تعداد که نیاز دارید، مکان و لوکیشن اضافه کنید و سپس بر روی finished کلیک کنید. گوگل مپ مسیری به شما نمایش می‌دهد که این مسیر به تمامی نقاطی که مشخص کرده‌اید شما را راهنمایی می‌کند.

لوکیشن های ذخیره شده

ممکن است یک مکان جزو مکان‌های موردعلاقه‌تان باشد، یا مایل باشید بعدا به آنجا بروید و یا بهر دلیل دیگری بخواهید یک مکان را ذخیره کنید؛ می‌توانید این مکان‌ها را به لیست ذخیره شده‌ها یا saved اضافه کنید برای دسترسی به این ویژگی کافیست پس از وارد شدن به برنامه‌ی گوگل مپ در گوشی خود، بر روی تب saved در پایین صفحه کلیک کنید.

 

لوکیشن های ذخیره شده در گوگل مپ

 

در این صفحه شما چند لیست را مشاهده می‌کنید. لیست‌هایی برای مکان‌های مورد علاقه، جاهایی که می‌خواهید بروید و مکان‌های ستاره دار. همچنین می‌توانید لیست دیگری به این مجموعه اضافه کنید و عنوانی که می‌خواهید بر روی آن بنویسید. برای انجام این کار بر روی new list کلیک کنید و تنظیمات و مشخصات دلخواه خود را وارد کنید و سپس آن را ذخیره نمایید. همینطور می‌توانید لیست‌ها را با دیگران به اشتراک بگذارید.

ذخیره کردن مکان‌های مورد علاقه در گوگل مپ

همینطور که در قسمت‌های بالاتر خواندید گوگل مپ به شما این امکان را می‌دهد که مکان‌های موردعلاقه‌ی خود را ذخیره کنید تا در جستجوی بعدی برای آن مکان خیلی سریعتر عمل کنید. بهردلیلی ممکن است بخواهید یک مکان را به عنوان مکان مورد علاقه سیو کنید.

ذخیره کردن یک لوکیشن در گوگل مپ

هرمکانی که می‌خواهید را انتخاب کنید سپس در کنار آدرس در پایین صفحه، کلیک کنید تا صفحه‌ی مربوط به اطلاعات آن مکان گسترده شود. پس از آن بر روی save کلیک کنید و سپس لیستی که مدنظرتان است را انتخاب کنید. اگر می‌خواهید این مکان به مکان‌های مورد علاقه اضافه شود باید لیست favorite را انتخاب کنید. و مشابه بخش قبلی، لوکیشن های ذخیره شده، می‌توانید به این موارد دسترسی داشته باشید.

ذخیره سازی آدرس محل کار و زندگی

می‌توان گفت مهم‌ترین محل‌ها برای هر شخص محل زندگی و محل کار هستند که مهم است در ابتدا این دو مکان را بر روی نقشه‌ی گوگل مپ خود ذخیره کنید. برای اینکار بر روی دکمه‌ی saved در پایین صفحه کلیک کنید و سپس تب Labeles در بالا را انتخاب کنید. برای وارد کردن آدرس محل سکونت خود، بر روی آیکون سه نقطه کنار خط home کلیک کنید. سپس می‌توانید یک مکان جدید را وارد کنید.

با اینکار می‌توانید مسیر رسیدن به خانه را از هرجایی که هستید به راحتی مشاهده کنید و همچنین آدرس خود را با اشخاصی که می‌خواهید به اشتراک بگذارید و یا هر کار دیگری که مایل هستید را انجام دهید. تمام این کارها را می‌توانید برای سایر محل‌های ذخیره شده‌ی دیگر نیز انجام دهید.

چطور مشارکت داشته باشید؟

حتما تا حالا دیدید که راجع به بعضی مکان‌ها مثلا رستوران ها بقیه نظر و امتیاز داد‌ه‌اند، نظرات دیگران عموما برای بقیه کاربردی است و می‌تواند مانند چراغ راهی عمل کند. همچنین برای بعضی مکان‌ها، کاربران تصاویری قرار داده‌اند که بسیار جذاب هستند.

 شما هم اگر تجربه‌ای از بودن در چنین مکانی دارید، حتما با دیگران به اشتراک بگذارید تا بتوانند از نظرات و یا تصاویر و اطلاعات شما استفاده کنند. این ویژگی جدیدا به گوگل مپ اضافه نشده است؛ بلکه از قبل وجود داشته اما اکنون این اطلاعات ساده‌تر قابل دسترسی و ویرایش هستند.

