حل مشکل کند شدن فتوشاپ

آموزش حل مشکل کند شدن فتوشاپ (۷ روش کاربردی)

کند شدن سرعت فتوشاپ اتفاقی‌ست که کم و بیش رخ می‌دهد و این کند شدن به مرور زمان بر روی اعصاب و روح و روان شما تاثیر می‌گذارد و درنتیجه یا تصمیم می‌گیرید دیگر با فتوشاپ کار نکنید و آن را حذف کنید و یا تحمل کنید و عصبی شوید! فتوشاپ برنامه‌ی نسبتا سنگین و بزرگی‌ست که با دخالت عوامل دیگر، گاهی کند می‌شود و به سختی می‌توانید با آن کار کنید.

اگر شما در این جایگاه هستید و با یک فتوشاپ کند دست و پنجه نرم می‌کنید، این آموزش دقیقا مناسب شماست. در ادامه نکات و روش‌هایی را بررسی خواهیم کرد که مشکل کند شدن فتوشاپ را حل می‌کنند. همراه ما باشید…

ری استارت کردن فتوشاپ

همانطور که ری استارت کردن یک کامپیوتر در بعضی موارد می‌تواند چاره‌ی مشکل باشد، برای فتوشاپ نیز این عمل صادق است. “یک بار کامل فتوشاپ را ببندید و دوباره باز کنید.”

این ترفند معمولا جواب می‌دهد زیرا هنگام کار کردن با فایل‌ها و تصاویر بزرگ، کامپیوتر باید مقدار زیادی داده را در RAM نگهداری کنید. وقتی با فتوشاپ کار می‌کنید فایل‌های زیادی در حال استفاده هستید که سیستم به آن‌ها نیاز خواهد داشت و تمام این فایل‌ها در RAM نگهداری می‌شود. وقتی فتوشاپ کند شود، بستن و باز کردن برنامه می‌تواند تا حدی کمک کننده باشد.

علاوه بر ری استارت کردن فتوشاپ، ری استارت کردن کامپیوتر هم می‌تواند در حل مشکل کند شدن فتوشاپ موثر باشد. به خصوص اگر برنامه‌های دیگری در بک گراند (پس زمینه) کامپیوتر در حال اجرا هستند. عملکرد فتوشاپ گاهی اوقات تاثیر یافته از برنامه‌های دیگر است و بخاطر برنامه‌های دیگر ممکن است کند شده باشد.

دوره های اموزشی برنامه نویسی

همچنین اگر یک برنامه‌ی دیگر در کامپیوتر شما هنگ کرده باشد، می‌تواند بر فتوشاپ تاثیر بگذارد. نگران نباشید این مشکل با ری استارت کردن کامپیوتر رفع می‌شود.

بروزرسانی برنامه

اگر همچنان پس از ری استارت کردن، فتوشاپ کند اجرا می‌شود و هنگ می‌کند، نخستین کاری که باید بکنید این است که مطمئن شوید از نسخه‌ی آخر و بروز استفاده می‌کنید. اشکالات و باگ‌ها معمولا در نسخه‌های جدیدتر برنامه‌ها حل می‌شوند.

 

بروزرسانی

 

نرم افزار فتوشاپ را باز کنید به قسمت Help و سپس بخش Updates بروید. بر روی علامت سه نقطه در بالا سمت راست کلیک کنید و سپس Check for Updates را انتخاب کنید. لیست برنامه‌هایی که نیازمند بروزرسانی هستند نمایش داده می‌شود که می‌توانید با کلیک کردن بر روی update هرکدام که مایل هستید را دانلود و بروز کنید.

اگر برنامه باز نمی‌شود از طریق سایت‌های معتبر و قابل اطمینان نسخه‌ی جدید را دانلود کنید. فقط به یاد داشته باشید که باید نسخه‌ی قدیمی برنامه را در این حالت حذف کنید. و از نسخه‌ی جدید استفاده کنید.

تنظیم مجدد ویژگی‌های فتوشاپ

اگر برنامه مطابق انتظار عمل نمی‌کند و کند است شاید علت کند شدن آن این است که تنظیمات یک بخش و یا یک ویژگی از آن به درستی انجام نشده و یا اشتباها حذف شده. تنها کاری که می‌توانید انجام دهید این است که تنظیمات فتوشاپ را به حالت پیشفرض برگردانید و آن را ریسِت کنید.

برای ریست کردن فتوشاپ، برنامه را باز کنید و در ویندوز کلید های ترکیبی Alt+Control+Shift  در صفحه کلید را فشار دهید. همچنین اگر از Mac استفاده می‌کنید کلید‌های ترکیبی Option+Command+Shift را فشار دهید. سپس وقتی از شما سوالی مبنی بر Delete the Adobe Photoshop Settings File پرسیده شد، گزینه‌ی YES را انتخاب نمایید.

وقتی برنامه را دوباره راه‌اندازی کنید، طوری به نظر می‌رسد که انگار تازه آن را نصب کرده‌اید.

 

علت کند شدن فوتوشاپ

غیرفعال کردن پلاگین های Third-Party

پلاگین های Third-Party از عوامل هنگ کردن و کند شدن فتوشاپ محسوب می‌شوند. به خصوص اگر برای کار کردن با آخرین نسخه‌ی فتوشاپ، بروز نشده باشند.

برای بررسی کردن این موضوع و اینکه آیا به خاطر یک پلاگین فتوشاپ کند شده است یا خیر، ابتدا برنامه را باز کنید و سپس shift را در صفحه کلید فشار دهید. وقتی که سوال Skip Loading Optional and Third-Party Plugins از شما پرسیده شد، Yes را انتخاب کنید.

