آموزش تایپوگرافی با ابزار blend در ایلاستریتور + ایبوک رایگان

به یکی دیگر از آموزش‌های ایلاستریتور خوش آمدید. در ایـن پست میخواهیم تایپوگرافی در ایلاستریتور و کار با ابزار Blend را که یکی از بهترین و کاربردی‌ترین ابزار‌های این نرم‌افزار است آموزش دهیم.

برای این آموزش به چه چیزهایی نیاز خواهید داشت:

 

  • مرحلۀ اول (باز کردن فایل تاپیوگرافی)

فایل پیوست شده را از حالت zip خارج کرده و در نرم‌افزار ایلاستریتور باز کنیـد. اندازه‌ی این فایل ۱۰۸۰ پیکسل در  1080 پیکسل بوده، تایپ رنگ آن RGB (مناسب بـرای کارهای دیجیتال و غیرچاپی و مورد استفاده در وبسایت‌ها و غیره) و رزولوشن آن ۷۲pi است.

آموزش ایلاستریتور

  • مرحلۀ دوم (نحوۀ ساخت استوانه رنگی)

قدم اول

از قسمت toolbar ابـزار (Ellipse Tool (L را انتخاب کنیـد. دکمه‌ی شیفت را نگه داشته و دایره‌ای بکشید. (نگه‌داشتن دکمه شیفت باعث میشود تا دایره‌ی شما کامل باشد و بیضی نشود.) اندازه‌ی ایـن دایره در این مثال ۶۴px است ولی شما میتوانید بسته به سلیقه خودتان آن را کوچک‌تر یا بزرگ‌تر رسم کنیـد.

ابزار blend

 

قدم دوم

دایره‌ای که رسم کردید را انتخاب کنیـد و مانند شکل زیر از قسمت outline مورد none و از قسمت fill مورد Gradient را برای آن انتخاب کنیـد.

تایپوگرافی

 

قدم سوم

میخواهیم که Gradient دایره‎‌ی ما از حالت سیاه و سفید به رنگی تبدیل شود. برای ایـن کار ابتدا پنل Gradient را از منوی Window > Gradient باز کنیـد.
رنگ سفید را انتخاب کرده و طبق منوی زیر آن را با رنگ آبی کمرنگ جایگزین کنید. میتوانید از هر رنگ دیگری که خواستید استـفاده کنیـد اما بـرای زیباتر شدن و حجم پیدا کردن کار نهایی از دو رنگ استفاده کنید. رنگ سمت راست تیره‌تر و رنگ سمت چپ روشن‌تر.
در این مثال از رنگ‌های ۳CD9FF#  و ۰۰۰۰FF#  استفاده شده است.

دوره های اموزشی برنامه نویسی

آموزش ابزار Blend

 

قدم چهارم

دایره‌ی دیگری مانند دایره‌ی قبل رسم کنیـد و رنگ های آن را ایـن بار به FF9BFF#  و  7900FF#  تغییر دهید.

آموزش تایپوگرافی

  • مرحلۀ سوم (نحوۀ استفاده از ابزار Blend)

 

قدم اول

ابـزار (Blend Tool (W را انتخاب کرده و ابتدا بر روی دایره‌ی آبی و سپس بر روی دایره‌ی بنفش کلیک کنیـد.

آموزش blend tool

 

قدم دوم

نتیجه شما نیز ممکن است مانند شکل بالا شود ولی همانطور که میبینید فاصله دایره‌ها بسیار زیاد است. با یک سری تغییرات میخواهیم این فاصله هارا کم کنیم تا یه استوانه رنگی و یکدست بدست آید.
برای ایـن کار ابتدا شکل را انتخاب کرده و سپس بر روی ابـزار Blend دابل کلیک کنید و در پنجره‌ی باز شده تغییرات زیر را اعمال کرده و سپس بر روی دکمه‌ی ok کلیک کنیـد.

آموزش ابزار Eraser

 

قدم سوم

استوانه رنگی ساخته شده در قدم قبل را به همراه تایپوگرافی انتخاب کرده و از منو Object > Blend > Replace Spine را انتخاب کنیـد. خواهید دید که تایپوگرافی با استوانه جایگزین میشود.

