آموزش پیکسل آرت Pixel art

آموزش پیکسل آرت pixel art

خیلی از ماها دورانی از زندگیمان از تکنولوژی و اینترنت پر نشده بود، اوقات فراغت خود را با بازی‌های ویدیویی میگذراندیم. یکی از بازی‌های معروف و محبوب این دوران بازی سوپرماریو یا قارچ‌خور بود که مطمئنا خیلی از ما با این بازی بسیار خاطره‌ها داریم.
در این پست از سری آموزش‌های نرم افزار ایلاستریتور، میخواهیم با سبک پیکسل آرت که سبک طـراحی ورژن قدیمی و ابتدایی این بازی بود آشنا شویم و شخصیت ‌های این بازی را بازسازی کنیم و سبک پیسکل آرت را با هم یاد بگیریم.

 

جزییات آموزش پیکسل آرت (Pixel art):

  • نرم‌افزار: ادوبی ایلاستریتور
  • ابزارها و تکنیک‌های استفاده شده: Grid, pixel art, live paint bucket
  • درجه پیچیدگی: آسان
  • زمان تخمین‌زده شده تقریبی: نیم تا یک ساعت

قدم اول

نرم افزار ایلاستریتور را باز کنید و پروژه ای با اندازه ۱۰۰۰ پیکسل در ۱۰۰۰ پیکسل و مدل رنگی RGB بسازید.

قدم دوم

از قسمت ابزار Line tool ابزار Rectangular Grid Tool را انتخاب و گوشه‌ی صفحه پروژه خود کلیک کـنید تا پنجره‌ای مانند زیر باز شود. سپس تنظیمات لازم را مانند شکل زیر وارد کنـید و کلیک کنیـد تا کل صفحه شما را Grid بپوشاند.

قدم سوم

گرید را انتخاب کرده و ابزار (Live Paint Bucket (K را انتخاب کنید. با این کار حالا شما قابلیت این را دارید که هر کدام از مربع و خانه‌های گرید را با رنگ دلخواه خود رنگ کـنید.

برای مثال رنگ مشکی را انتخاب کرده و روی هر خانه‌ای که میخواهید کلیک کنـید، خواهید دید که آن خانه رنگ خواهد شد. حتی میتوانید کلیک کنیـد و بکشید و همزمان چندین خانه را رنگ کنید.

دوره های اموزشی برنامه نویسی

تا اینجا قسمت اصلی و پایه‌ای کار کردن با گرید و سبک پیکسـل آرت در ایلاستریتور را یاد گرفتیم. ازینجا به بعد باید ذوق هنری به همراه خورده کمکی از گوگل به کار بگیریم و شخصیت های دلخواه خود را با پیکسل آرت دیزاین کنیم.

آموزش طراحی شخصیت های بازی مـاریو:

قدم اول

تصاویر سمت چپ از اینترنت پیدا شده‌اند.
هر تصویری که میخواهید را با سرچ کردن آن به همراه اضافه کردن کلمات پیکسـل آرت (Pixel Art) پیدا کـنید و آن را در پروژه خود وارد کرده و کنار صفحه گرید پروژه خود بگذارید و با توجه به آن شروع به رنگ کردن خانه‌های گرید بکنید.

قدم دوم

بعد از اتمام یک شخصیت آنرا با ابزار (Selection Tool (v انتخاب کرده و به منوی Object > Expand بروید تا مربع های خالی از شکل حذف شود. وقتی این کار را کردید لایه‌ی این شخصیت را قفل کنـید، لایه‌ی جدیدی بسازید و دوباره گریدی به اندازه گرید قبلی بسازید و شخصیت جدید را طراحـی کنیـد.

ابتدا به تصویر نگاه کنید و سپس رنگ مورد نظر را انتخاب کرده (مثلا مشکی) و خانه‌های مشکی را همانند تصویر اصلی رنگ کـنید. سعی کنـید در شمارش مربع ها دقت کنیـد تا تصویر نهایی شما کاملا مشابه تصویر مرجع شود.

همینطور به طـراحی شخصیت‌های مختلف ادامه دهید. در آخر همه‌ی آنها را کنار هم و در یک صفحه قرار خواهیم داد.

میتوانید به هر تعداد که خواستید شخصیت‌های مختلف را طراحی کنید. در پروژه ما شخصیت زیر آخرین مورد است.

برای آخرین مرحله هم یک بلوک طراحـی میکنیم تا در پس زمینه شکل نهایی استفاده شود.

آموزش کنار هم چینی اجزاء پیـــکسل آرت در ایلاستریتور:

قدم اول

پس از اینکه همه‌ی شخصیت ها را در لایه‌های جدا جدا طراحی کردید، لایه‌ی جدیدی بسازید و یک مربع آبی رنگ به اندازه صفحه پروژه در آن رسم کـنید و سپس بلوک‌ را که در مرحله قبل ساخته بودید را مانند شکل زیر در گوشه تصویر قرار دهید.

قدم دوم

بلوک را انتخاب کرده، کلید Alt را نگه دارید و بلوک را بکشید تا از آن یک کپی ساخته شود و بدون رها کردن بلوک جدید آنرا کنار بلوک قبلی بگذارید. سپس دکمه‌های ترکیبی Ctrl+D را چند بار بزنید تا همین کار تکرار شود و یک ردیف از بلوک های در پایین صفحه اصلی درست کنـید.

قدم سوم

حال از جعبه‌ی علامت سوال چند کپی بسازید آنها را در وسط صفحه قرار دهید.

گلی را هم که درست کرده بودید بر روی یکی ازین جعبه‌ها بگذارید.

ماریو، قارچ و بقیه شخصیت هایی را هم که در مراحل قبل ساختید را مانند شکل زیر، در قسمت‌های مختلف تصویر قرار دهید.

 

آموزش ساخت شخصیت‌های بازی ماریو با سبک پیکســل آرت در نرم افزار ایلاستریتور دراینجا به پایان میرسد. حالا که روش ساخت آن‌ها را یاد گرفته‌اید میتوانید هر طـراحی دلخواد دیگری را با همین سبک انجام دهید و از آنها استفاده کنیـد.
اگر این آموزش را دنبال کردید نتیجه کارتان را با ما به اشتراک بگذارید! همچنین سوالات و انتقادات و پیشنهادتان برای این آموزش و آموزش‌های دیگر را هم حتما با ما درمیان بگذارید.

لیسانس مهندسی کامپیوتر 💻| علاقه مند به دیزاین 🎨، فیلم🎬، کتاب 📚و موسیقی 🎵