feature image6_AI Machine Learning Summit cheyab.ir

۶ تکنولوژی که ممکن است آینده را متحول کنند!

تکنولوژی‌های بسیاری وجود دارند که در سالهای آتی آینده ظهور خواهند کرد و به شدت بر زندگی ما تاثیر خواهند گذاشت. در میان همه‌ی فن‌آوری‌ها، ۶ تکنولوژی جدید وجود دارد که دارای پتانسیل بالایی هستند و به سرعت در حال توسعه هستند و احتمالا در دهه‌های آینده بر دنیای ما تاثیرات شگرفی خواهند گذاشت.

۶ تکنولوژی جدید و تاثیرگذار در آینده:

  1. کلان داده (Big Data)
  2. هوش مصنوعی
  3. اتومبیل‌های بدون راننده
  4. بلاک چین
  5. واقعیت مجازی
  6. چاپگر سه‌بعدی

در ادامه به بررسی تک تک این ۶ تکنولوژی جدید و دلیل تاثیر زیاد آنها در آینده خواهیم پرداخت:

data cheyab.ir

۱- کلان داده (Big Data)

داده‌های بزرگ به مجموعه بسیار بزرگی از داده‌ها یا حجم عظیمی از داده‌ها اشاره دارد. ما هر روزه اطلاعات زیادی از قبیل ایمیل‌ها، پست‌های رسانه‌های اجتماعی، مقالات آنلاین و ویدیوها، سیگنال‌های GPS و بسیاری اطلاعات دیگر تولید می‌کنیم؛ در نتیجه این مجموعه داده‌ها بسیار حجیم می‌شوند.

در مواجهه با این حجم زیاد داده‌ها، ما باید قادر به انتقال و پردازش داده‌ها باشیم. کلان داده در حقیقت توانایی پردازش حجم زیاد اطلاعات با ابزارهای محاسبه استاندارد است. این حجم از اطلاعات برای بسیاری از بخش‌ها مانند آژانس‌های مسافرتی، بازرگانی، تبلیغات، ژنتیک، ستاره‌شناسی و یا منابع انسانی مورد توجه است. داده‌های بزرگ را می توان به عنوان طلای سیاه عصر دیجیتال در نظر گرفت.

برای مدیریت کلان داده؛ جمع‌آوری، پردازش، تجزیه و تحلیل این داده‌ها و انجام همه اقدامات مرتبط ضروری است.

دوره های اموزشی برنامه نویسی

برای نگهداری داده‌ها معمولا از پایگاه‌ داده‎ی NoSQL استفاده می‌شود که کارآمدتر از پایگاه‌ داده‌ی SQL برای پردازش داده‌های بزرگ است.

در سال ۲۰۰۰، ۲۰ % از داده‌ها دیجیتالی بود و بقیه آنالوگ. در سال ۲۰۱۵، ۹۸ % از داده‌ها دیجیتال و بقیه آنالوگ بودند. این داده‌ها توسط رایانه‌های شخصی، گوشی‌های هوشمند، تبلت ها و وسایل دیگر تولید می‌شوند.

در آینده، می توان از داده‌های بزرگ در بخش پزشکی برای دستیابی به درمان‌های جدید و در حوزه‌ی بشردوستانه استفاده کرد و همچنین این داده های بزرگ می‌توانند در جهت مدیریت بلایای طبیعی و مدیریت پیامدهای جنگ مورد استفاده قرار گیرند. البته داده‌های کلان برای اهداف تجاری مانند هدف قرار دادن بهترین مشتریان برای تبلیغ نیز بسیار مفید خواهندبود.

داده‌های بزرگ مرتبط با یادگیری ماشین، امکان تحلیل پیش‌بینی را فراهم می‌کنند که در بخش‌های مختلف مانند بهداشت، کشاورزی، مدیریت جامعه و به خصوص بازاریابی مورد استفاده قرار می‌گیرند. مثال دیگر داده‌های بزرگ مرتبط با یادگیری عمیق است که به متمایز کردن انواع مختلف داده‌ها از جمله اشکال، رنگ‌ها و نشانه‌ها در تصاویر یا ویدیو کمک می‌کند. به علاوه، در زمینه‎‌ی اینترنت اشیاء بسیار مفید خواهند بود.

AI cheyab.ir تکنولوژی جدید

۲- هوش مصنوعی

تاریخچه هوش مصنوعی کاملا کوتاه است و نشان می‌دهد که این تکنولوژی در شصت سال گذشته بسیار پیشرفت کرده‌است. سوپرکامپیوتر IBM با استفاده از هوش مصنوعی در سال ۱۹۹۷ قهرمان شطرنج Garry Kasparov را شکست داد.