آموزش ایلاستریتور

 

قدم چهارم

با استـفاده از ابـزار (Direct Selection Tool (A یکی از دایره هارا به دلخواه انتخاب کرده و با استفاده از دکمه های ترکیبی Ctrl+C و Ctrl+V آنرا کپی کنـید و به عنوان نقطه‌ی حرف i استفاده کنـید.

آموزش ایلوستریتور

 

قدم پنجم

با استفاده از ابـزار (Rectangle Tool (M مربعی مشکی رسم کنـید. سپس بر روی آن کلیک راست کرده و از منوی Arrange > Send to back آن را به بک گراند تصویر تبدیل کنید.
همچنین میتوانید با اسـتفاده از پنجره‌ی Window > Align آن را در وسط صفحه قرار دهید.

آموزش ادوبی ایلاستریتور

 

قدم ششم

با اسـتفاده از ابـزار (Text Tool (T کلمه‌ی BYE را بنویسید. سپس فونت آن را به فونتی که در ابتدای پست اشاره کردیم یعنی Playfair Display تغییر دهید. رنگ آن را سفید و اندازه‎ی فونت را نیز به ۴۴۵pt تغییر دهید.

آموزش تاپیوگرافی در ایلاستریتور

 

قدم هفتم

متن را انتخاب کرده و بر روی آن کلیک راست کنـید و گزینه‌ی Create outlines را انتخاب کنـید. سپس دوباره بر روی آن کلیک راست کرده و گزینه‌ی Ungroup را انتخاب کنید.

آموزش illustrator

  • مرحلۀ چهارم (نحوۀ استفاده از ابزار Eraser)

در این مرحله میخواهیم با استفـاده از ابزار پاک‌کن یا Eraser خطای دیدی را در تایپوگرافی درست کنیم. ابتدا بر روی حرف B کلیک راست کرده و از منوی Arrange > Bring to front آن را به روی صفحه بیاورید.

سپس حرف Y را کپی کرده و با کلید‌های ترکیبی Ctrl+Shift+V آن را در مکان خود کپی کـنید و بعد با ابزار (Eraser Tool (Shift-E قسمت‌هایی از حروف را که میخواهید به زیر کلمه‌ی hi برود را پاک کـنید.

توجه داشته باشید ابزار (Eraser Tool (Shift-E تنها بر روی اشیائی عمل میکند که آنها را انتخاب کرده‌اید. همین کار را برای حرف E هم تکرار کـنید.

شکل سمت چپ حروف را درحالت اصلی و شکل سمت راست حروف را بعد از اعمال ابزار Eraser نشان میدهد. قسمت‌هایی که با رنگ زرد مشخص شده‌اند آنهایی هستند که ابزار Eraser بر روی آنها استفـاده شده است.

آموزش blend tool

  • مرحلۀ پنجم (نحوۀ اضافه کردن سایه)

در مرحله‌ی آخر میخواهیم برای زیباتر شدن تایپوگرافی با استفاده از سایه به آن بُعد بدهیم. حروف سفیدرنگ را انتخاب کرده و از منوی Effect > Stylize > Drop Shadow و با استفاده از مقادیر زیر به آن سایه بدهید.

آموزش eraser tool

بدین ترتیب ایـن آموزش هم به انتها رسید. به شما تبریک میگوییم! دراین آموزش ما موارد زیر را یاد گرفتیم:

  • نحوه‌ی استفاده از ابزار Blend برای ساختن استوانه Gradient
  • جایگزینی استوانه Gradient با یک تایپوگرافی
  • اضافه کردن سایه برای بُعد دادن به اثر نهایی

میتوانید از کلمات دیگری اسـتفاده کـنید و همچنین در استفاده از ابزار Eraser خلاقیت بیشتری به خرج دهید و بر اساس سلیقه‌ی خود تایپوگرافی های دیگری بسازید.

ممنونیم که تا آخر این آموزش با ما همراه بودید و امیدواریم ازین آموزش لذت برده باشید.

آموزش ایلاستریتور چ‌یاب

لیسانس مهندسی کامپیوتر 💻| علاقه مند به دیزاین 🎨، فیلم🎬، کتاب 📚و موسیقی 🎵