 

غیرفعال کردن پلاگین های فتوشاپ

 

از فتوشاپ استفاده کنید و اگر مشکل برطرف شده بود، بدانید که مشکل کند شدن بخاطر یکی از پلاگین‌هایی‌ست که نصب کرده‌اید. تمام پلاگین ها را به آخرین نسخه آپدیت کنید و اگر همچنان مشکل حل نشد، تک تک پلاگین ها را حذف کنید تا جایی که مشکل رفع شود.

تغییر تنظیمات عملکردی برنامه

برای به دست آوردن بهترین عملکرد فتوشاپ، می‌توانید تعداد منابع در دسترس برنامه را افزایش دهید. اینکار معمولا باعث جلوگیری از هنگ کردن و مشکلات این چنینی نمی‌شود اما سرعت کار با برنامه و برخی ابزارها را افزایش می‌دهد.

 

افزایش سرعت فتوشاپ

 

در ویندوز به این مسیر بروید:  Edit>Preferences>Performance

در مک نیز به این مسیر باید بروید: Preferences>Performance

عموما سه بخش تنظیمات می‌توانید در این قسمت ببینید که به شرح زیر هستند:

Memory Usage

تعداد RAMهایی که فتوشاپ می‌تواند از آنها استفاده کند در این بخش قابل تنظیم است. افزایش این تعداد باعث می‌شود که فتوشاپ سریعتر اجرا شود که البته باعث می‌شود سایر برنامه‌هایی که در حال اجرا هستند، مقداری کندتر شوند.

Graphics Processor Settings

اگر تیک مربوط به Use Graphics Processor را فعال کنید، فتوشاپ می‌تواند از گرافیک و پردازنده به خوبی استفاده کند. در بخش Advanced Settings می‌توانید از سه سطح پایه، نرمال و پیشرفته استفاده کنید. با حالت Advanced شروع کنید و اگر مشکلی داشتید آن را به حالت normal و یا پایه (basic) تغییر دهید.

 

تنظیمات advanced فتوشـاپ

 

همچنین اگر کارت گرافیک شما از OpenCL پشتیبانی می‌کند، تیک Use OpenCL را فعال کنید. فعال کردن این گزینه برخی ویژگی ها همچون blue Gallery را سریعتر می‌کند.

همچنین اورکلاک کردن کارت گرافیک و پردازنده می‌تواند به افزایش سرعت اجرای فتوشاپ و کل سیستم شما، کمک کنند.

History and Cache

این بخش مربوط به این است که فتوشاپ چقدر اطلاعات در RAM ذخیره می‌کند. ۳ دکمه در بخش optimize قرار دارد که می‌توانید متناسب با استفاده‌ای که دارید از هرکدام استفاده کنید.

همچنین تعداد History State، Cache Levels و  Cache Tile Sizeرا می‌توانید تغییر دهید.

History state تعداد undo هاست. (برگشت به حالت پیش از انجام یک کار)

کاهش عدد Cache Tile Size و افزایش عدد Cache Levels باعث می‌شود که مدت زمان باز شدن برنامه طولانی تر شود اما در عوض عملیات move و zoom سریعتر انجام می‌شوند.

مشکل با مانیتورهای خارجی

برای فتوشاپ، محاسبات زیادی نیاز است تا تغییرات را بدون اختلاف زمانی به شما نشان دهد. این پیچیدگی و محاسبات در حالتی که از یک مانیتور جداگانه‌ی بزرگ استفاده کنید، دوچندان می‌شود.

اگر متصل کردن سیستم به یک نمایشگر جداگانه باعث کند شدن فتوشاپ شده است، مانیتور را disconnect یا جدا کنید و از صفحه‌ی خود کامپیوترتان استفاده کنید. همچنین می‌توانید رزولوشن را در مانیتور خارجی تنظیم کنید تا سیستم شما بتواند این مشکل را حل کند.

چندکلام با چ یاب:

فتوشاپ برای اجرا شدن در سیستم‌های کند، بهینه شده است. اما حداقل سیستم مورد نیاز برای اجرای نسخه ۲۰۲۰ آن، ۲ GHz Intel or AMD processor  و ۲ GB RAM است. اگر سیستم شما قدیمی‌ست و با روش‌های بالا نتوانستید مشکل کند شدن سرعت فتوشاپ را حل کنید، بهتر است فکر چاره باشید و سیستم خود را ارتقا دهید.

امیدوارم که این مطلب مورد استفاده‌ی شما قرار بگیرد. آیا شما هم تجربه‌ی کند شدن فتوشاپ و یا کامپیوترتان را دارید؟[wpdiscuz-feedback id=”lwvkumtp7d” question=”میدونید که برای ما مهم هستید! اینجا بنویسید…” opened=”0″]راهکار شما برای حل این مشکل چه بوده است؟ [/wpdiscuz-feedback]خوشحال می‌شویم نظرات، انتقادات و پیشنهادات خود را برای ما بنویسید.

راستی! تلگرام چ یاب رو برای با خبر شدن از آخرین دوره‌های آموزشی، محصولات و تخفیف های ویژه دنبال کنید.

منبع:

1 در مورد “آموزش حل مشکل کند شدن فتوشاپ (۷ روش کاربردی)”

  1. سلام من ۱۶ گیگ رم و کارت گرافیک ۱۶۵۰ ۴گیگ دارم cpu هم ۹۴۰۰ f 6هسته ای ولی خیلی برنامه کنده !!!!!!!!!!

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
Scroll to Top