پیشرفت‌های الگوریتمی طی سالهای اخیر باعث افزایش توان محاسباتی و علم داده‌ها شده است که به پیشرفت هوش مصنوعی بسیارکمک کرده‌است. به همین دلیل است که اخیرا مطالب زیادی پیرامون حوزه‌ی هوش مصنوعی می‌شنویم. هوش مصنوعی می‌تواند به عنوان مجموعه‌ای از نظریه‌ها و تکنیک‌های مورد استفاده برای پیاده‌سازی برنامه‌های رایانه‌ای با فرآیندهای سطح بالا مانند یادگیری ادراکی، سازماندهی حافظه و استدلال انتقادی تعریف شود؛ همچنین ما می‌توانیم هوش مصنوعی را به دو بخش تقسیم کنیم، بخش قوی هوش مصنوعی و بخش ضعیف هوش مصنوعی.

هوش مصنوعی “قوی” براساس یادگیری است، یعنی اطلاعات جدید ذخیره می‌کند و عملکرد خود را تغییر می‌دهد. هوش مصنوعی یک اصطلاح جهانی است، و من فکر می‌کنم اصطلاح علمی هوش مصنوعی، یادگیری ماشین است، زیرا بیشتر تکنیک‌های مورد استفاده در هوش مصنوعی از یادگیری ماشین نشات می‌گیرد (یکی از شاخه‌های یادگیری ماشین)که به طور گسترده برای بازشناسی تصویر مانند شبکه‌های عصبی مصنوعی استفاده می‌شود.

Automobile cheyab.ir

۳- اتومبیل‌های بدون راننده

برقی سازی خودروها، مشکل آلودگی و سر و صدای خودروهای جاری را حل خواهد کرد. رانندگی خودمختار، تعداد تصادفات را به شدت کاهش خواهد داد. این اتصال به مسافران اجازه می‌دهد تا در جریان اطلاعات (آب و هوا، ترافیک جاده‌ای و غیره) قرار گیرند و در طول سفر مراقب باشند.

خودروی مستقل (driverless) خودرویی است که قادر به رانندگی در جاده بدون دخالت راننده است. این ماشینی است که مجهز به سنسورهای زیادی مثل حسگرهای مافوق صوت، دوربین و  سنسوری به منظور درک محیط است. داده‌های جمع‌آوری‌شده توسط حسگرها توسط نرم‌افزار و پردازنده، پردازش می‌شوند تا ترکیب اطلاعات را به منظور مشاهده محیط و ردیابی وسایل نقلیه دیگر، موانع، نشانه‌ها و محدودیت‌های پیاده‌رو استفاده کنند. سپس الگوریتم های هوش مصنوعی تصمیم خواهند گرفت که کدام عمل (شتاب، ترمز و … ) انجام شود.

در پست “رانندگی ایمن! معرفی تکنولوژی valeo xtravue” به یک تکنولوژی جدید پیرامون رانندگی پرداخته‌ایم که بیانگر پیشرفت‌های چشمگیر این تکنولوژی است. همچنین اگر به طراحی خودرو و قطعات داخلی آن علاقمند هستید و نمی‌دانید از کجا شروع کنید پست “۱۰ نرم‌افزار برتر طراحی خودرو!” را به شما توصیه می‌کنیم، با مطالعه‌ی این پست می‌توانید ابزار مدنظر خود را دانلود و نصب نمایید و آغاز به طراحی نمایید.

blockchain cheyab.ir تکنولوژی جدید

۴- بلاک چین (Block chain)

یک تکنولوژی برای ذخیره‌سازی و انتقال اطلاعات، شفاف، امن، غیر متمرکز، و انجام عملیات بدون داشتن یک ارگان مرکزی است. به طور خلاصه، این یک نوع پروتکل مدیریت داده دیجیتالی، یک پایگاه‌داده امن و شفاف است. بلاک چین را می توان به عنوان یک نوع حساب و یا رجیستر در نظر گرفت که شامل فهرستی از تمام مبادلات انجام‌شده بین کاربران است.

