آموزش اجرای فایل های ISO در ویندوز

cheyab.ir اجرای فایل ISO

برخی از نرم افزارها و به خصوص برنامه‌های بزرگ در قالبی متفاوت ساخته و ارائه می‌شوند؛ یعنی در فرمت فایل‌های ISO. برنامه های ویندوز مانند  Microsoft Office و سایر برنامه های دیگر ممکن است در چنین فرمی ارائه شوند.

فایل های ISO حاوی تمام فایل‌های نصبی مربوط به یک برنامه هستند که فضای ذخیره سازی کمتری نیاز دارند. اما اجرای این فایل ها نیز تفاوت دارد. بسته به نسخه‌ی ویندوز شما نحوه‌ی اجرای این فایل های ISO متفاوت است. در ویندوز ۱۰ یا ۸ بدون نیاز به نصب برنامه‌ای می‌توانید به صورت درایو مجازی این فایل‌ها را اجرا کنید.

اما در ویندوز ۷ لازم است برنامه‌ای برای انجام این کار دانلود و نصب کنید. همچنین می‌توانید فایل های  ISO را بر روی CD/DVD یا فلش  USBقرار دهید و از روی دیسک برنامه را نصب کنید. در ادامه به بررسی روش استخراج و اجرای فایل های  ISO می‌پردازیم. با ما همراه باشید…

اجرای فـایل های ISO در ویندوز ۱۰ و ۸٫۱

فایل  ISOرا دانلود کنید. File Explorer را باز کنید به همان پوشه‌ای که فایل در آن قرار دارد بروید و بر روی فایل راست کلیک کنید. سپس از منوی باز شده بر روی  Mount کلیک کنید.

cheyab,ir اجرای فایل ISO

سپس یک درایو مجازی ایجاد می‌شود که می‌توانید در این درایو، فایل نصبی برنامه را پیدا و اجرا کنید؛ پس از آن عملیات نصب برنامه آغاز می‌شود.

دوره های اموزشی برنامه نویسی

بعد از اتمام عملیات نصب، پنجره‌ی مربوط به نصب را ببندید. سپس به پوشه‌ی This PC در کامپیوتر خود بروید. لیست تمام درایوها نمایان می‌شود. یکی از این درایوها درایو مجازی یا virtual است بر روی آن راست کلیک کنید. بسته به نوع پارتیشن بندی هارد سیستم شما ممکن است نام این درایو متفاوت باشد.

در منوی باز شده بر روی گزینه‌ی Eject کلیک کنید. این کار، درایو مجازی ایجاد شده را حذف می‌کند اما فایل ISO همچنان باقیست. (اگر نمی‌دانید پارتیشن بندی چیست و به چه صورت انجام می‌شود؛ توصیه می‌کنیم به “آموزش نصب و پارتیشن‌بندی ویندوز ۱۰” مراجعه کنید.)

cheyab,ir اجرای فایل ISO
چک لیست تولید محتوا

اجرای فایل های ISO در ویندوز ۷

دستور mount فقط در ویندوز ۸، ۸٫۱ و ۱۰ وجود دارد. اگر هنوز از ویندوز ۷ استفاده می‌کنید می‌توانید به جای این دستور، از یک ابزار رایگان درایو مجازی بهره ببرید. یکی از برنامه‌های بسیار خوب برای اینکار، Virtual CloneDrive است. پس از نصب آن، بر روی فایل ISO مورد نظر کلیک راست کنید و سپس از منوی باز شده بر روی دستور Mount (Virtual CloneDrive) کلیک کنید.

cheyab,ir اجرای فایل ISO

درایو مجازی ایجاد می‌شود. سپس یک پنجره‌ی کوچک ظاهر می‌شود و از شما می‌پرسد که میخواهید فایل نصبی را اجرا کنید یا صرفا درایو مجازی را باز کنید. گزینه‌ی مدنظر خود را انتخاب کنید و عملیات نصب را آغاز نمایید.

اجرای برنامه ISO

پس از آنکه عملیات نصب به پایان رسید؛ بر روی همان فایل ISO راست کلیک کنید و از منوی بازشده گزینه‌ی Unmount را انتخاب کنید. سپس درایو مجازی ایجاد شده از روی سیستم شما حذف می‌شود.

unmount virtual drive

قرار دادن فـایل روی فلش یا  CD

یک راه دیگر برای نصب برنامه‌ها از روی فایل ISO این است که فایل بر روی یک درایو USB یا CD/DVD قرار گیرد. این ویژگی بسیار کارآمد است و می‌توانید برنامه‌های خود را بر روی دیسک نگهداری کنید و هرموقع قصد داشتید، نصب کنید.