بر روی تب contribute در پایین صفحه کلیک کنید و تمام امتیازات و تصاویر خود را ببینید، ویرایش کنید و یا اضافه کنید.

چطور از حالت ناشناس یا incognito استفاده کنید؟

همانطور که در پست “آیا گوگل تمام اطلاعات شما را دارد؟” می‌توانید ببینید، گوگل تمام اطلاعات مربوط به شما در تک تک لحظات را دارد و ذخیره می‌کند. حتی اطلاعات مربوط به جستجوها و مکان‌های شما در گوگل مپ را نگهداری می‌کند. و سپس با توجه به سابقه‌ی شما نتایج جستجو را متناسب با خودتان، نمایش می‌دهد و این ویژگی خوب گاهی اوقات بد می‌شود.

با استفاده از حالت ناشناس یا همان incognito می‌توانید کاری کنید که گوگل جستجوهای شما بدون در نظر گرفتن سوابق و محل شما انجام دهد.

حالت ناشناس گوگل مپ

حالت ناشناس گوگل مپ

حالت ناشناس گـوگل مـپ

برای روشن کردن این ویژگی در گوگل map باید بر روی عکس پروفایل خودتان در بالا سمت راست کلیک کنید و سپس Turn on Incognito mode را انتخاب کنید. در حالت اینکاگنیتو، تصویر پروفایل شما نمایش داده نمی‌شود و یک تصویر ناشناس جای آن را می‌گیرد پس این نشانه‌ی خوبی‌ست که به راحتی تشخیص دهید الان در چه حالتی از ابزار گوگل استفاده می‌کنید.

به یاد داشته باشید که سایر برنامه‌ها و خدماتی که بر روی وسایل شما در حال فعالیت هستند، همچنان اطلاعات جستجوها و مکان‌های شما را ذخیره می‌کنند حتی در حالت incognito .

ایجاد یک نقشه شخصی

گوگل چنین امکانی را فراهم کرده است که شما بتوانید خیلی راحت یک نقشه برای خودتان ایجاد کنید و با خانواده و دوستان به اشتراک بگذارید. همچنین می‌توانید در این نقشه، مسیرها و مکان‌های مورد علاقه‌ی خود را مشخص کنید.

برای ایجاد یک نقشه‌ی خصوصی ابتدا روی My Maps کلیک کنید. می‌توانید به راحتی مکان‌های مدنظر خود را وارد کنید و اگر مایل بودید، داد‌ها و لایه‌های بیشتری به نقشه‌ی خود اضافه کنید و یا رنگ مناطق و مسیرها را تغییر دهید. مپ‌هایی که ایجاد می‌کنید در گوگل درایو شما ذخیره خواهند شد. اگر نمی‌دانید گوگل داریو چیست آموزش جامع گوگل درایو چاره‌ی شماست.

همچنین می‌توانید نقشه‌های ایجاد شده را در گوشی موبایل خود در بخش maps در saved در برنامه‌ی گوگل مپ مشاهده کنید.

تغییر نحوه‌ی نمایش مپ

ابزار گوگل مپ چندین روش و مدل برای نمایش نقشه در نظر گرفته است. حالتی که به عنوان پیشفرض قرار دارد، flat نام دارد و غالبا مورد استفاده قرار می‌گیرد. اما حالات Satellite و Terrain نیز وجود دارند. همچنین لایه‌های متفاوتی وجود دارند به نام‌های Transit ، Traffic و Biking و .. که هرکدام نحوه‌ی نمایش و جزئیات متفاوتی دارند.

Satellite حالتی است که نقشه را به صورت ماهواره‌ای نمایش می‌دهد و Terrain همانند نقشه‌ی فلت است با این تفاوت که تپه‌ها و بلندی‌ها نیز در آن مشخص هستند.

 

برای دیدن انواع نقشه‌ها بر روی آیکونی که بالا سمت راست وجود دارد و شکل آن شبیه به دو صفحه‌ی چسبیده بهم است، کلیک کنید.سپس می‌توانید جزئیات و نحوه‌ی نمایش مدنظر خود را انتخاب کنید.

تغییر نقشه ی گوگل

پیدا کردن مکان های نزدیک

وقتی نمی‌دانید دقیقا دنبال چه چیزی می‌گردید و یا به دنبال چند مکان مختلف هستید، این ویژگی برای شما مناسب است. اگر به دنبال مکانی برای استراحت هستید، می‌خواهید فیلم ببینید و یا ناهار بخورید و خیلی کارهای دیگر، از گوگل مپ استفاده کنید.