همانطور که این رجیستر غیر متمرکز است، بر روی سرورکاربران ذخیره می‌شود. این رجیستر به صورت بیدرنگ به روز می‌شود و به یک سیستم اعتبار سنجی توسط کاربران برای هر تراکنش نیاز دارد. این مجموعه از تراکنش ها پس از اعتبار سنجی، توسط بلوک‌های داده و در نتیجه رشته‌ای از بلوک‌های block chain ذخیره می‌شوند.

blockchain یک تکنولوژی امیدوارکننده است چرا که به نظر می‌رسد مزایای زیادی از قبیل اتوماسیون قراردادهای هوشمند دارد، ایجاد اعتماد بین دو طرف بدون پلتفرم واسطه‌گری، حالت جدیدی از حکومت (سیستم رای‌گیری) و کاهش شدید هزینه‌های معامله (مالی) از دیگر مزایای این تکنولوژی جدید است.

در حقیقت، در بسیاری از کاربردهای بالقوه‌ی block chain چالش، جلب اعتماد کاربران به استفاده از این فن‌آوری نوین است.

virtual-reality cheyab.ir تکنولوژی

۵- واقعیت مجازی

پیشرفت در واقعیت مجازی و واقعیت افزوده با انتشار بسیاری از هدست‌های واقعیت مجازی، توسط عوام شناخته شده. برای اجتناب از هرگونه ابهام بین این دو فن‌آوری، ابتدا با واقعیت مجازی و واقعیت افزوده آشنا خواهیم شد.

واقعیت مجازی، ایجاد یک تصور برای کاربر در دنیای مجازی ۳ بعدی است که در آن می‌تواند حرکت کند و تعامل داشته باشد.

واقعیت افزوده، استفاده از دنیای واقعی برای نمایش اطلاعات ۲ بعدی یا سه‌بعدی مانند تصاویر، اعداد و متن است که کاربر می‌تواند با آن تعامل داشته باشد. این فن‌آوری واقعیت افزوده در واقع عناصر مجازی را به دنیای واقعی تبدیل می‌کند، بنابراین دنیای واقعی با اطلاعات دیجیتال در حال افزوده شدن است تا جزئیات بیشتری را به کاربر در مورد محیط خود ارائه دهد.

تکنولوژی واقعیت افزوده درگوشی هوشمند که با یک دوربین مبلمان را قبل از سفارش، به صورت سه‌بعدی تجسم خواهد کرد، بسیار کاربردی خواهد بود. بنابراین واقعیت افزوده راحت‌تر از واقعیت مجازی است زیرا کاربر را از دنیای واقعی جدا نمی‌کند.

 تکنولوژی 3D-printer cheyab.ir

۶- چاپگر سه‌بعدی

در سال‌های اخیر، چاپ ۳ بعدی به لطف پرینترهای سه‌بعدی امکان پذیر شده‌است. چاپگرهای ۳بعدی که یک تکنولوژی جدید محسوب می شوند، همان اصول چاپگرهای دوبعدی را دنبال می‌کنند، اما به جای چاپ بر روی صفحات کاغذ، چاپگر سه‌بعدی اشیا را با افزودن لایه‌های نازک مواد مانند پلاستیک، خاک رس، رزین (یک نوع صمغ گیاهی) و … چاپ می‌کند. با یک نرم‌افزار ۳ بعدی یا یک اسکنر سه‌بعدی، می‌توان اشیا را مدل کرد و سپس آن‌ها را با چاپگر سه‌بعدی چاپ کرد. امکانات چاپ با چاپگر سه‌بعدی بسیار زیاد است، و عملا امکان چاپ همه اشکال ممکن را دارد. تنها محدودیت اندازه چاپگر و تخیل کاربر است.

استفاده از چاپگرهای سه بعدی به شما این امکان را می‌دهد که تمام اشکال و وسایلی که می‌خواهید را چاپ کنید. در صنعت هوافضا و صنعت خودرو، تکنولوژی چاپگر سه‌بعدی این امکان را فراهم می‌کند تا قطعات را به قیمت ارزان ساخته و هزینه تولید را کاهش داد. ماشین‌ها حتی می‌توانند چاپ شوند، شرکت Divergent Microfactories یک ماشین ورزشی را با استفاده از پرینتر سه‌بعدی طراحی کرده‌است.

اگر تجربه‌ای در زمینه‌ی هرکدام از تکنولوژی‌های بالا دارید در قسمت نظرات با ما به اشتراک بگذارید؛ همچنین منتظر انتقادات، نظرات و پیشنهادات شما دوستان عزیز هستیم.

راستی!

جهت اطلاع از آخرین اخبار و آموزش های ما می‌توانید در کانال تلگرام چ یاب عضو شوید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
Scroll to Top