برای قرار دادن فایل  ISO در یک دیسک، ابتدا CD یا DVD خام را در کامپیوتر قرار دهید. بر روی فایل ISO راست کلیک کنید و در منوی بازشده گزینه‌ی Burn disc image را انتخاب کنید.

burning disc

ابزار Disc Image Burnerویندوز باز می‌شود و شما باید درایو مربوط به CD/DVD را انتخاب کنید. بر روی Burn کلیک کنید سپس فایل ISO روی دیسک رایت می‌شود. بسته به نوع فایل نصبی، ممکن است با قرار دادن CD در کامپیوتر، به صورت خودکار عملیات نصب آغاز شود یا لازم باشد به پوشه‌ی CD بروید و با کلیک کردن بر روی فایل نصبی، عملیات نصب را اجرا کنید.

یک راه دیگر برای قرار دادن فایل ISO در دیسک یا کپی کردن آن بر روی فلش، این است که از ابزار رایگان مایکروسافت به نام Windows USB/DVD Download Tool استفاده کنید. این ابزار محتوای فایل ISO را در دیسک مدنظرتان کپی می‌کند و شما می‌توانید به راحتی برنامه‌های مدنظرتان را نصب کنید. این دیسک ها یا فلش ها قابلیت بوت شدن را نیز دارند.

این روش برای زمانی بسیار کاربرد دارد که می‌خواهید ویندوز را بر روی یک سیستم بدون سیستم عامل نصب کنید.

بعد از دانلود شدن Windows7-USB-DVD-Download-Tool-Installer.exe بر روی آن راست کلیک کنید و سپس Run as Administrator را انتخاب کنید. پس از اتمام نصب، برنامه را باز کنید. فایل ISO را انتخاب کنید و بر روی Next کلیک کنید.

اجرای فایل ISO در ویندوز cheyab.ir

در گام بعدی مشخص کنید که می‌خواهید فایل ISO را بر روی فلش USB قرار دهید یا بر روی CD.

اجرای فایل ISO در ویندوز cheyab.ir

اگر USB را انتخاب کرده باشید در گام بعدی لازم است که فلش USB را متصل کنید یا اگر بیش از یک USB به کامپیوتر شما متصل است، فلش مدنظرتان را انتخاب کنید. سپس بر روی Begin copying کلیک کنید.

اجرای فایل ISO در ویندوز cheyab.ir

اگر درایو USB شما دارای اطلاعاتی باشد، همگی حذف می‌شوند. بر روی Erase USB Drive کلیک کنید تا درایو آماده‌ی فایل‌های ویندوز شود. پس از اتمام کپی شدن فایل، ابزار به شما پیغامی مبنی بر موفقیت آمیز بودن عملیات می‌دهد. پیغام این است: Bootable USB device was created successfully. اکنون می‌توانید از فلش USB خود برای نصب برنامه‌ها استفاده کنید.

اما اگر در گام قبلی گزینه‌ی DVD را انتخاب کرده باشید، لازم است یک DVD خام در کامپیوتر قرار دهید و سپس بر روی Begin burning کلیک کنید. هنگامی که عملیات کامل شود مثل حالت قبل پیغامی به شما نمایش داده می‌شود. حال می‌توانید از bootable DVD برای نصب برنامه‌ی مدنظر خود بهره ببرید.

چندکلام با چ یاب:

امیدوارم که این مطلب مورد توجه و استفاده‌ی شما دوستان قرار گرفته باشد. در دنیای امروزه که کمبود فضای ذخیره سازی بر روی سیستم‌ها مشهود است، فایل‌های ایمیج یا همان ISO می‌توانند راهکار مناسبی باشند. لذا باید آماده‌ی استفاده از این فایل‌ها شویم. اگر تجربه‌ای در این زمینه دارید با ما در میان بگذارید.

برنامه‌های پیشنهادی در این مطلب صرفا انتخابی بوده‌اند و قطعا برنامه‌ها و ابزارهای گوناگونی برای اجرای فایل های ISO وجود دارد. شما از چه برنامه‌ای برای اجرای این فایل ها استفاده می‌کنید؟ منتظر نظرات، انتقادات و پیشنهادات شما هستیم.

راستی!

اگر به دنبال آخرین اخبار و آموزش‌های ما هستید، در کانال تلگرام چ یاب تمامی این اطلاعات موجود هستند.

متولد خوزستان | فارغ‌التحصیل رشته مهندسی کامپیوتر 💻 | علاقه‌مند به عکاسی 📸، فوتبال ⚽ و برنامه‌نویسی