بر روی تب explore در پایین سمت چپ صفحه کلیک کنید و سپس لیستی از مکان‌ها و فعالیت‌های اطراف خود می‌بینید. با استفاده از تب‌های بالای صفحه نیز می‌توانید این مکان‌ها را مرتب و هدف دار پیدا کنید.

جستجو برای مکان های اطراف در نقشه گوگل

آیا می‌شود نقشه‌ها را به صورت آفلاین مشاهده کرد؟

بله این امکان نیز در گوگل مپ موجود است. ممکن است همیشه به اینترنت دسترسی مناسبی نداشته باشید و به یک نقشه نیاز پیدا کنید. به خصوص اگر در حال برنامه ریزی برای سفر هستید این نکته را باید حتما در نظر داشته باشید که ممکن است در مسیر، وضعیت اتصال اینترنت شما مناسب نباشد.

می‌توانید برای جلوگیری از به وجود آمدن مشکل، نقشه‌ی مورد نیاز خود را دانلود کنید و به صورت آفلاین و بدون نیاز به اینترنت در دسترس داشته باشید. برای اینکار نام شهر و یا استان مدنظر را جستجو کنید و سپس در قسمت مشخصات پایین صفحه، بر روی دکمه‌ی download کلیک کنید تا نقشه دانلود شود.

سپس بر روی آیکون مربوط به جیمیل خود کلیک کنید. می‌توانید لیست نقشه‌های ذخیره شده را در بخش Offline maps ببینید.

نکته

نقشه‌های دانلود شده بعد از یکسال، منقضی می‌شوند و نیاز به بروزرسانی خواهند داشت.

به اشتراک گذاری یک لوکیشن

برای به اشتراک گذاری یک مکان با دیگران، خواه شما در آن مکان باشید خواه نباشید، بر روی آن مکان کلیک کنید و نگه دارید سپس در منوی نشان داده شده بر روی گزینه‌ی share کلیک کنید و روش به اشتراک گذاری را انتخاب کنید.

به اشتراک گذاری بی درنگ

اگر می‌خواهید مکان خود را در هر لحظه و هرجایی که هستید بلافاصله با دوستان و یا خانواده به اشتراک بگذارید باید بر روی تصویر اکانت خود در بالا راست کلیک کنید و سپس بر روی Location sharing کلیک کنید. سپس اشخاصی که مایل هستید را انتخاب کنید.

مکان شما برای ۱ ساعت به این اشخاص دائما ارسال می‌شود که می‌توانید این زمان را تغییر دهید. همچنین  اگر آنها گوگل مپ داشته باشند، لینک نقشه برایشان ارسال می‌شود در غیر این صورت به صورت یک پیام یا از طریق یک اپلیکیشن دیگر مکان شما برای دوستانتان ارسال می‌شود.

هرکسی که مکان خود را بدین صورت با شما به اشتراک بگذارد، مکان وی در بالای صفحه در یک تب مخصوص برای شما مشخص و قابل دسترس خواهد بود.

چندکلام با چ یاب:

در این آموزش سعی کردیم مهم‌ترین و البته جذاب‌ترین ویژگی‌های گوگل مپ در ایران را بررسی و معرفی کنیم. گوگل مپ ویژگی‌های بسیار بیشتری دارد و این روند همچنان ادامه دارد و دائما به ویژگی‌های آن اضافه می‌شود. این مطلب دائما به روز می‌شود و ویژگی‌های جدید گوگل مپ به خصوص آنهایی که در ایران فعال هستند، به مرور اضافه خواهند شد.

همچنین برای نظر دادن در مورد یک مکان در گوگل مپ کافیست پس از انتخاب کردن آن مکان، در بخش overview نظر خود را بنویسید.

بنابراین اگر سوال و یا آموزشی نیاز داشتید حتما در قسمت نظرات ذکر کنید تا ما در آپدیت‌های بعدی آنها را اعمال کنیم. متشکرم که تا انتهای مطلب همراه ما بودید، منتظر انتقادات و پیشنهاداتتان هستیم…

راستی! تلگرام چ یاب رو برای با خبر شدن از آخرین دوره‌های آموزشی، محصولات و تخفیف‌های ویژه دنبال کنید.

 

منبع:

متولد خوزستان | فارغ‌التحصیل رشته مهندسی کامپیوتر 💻 | علاقه‌مند به عکاسی 📸، فوتبال ⚽ و برنامه‌نویسی